CímlapKorábbi számokPartnereink
Vissza a MAGISZ főoldalra
MAGISZ Fórum (1999. december 13.)

A szövetség legutóbbi közgyűlésén (1999. október 27.) határozat született, hogy minden évben különböző helyszíneken megrendezzük a MAGISZ FÓRUM-ot, amelyen az információ kínálati oldal képviselőit és a felhasználókat „egy asztalhoz ültetjük” és életközelből vizsgáljuk az információs egyensúly megteremtésének aktuális problémáit, feladatait és  feltételeit. A tagság egyhangúlag támogatta az új elnökségnek azt a javaslatát, hogy a sorrendben első FÓRUM Budapesten legyen.

Az induló, tapasztalatszerző eseményt 1999. december 13-án, a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetemen sikerült megrendeznünk az  Altagra Iroda Kft. és Harnos Zsolt (MAGISZ elnökségi tag) lelkes kollégáinak közreműködésével.  Az „év végi” hajrá  ellenére mintegy 80-an jelentkeztek az eseményre és nagy többségük részt is vett a FÓRUM délelőtti programjában.

Az elhangzott előadások (5 magyar és 1 külföldi) és hozzászólások – és nem utolsó sorban Dr. Udovecz  Gábor közvetlen hangvételű, szellemes és lényeglátó levezető elnöki megnyilatkozásai révén - sikerült az EU csatlakozással kapcsolatos fontosabb agrárinformatikai feladatokat, kihívásokat áttekinteni.  A hazai előadók részben az FVM és az AIK vezetőiből, vagy vezető munkatársaiból kerültek ki.  Az osztrák tapasztalatokról a Szövetségi Agrárgazdasági Intézet vezető munkatársa számolt be nagy érdeklődés mellett.  A FÓRUM főbb üzenetei, állásfoglalásai a következők voltak:

  • Az EU csatlakozásig megoldandó szerteágazó agrárinformatikai feladatok és problémák alapvetően két csoportra oszthatók. A agrárkormányzati informatika szintjén felmerülő feladatokra és a piaci szereplők információellátását elősegítő problémamegoldásokra. A mostani FÓRUM ezek közül inkább a makro szintre összpontosított.
  • Az ágazati szintű igényeket és feladatokat a kormányzati (FVM) informatika minisztériumi szintű stratégiai terve tartalmazza, de a piaci szereplőkre is kiterjedő átfogó agrárágazati és vidékfejlesztési információs stratégia – holott erre nagy szükség lenne - még nem létezik.
  • Hiányzik a meglévő, hozzáférhető és a jövőben is használható agrárinformációs szolgáltatások, az EU csatlakozásig megoldandó feladatok átfogó ágazati szintű rendszerbefoglalása, amely a kormányzat szervezeti korszerűsítésével (mezőgazdaság és vidékfejlesztés) összhangban egyre inkább szükségessé válik.
  • Az agrárinformáció fejlesztésével kapcsolatos törvényi rendelkezések végrehajtása, a közérdekű adatok létrehozása és szolgáltatása terén az eddig elért eredmények nem láthatók elég tisztán. Nem világos, hogy a kormányzat milyen munkamegosztást képzel el ezen a téren.
  • Nem léteznek és nem tisztázottak a közérdekű adatok előállítását és áramoltatását célzó állami támogatások, melyet az EU csatlakozás során a „nemzeti politikában” kell majd előirányozni, hiszen a közösségi politika erre nem fordít figyelmet.
(Vörös Mihály)
 


MAGISZ TÜKÖR a Magyar Agrárinformatikai Szövetség tájékoztatója

Kiadja: A szövetség elnöke
Szerkesztő: Hagyó Gábor
Munkatárs: Véry Zoltán

Postacím: 1124 Budapest, Pf. 7.
Internet: http://miau.gau.hu/magisz
e-mail: magisztukor@europemail.com