A SZÖVETKEZETEK JÖVÕKÉPE

Gazdálkodni nagyban vagy kicsiben

A forráshiány a legnagyobb gond a mezõgazdaságban

A magyar mezõgazdaságban zajló spontán folyamatok azt bizonyítják, hogy nemcsak a kisebb földterületeken gazdálkodó családi vállalkozásoké a jövõ. Életképesnek bizonyultak a megmaradó szövetkezetek és más cégformák is. Mindkét szektort sújtja viszont az általános forráshiány.
Nem lett igaza annak a jóslatnak, amely a hazai kárpótlás, illetve a mezõgazdasági termelõszövetkezetek feloszlásának elsõ hulláma kapcsán a farmergazdaságok, családi vállalkozások egyértelmû térnyerését jövendölte. A dolog több oldalról is léket kapott: egyrészt a saját tulajdonba került földterületek legnépszerûbb hasznosulási formája a bérlet lett, a tényleges hasznosítást továbbra is a hagyományos gazdálkodók végezték. Ennek okát láthatjuk a családi gazdaságok felkészületlenségében, illetve abban, hogy a mûködõ szövetkezeteknek, cégeknek pedig szükségük van a földre.
Az érvényesülõ folyamatot támasztja alá a magyar mezõgazdaság történelmi öröksége is. A már korszerû agrárgazdálkodás korában hazánkban mindig is a nagybirtok-rendszer volt a jellemzõ, ezt az örökséget vették át a termelõszövetkezetek is. Ilyen módon jellemzõen a nagyobb birtokközpontokhoz kötõdõen alakultak ki a ma is megfelelõen mûködõ szükséges gépi, illetve feldolgozó erõforrások, tárolási kapacitások.

A kormányprogram és a piacgazdaság viszonyai közt is mûködtethetõ, a piacgazdasághoz illeszthetõ szövetkezeti típusokat tartja elõnyben:

Természetesen vannak életképes, jól szervezett farmergazdaságok is. Azonban ezt a szektort a másik hasonlóan sújtja a magyar mezõgazdaságot jellemzõ forráshiány. Ezért figyelhetõ meg a kisebb területen gazdálkodó farmerek spontán kötodése a gépi kapacitásokkal rendelkezõ nagyobbakhoz, illetve az az új tendencia, hogy a családi vállalkozások egyre gyakrabban hoznak létre egymás hiányosságait kiküszöbölõ laza szövetkezeti formákat.
Ez utóbbi kezdeményezésnek komoly gyakorlata van az EU-országokban. A családi gazdálkodók közös erõb&otildel jól mûködo gépköröket hoznak létre, amelyek összehangoltan látják el a szövetkezok igényeit.

A szövetkezetek szerepe fontos a mai Magyarország gazdasági életében, amit ez a táblázat is hûen tükröz, amiben látható, hogy 1994-tõl folyamatosan nõtt a mezõgazdasági termékek GDP-ben betöltött szerepe.

A mezõgazdasági termékek termelési indexe 1994-1997
Év
Növénytermesztési és kertészeti termékek
állati termékek
GDP 
1994
77,0
63,3
71,0 
1995
78,5
65,6
75,1 
1996
86,2
66,6
86,8 
1997
84,4
62,6
84,9 


 


A témával kapcsolatos egyéb hozzáférhetési lehetõségek, a teljesség igénye nélkül:

Szövetkezet az EU-ban
A mezõgazdasági vállalkozók
Agrárstratégiai törekvések
 

Vissza az elejére