Magyar Internetes Agrárinformatikai Újság No 04 HU ISSN 1419-1652

<SZÖVEGES NAVIGÁCIÓ> <NAVIGATION WITHOUT GRAPHICS>

<IMPRESSZUM> <AKTUÁLIS> <ARCHÍVUM> <HAZAI TÉMÁK>
<NEMZETKÖZI ROVAT> <SZOLGÁLTATÁSOK>


Projektek
ACDIVOCA projektek 1995-1998

Mikrohitel

Cél: A Mikrohitel projekt során az országos rendszer késése/kiforratlansága miatt és a Takarékszövetkezet sajátos elszámolási rendje miatt a sátoraljaújhelyi mikrohitel-ügyintézésben kialakult ügyfélszolgálati problémákat kellett szoftveres úton orvosolni. A szoftveres támogatás lényege abban állt, hogy a Takarékszövetkezet által vezetett és az ügyfélszolgálati munkához nem kielégítőn feldolgozott kimutatásokat egy, a Takarékszövetkezet és a Vállalkozásfejlesztési Alapítvány közé iktatott adatfeldolgozással és egy, az Alapítványhoz telepített felhasználói szoftverrel a helyzetből fakadó igényekhez igazítottuk a helyi szakemberekkel való konzultációk során.
Feladatok: A projekt során szükség volt a helyi Takarékszövetkezet és a helyi Vállalkozásfejlesztési Alapítvány közötti adatforgalom megteremtésére, mely hálózati kapcsolat híján, ill. a relatíve nagy adatmennyiségek miatt floppy lemezen keresztül valósult meg. Ezután meg kellett érteni a Takarékszövetkezet adatbázisának tartalmát és le kellett válogatni a valóban szükséges és helyes alapadatokat. Az alapadatok (befizetés összege és értéke) alapján el kellett készíteni a helyes tartalmú és formátumú kimutatásokat. Emellett lehetővé kellett tenni az adatbázis tetszőleg szempontok szerinti leválogatását.
Hasznosság: Az Alapítvány a szoftveres támogatással azonnal ki tudta elégíteni a hitelkérők információs igényeit és bármikor tájékoztatást tudott adni a késedelmes fizetések következtében kialakult új fizetési feltételekről, az adósminősítés helyzetéről. Így az Alapítvány jelentési kötelezettsége egyszerűsödött, ill. a hitelkérők informáltsága javult. A projekt kiterjeszthető, il. a tapasztalatok alkalmazhatók bármely pénzintézet ügyfélszolgálati rendszerének fejlesztése során, mint ahogy erre a Rákóczi Bank nyitottnak is mutatkozott.
Partnerek:



SIN- MAINFOKA
(tanfolyam, Internet, könyvtárak, MS-Office adatbázis alkalmazásai)

Cél: A sátoraljaújhelyi információs hálózat kialakítása során felvetődött a leendő munkatársak és a térségben dolgozó tanácsadók képzésének igénye, hiszen az internetes szolgáltatások használata alapvető kezelési ismeretek és a működési logika nélkül nem képzelhető el. Az Internet alkalmazások, a hálózati munka mellett azonban megfogalmazódott a lokális munka támogatásának igénye is. Az egyedi PC-ken szaktanácsadás jelleggel leginkább adatbázis alkalmazások képzelhetők el, melyek ma leggyakrabban Microsoft Office környezetben kerülnek megvalósításra.
l. MAINFOKA-poszterek
Feladatok: A projekt során kidolgozásra került egy alapozó internetes tananyag, ill. ennek folytatásaként az internetes könyvtárak használatát bemutató oktatási anyag. Emellett elkészült a MS Office által kínált WORD, EXCEL és főleg ACCESS programok adatbázis jellegű feladatok során való alkalmazását betanító tananyag és demonstrációs anyag. MInden témakörben tanfolyamokra került sor Sátoraljaújhelyen a Vállalkozásfejlesztési Alapítvány szervezésében.
l. MAINFOKA-poszterek
Hasznosság: Az internetes és az adatbázis jellegű ismeretek jó visszhangra találtak a helyi alkalmazók között, s a szervezőkkel és oktatókkal folytatott kommunikáció jelleg is átalakult a modemek megjelenése után. Így vált pl. lehetővé a mikrohitel program internetes kommunikációra épülő betanítása, tesztelése. A kiindulási tapasztalatok vezettek a REMETE és a MAINFOKA projektek hatékonyabb kidolgozásához.
l. MAINFOKA-poszterek
Partnerek: SIN-tanfolyamok, MAINFOKA



RENOAAR

Cél: l. poszterek az interneten
Feladatok: l. poszterek az interneten
Hasznosság: l. poszterek az interneten
Partnerek:



REMETE Informatika (Miskolc)

Cél: l. poszter
Feladatok: l. poszter
Hasznosság: l. poszter
Partnerek:


REMETE Döntéselőkészítés (Encs, Ózd)

Cél: A területfejlesztési döntések komplexitása és a döntéshozatali szereplők (kistérségi önkormányzatok) kompentencia problémái miatt felvetődött annak szükségszerűsége, hogy a döntéselőkészítés a téma jellegének megfelelően absztrakt szinten folyhasson, de a döntés mégis legitim legyen.
Feladatok: Kidolgozásra került egy speciális pontozási rendszer, mely lehetővé teszi testületi döntés esetén absztrakt kategóriák több szavazó (döntéshozó) általi összevetését úgy tartalmi szinten a prioritások kijelölésén keresztül, mint legitimációs szinten egy kompetenciájának értékelésén keresztül.
Hasznosság: A döntéshozók elkerülhetik a meddő vitát, s gyors, megalapozott, konszenzusos döntést hozhatnak. Esettanulmány: Az első vizsgálat visszaigazolta, hogy a kistelepülések általános stratégiája szerint fontos lenne őket támogatni, de a kompromisszumos rangsorban az őket követő helyeken már a regionális központ állt, így a szavazás eredménye kényszerűen a regionális központok preferenciáját hozta ki eredményül, noha az elvek szintjén ezt mindenki ellenezte, a végeredménnyel mégis mindenki egyetértett.
Partnerek:


MIAÚ

Cél: business club bemutatkozás
Feladatok: business club bemutatkozás
Hasznosság: business club bemutatkozás
Partnerek:


GATE új informatikai és szaktanácsadási tantárgy

Cél: Az ACDIVOCA projektek során kidolgozott szaktanácsadást támogató anyagok gyakorlati tantárggyá formálása
Feladatok: Előterjesztés a GATE Gazdaság- és Társadalomtudományi Karon a Kari Tanács felé a tárgy elfogadására, a régi és az új tantervbe illesztésére. Az előterjesztés tartalmaz egy ötsoros, egy egyoldalas és egy ötoldalas tematikát. Emellett elkészül az oktatást támogató CD a teljes tananyaggal.
Hasznosság: A hallgatók az elméleti alapok mellett személyesen is kipróbálhatják a szolgáltatásokat. Az elméleti oktatásba már évek óta szervesen beépül a RENOAAR anyag, ill. most 1999-től kap szerepet a MAINFOKA, a REMETE és a MIAÚ.
Partnerek:



Rendezvények

TIIK, Miskolc
Cél: a SIN, a RENOAAR és a REMETE megalapozása, a tapasztalatok összegzése
Feladatok: -
Hasznosság: a TIIK anyaga a GATE Gazdasági Informatika oktatásának szerves része
Partnerek:

Agri-Expo, Gödöllő
Cél: Bemutatkozás az agrárium szereplői számára, hiszen a rendezvény súlypontja az agrárinformatika volt.
Feladatok: Stand és poszterek (RENOAAR, MAINFOKA, számítógépes demonstráció a standon)
Hasznosság: A rendezvény anyaga az interneten is hozzáférhető
Partnerek:

Vidékfejlesztési Konferencia, Kecskemét
Cél: Bemutatkozás az agrárium szereplői számára
Feladatok: Poszterek (RENOAAR, MAINFOKA, REMETE)
Hasznosság: figyelemfelkeltés az újjáalakult vidékfejlesztéssel is foglalkozó minisztériumban

MAINFOKA-tanfolyam
Cél: tanfolyam a MAGISZ tagsága, ill. agrárvállalkozók és tanácsadók számára, mely során a MAINFOKA és a MIAÚ szolgáltatásait középpontba állítva átfogó (email, ftp, www, könyvtárak, telnet, keresés, stb.) internetes ismeretet szerez a jelentkező
Feladatok: Számítógépes terembiztosítás és tanfolyam három helyszínen (Kecskemét, Keszthely, Gödöllő)
Hasznosság: A résztvevők teljes képet kapnak az internetes szolgáltatásokról úgy tartalmilag, mint módszertanilag
Partnerek:

Jelenleg szervezés alatt!

Nemzeti Agrárinformatikai Fórum, Budapest
Cél: Az ACDIVOCA projektek továbbvitele biztosításának megvitatása

MIAU-auditálás
Cél: A Magyar Internetes Agrárinformatikai Újság reklámértékének, olvasottságának, hasznosságának felmérése


Dokumentumok

MAINFOKA internetes anyag
MAINFOKA rövid és átfogó poszter
MAINFOKA: ANIMAL DB bemutató anyag
MAINFOKA: FLORA és TABULA bemutató anyag
MAINFOKA: Üzleti terv bemutató anyag

MIAU és REMETE projektjelentések
MIAU szeptember-október-november-december

Mikrohitel-ügyfélszolgálati rendszer dokumentáció és szoftver

OKTATÁS: Új tantárgy Kari Tanács elé terjesztésének anyaga és az oktatást támogató CD

REMETE döntéselőkészítés: matematikai demokrácia módszertani leírás és Excel demonstrációs anyag
REMETE poszter

RENOAAR CD
RENOAAR rövid és átfogó poszter

SAJTÓ: Szakmai cikkek (pl. Váci Napló, Computer Panoráma)

SIN: Elektronikus könyvtárak az interneten tanfolyami anyag
SIN: Internet tanfolyam anyaga
SIN: Microsoft Office adatbázis alkalmazások dokumentáció és demonstrációs anyag

TIIK-konferencia kiadvány
 


Az utolsó módosítás: 2005.05.29.
© miau