Feljegyzések a JOKER hasonlóság elemző szoftver alkalmazásához

 

Dr. Pitlik László

 

2000.10.15.

 

Éles, előrejelzési célra történő felhasználáskor (ahol is nincs lehetőség az előrejelzendő jelenség esetén nagy számú tesztjellegű összehasonlításra, hanem relatíve kevés adatból kell azonnali véleményt alkotni) az objektum-attribútum mátrix más, tetszőleges pozícióit (n db) kell hiányzó adatként megbecsültetni (m eltérő beállítás esetén). Minden eltérő paramétersor, irányított és irányítatlan keresés, ill. az eredeti számsortól eltérő bonitásokkal és vagy súlyokkal megadott mátrix egy-egy beállításnak számít.

Amennyiben a kapott becslések egy része nem értelmezhető, ki kell zárni őket (q db). A fennmaradó (m-q) esetet azonban meg kell tudni magyarázni (pl. alá- és fölébecsléseket, eltéréseket, rangsorokat) absztrakt emberi fogalmakkal.

Ha ez a magyarázat előállítható, abban az esetben a kapott és kiértékelt becslések (m-q) a ténylegesen vizsgált jelenségre kalibráltnak tekinthetők, s a magyarázat mibenlététől függően ennek egyetlen adata, vagy átlaga, ill. mediánja, (stb.) tekinthető a végeredménynek.

A kalibrálás nem más, mint a JOKER black box jellegének átvilágítása, azaz kibújási kísérlet a playometria (számmisztika) negatív hatásai alól.

A JOKER lényege tehát absztrakt prekoncepciók numerikus műveletekre való visszavezetni tudása!

A JOKER nem segíti az optimális beállítást, nem konfrontálódik a jó fogalmával (vö. cluster analízis), de számos lehetőséget kínál a kalibrálás elvégzésére.