A MAGYAR MEZÕGAZDASÁG ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ

Magyarország Európai Unióhoz történõ csatlakozása ma már 5-6 éven belül elképzelhetõ. Az Európai Bizottság kedvezõen ítélte meg országvéleményében hazánk gazdaságának átalakítását, ám jó néhány feladatot is megfogalmazott számunkra.

Az Eu-csatlakozás egyik legvitatottabb kérdése a magyar mezõgazdaságé. A jelentõsen átalakult mezõgazdaság és élelmiszeripar komoly kihívásnak néz elébe. Ma már látszik, hogy az Európai Unió agrárpolitikája, a Common Agricultural Policy, azaz a CAP az ezredfordulóra jelentõsen megváltozik, és egyértelmûen a piaci viszonyok kialakítása a cél az agrárgazdaságban is.

Mindezek ellenére, a magyar mezõgazdaság teljes mértékben kielégíti a feldolgozóipar igényeit. A mezõgazdasági termelés 70 százalékára a hazai cégek a vevõk. A belpiac 90 százalékát pedig magyar eredetû élelmiszerrel látják el. Ugyanakkor az export érdekeltséget is szem elõtt tartják az ágazatban dolgozók, s évente a 3 milliárd dollár exportbevétellel szemben csupán 1 milliárd dollárt tesz ki azimportáruk értéke.
 
Magyarország önellátási foka a fõbb élelmiszertermékekbõl
Megnevezés 1988 1990 1993 1995
sertéshús 144 153 119 119
marhahús 194 209 131 104
juhhús - - 200 209
baromfi 205 184 135 152
tej 104 124 106 11
cukor 122 124 103 119

A megoldandó feladatok

Birtokviszonyok

Magyarországnak a csatlakozásig a föld tulajdonviszonyait rendeznie kell, mégpedig oly módon, hogy lehetõvé váljon az EU-ban is versenyképes birtokstruktúra kialakulása. A kárpótlási törvények végrehajtásával és az egyéb privatizációs lépésekkel ugyanis több mint 2 millióan jutottak földterülethez, ám ezek egy fõre jutó átlagmérete alig éri el a 3 hektárt.

Állat- és növényegészségügy

Az állat- és növény-egészségügyi joganyag átvétele jó ütemben halad, ám a gyakorlati alkalmazás fejlesztése érdekében a létesítmények, az intézményhálózat korszerûsítése - különösen az EU külsõ határainak védelmét szolgáló ellenõrzési és felügyeleti intézkedések miatt - elengedhetetlen.

Intézményrendszer

A hazai intézményi struktúra erõsítése nem halasztható, hogy a CAP eszközrendszerét zökkenõmentesen bevezethessük és alkalmazhassuk. Az élelmiszer-ipari szektorban fokozni kell a versenyképességet, ez további élelmiszer-ipari koncentrációval, szerkezetátalakítással hajtható végre, mégpedig csakis piaci eszközökkel.
 
 
forrás
Vissza az elejére