A MAGYAR SZÁMVITELI JOGSZABÁLYVÁLTOZÁSOK OKAI ÉS HATÁSA, KÜLÖNÖS TEKINTETTEL A MIKRO- ÉS KISVÁLLALKOZÁSOKRA


The reasons and the effects of the hungarian accounting legislation with special consideration for micro- and smallenterprises


Készítette: CSIZMÁS ARTÚR ISTVÁN, Gazdaság- és Társadalomtudományi Tanszék, IV. évfolyam

Témavezető: Dr. Ph.D. Zéman Zoltán, Számviteli és Pénzügyi Tanszék, egyetemi adjunktus

A számvitel alkalmazásával nemcsak a cégekről nyerhetünk információt, de lehetőségünk van más időszakok teljesítményeinek összehasonlításában, sőt segítséget ad a befektetőknek választani egyes vállalatok között. Ahhoz azonban, hogy a beszámolókban szereplő adatok összevethetők legyenek, szükség van egy kompatibilis számviteli rendszerre. A kontinentális szabályozás törvényben látja biztosítottnak a rendszer működését, ellentétben az angolokkal, ahol a számviteli standardok, elegendőek. A jelenleg hatályos a 2000. évi C. TV, valamint módosítása, melyek megalkotásánál az Európai Uniós irányelvekhez, és az IAS-hez való közelítés egyértelműen megjelenik. Az új törvény megteremti az összevethetőséget a magyar vállalatok és az Európai Uniós cégekével.

A szakdolgozat célja feltárni és megvizsgálni a számviteli munkát szabályzó jogszabályok változását, és okait. Szemléltetni a magyar gazdaságra, különös tekintettel a hazai mikro-, és kisvállalkozásra gyakorolt hatásukat, valamint ajánlással szolgálni a változó jogi szabályozásból adódó esetleges új lehetőségek közötti eligazodásban. Megvilágítani a jogalkotók szemléletváltását abban a tekintetben, hogy az új törvény megfeleljen az európai normáknak, mint például a szigorú szabályozottság helyett, választható megoldások, valamint környezettudatosság szolgálata, összehasonlítható beszámolók, kompatibilis számviteli rendszerek megteremtése. Ez nagyban szolgálja a négy alapvető szabadság az áru, a tőke, a munkaerő és a szolgáltatás szabad áramlását, amelyek az EU elméleti és gyakorlati pilléreinek tekint. A dolgozatban felvetett hipotézis ellenőrzése, a rá vonatkozó fontosabb irodalmak és publikációk révén. A jelenleg hatályos törvények főbb sarokpontjainak felvázolása. A 2000. évi C. törvény, kötelező rendelkezéseinek bemutatása, definiálni az érintett társaságok körét. Egyéni vizsgálat végzése a változások kihatásainak bemutatására, gazdasági elemzés felhasználásával.

A kutatás legfőbb célja a törvény újrakodifikálás hatásainak kimutatása, a kis tőkekoncentrációjú, ezért sokszor kényszervállalkozásként definiált hazai gazdasági társaságokra, valamint gyakorlati útmutatással szolgálni a jelenleg hatályos jogi szabályozás megértéséhez.