"A magyar búzapiac vizsgálata a CERBONA RT tükrében"
címû diplomadolgozat internetes forrásjegyzéke

1. http://www.extra.hu/agrarinfo/kamara/1.htm
Agrárkamarai hírek: A magyar mezõgazdaság súlya és szerepe Ebben a cikkben - amint ezt a cím is mutatja - a mai magyar mezõgazdaságról nyerhetünk egy átfogó képet, így a mezõgazdaságban foglalkoztatottak arányáról, a mezõgazdaság nemzetgazdasági szerepérõl - GDP-ben, exportban való részesedése -, a növénytermesztés és az állattenyésztés arányáról, a termelési- és birtok- szerkezetrõl, a privatizáció nagyságáról, jelentõségérõl. Ezeket az adatokat a diplomamunkám bevezetõjében fel tudom használni, adatokkal, tényekkel alátámaszthatom a mezõgazdaság jelenlegi helyzetét, szerepét.
2. http://www.meh.hu/Ules/1997/11/gabona.htm
A gabonapiaci helyzet Dolgozatomban kiemelt figyelmet fordítok az 1998-ban kialakult búza túltermelési válságára, amely az egész gabona vertikum - így a malomipar - anyagi, piaci pozícióját negatívan befolyásolta. Itt a 1997-es termelési év adatai találhatok, melyek alapján látható, hogy már ebben az évben is jelentõs volt a túltermelés, valamint a kormány a feszültségek oldására hozott intézkedései nem tudták céljaikat elérni.
3. http://www.nepszabadsag.hu/Redakcio/Doc.asp?SID=5&IID=819&CID=20&AID=27523
A búzapiac nem fizeti meg a tárolást Ezen a cím alatt a 1998-as búza túltermelés elõzményérõl olvashatunk. A gazdák a nagyobb bevétel reményében betárolták terményüket. Az így felhalmozódott eladhatatlan mintegy 500-600 ezer tonnás nyitókészlet jelentõsen lecsökkentette az aratáskori keresletet, lenyomta az árakat, megnehezítette a termelõk helyzetét. A csökkent állatállomány miatt a túltermelés különösen a takarmánybúza esetében számottevõ. Ezeket az ismereteket a hazai kínálat mennyiségi elemzésénél használhatom fel.
4. http://www.meh.hu/egyeb/kormprog/2resz.htm
Kormányprogram: Mezõgazdaság Itt a kormány agrárprogramjáról lehet olvasni: milyen export-tendenciát akar elérni, hogyan akarja a kialakult tulajdonosi struktúrát fenntartani, a még meglévõ állami vagyon privatizációt folytatni. A cikk kiemelten foglalkozik a termék szabályozás piaci problémáival, ami a gabona vertikumban is érezteti hatását. A szerzõ felvázolja a kereslet és a kínálat állami szabályozására tervezett termeléspolitikai intézkedéseket. Ezek ismeretekében a mezõgazdaság jövõképe könnyebben elõrevetíthetõ.
5. http://www.szdsz.hu/aktualis_kozlemenyek_26.html
Agrárválság A kormány agrárpolitikája mellett érdekes egy ellenzéki párt, az SZDSZ elképzeléseit olvasni. A párt a piaci szemléletre, a minõségre és az eladhatóságra, vagyis a keresletorientáltságra helyezi a hangsúlyt. Véleményük szerint a gabonakérdést nem lehet külön kezelni mezõgazdaság többi területétõl. Ezt az elképzelést lehetõségként meg tudom említeni a búzapiac hazai szabályozásának kérdésénél.
6.http://www.meh.hu/ules/1998/05/kezes.htm
Állami kezességvállalás az õszi gabonavetési hitelekhez A cikk a gabonatermelõk helyzetének javítására hozott állami intézkedést említi: így az akkori FM kezességet vállal a termelõk által a legfontosabb gabonafélék ( búza, rozs, kukorica, árpa ) termelési költségeire, legfeljebb egy éves lejáratra felvett hitelek 70 százalékáig. Ezek az intézkedések a termelõk lehetõségeinek javulásán keresztül kihatnak a felvásárlók, így a malmok alkupozíciójára is, melynek gyengülése jelentõs oka a realizálható jövedelem csökkenésének.
7.http://www.cegnet.hu/gazdert/1999/11/cikk16.html
10,5 százalékkal csökkentek a termelõi árak A kormány látszat intézkedései nem képesek eredményt garantálni, sõt a jelenlegi helyzet is tovább romlik: nõ az agrárolló, az agrár-munkanélküliség, csökkenek a felvásárló árak. Ez lerontja a gazdák anyagi helyzetét, csökken a termelés, ami több terméknél, így a búzánál is áremelkedéshez vezet. Az áremelkedés tovább növelheti a malmok költségeit, csökkenti nyereségüket.
8. http://www.cegnet.hu/gazdert/1999/17/cikk17.html
Árrobbanás elõtt a búzapiac A búza termesztés mértékének csökkenése - a vetésterület mintegy 400-450 ezerrel kevesebb a 98-as területtõl és a tavaszi belvíz ezt még 80-100 ezer hektárral tovább csökkentette - jelentõsen mértékben megemeli a felvásárlói árakat. Ez - a prognózisok alapján - nyár végétõl a liszt, illetve a kenyér és a péksütemények áremelkedését is jelenti. A malmok tovább nem tudják tartani a szinte önköltség alatt értékesített liszt által okozott deficitet. Ezt a cikket malomipari problémák elemzésénél tudom felhasználni.
9. http://www.meh.hu/egyeb/sajtoszemle/1999/01/990115.htm
Válogatás A Miniszterelnöki Hivatal Web Szerverén a válogatások között is megtalálható a kenyér árrobbanásáról szóló hír, amint ezt a Magyar Pékek Ipartestületének elnöke és a Gabonaszövetség elnökségének tagja kifejti: a 32-33 forintos lisztár 40 forint fölé emelkedik. Nõ az energia és importanyagok ára. Ez okozza az elõreláthatólag 10-12 százalékos áremelkedést a kenyér árában.
10. http://www.cegnet.hu/gazdert/1998/22/cikk18.html
Lassult a fogyasztói árak emelkedése A termelõi árakkal szemben a fogyasztói árak - ha csökkenõ tendenciával is - tovább növekednek. A száraztészta 8 százalékkal, a kenyér és a péksütemény 7 százalékkal növekedett. Ezzel szemben a liszt ára 7 százalékkal csökkent. Ennek ismeretében már könnyen megérthetõ a malomipar egyre romló anyagi helyzete. Ez a Cerbona RT-nél is érzékelhetõ volt, a malomipari üzletág veszteségét szerencsére az élelmiszeripari üzletág nyeresége kompenzálni tudta.
11. http://www.nepszabadsag.hu/Redakcio/Doc.asp?SID=100&IID=842&CID=20&AID=28626
Malomipari multik nélkül Ebben a cikkben a rendszerváltás óta a malomiparban kialakult tulajdonosi szerkezetrõl olvashatunk: a decentralizált privatizáció hatására a hazai szükségletet 100 százalékkal meghaladó kapacitások versengenek. A malomipar iránti külföldi érdeklõdés visszaesett az alacsony jövedelmezõség miatt. A túlkapacitás hatására jelentõs a feszültség a malomiparban: sok közepes méretû malom meg fog szûnni, a nagyok megpróbálják ezt az idõszakot átvészelni. Ezt a próbálkozást a Cerbonánál is meg lehet figyelni.
12. http://www.bankestozsde.hu/ex9812/gabona.htm
Agrárszekció A Bank & Tõzsde szaklap internetes kiadásából napra pontos árutõzsdei információkat lehet szerezni a gabonaszekcióból. Az aktuális adatok mellett a közelmúlt tendenciái és prognózisok is olvashatók. Így nyomon követhetõ a búza keresletének, az árának, a piaci tendenciáknak változása. A gabonavertikum szerkezetének, mûködésének megértéséhez az itt található anyagok nagy segítséget jelentenek.
13. http://www.nepszabadsag.hu/Redakcio/Doc.asp?SID=1&IID=558&CID=20&AID=14732
Malmok és exportõrök versengenek a búzáért A termelés minõségi színvonalának visszaesése következtében évrõl-évre számolhatunk a kialakulható búza válsággal. A növény átlagos minõségi romlása miatt egyre inkább nõ a malmok keresete a jó minõségû búza iránt. A növekvõ kereset a felvásárlási árak növekedéséhez vezetnek. Ezzel szemben az exportõrök a világpiaci a világpiaci árak következtében az alacsonyabb árakban érdekeltek. Emiatt jelentõs vetélkedésre lehet számítani idén a malmok és az exportõrök között. A malmoknál a minõségi õrlési szükséglet a tét.
14. http://www.omgk.hu/TAVOKTAT/ki_min.html
A minõség a gabona és a burgonya termesztésében Az Országos Mezõgazdasági Könyvtár és Dokumentációs Központ Web Szerverén talált anyagban az EU-ra jellemzõ búza minõségi követelményekrõl van szó. Országonként megnézhetjük a megtermelt búza mennyiségét, fajtáját, minõségét. Az adatok ismeretében a csatlakozásunk utáni potenciális piacokat lehet kiválasztani. Így lehetõség van még az EU-s viszonyokra való felkészülésekre. Az alkalmazkodásunk sikerén mezõgazdaságunk jövõbeli esélyei múlnak.
15. http://www.cegnet.hu/cv/9902/cv094_098.htm
Fõbb szereplõk és partnerek A megtermelt gabona jelentõs mennyisége exportra kerül. Ezért is meghatározó fontosságú, hogy a világ mezõgazdasági termelését és kereskedelmét befolyásoló fõbb szereplõk, ezen belül legfõbb partnereink piaci viselkedését és várható agrárpolitikájukat nyomon kövessük. Ez a kérdés egyre aktuálisabbá válik leendõ EU tagságunk közeledtével, mivel az EU mind a mezõgazdaság helyzetét, mind a jövõbeli agrárstratégiát exportlehetõségeinken keresztül jelentõsen meghatározza.
16. http://www.omgk.hu/TAVOKTAT/AGRREND/bori.html
A növénytermesztés rendszere és szerepe az EU-ban A diplomadolgozatom egyik fejezetében az EU piacszabályozásával és annak hatásaival foglalkozok. Ebbõl a tanulmányból megfelelõ információhoz juthatok a Közös Agrárpolitika 1992. évi reformja óta közös támogatási rendszerbe tartozó GOF-termékek ( gabona, olaj- és fehérjenövények ) szabályozásról: kompenzációs támogatások és területpihentetés, intervenciós rendszer, export-importszabályozás.
17. http://www.cegnet.hu/gazdert/1998/14/cikk4.html
Támogatás a gabona- és sertés piacnak A kormány a tavalyi búza-bomba elkerülése miatt idén hatékonyabb intézkedésekkel próbálja meg a készleten maradt mintegy 700-800 ezer tonna búza értékesítését ösztönözni. Az agrártárca most csak a takarmánybúza eladását könnyítette meg. Szakértõk szerint ez az intézkedés, részintézkedésként csak elodázza a problémát a betakarítás utáni idõszakra. Ez már elõrevetíti az idei problémákat, mely ismét a termelõi szintrõl indulnak ki.
18. http://www.nepszabadsag.hu/Redakcio/Doc.asp?SID=1&IID=886&CID=20&AID=30909
Gondban a búzapiac Ez a cikk is bizonyítéka, hogy nem csak Magyarországon, de világszerte gondokkal küszködnek a búzával kapcsolatban. Gondot elsõsorban az évrõl-évre növekvõ termékmennyiség és az ennek következtében kialakuló túlkínálat jelent. Ezek a problémák a hazai gabonatermelésre is hatással vannak, hiszen a hazai szükségletek kielégítése után fennmaradó mennyiséget külpiacon szeretnénk értékesíteni. Ezzel a témával az exportverseny elemzése során szeretnék foglalkozni.
19. http://ikta.date.hu/HIRADO/98/08/05gondok.htm
Gabona viruló gondok A gabonatermelés színvonalának elemzésekor a közgazdasági feltételek felvázolása mellett ki kell majd térnem a termelést nehezítõ egyéb feltételekre is. ( pl.: mostoha idõjárási körülmények ) Ebbõl az információforrásból a búza és egyéb gabonafélék termelését érintõ problémákról tájékozódhatom. Ezen kívül információkat szerezhetek a problémák megoldása céljából hozott intézkedésekrõl és azok hatásairól is.
20. http://www.omgk.hu/EU9602/euh.html
EU-hírek Ezeken az oldalakon az EU mezõgazdasági termelésével és az agrárpiacot érintõ szabályozási intézkedéseivel kapcsolatban juthatok új és aktuális információkhoz. Mivel a diplomadolgozatomban foglalkozni fogok Magyarország Európai Unióhoz való csatlakozásával, elengedhetetlen ezeknek az Uniós híreknek a figyelemmel kísérése.

Készítette: Kiss Szabolcs Márk
Utolsó módosítás: 1999 június 01.
Kiss

Vissza az elejére