Magyar Internetes Agrárinformatikai Újság No 2HU ISSN 1419-1652

<SZÖVEGES NAVIGÁCIÓ> <NAVIGATION WITHOUT GRAPHICS>

<IMPRESSZUM> <AKTUÁLIS> <ARCHÍVUM> <HAZAI TÉMÁK>
<NEMZETKÖZI ROVAT> <SZOLGÁLTATÁSOK>

 

JAVASLAT

 

AZ EGYSÉGES EU KONFORM AGRÁRTANÁCSADÁSI ÉS VIDÉKFEJLESZTÉSI HÁLÓZAT

 

megvalósítására, valamint

A "GAZDA-INFO" KÖZHASZNÚ INFORMATIKAI RENDSZER

létrehozására.

 

 

Pannon Agrártudományi Egyetem

KOORDINÁCIÓS KUTATÁSI KÖZPONT

 

Keszthely, 1998.

 

 

ELÕSZÓ

 

 

Az agrár szaktanácsadás, a szakképzés és továbbképzés, valamint a vidékfejlesztés új, korszerû EU-konform alapokra helyezése oly mértékû kihívás és feladat ágazatunk irányítása és a szakterület mûvelõi számára, hogy az eddigi partikuláris szervezési és érdekrendszereken túlmutató koncepciók, stratégiák és szervezetépítési módszerek megvalósítása nemcsak hogy nélkülözhetetlenné vált, de sürgõs és operatív megoldásokat is igényel.

 

A Pannon Agrártudományi Egyetem - amely a nagy hagyományokkal rendelkezõ Mosonmagyaróvári, Keszthelyi, Kaposvári Agráregyetemi Karokat és az Iregszemcsei Fehérjekutató Intézetet, valamint a Veszprémi Mûszaki Kémiai Kutatóintézetet integrálja egyetemi szervezetében - felismerve a felhalmozott szellemi, szakmai és intézményi erõforrások értékeit, ágazati és nemzetközi hasznosításának lehetõségét 1998. január 1-jével létrehozta a PATE Koordinációs Kutatási Központját.

 

Ez az intézmény a szakképzésben, a tanácsadás-szervezésben és az agrárinformatikában elismert szervezetek bevonásával - a Pannon egyetem Karainak és Intézményeinek (különösen Keszthely és Mosonmagyaróvár) operatív együttmûködésén túl a Gödöllõi Agrártudományi Egyetem Informatikai Konzorciumával, a Teletext - Új Képújság Kft-vel és a Károlyi Mihály Mezõgazdasági Könyvtár és Informatikai Központtal - együttmûködve készítette el javaslatát, amelyben az agrár-szaktanácsadási és informatikai rendszer minõségében új koncepcióját és mûködési feltételeit javasoljuk új alapokra helyezni.

 

A megvalósítási javaslat két alapvetõ - egymást feltételezõ és egymásra épülõ- szervezetfejlesztési és informatikai rendszer megvalósítására tesz javaslatot.

 

  1. Kezdeményezzük - agráregyetemi koordinációval - a szakképzési, a szaktanácsadási és az informatika területén eddig is mûködõ, illetve az erre alkalmassá tehetõ szervezetek bevonásával tevékenységük rendszerbe foglalásával egy új agrártanácsadási és vidékfejlesztési hálózat létrehozását.

 

Javaslatunk - elsõ ütemben - a Dunántúl teljes területét, valamint Pest megye és Budapest bekapcsolását tartalmazza, majd a rendszer - a kedvezõ tapasztalatok alapján - kiterjeszthetõ lesz a kelet-magyarországi területekre, sõt a Kárpát medence magyar népességének kiszolgálására is.

 

A javasolt agrártanácsadási hálózat a Pannon Kutatási Koordinációs Központ szervezésével magába foglalná az agráregyetemek és intézmények, a középfokú mezõgazdasági középiskolák, szakiskolák, a bemutató- és mintagazdaságok, a tartósan állami tulajdonban maradó mezõgazdasági részvénytársaságok vállalkozó és/vagy kiválasztott szervezeteit, az agrárkamarákkal közösen a gazdajegyzõ hálózatot és a térségben bejegyzett szaktanácsadó szervezeteket és személyeket.

 

Elképzeléseink szerint a hálózat munkáját a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium - ezen belül a kijelölt FVM fõosztály és a megyei Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalok szoros és együttmûködésre épülõ koordinációjával és irányításával végeznénk.

 

  1. Az agrártanácsadás és vidékfejlesztés átfogó információs bázisát, hátterét, és mûködési rendszerét - a tervezett feladatokkal összhangban - új alapokra kívánjuk helyezni ezért - a vonatkozó informatika-szervezésben eddig is kiváló részeredményeket elért intézményekkel közösen - GAZDA-INFO néven létrehoztuk azt a konzorciális szervezetet, amelynek feladata az lesz, hogy összegyûjtse, rendszerezze a szaktanácsadási és továbbképzési hálózat számára a szükséges információkat, és napi rendszerességgel feltöltse a rendszert a szakmai, piaci, szabályozási, EU és egyéb adatbázisokkal.

 

Véleményünk szerint a rendszernek két pólusúnak kell lennie: az információ-szolgáltatás belsõ körén a szaktanácsadási-vidékfejlesztési hálózat mûködik; ezt a kört zárt láncon kell az információkkal teljes körûen ellátni, hogy mûködési területünkön azokat széles körben alkalmazni, hasznosítani tudják. Az ún. “külsõ körön” meg kell szervezni a GAZDA-INFO hozzáférhetõségét az agrártermelés, feldolgozás és kereskedelem valamennyi résztvevõje számára, sõt az ország lakosságának az érdeklõdésére is nyitottá kell tenni.

 

A javasolt informatikai rendszer elemeiben, részleteiben ma is mûködõképes; összerendezése, rendszerbe foglalása és a szaktanácsadással történõ összekapcsolása az a feladat, amelyre a PATE Koordinációs Kutatási Központ és az általa szervezett konzorcium vállalkozik.

 

Keszthely, 1998. július 31.

 

 

 

Dr. Papócsi László

igazgató

 

 

 

 

 

A javaslatot tevõ szervezetek:

 

KOORDINÁTOR:

 

Név, cím: Pannon Agrártudományi Egyetem Koordinációs Kutatási Központ,

8360 Keszthely, Deák Ferenc u. 16.

 

Telefon: 83/312-257

 

Fax: 83/315-405

 

 

EGYÜTTMÛKÖDÕK:

Név, cím: Pannon Agrártudományi Egyetem GEORGIKON Mezõgazdaságtudományi Egyetem, 8360 Keszthely, Deák Ferenc u. 16.

Telefon: 83/312-330

 

Fax: 83/315-405

 

 

Név, cím: Pannon Agrártudományi Egyetem Mezõgazdaságtudományi Kar Szaktanácsadó és Továbbképzõ Intézet, 9200 Mosonmagyaróvár, Deák tér 1.

Telefon: 96/215-068

 

Fax: 96/204-001

 

 

Név, cím: Pannon Agrártudományi Egyetem Mûszaki Kémiai Kutató Intézet

8200 Veszprém, Egyetem u. 2.

Telefon: 88/ 425-206

 

Fax: 88/ 424-424

 

 

Név, cím: Gödöllõi AGRÁRKÖZPONT Közhasznú Társaság (GAK Kht.), a Gödöllõi Regionális Agrárinformatikai Konzorcium koordinátora, 2103 Gödöllõ, Tessedik S. u. 6.

 

Telefon: 28/410-288, 28/410-166, 28/521-125

 

Fax: 28/430-531

 

E-mail: gak@mail.matav.hu

 

Név, cím: Új Képújság Kft., 1054 Budapest, Szabadság tér 17.

 

Telefon: 269-2000

 

Fax: 373-4094

 

E-mail cím: teletext@teletext.hu

 

 

 

Név, cím: Országos Mezõgazdasági és Dokumentációs Központ

 

Telefon: 356-8211

 

Fax: 356-9219

 

 

b) A program részletes leírása

 

I. EGY ÚJ AGRÁRTANÁCSADÁSI, TOVÁBBKÉPZÁSI ÉS INFORMATIKAI HÁLÓZAT KIALAKÍTÁSA a dunántúli és közép-magyarországi térségben

 

 

A kormány mezõgazdasági és vidékfejlesztési programja szükségessé teszi a szaktanácsadói rendszer új alapokra helyezését. Célja, hogy a meglévõ szellemi erõforrások, a mezõgazdasági kis- és középvállalkozások tevékenységének eredményesebbé tétele érdekében olyan szaktanácsadói rendszert alakítson ki, amely összefogja és hatékonyabbá teszi a már meglévõ kezdeményezéseket.

 

Az eddigiekben részben egymástól függetlenül mûködõ szaktanácsadási hálózatok rendszerbe szervezésével új lehetõség adható a kormányzati érdekképviseleti és EU konform szaktanácsadásnak. A javasolt közhasznú agrárinformatikai rendszer kidolgozása teljes körûen kiszolgálja és összeköti az agrárium eddig elkülönült vagy nem összekapcsolt résztvevõit.

 

A Pannon Koordinációs Kutatási Központ vállalta, hogy megszervezi és integrálja azokat a hazai kezdeményezéseket, amelyek már jelentõs eredményeket értek el a közhasznú agrár-szaktanácsadás és informatika területén.

 

A javasolt rendszer legfontosabb jellemzõi:

 

 

A program célja egy olyan átfogó felhasználó-barát rendszer kialakítása, amely a központi rendszerekben és az alrendszerekben a szaktanácsadói és egyéb véleményt formáló hálózatokon keresztül az államilag preferált célokat közvetíteni képes a termelõkhöz.

 

A hálózat kereteit a jelenleg is meglévõ rendszerek tartalmi fejlesztésével és összekapcsolásával a szellemi erõforrások hatékonyabb kihasználásával a felhasználókkal együttmûködve tervezzük megvalósítani.

 

 

A szaktanácsadási hálózat résztvevõi és szervezeti keretei:

 

 

A mûködési körbe integrált oktatási-, kutatási-, termelési és a közhasznú információs hálózatok mind az adott régióban, mind országosan képesek egy olyan egységes mûködési rendszert alkotni, amely alkalmas arra, hogy:

 

 

A rendszer fõbb elemei és jellemzõi:

 

 

 

Ez a rendszer éppen egyetemi koordinációjánál és az alkalmazható informatikai rendszer-szervezési csúcstechnikájánál fogva, minimális költségtöbblettel alkalmassá tehetõ a határon túli területek magyar nyelvû ismeretanyagokkal való ellátására, ami egyben politikai célkitûzést is szolgálhat, hiszen az érzelmi kötõdéseket is elõsegíti.

 

Az új agrártanácsadó hálózatnak alkalmassá kell válni arra, hogy a következõ feladatotk megoldását szervezze, a hálózat résztvevõinek munkáját koordinálja és egységes informatikai rendszer felhasználásával egységes informatikai képzési és szaktanácsadási feladatokat lásson el.

 

A FENTI CÉL MEGVALÓSÍTÁSA AZ ALÁBBI MUNKAFÁZISOKAT IGÉNYLI:

 

  1. A tanácsadói rendszer koncepciójának kidolgozása

 

1.1 A jelenlegi helyzet felmérése, módszere, irodalmi feldolgozás, rendeletek -, törvények elemzése.

1.2 Területi személyes interjúk
Helyzetfelmérés elemzése, értékelése, feldolgozása, megvitatása

1.3 Szakvélemények, lektori vélemények elkészíttetése.

1.4 Javaslatok megfogalmazása, azok vitája, végleges koncepció kidolgozása

 

2. Rendszer bevezetése a régióban

 

2.1. Mûködési rendszer kidolgozása, modellezése

2.2. Személyi, tárgyi, anyagi feltételek felmérése, elemzése

2.3. Rendszerközpontok, és alközpontok kijelölése. Személyi, tárgyi, anyagi forrásigények meghatározása.

2.4. A rendszer mûködését biztosító informatikai rendszer (GAZDA-INFO) kidolgozása.

2.5. A rendszert mûködtetõ személyek felkészítése. A rendszer telepítése.

 

3. Mûködés ellenõrzése, figyelemmel kisérése, elemzése

 

3.1. Folyamatos tanácsadás és elemzés. Rendszergazdai tevékenység.

 

4. Rendszer korrekcióinak elvégzése

 

5. A rendszer országos kiterjesztése

 

5.1. Technológiai transzfer és országos kiterjesztés.

5.2. Más országokban történõ bevezethetõségének megszervezése (a határon túli magyarlakta területeken való hasznosítás lehetõsége).

5.3. Adatvédelmi rendszer kidolgozása, amely lehetõvé teszi az információk és adatok piaci alapokon, térítés ellenében történõ továbbítását (fizetõ szolgáltatások, elektronikus pénzforgalmi rendszerek alkalmazása).

 

Megjegyezni kívánjuk, hogy az egész rendszerelképzelés a takarékosság jegyében született, s eleve úgy épül fel, hogy a meglévõ eszközpark, ha technikailag nem eleve elavult, ne csak felhasználható, de a kirakó játékok elve alapján fokozatosan bõvíthetõ legyen.

 

II. A GAZDA-INFO Közhasznú Informatikai Rendszer

létrehozása

 

A mezõgazdaságban dolgozó szakemberek számára a következõ években (EU csatlakozás) rendkívüli módon felértékelõdik a gyors információ hozzáférés jelentõsége.

 

A korábbi idõszakban több közhasznú információs adatbázis kiépítése kezdõdött meg, azonban ezek a kezdeményezések egyrészt az információtechnológia korlátozódottsága (Internet ellátottság), másrészt a megbízható (aktualizált) információtartalom, harmadrészt a kölcsönös koordináció, illetve a promóciós hálózat hiánya miatt nem terjedtek el széles körben.

 

A "GAZDA-INFO" rendszerben résztvevõ szervezetek, a Pályázó és Társpályázók szervezetei által összegyûjtött, többféle, hagyományos és új informatikai eszközön (fax, telefon, Internet, teletext) szolgáltatott alap, és ezen projekt keretében kifejlesztett új adatbázisok a szaktanácsadókon és falugazdákon keresztül eljuttatható az információkat felhasználó gazdákhoz.

 

 

Elõzmények

 

a, Pannon Agrártudományi Egyetem Koordinációs Kutatási Központ

 

A központ a PATE önálló elszámolási szervezeteként azért létesült, hogy szervezze, összehangolja és megvalósítsa a kutatás, az agrárágazati fejlesztés és a területi koordináció feladatait a következõ funkcionális rendszer szerint:

 

A PATE Kutatási Koordinációs Központ az Egyetem Keszthelyi Karán önálló irodát állít fel, és budapesti irodát is mûködtet.

 

Az új szervezeti egység stratégiai célja a szellemi és anyagi erõforrások koncentrálása, összehangolása és az ágazatfejlesztés kormányzati és vállalati célkitûzéseinek harmonizálása, valamint az Európai Únióhoz történõ csatlakozás kutatás-fejlesztési módszerekkel történõ elõsegítése.

 

b, Gödöllõi Agrárközpont Kht.

 

A Gödöllõi Agrárközpont Közhasznú Társaság (GAK Kht.) a Gödöllõi Agrártudományi Egyetem és az agrárgazdaság között kapcsolatok kiépítése érdekében, az ÁPV Rt. valamennyi agrárgazdasági részvénytársaságának, ezen kívül kereskedelmi pénzintézetek és egyéb cégek, illetve agrár érdekképviseleti és szakmai szervezetek, összesen 38 alapító cég részvételével 1995-ben jött létre.

 

A GAK Kht. feladata a tágabb értelemben vett agrárgazdaság és a vidéki települések fejlesztésének elõsegítése az Egyetem szellemi kapacitásának gyakorlati hasznosítása, a kutatási és fejlesztési eredmények elterjesztése. Ennek érdekében Gödöllõn egy nemzeti agrárüzleti szolgáltató centrum kiépítését tervezik, amelynek a fõbb funkciói a következõk:

 

 

A GAK Kht. - szoros együttmûködésben a Vállalkozásfejlesztési Alapítvánnyal és az Egyetem által e célra rendelkezésre bocsátott – csúcstechnikával ellátott informatikai infrastruktúrával rendelkezõ - toronyépületben elhelyezésre kerülõ Nemzeti Távoktatási Központtal - az elmúlt évben kezdte meg agrárinformatikai központjának és hálózatának fejlesztését, melynek kapcsán létrehozta Regionális Agrárinformatikai és Kommunikációs Konzorciumát (RAIKK).

 

A GAK Kht. a Matáv Rt.-vel kötött megállapodás alapján vállalta, hogy a MatávNet Internet viszonteladói hálózat szolgáltatójaként regionális kereskedelmi képviseletet biztosít. Ugyanakkor a közösen kialakított informatikai infrastruktúrán keresztül a GAK Kht. még ebben az évben megkezdi értéknövelt informatikai szolgáltatását az agrárszféra felhasználói számára.

 

A gödöllõi RAIKK tagjai közül a GAZDA-INFO projektben lehetséges résztvevõ szervezetek:

 

- GATE Európai Tanulmányok Központja (EUTK)

 

A Gödöllõi Agrártudományi Egyetemen 1997. februárjában létrehozott Európai Tanulmányok Központjának alapvetõ feladata az Európai Unió intézmény- és agrár-rendszerét bemutató EU tantárgyak oktatása, a hagyományos tárgyak keretében oktatott EU ismeretek koordinálása és ezen témakörökben kutatási, ill. szaktanács-adási tevékenység folytatása. Célunk, hogy a Központot az európai integrációval összefüggõ hazai agrárprogramok szervezésének országos központjává fejlesszük.

 

Az új szervezeti egység szakmai profilját döntõen az európai integráció szélesebb értelemben vett agrárgazdasági kérdései képezik. A Közösségi Agrárpolitikán (CAP) túlmenõen azonban az EU és a tagországok agrárstruktúrájának változásait és a kapcsolódó szakterületek, mint pl. állat- és növény-egészségügyi szabályozás fejlõdését is folyamatosan figyelemmel kell kísérnie.

 

Különös fontosságú az agrárgazdasággal összefüggõ regionális és vidékfejlesztési, valamint a környezetvédelmi EU politika oktatása és kutatása. Ezen témakörök szakmai sajátosságaiból fakadóan a Központ elsõsorban a szaktantárgyi EU ismeretek koordinálására törekszik és tevékenységét fõként a szûkebb értelemben vett általános és agrár EU stúdiumokra kívánja összpontosítani.

 

- Nemzeti Távoktatási Központ

 

A hazai távoktatás legfõbb irányító szerve az Oktatási Minisztérium (OM) közigazgatási államtitkárának vezetésével mûködõ Nemzeti Távoktatási Tanács (NTT). Az NTT Titkársága (Budapes|) az NTT operatív mûködésével összefüggõ ügyviteli, általános távoktatási koordinációs és információs feladatokat látja el. Feladata továbbá a távoktatás hazai fejlesztésének és nemzetközi kapcsolatainak kezdeményezése.

 

A Nemzeti Távoktatási Egyetemi-Fõiskolai Egyesület (NTEFE) a távoktatás hazai bevezetésében és fejlesztésében érdekelt, 16 állami és nem állami felsõoktatási intézmény társadalmi szervezeteként jött létre. Az NTEFE tagjai részt vesznek a nemzeti távoktatás-fejlesztési programokban, a távoktatási szakértõk képzésben, a távoktatási tananyagok elkészítésében, terjesztésében és hasznosításában.

 

A Nemzeti Távoktatási Hálózat (NTH) a hazai távoktatás mûködtetésében és fejlesztésében érdekelt azon állami és nem állami, jelenleg felsõoktatási, a jövõben egyéb intézményeket is magába foglaló hálózat, amelyek saját autonóm intézményeik szervezeti keretein belül, regionális távoktatási központokat hoznak létre, és az NTT Titkárságának közremûködésével fejtik ki - jelentõs mértékben eredményérdekeltségû, önfinanszírozó, de lényegében közhasznú - távoktatási tevékenységüket.

 

A hazai távoktatás kívánatos országos koordinációjának és fejlesztésének feltétele egy e célra alkalmas Nemzeti Távoktatási Központ (NTK) közhasznú társaságként történõ létrehozása. A NTK Kht. (Gödöllõ), az NTH tagintézményeinek összefogására, a távoktatási tananyagok és kurzusok fejlesztésének koordinálására, intézményközi terjesztésére és finanszírozására, továbbá a távoktatási szakértõk képzésére, továbbképzésére, valamint a távoktatási tananyagok minõsítésére és a távoktatás minõségszabályozási feladatainak ellátására szolgáló, közhasznú intézmény.

 

 

c, Új Képújság Kft.

 

Az Új Képújság Kft-t 1988 évben alapította a Magyar Televízió, a Magyar Rádió, az AGROINFORM, a Magyar Hitelbank Rt és az Általános Fogyasztási és Értékesítõ Szövetkezetek Országos Szövetsége az MTV Teletext Szolgáltatásának fejlesztésére.

 

1997 évben a teletext szolgáltatást a lakosság 23%-a, mintegy 1,9 millió felnõtt tudja igénybe venni. Jelenleg több mint 950.000 db teletext dekóderrel ellátott TV vevõberendezés található hazánkban. A teletext berendezések éves növekedése mintegy 20-25 ezer darab.

 

  1. Az információk forrása:

Az MTV teletext adását ma mintegy 50 ún. kihelyezett szerkesztõség látja el elektronikus (on line) módon információval.

 

Források:

 

 

 

  1. Az információgyûjtés és frissítés:

 

Az információk gyûjtése és frissítése az a) pontban felsorolt információforrásoktól általában naponta vagy hetente automatikusan (on line) vagy faxon megküldött adatok alapján történik. Az információk azonnal (on line) vagy 2-3 percen belül megjelennek a 950 ezer teletext dekóderrel ellátott TV-készüléken.

 

  1. Az információk tartalmi ismertetése:

 

Az a) pontban felsorolt információforrások tartalma az információ-felhasználók emelt idõszakban jelzett igényei alapján meghatározott (1.sz. mellékletek).

 

  1. Az információk tárolása:

 

Az információk egy része mágneses adathordozón, másrészt papíron tárolódik.

 

  1. Az információk feldolgozása "outputok" ismertetése:

 

Az információk egy része:

automatikusan az Új Képújság Kft. által kifejlesztett szoftverek segítségével kerül feldolgozásra, teletext, fax, Internet formátumú outputba történik a terjesztése.

 

  1. A jelenlegi információ szolgáltatás bemutatása:

 

Jelenleg az MTV Teletext Szolgálatának információi és ezen belül a 2. pontban meghatározott agrárgazdasági információforrások:

 

A halmozott elérési lehetõségek alapján a teletexten megjelenõ agrárgazdasági információk, az úgynevezett polimédia informatikai rendszerben mintegy 400 ezer faxkészülékrõl, illetve 60 ezer hazai Internet felhasználó számára is elérhetõk.

 

 

A létrehozandó szolgáltatás

 

A projekt célja új, közcélú, a választott régiókban és jól meghatározott fogyasztói körben általánosan elérhetõ agrárinformatikai szolgáltatásokat, adatbázisokat és egyéb aktuális agrár-szaktanácsadási és marketing információkat magában foglaló, a felhasználói tudás-transzfert elõsegítõ információs rendszer, ill. hálózati infrastruktúra kiépítése, folyamatos fejlesztése és üzemeltetése. A javasolt rendszer létesítésének elsõ fázisában központi költségvetési forrásokból vagy segélyprogramokból származó támogatások szükségesek, de az informatikai szolgáltatások gazdasági elõnyeinek beigazolódását követõen, a felhasználók részérõl gyorsan növekvõ és jelentõs fizetõképes kereslet várható.

 

Az agrárinformatikai szolgáltatások fõbb komponensei:

 

 

Felhasználói igények

 

A javasolt projekt tervezett felhasználói köre - az elsõdleges mezõgazdasági termelés szereplõin kívül - magában foglalja az agrárgazdaság és vidékfejlesztés - a tágabb értelemben vett agrobiznisz - további szektorait is, így:

 

 

Az agrárgazdaság és a vidék komplex fejlesztése a nemzetgazdaság és a társadalmi viszonyok jövõbeli alakulása szempontjából meghatározó szerepet tölt be. Az Európai Unió agrárgazdaságának követelményeihez való közeledés és alkalmazkodás, az EU csatlakozásra való felkészülés nem nélkülözheti az agrárinformációs és kommunikációs rendszerek fejlesztését, és azok széles körû gyakorlati használatát.

 

Az e területeken jelenleg kétségtelenül meglévõ lemaradásunk elsõsorban a termelõi, feldolgozói és forgalmazói vállalkozások mérsékelt gazdálkodási színvonalában és jövedelemtermelõ képességében, a vállalkozásokat támogató információs rendszerek és a vonatkozó humán erõforrások viszonylagos fejletlenségében nyilvánul meg. Ennek megfelelõen, a projekt céljaként megfogalmazott területeken az információs rendszerek, hálózatok és adatbázisok fejlesztése, valamint az egyéni vállalkozók, ill. társas vállalkozások üzleti szakembereinek képzése külön is kiemelendõ.

 

A javasolt informatikai szolgáltatások fõbb lehetséges felhasználói:

 

A program alprojektjei

 

  1. sz. alprojekt:
  2. POLIMÉDIA INFORMATIKAI RENDSZER BEVEZETÉSE AGRÁRSZAKTANÁCSADÓK, SZAKÉRTÕK SZÁMÁRA

     

    Az általunk javasolt rendszer az adott agrárszakember informatikai infrastruktúráját figyelembe vevõ szolgáltatást biztosít. A különbözõ informatikai eszközökön (telefon, fax stb.) az adott információtartalom könnyen elérhetõ.

     

    A Polimédia-rendszer:

     

    A digitalizáció lehetõvé teszi, hogy a számítógéppel elõállított dokumentumokat és információs tartalomtermékeket a különbözõ médiumok formátumára automatikusan, szoftverek felhasználásával átalakítsuk. Azt a rendszert, amely ezeket a feladatokat megvalósítja, Polimédia-rendszernek nevezzük.

     

    A Polimédia-rendszer nemcsak a tradicionális média interaktívvá tételét, és az új média könnyebb használatát segíti elõ, hanem biztosítja az üzenet szempontjából fontos fogyasztók minél nagyobb létszámú, költséghatékony elérését. A Polimédia-rendszer interaktív digitális közönségkapcsolat kiépítésére, valamint elektronikus kereskedelmi mûveletek lebonyolítására is alkalmas.

     

    A Polimédia-rendszer Magyarországon elõször az 1997-es IFABO-n került bemutatásra.

     

    A Polimédia-rendszer elemei:

     

    a) Teletext oldalak (fõoldal, pergõoldalak, figyelemfelkeltõ reklámcsíkok tartalomjegyzéken). Rövid, tömör alapinformációk elhelyezésére alkalmasak. A TXT-en közölt információk az MTV-1 adás országos lefedettséggel Magyarországon, az MTV-2 mûholdas adásával Európában hozzáférhetõek.

     

    b) Interaktív TXT. Egy konkrét termék vagy szolgáltatás célirányos kiválasztását teszi lehetõvé telefonvonal segítségével. A képernyõoldalon adott számjegyvezérléssel telefonvonalon keresztül történik a kiválasztott TXT-oldalak lehívása. A program alkalmas az egyre konkrétabb adatokkal körülírt termék vagy szolgáltatás gyors megtalálására.

     

    c) Faxújság, faxbank. Fax-készüléken lehívható nyomtatott információ. Vagy a képernyõoldalak kerülnek rá a faxújságra is, ebben az esetben 6 képernyõoldal fér egy db A4-es faxoldalra, és az oldalazonosító megegyezik a háromjegyû TXT oldalszámmal, vagy A4-es oldalakon bármilyen, faxolható információt tartalmaz a TXT oldalszámhoz kapcsolt 4 jegyû oldalazonosító mellett. Különösen alkalmas jelentkezési lap, nyomtatvány, kedvezményre jogosító szelvény stb. tárolására.

     

    d) Audiotex*. Telefonkészülékrõl hívható interaktív hangposta szolgáltatás részletekre kiterjedõ információkkal a TXT-oldalakon és a faxújságban közöltek kibõvítésére, valamint a hívó fél részérõl bejövõ információk gyûjtésére. Auditív számjegy-választással elágaztatott hangboxokba töltött információk állnak a hívó fél rendelkezésére. Tone üzemmódú faxon az utasítás szerinti számjeggyel a hangposta faxbankjából bármilyen faxolható anyag kivihetõ.

     

    e) Internet szolgáltatás. A TXT-oldalak automatikusan az Internetre kerülnek, ahonnan a hirdetõ saját home page-éhez is - ha van ilyen - el lehet jutni.

     

    f) DBC-technológia (Data Broadcasting = adatsugárzás) zártkörû és/vagy publikus információk továbbítására. A MTV Rt. Székházában mûködõ diszpécser-szolgálathoz papír-alapon vagy elektronikusan rögzített formában eljuttatott anyag számítógépre kerül és a TV1-es adás hullámsávjába keverve kerül lesugárzásra a vételi ponton elhelyezett számítógépbe. A digitalizált jeleket a számítógép elé telepített dekóder alakítja át vételre alkalmassá.

     

    Az agrár-szaktanácsadóknak a Polimédia-rendszer megismertetéséhez egy ismertetõ levél-tervezet készült, melyhez egy, az agrár-szaktanácsadók technikai hátterét, információigényét és tevékenységi körét felmérõ kérdõív csatlakozik (2. sz. melléklet).

     

    A levél tájékoztató jellegû, melyben röviden ismertetjük a Polimédia-rendszer csatornáit, jelenlegi elérési módjait. A kérdõívvel szeretnénk felmérni, hogy az agrár-szaktanácsadók mely területrõl igényelnek információt és ezt milyen módon tudjuk eljuttatni hozzájuk.

     

     

  3. sz. alprojekt:

SZAKTANÁCSADÓK INFORMATIKAI KÉPZÉSE

 

Az agrár-szaktanácsadók részére a szaktanácsadó hálózat területi központjaiban 1 napos informatikai képzést biztosítunk. A képzés tematikájában az alábbi területek szerepelnek:

 

 

3. sz. alprojekt:

KIS- ÉS KÖZÉPVÁLLALKOZÁSOK AGRÁRINFORMÁCIÓS

RENDSZERÉNEK FEJLESZTÉSE

 

Már meglévõ információs rendszerünkhöz a következõ területeken tervezzük a rendszer Internet, audiotex elérhetõségének bõvítését:

 

 

a, Meteorológia. A rendszerben már meglévõ általános meteorológia információkat speciális, az agrárágazat számára lényeges meteorológia adatokkal egészítjük ki.

 

b, Árutõzsde. Az árutõzsdei információknak Internetes elérhetõségét tervezzük. Az információkat DBC technológiával, real-time-ban tervezzük sugározni.

 

c, Bankinfo. A Bankinfo Center Magyarország elsõ olyan adatbankja, ahol az összes kereskedelmi bank szinte minden termékét, szolgáltatását megtalálja:

több, mint 180.000 adattal, publikus információval rendelkezünk

 

d, Céginfo. A céginfo tartalmazza a cégek bejegyzett nyilvános adatait és ezek változásait:

 

e, Forrástérkép. A Kis- és középvállalkozások számára igénybe vehetõ támogatások forrását tartalmazza.

 

A fenti szolgáltatásokat 3 hónapig teljes támogatás mellett vehetnék igénybe a szaktanácsadók.

 

 

 

 

4. sz. alprojekt:

SZAKMA-SPECIFIKUS AGRÁRINFORMÁCIÓS

SZOLGÁLTATÁSOK KITERJESZTÉSE

 

 

a, A mezõgazdasági termelõk piaci központja

A cég- és termékinformációs rendszer naprakészen tartalmazza (1) a rendszerben megjelenõ termelõk (mg. vállalat-kistermelõ-õstermelõ)/forgalmazók-kereskedõk

valamint a rendszerben lévõ (2) termékek

 

A 4.a. alrendszer jellemzõi:

 

b. AgroWebPARTNER, kiemelt partnerek a web-en,

c. AgroWebLINK, hazai és nemzetközi agrárinformációs adatbázisok nagy katalógusa, hasznos linkek,

d. AgroWebEU, EU agrároldalak, EU tanulmányok, EU agrár dokumentációk, stb,

e. AgroWebTOURS, agroturizmus, lovas turizmus, borturizmus, stb.,

f. AgroWebGIS, agrár térképészeti/térinformatikai rendszer,

g. AgroWebFARM, farm-menedzsment és birtoktervezési rendszer,

h. AgroWebCONSULT, átfogó szakma-specifikus mezõgazdasági szaktanácsadási és szakértõi rendszer.

 

i, A magyarországi agrárkutatási információs rendszer kifejlesztése

A rendszer nemzetközi verzióját (CARIS) a FAO hozta létre1975-ben abból a célból, hogy a folyamatban lévõ kutatási programok közötti információáramlást megteremtse a fejlõdési pályán lévõ országokban, térségekben. Célja az agrárkutatási projektek legkülönfélébb aspektusokból történõ azonosítása volt. A nemzetközi kooperációs program keretében a résztvevõ országok kölcsönösen bemutatják programjaikat, referenciáikat egymásnak, de az országon belüli információszolgáltatás és kicserélés is elsõdleges fontosságú eleme a rendszernek. A FAO támogatja az un. input központok létesítését, és CARIN elnevezésû számítógépes (PC-s) csomagjával elõsegíti a helyi adatbázisok kiépítését és a FAO informatikai rendszereihez való kapcsolódást. A FAO információs rendszere a WAICENT (World Agricultural Information Centre), ezen belül a CARIS az AGRIS-hoz (International Information System for the Agricultural Sciences and Technology) is szervesen kapcsolódik. A CARIS által nyújtott adatok: alapegység az adott projekt leírása, mely tartalmazza a kutatási tevékenység:

 

A kifejlesztendõ szolgáltatás jellege, tartalmi jellemzõi

 

A javasolt komplex agrárinformatikai szolgáltatás jellegét tekintve az alábbi fõbb csoportokba sorolható:

 

 

A tervezett agrárinformatikai szolgáltatások tartalmi szempontból - az elsõdleges mezõgazdasági termelés hagyományos ágazatain túlmenõen - a tágabb értelemben vett agrárgazdaság, ill. agrobiznisz legtöbb területére kiterjednek, amelyek közül a legfontosabbak:

 

 

A fenti irányelveknek megfelelõen strukturált agrár-szaktanácsadási adatbázisok, agrár-vállalkozásszervezési távoktatási tananyagok, valamint a vonatkozó felnõtt képzési tanfolyamok programjainak jól áttekinthetõ rendszerbe foglalása a PANNON Agrártudományi Egyetem és a Gödöllõi Agrártudományi Egyetem egyes szaktanszékein már több éve megindult.

 

A pályázat elfogadása és a fizetõképes kereslet megjelenését követõen- mind a három szolgáltatási ágazaton belül, egyes szakterületeken a térítéses szolgáltatások nyújtása akár azonnal is megkezdhetõ, és 1999. folyamán teljes körûvé tehetõ.

 

A javasolt projekt megvalósítására vállalkozó projekt team alábbi tagjai a projekt végrehajtása során adódó feladatokat saját pénzügyi forrásból is támogatják:

 

A megvalósítástól elvárt elõnyök

 

A projekt megvalósítása esetén a környezõ régiókra kiterjedõen olyan korszerû, az európai agrárvállalkozási, kereskedelmi és fejlesztési igényeket minden tekintetben kielégítõ, közcélú információ szolgáltató rendszer jön létre:

 


Az utolsó módosítás: 2005.05.29.
© miau