Az Európai uniós agrártámogatási rendszer hazai alkalmazásának lehetõségei és korlátai

Potentials and bounds of the application of the agricultural support system in the EU for Hungary


Készítette: Vásáry Miklós, GTK, V. évfolyam

Témavezetõk:

Dr. Borszéki Éva, Számviteli és Pénzügyi Tanszék, Tanszékvezetõ

Dr. Puskás János, Gazdasági és Integrációs Tanszék, Egyetemi Docens

Az Európai Unió legfrissebb agrárpolitikai reformtervezete ismét átalakítaná a Közös Agrárpolitikát. A tervezet értelmében lehetõvé kell tenni, a közös költségvetés és a bõvítés érdekeit szolgálva a piaci folyamatok szabad érvényesülését. A versenyképesség érdekében csökkentenék a piaci beavatkozások, és a közvetlen kifizetések mértékét, ezzel egy idõben az agrárgazdaság strukturális átalakítását szolgáló támogatási formákat erõsítenék.

Ezeket a folyamatokat a tagjelölt országoknak különös figyelemmel kell kísérniük, hiszen termelõinek a csatlakozás után az átalakított feltételrendszernek kell megfelelniük. A hazai gazdálkodóknak naprakész ismertekkel kell rendelkezniük, hogy saját igényeiknek megfelelõen, ki tudják használni a rendszer nyújtotta elõnyöket, ismerniük kell a különbözõ támogatások fajtáit, és ezek igénylésének feltételeit.

Tanulmányomban bemutatom a hazai és az uniós támogatási rendszerek kialakulását, jelenlegi helyzetét és várható tendenciáit. Konkrét termelõk helyzete alapján elemzem a számukra most elérhetõ juttatások megoszlását, mértékét, jelentõségét illetve azt, hogy Magyarország csatlakozása és teljes jogú taggá válása után milyen kilátásaik lehetnek.