<?xml version="1.0"?>
<feed xmlns="http://www.w3.org/2005/Atom" xml:lang="hu">
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/api.php?action=feedcontributions&amp;feedformat=atom&amp;user=Kvg</id>
		<title> Miau Wiki - A felhasználó közreműködései [hu]</title>
		<link rel="self" type="application/atom+xml" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/api.php?action=feedcontributions&amp;feedformat=atom&amp;user=Kvg"/>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php/Speci%C3%A1lis:Szerkeszt%C5%91_k%C3%B6zrem%C5%B1k%C3%B6d%C3%A9sei/Kvg"/>
		<updated>2026-05-15T11:30:38Z</updated>
		<subtitle>A felhasználó közreműködései</subtitle>
		<generator>MediaWiki 1.27.7</generator>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_N%C3%B3gr%C3%A1d&amp;diff=50664</id>
		<title>Tur kvg téma7 Nógrád</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_N%C3%B3gr%C3%A1d&amp;diff=50664"/>
				<updated>2011-06-23T18:27:21Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=Forrás=&lt;br /&gt;
[http://miau.gau.hu/virag/Tema_7_vegleges.xlsx XLS]&lt;br /&gt;
=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Nógrád településének SWOT analízise a működő kereskedelmi egységek számának alapján, hasonlóságelemzéssel 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Nógrád esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4 db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4 db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4 db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 2 db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 2 db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi bárok és borozók az 5év végére a lehetőséghez sorolódik, mert az 5 év alatt végig erősséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A Nógrádi élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert 2005-2008 között erősséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 3 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 3 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Éttermek, cukrászdák az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 7 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 9 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Kiskereskedelmi hálózatok az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert mind az 5 évben erősséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Ruházati szaküzletek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 8 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 7 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 8 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 6 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 6 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Vendéglátóhelyek az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert mind az 5 évben erősséget mutatott, bár az utolsó 2 évben megjelent egy kis gyengülés is.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 1 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Zöldség-, gyümölcsszaküzletek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert 5-ből 4 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és az éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' kisebb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Következtetések, javaslatok=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*A bárok, borozók tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*A településnek az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*Az éttermek és cukrászdák tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania. &lt;br /&gt;
*A kiskereskedelmi hálózati egységek megfelelően használtak ki az érintett településen, ezt a tendenciát továbbra is fent kell tartania.&lt;br /&gt;
*A vizsgált térség a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek esetében a lehetőségeit megfelelően kihasználta, érdemes ennek további fenntartása.&lt;br /&gt;
*A vizsgált település ruházati szaküzletei esetén a rendelkezésére álló lehetőségeit kitűnően kihasználta. &lt;br /&gt;
*A vizsgált település vendéglátóhelyeit nézve a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*A zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében a lehetőségeket megfelelően kihasználták, érdemes ennek folytatása.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Kategória:Innovatív_turisztikai_elemzések]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_N%C3%B3gr%C3%A1d&amp;diff=50663</id>
		<title>Tur kvg téma7 Nógrád</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_N%C3%B3gr%C3%A1d&amp;diff=50663"/>
				<updated>2011-06-23T18:26:13Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=Forrás=&lt;br /&gt;
[http://miau.gau.hu/virag/Tema_7_vegleges.xlsx XLS]&lt;br /&gt;
=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Nógrád településének SWOT analízise a működő kereskedelmi egységek számának alapján, hasonlóságelemzéssel 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Nógrád esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 2db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 2db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi bárok és borozók az 5év végére a lehetőséghez sorolódik, mert az 5 év alatt végig erősséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A Nógrádi élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert 2005-2008 között erősséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 3 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 3 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Éttermek, cukrászdák az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 7 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 9 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Kiskereskedelmi hálózatok az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert mind az 5 évben erősséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Ruházati szaküzletek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 8 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 7 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 8 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 6 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 6 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Vendéglátóhelyek az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert mind az 5 évben erősséget mutatott, bár az utolsó 2 évben megjelent egy kis gyengülés is.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 1 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Zöldség-, gyümölcsszaküzletek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert 5-ből 4 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és az éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' kisebb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Következtetések, javaslatok=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*A bárok, borozók tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*A településnek az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*Az éttermek és cukrászdák tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania. &lt;br /&gt;
*A kiskereskedelmi hálózati egységek megfelelően használtak ki az érintett településen, ezt a tendenciát továbbra is fent kell tartania.&lt;br /&gt;
*A vizsgált térség a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek esetében a lehetőségeit megfelelően kihasználta, érdemes ennek további fenntartása.&lt;br /&gt;
*A vizsgált település ruházati szaküzletei esetén a rendelkezésére álló lehetőségeit kitűnően kihasználta. &lt;br /&gt;
*A vizsgált település vendéglátóhelyeit nézve a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*A zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében a lehetőségeket megfelelően kihasználták, érdemes ennek folytatása.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Kategória:Innovatív_turisztikai_elemzések]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50460</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50460"/>
				<updated>2011-06-22T15:57:26Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: Eltávolította a lap teljes tartalmát&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_N%C3%B3gr%C3%A1d&amp;diff=50459</id>
		<title>Tur kvg téma7 Nógrád</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_N%C3%B3gr%C3%A1d&amp;diff=50459"/>
				<updated>2011-06-22T15:57:13Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: Új oldal, tartalma: „=Forrás= [http://miau.gau.hu/virag/Tema_7_vegleges.xlsx XLS] =A tervezett alkalmazás / megoldás címe= A rétsági kistérség Nógrád településének SWOT analízise...”&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=Forrás=&lt;br /&gt;
[http://miau.gau.hu/virag/Tema_7_vegleges.xlsx XLS]&lt;br /&gt;
=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Nógrád településének SWOT analízise a működő kereskedelmi egységek számának alapján, hasonlóságelemzéssel 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Nógrád esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 2db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 2db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi bárok és borozók az 5év végére a veszélyekhez sorolódik, mert 2004-2006ig átlagon felüli erősséget mutattak, az utolsó 2év pedig jelentős gyengeség mutatkozott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A Nógrádi élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert 2005-2008 között erősséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 3 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 3 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Éttermek, cukrászdák az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 7 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 9 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Kiskereskedelmi hálózatok az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert mind az 5 évben erősséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Ruházati szaküzletek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 8 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 7 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 8 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 6 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 6 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Vendéglátóhelyek az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert mind az 5 évben erősséget mutatott, bár az utolsó 2 évben megjelent egy kis gyengülés is.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 1 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Zöldség-, gyümölcsszaküzletek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert 5-ből 4 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és az éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' kisebb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Következtetések, javaslatok=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*A bárok, borozók tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*A településnek az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*Az éttermek és cukrászdák tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania. &lt;br /&gt;
*A kiskereskedelmi hálózati egységek megfelelően használtak ki az érintett településen, ezt a tendenciát továbbra is fent kell tartania.&lt;br /&gt;
*A vizsgált térség a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek esetében a lehetőségeit megfelelően kihasználta, érdemes ennek további fenntartása.&lt;br /&gt;
*A vizsgált település ruházati szaküzletei esetén a rendelkezésére álló lehetőségeit kitűnően kihasználta. &lt;br /&gt;
*A vizsgált település vendéglátóhelyeit nézve a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*A zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében a lehetőségeket megfelelően kihasználták, érdemes ennek folytatása.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Kategória:Innovatív_turisztikai_elemzések]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50458</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50458"/>
				<updated>2011-06-22T15:56:47Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* Következtetések, javaslatok */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=Forrás=&lt;br /&gt;
[http://miau.gau.hu/virag/Tema_7_vegleges.xlsx XLS]&lt;br /&gt;
=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Nógrád településének SWOT analízise a működő kereskedelmi egységek számának alapján, hasonlóságelemzéssel 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Nógrád esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 2db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 2db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi bárok és borozók az 5év végére a veszélyekhez sorolódik, mert 2004-2006ig átlagon felüli erősséget mutattak, az utolsó 2év pedig jelentős gyengeség mutatkozott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A Nógrádi élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert 2005-2008 között erősséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 3 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 3 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Éttermek, cukrászdák az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 7 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 9 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Kiskereskedelmi hálózatok az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert mind az 5 évben erősséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Ruházati szaküzletek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 8 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 7 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 8 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 6 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 6 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Vendéglátóhelyek az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert mind az 5 évben erősséget mutatott, bár az utolsó 2 évben megjelent egy kis gyengülés is.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 1 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Zöldség-, gyümölcsszaküzletek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert 5-ből 4 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és az éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' kisebb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Következtetések, javaslatok=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*A bárok, borozók tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*A településnek az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*Az éttermek és cukrászdák tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania. &lt;br /&gt;
*A kiskereskedelmi hálózati egységek megfelelően használtak ki az érintett településen, ezt a tendenciát továbbra is fent kell tartania.&lt;br /&gt;
*A vizsgált térség a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek esetében a lehetőségeit megfelelően kihasználta, érdemes ennek további fenntartása.&lt;br /&gt;
*A vizsgált település ruházati szaküzletei esetén a rendelkezésére álló lehetőségeit kitűnően kihasználta. &lt;br /&gt;
*A vizsgált település vendéglátóhelyeit nézve a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*A zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében a lehetőségeket megfelelően kihasználták, érdemes ennek folytatása.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Kategória:Innovatív_turisztikai_elemzések]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50457</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50457"/>
				<updated>2011-06-22T15:56:06Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* Következtetések, javaslatok */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=Forrás=&lt;br /&gt;
[http://miau.gau.hu/virag/Tema_7_vegleges.xlsx XLS]&lt;br /&gt;
=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Nógrád településének SWOT analízise a működő kereskedelmi egységek számának alapján, hasonlóságelemzéssel 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Nógrád esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 2db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 2db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi bárok és borozók az 5év végére a veszélyekhez sorolódik, mert 2004-2006ig átlagon felüli erősséget mutattak, az utolsó 2év pedig jelentős gyengeség mutatkozott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A Nógrádi élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert 2005-2008 között erősséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 3 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 3 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Éttermek, cukrászdák az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 7 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 9 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Kiskereskedelmi hálózatok az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert mind az 5 évben erősséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Ruházati szaküzletek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 8 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 7 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 8 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 6 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 6 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Vendéglátóhelyek az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert mind az 5 évben erősséget mutatott, bár az utolsó 2 évben megjelent egy kis gyengülés is.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 1 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Zöldség-, gyümölcsszaküzletek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert 5-ből 4 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és az éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' kisebb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Következtetések, javaslatok=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*A bárok, borozók tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*A településnek az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*Az éttermek és cukrászdák tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania. &lt;br /&gt;
*A kiskereskedelmi hálózati egységek megfelelően kihasználtak az érintett településen, ezt a tendenciát továbbra is fent kell tartania.&lt;br /&gt;
*A vizsgált térség a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek esetében a lehetőségeit megfelelően kihasználta, érdemes ennek további fenntartása.&lt;br /&gt;
*A vizsgált település ruházati szaküzletei esetén a rendelkezésére álló lehetőségeit kitűnően kihasználta. &lt;br /&gt;
*A vizsgált település vendéglátóhelyeit nézve a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*A zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében a lehetőségeket megfelelően kihasználták, érdemes ennek folytatása.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Kategória:Innovatív_turisztikai_elemzések]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50456</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50456"/>
				<updated>2011-06-22T15:55:33Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* Lehetőségek és veszélyek 2004-2008 */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=Forrás=&lt;br /&gt;
[http://miau.gau.hu/virag/Tema_7_vegleges.xlsx XLS]&lt;br /&gt;
=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Nógrád településének SWOT analízise a működő kereskedelmi egységek számának alapján, hasonlóságelemzéssel 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Nógrád esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 2db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 2db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi bárok és borozók az 5év végére a veszélyekhez sorolódik, mert 2004-2006ig átlagon felüli erősséget mutattak, az utolsó 2év pedig jelentős gyengeség mutatkozott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A Nógrádi élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert 2005-2008 között erősséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 3 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 3 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Éttermek, cukrászdák az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 7 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 9 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Kiskereskedelmi hálózatok az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert mind az 5 évben erősséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Ruházati szaküzletek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 8 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 7 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 8 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 6 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 6 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Vendéglátóhelyek az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert mind az 5 évben erősséget mutatott, bár az utolsó 2 évben megjelent egy kis gyengülés is.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 1 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Zöldség-, gyümölcsszaküzletek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert 5-ből 4 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és az éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' kisebb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Következtetések, javaslatok=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*A bárok, borozók tekintetében nézve a lehetőségeket kitűnően kihasználta.&lt;br /&gt;
*A településnek az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*Az éttermek és cukrászdák tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania. &lt;br /&gt;
*A kiskereskedelmi hálózati egységek megfelelően kihasználtak az érintett településen, ezt a tendenciát továbbra is fent kell tartania.&lt;br /&gt;
*A vizsgált térség a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek esetében a lehetőségeit megfelelően kihasználta, érdemes ennek további fenntartása.&lt;br /&gt;
*A vizsgált település ruházati szaküzletei esetén a rendelkezésére álló lehetőségeit kitűnően kihasználta. &lt;br /&gt;
*A vizsgált település vendéglátóhelyeit nézve a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*A zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében a lehetőségeket megfelelően kihasználták, érdemes ennek folytatása.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Kategória:Innovatív_turisztikai_elemzések]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50454</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50454"/>
				<updated>2011-06-22T15:51:55Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* Erősségek, gyengeségek */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=Forrás=&lt;br /&gt;
[http://miau.gau.hu/virag/Tema_7_vegleges.xlsx XLS]&lt;br /&gt;
=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Nógrád településének SWOT analízise a működő kereskedelmi egységek számának alapján, hasonlóságelemzéssel 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Nógrád esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 2db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 2db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi bárok és borozók az 5év végére a veszélyekhez sorolódik, mert 2004-2006ig átlagon felüli erősséget mutattak, az utolsó 2év pedig jelentős gyengeség mutatkozott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A Nógrádi élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert 2005-2008 között erősséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 3 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 3 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Éttermek, cukrászdák az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 7 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 9 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Kiskereskedelmi hálózatok az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert mind az 5 évben erősséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Ruházati szaküzletek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 8 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 7 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 8 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 6 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 6 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Vendéglátóhelyek az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert mind az 5 évben erősséget mutatott, bár az utolsó 2 évben megjelent egy kis gyengülés is.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 1 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Zöldség-, gyümölcsszaküzletek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert 5-ből 4 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Nógrád és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Nógrád kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Nógrád kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Nógrád kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Nógrád kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Nógrád kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Következtetések, javaslatok=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*A bárok, borozók tekintetében nézve a lehetőségeket kitűnően kihasználta.&lt;br /&gt;
*A településnek az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*Az éttermek és cukrászdák tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania. &lt;br /&gt;
*A kiskereskedelmi hálózati egységek megfelelően kihasználtak az érintett településen, ezt a tendenciát továbbra is fent kell tartania.&lt;br /&gt;
*A vizsgált térség a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek esetében a lehetőségeit megfelelően kihasználta, érdemes ennek további fenntartása.&lt;br /&gt;
*A vizsgált település ruházati szaküzletei esetén a rendelkezésére álló lehetőségeit kitűnően kihasználta. &lt;br /&gt;
*A vizsgált település vendéglátóhelyeit nézve a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*A zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében a lehetőségeket megfelelően kihasználták, érdemes ennek folytatása.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Kategória:Innovatív_turisztikai_elemzések]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50453</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50453"/>
				<updated>2011-06-22T15:44:16Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=Forrás=&lt;br /&gt;
[http://miau.gau.hu/virag/Tema_7_vegleges.xlsx XLS]&lt;br /&gt;
=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Nógrád településének SWOT analízise a működő kereskedelmi egységek számának alapján, hasonlóságelemzéssel 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Nógrád esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 4db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 2db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Nógrádon 2db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi bárok és borozók az 5év végére a veszélyekhez sorolódik, mert 2004-2006ig átlagon felüli erősséget mutattak, az utolsó 2év pedig jelentős gyengeség mutatkozott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 4 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Nógrádon 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A Nógrádi élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert 2005-2008 között erősséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 3 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 4 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Nógrádon 3 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Éttermek, cukrászdák az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 7 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 9 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Nógrádon 8 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Kiskereskedelmi hálózatok az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert mind az 5 évben erősséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Nógrádon 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Ruházati szaküzletek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 8 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 7 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 8 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 6 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Nógrádon 6 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Vendéglátóhelyek az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert mind az 5 évben erősséget mutatott, bár az utolsó 2 évben megjelent egy kis gyengülés is.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 1 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Nógrádon 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Nógrád tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Nógrádi Zöldség-, gyümölcsszaküzletek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert 5-ből 4 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Következtetések, javaslatok=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*A bárok, borozók tekintetében nézve a lehetőségeket kitűnően kihasználta.&lt;br /&gt;
*A településnek az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*Az éttermek és cukrászdák tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania. &lt;br /&gt;
*A kiskereskedelmi hálózati egységek megfelelően kihasználtak az érintett településen, ezt a tendenciát továbbra is fent kell tartania.&lt;br /&gt;
*A vizsgált térség a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek esetében a lehetőségeit megfelelően kihasználta, érdemes ennek további fenntartása.&lt;br /&gt;
*A vizsgált település ruházati szaküzletei esetén a rendelkezésére álló lehetőségeit kitűnően kihasználta. &lt;br /&gt;
*A vizsgált település vendéglátóhelyeit nézve a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*A zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében a lehetőségeket megfelelően kihasználták, érdemes ennek folytatása.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Kategória:Innovatív_turisztikai_elemzések]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50443</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50443"/>
				<updated>2011-06-22T15:24:26Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* A tervezett alkalmazás / megoldás címe */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=Forrás=&lt;br /&gt;
[http://miau.gau.hu/virag/Tema_7_vegleges.xlsx XLS]&lt;br /&gt;
=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Nógrád településének SWOT analízise a működő kereskedelmi egységek számának alapján, hasonlóságelemzéssel 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Tolmácsi bárok és borozók az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Tolmácsi Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Tolmácsi Éttermek, cukrászdák az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Tolmácsi Kiskereskedelmi hálózatok az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert mind az 5 évben erősséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Tolmácsi Ruházati szaküzletek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Tolmácsi Vendéglátóhelyek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Tolmácsi Zöldség-, gyümölcsszaküzletek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Következtetések, javaslatok=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*A bárok, borozók tekintetében nézve a lehetőségeket kitűnően kihasználta.&lt;br /&gt;
*A településnek az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*Az éttermek és cukrászdák tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania. &lt;br /&gt;
*A kiskereskedelmi hálózati egységek megfelelően kihasználtak az érintett településen, ezt a tendenciát továbbra is fent kell tartania.&lt;br /&gt;
*A vizsgált térség a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek esetében a lehetőségeit megfelelően kihasználta, érdemes ennek további fenntartása.&lt;br /&gt;
*A vizsgált település ruházati szaküzletei esetén a rendelkezésére álló lehetőségeit kitűnően kihasználta. &lt;br /&gt;
*A vizsgált település vendéglátóhelyeit nézve a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*A zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében a lehetőségeket megfelelően kihasználták, érdemes ennek folytatása.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Kategória:Innovatív_turisztikai_elemzések]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50299</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50299"/>
				<updated>2011-06-21T12:40:02Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=Forrás=&lt;br /&gt;
[http://miau.gau.hu/virag/Tema_7_vegleges.xlsx XLS]&lt;br /&gt;
=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településének SWOT analízise a működő kereskedelmi egységek számának alapján, hasonlóságelemzéssel 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Tolmácsi bárok és borozók az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Tolmácsi Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Tolmácsi Éttermek, cukrászdák az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Tolmácsi Kiskereskedelmi hálózatok az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert mind az 5 évben erősséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Tolmácsi Ruházati szaküzletek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Tolmácsi Vendéglátóhelyek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Tolmácsi Zöldség-, gyümölcsszaküzletek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Következtetések, javaslatok=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*A bárok, borozók tekintetében nézve a lehetőségeket kitűnően kihasználta.&lt;br /&gt;
*A településnek az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*Az éttermek és cukrászdák tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania. &lt;br /&gt;
*A kiskereskedelmi hálózati egységek megfelelően kihasználtak az érintett településen, ezt a tendenciát továbbra is fent kell tartania.&lt;br /&gt;
*A vizsgált térség a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek esetében a lehetőségeit megfelelően kihasználta, érdemes ennek további fenntartása.&lt;br /&gt;
*A vizsgált település ruházati szaküzletei esetén a rendelkezésére álló lehetőségeit kitűnően kihasználta. &lt;br /&gt;
*A vizsgált település vendéglátóhelyeit nézve a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*A zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében a lehetőségeket megfelelően kihasználták, érdemes ennek folytatása.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Kategória:Innovatív_turisztikai_elemzések]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50298</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50298"/>
				<updated>2011-06-21T12:39:45Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=Forrás=&lt;br /&gt;
[http://miau.gau.hu/virag/Tema_7_vegleges.xlsx XLS]&lt;br /&gt;
=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településének SWOT analízise a működő kereskedelmi egységek számának alapján, hasonlóságelemzéssel 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Tolmácsi bárok és borozók az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Tolmácsi Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Tolmácsi Éttermek, cukrászdák az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Tolmácsi Kiskereskedelmi hálózatok az 5év tükrében a lehetőségekhez sorolódik, mert mind az 5 évben erősséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Tolmácsi Ruházati szaküzletek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Tolmácsi Vendéglátóhelyek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A Tolmácsi Zöldség-, gyümölcsszaküzletek az 5év tükrében a veszélyekhez sorolódik, mert mind az 5 évben gyengeséget mutatott.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Következtetések, javaslatok=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*A bárok, borozók tekintetében nézve a lehetőségeket kitűnően kihasználta.&lt;br /&gt;
*A településnek az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*Az éttermek és cukrászdák tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania. &lt;br /&gt;
*A kiskereskedelmi hálózati egységek megfelelően kihasználtak az érintett településen, ezt a tendenciát továbbra is fent kell tartania.&lt;br /&gt;
*A vizsgált térség a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek esetében a lehetőségeit megfelelően kihasználta, érdemes ennek további fenntartása.&lt;br /&gt;
*A vizsgált település ruházati szaküzletei esetén a rendelkezésére álló lehetőségeit kitűnően kihasználta. &lt;br /&gt;
*A vizsgált település vendéglátóhelyeit nézve a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*A zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében a lehetőségeket megfelelően kihasználták, érdemes ennek folytatása.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Kategória:Innovatív_turisztikai_elemzések]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50263</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50263"/>
				<updated>2011-06-21T09:43:26Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* Következtetések, javaslatok */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008 között.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Következtetések, javaslatok=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*A bárok, borozók tekintetében nézve a lehetőségeket kitűnően kihasználta.&lt;br /&gt;
*A településnek az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*Az éttermek és cukrászdák tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania. &lt;br /&gt;
*A kiskereskedelmi hálózati egységek megfelelően kihasználtak az érintett településen, ezt a tendenciát továbbra is fent kell tartania.&lt;br /&gt;
*A vizsgált térség a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek esetében a lehetőségeit megfelelően kihasználta, érdemes ennek további fenntartása.&lt;br /&gt;
*A vizsgált település ruházati szaküzletei esetén a rendelkezésére álló lehetőségeit kitűnően kihasználta. &lt;br /&gt;
*A vizsgált település vendéglátóhelyeit nézve a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*A zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében a lehetőségeket megfelelően kihasználták, érdemes ennek folytatása.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Kategória:Innovatív_turisztikai_elemzések]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Forrás=&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50262</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50262"/>
				<updated>2011-06-21T09:41:56Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* Lehetőségek és veszélyek 2004-2008 */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008 között.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Következtetések, javaslatok=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*A bárok, borozók tekintetében nézve a lehetőségeket kitűnően kihasználta.&lt;br /&gt;
*A településnek az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*Az éttermek és cukrászdák tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania. &lt;br /&gt;
*A kiskereskedelmi hálózati egységek megfelelően kihasználtak az érintett településen, ezt a tendenciát továbbra is fent kell tartania.&lt;br /&gt;
*A vizsgált térség a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek esetében a lehetőségeit megfelelően kihasználta, érdemes ennek további fenntartása.&lt;br /&gt;
*A vizsgált település ruházati szaküzletei esetén a rendelkezésére álló lehetőségeit kitűnően kihasználta. &lt;br /&gt;
*A vizsgált település vendéglátóhelyeit nézve a lehetőségeket kitűnően kihasználta.&lt;br /&gt;
*A zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében a lehetőségeket megfelelően kihasználták, érdemes ennek folytatása.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Kategória:Innovatív_turisztikai_elemzések]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Forrás=&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50077</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=50077"/>
				<updated>2011-06-20T12:49:50Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* Forrás */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008 között.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Következtetések, javaslatok=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*A bárok, borozók tekintetében a lehetőségek jobb kihasználására kell törekednie.&lt;br /&gt;
*A településnek az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*Az éttermek és cukrászdák tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania. &lt;br /&gt;
*A kiskereskedelmi hálózati egységek megfelelően kihasználtak az érintett településen, ezt a tendenciát továbbra is fent kell tartania.&lt;br /&gt;
*A vizsgált térség a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek esetében a lehetőségeit megfelelően kihasználta, érdemes ennek további fenntartása.&lt;br /&gt;
*A vizsgált település ruházati szaküzletei esetén a rendelkezésére álló lehetőségeit kitűnően kihasználta. &lt;br /&gt;
*A vizsgált település vendéglátóhelyeit nézve a lehetőségeket kitűnően kihasználta.&lt;br /&gt;
*A zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében a lehetőségeket megfelelően kihasználták, érdemes ennek folytatása.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Kategória:Innovatív_turisztikai_elemzések]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Forrás=&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49989</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49989"/>
				<updated>2011-06-20T11:42:46Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* Forrás */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008 között.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Következtetések, javaslatok=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*A bárok, borozók tekintetében a lehetőségek jobb kihasználására kell törekednie.&lt;br /&gt;
*A településnek az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*Az éttermek és cukrászdák tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania. &lt;br /&gt;
*A kiskereskedelmi hálózati egységek megfelelően kihasználtak az érintett településen, ezt a tendenciát továbbra is fent kell tartania.&lt;br /&gt;
*A vizsgált térség a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek esetében a lehetőségeit megfelelően kihasználta, érdemes ennek további fenntartása.&lt;br /&gt;
*A vizsgált település ruházati szaküzletei esetén a rendelkezésére álló lehetőségeit kitűnően kihasználta. &lt;br /&gt;
*A vizsgált település vendéglátóhelyeit nézve a lehetőségeket kitűnően kihasználta.&lt;br /&gt;
*A zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében a lehetőségeket megfelelően kihasználták, érdemes ennek folytatása.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Kategória:Innovatív_turisztikai_elemzések]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Forrás=&lt;br /&gt;
[http://miau.gau.hu/virag/Tema_7_vegleges.xlsx] XLS&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49987</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49987"/>
				<updated>2011-06-20T11:42:27Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* Forrás */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008 között.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Következtetések, javaslatok=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*A bárok, borozók tekintetében a lehetőségek jobb kihasználására kell törekednie.&lt;br /&gt;
*A településnek az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*Az éttermek és cukrászdák tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania. &lt;br /&gt;
*A kiskereskedelmi hálózati egységek megfelelően kihasználtak az érintett településen, ezt a tendenciát továbbra is fent kell tartania.&lt;br /&gt;
*A vizsgált térség a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek esetében a lehetőségeit megfelelően kihasználta, érdemes ennek további fenntartása.&lt;br /&gt;
*A vizsgált település ruházati szaküzletei esetén a rendelkezésére álló lehetőségeit kitűnően kihasználta. &lt;br /&gt;
*A vizsgált település vendéglátóhelyeit nézve a lehetőségeket kitűnően kihasználta.&lt;br /&gt;
*A zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében a lehetőségeket megfelelően kihasználták, érdemes ennek folytatása.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Kategória:Innovatív_turisztikai_elemzések]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Forrás=&lt;br /&gt;
http://miau.gau.hu/virag/Tema_7_vegleges.xlsx XLS&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49968</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49968"/>
				<updated>2011-06-20T11:30:33Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: Szerkesztő:Kvg lapot átneveztem Tur kvg téma7 Tolmács névre&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008 között.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Következtetések, javaslatok=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*A bárok, borozók tekintetében a lehetőségek jobb kihasználására kell törekednie.&lt;br /&gt;
*A településnek az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*Az éttermek és cukrászdák tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania. &lt;br /&gt;
*A kiskereskedelmi hálózati egységek megfelelően kihasználtak az érintett településen, ezt a tendenciát továbbra is fent kell tartania.&lt;br /&gt;
*A vizsgált térség a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek esetében a lehetőségeit megfelelően kihasználta, érdemes ennek további fenntartása.&lt;br /&gt;
*A vizsgált település ruházati szaküzletei esetén a rendelkezésére álló lehetőségeit kitűnően kihasználta. &lt;br /&gt;
*A vizsgált település vendéglátóhelyeit nézve a lehetőségeket kitűnően kihasználta.&lt;br /&gt;
*A zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében a lehetőségeket megfelelően kihasználták, érdemes ennek folytatása.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Kategória:Innovatív_turisztikai_elemzések]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Forrás=&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Szerkeszt%C5%91:Kvg&amp;diff=49969</id>
		<title>Szerkesztő:Kvg</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Szerkeszt%C5%91:Kvg&amp;diff=49969"/>
				<updated>2011-06-20T11:30:33Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: Szerkesztő:Kvg lapot átneveztem Tur kvg téma7 Tolmács névre&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;#ÁTIRÁNYÍTÁS [[Tur kvg téma7 Tolmács]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49951</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49951"/>
				<updated>2011-06-20T11:10:05Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* A tervezett alkalmazás / megoldás címe */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008 között.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Következtetések, javaslatok=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*A bárok, borozók tekintetében a lehetőségek jobb kihasználására kell törekednie.&lt;br /&gt;
*A településnek az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*Az éttermek és cukrászdák tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania. &lt;br /&gt;
*A kiskereskedelmi hálózati egységek megfelelően kihasználtak az érintett településen, ezt a tendenciát továbbra is fent kell tartania.&lt;br /&gt;
*A vizsgált térség a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek esetében a lehetőségeit megfelelően kihasználta, érdemes ennek további fenntartása.&lt;br /&gt;
*A vizsgált település ruházati szaküzletei esetén a rendelkezésére álló lehetőségeit kitűnően kihasználta. &lt;br /&gt;
*A vizsgált település vendéglátóhelyeit nézve a lehetőségeket kitűnően kihasználta.&lt;br /&gt;
*A zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében a lehetőségeket megfelelően kihasználták, érdemes ennek folytatása.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Kategória:Innovatív_turisztikai_elemzések]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Forrás=&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49947</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49947"/>
				<updated>2011-06-20T11:06:04Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* Következtetések, javaslatok */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Következtetések, javaslatok=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*A bárok, borozók tekintetében a lehetőségek jobb kihasználására kell törekednie.&lt;br /&gt;
*A településnek az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*Az éttermek és cukrászdák tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania. &lt;br /&gt;
*A kiskereskedelmi hálózati egységek megfelelően kihasználtak az érintett településen, ezt a tendenciát továbbra is fent kell tartania.&lt;br /&gt;
*A vizsgált térség a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek esetében a lehetőségeit megfelelően kihasználta, érdemes ennek további fenntartása.&lt;br /&gt;
*A vizsgált település ruházati szaküzletei esetén a rendelkezésére álló lehetőségeit kitűnően kihasználta. &lt;br /&gt;
*A vizsgált település vendéglátóhelyeit nézve a lehetőségeket kitűnően kihasználta.&lt;br /&gt;
*A zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében a lehetőségeket megfelelően kihasználták, érdemes ennek folytatása.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Kategória:Innovatív_turisztikai_elemzések]]&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Forrás=&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49944</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49944"/>
				<updated>2011-06-20T10:59:05Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Következtetések, javaslatok=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*A bárok, borozók tekintetében a lehetőségek jobb kihasználására kell törekednie.&lt;br /&gt;
*A településnek az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*Az éttermek és cukrászdák tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania. &lt;br /&gt;
*A kiskereskedelmi hálózati egységek megfelelően kihasználtak az érintett településen, ezt a tendenciát továbbra is fent kell tartania.&lt;br /&gt;
*A vizsgált térség a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek esetében a lehetőségeit megfelelően kihasználta, érdemes ennek további fenntartása.&lt;br /&gt;
*A vizsgált település ruházati szaküzletei esetén a rendelkezésére álló lehetőségeit kitűnően kihasználta. &lt;br /&gt;
*A vizsgált település vendéglátóhelyeit nézve a lehetőségeket kitűnően kihasználta.&lt;br /&gt;
*A zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében a lehetőségeket megfelelően kihasználták, érdemes ennek folytatása.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Kategória:Innovatív_turisztikai_elemzések]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49942</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49942"/>
				<updated>2011-06-20T10:58:19Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* Lehetőségek és veszélyek 2004-2008 */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Következtetések, javaslatok=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*A bárok, borozók tekintetében a lehetőségek jobb kihasználására kell törekednie.&lt;br /&gt;
*A településnek az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania.&lt;br /&gt;
*Az éttermek és cukrászdák tekintetében a veszélyek kiküszöbölésére kell nagyobb figyelmet fordítania. &lt;br /&gt;
*A kiskereskedelmi hálózati egységek megfelelően kihasználtak az érintett településen, ezt a tendenciát továbbra is fent kell tartania.&lt;br /&gt;
*A vizsgált térség a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek esetében a lehetőségeit megfelelően kihasználta, érdemes ennek további fenntartása.&lt;br /&gt;
*A vizsgált település ruházati szaküzletei esetén a rendelkezésére álló lehetőségeit kitűnően kihasználta. &lt;br /&gt;
*A vizsgált település vendéglátóhelyeit nézve a lehetőségeket kitűnően kihasználta.&lt;br /&gt;
*A zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében a lehetőségeket megfelelően kihasználták, érdemes ennek folytatása.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
[[Kategória:Innovatív_turisztikai_elemzések]]&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49934</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49934"/>
				<updated>2011-06-20T10:49:40Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* Lehetőségek és veszélyek 2004-2008 */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49932</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49932"/>
				<updated>2011-06-20T10:49:13Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* Erősségek, gyengeségek */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49930</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49930"/>
				<updated>2011-06-20T10:48:31Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* Erősségek, gyengeségek */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004: A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005: A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006: A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007: A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008: A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004:A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005:A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006:A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007:A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008:A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004:A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005:A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006:A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007:A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008:A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004:A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005:A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006:A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007:A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008:A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004:A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005:A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006:A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007:A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008:A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004:A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005:A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006:A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007:A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008:A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004:A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005:A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006:A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007:A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008:A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004:A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005:A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006:A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007:A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008:A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49929</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49929"/>
				<updated>2011-06-20T10:48:12Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=&lt;br /&gt;
SWOT elemzésünk lépései:&lt;br /&gt;
*téma kiválasztás (rétsági kistérségek)&lt;br /&gt;
*adatgyűjtés a www.teir.vati.hu-ról&lt;br /&gt;
*adatbázis szerkesztése az excelben: azért készítettük ezt az adatbázist, mert ez lesz az elemzésünk alapja.&lt;br /&gt;
*darabnézetes kimutatás készítése, hogy meggyőződjünk arról, hogy minden objektumhoz és attribútumhoz csak egy érték tartozik.&lt;br /&gt;
*standardizálást végeztünk annak céljából, hogy adataink összehasonlíthatóak legyenek (egy főre jutó vendégéjszakák száma).&lt;br /&gt;
*rangsorolás&lt;br /&gt;
*Y standard&lt;br /&gt;
*Y0 elemzés elkészítése&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a kereskedelmi mutatók vizsgálata volt a rétsági kistérség településein 5 évre (2004-2008) és 8 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el a 8 db Y-STD és Y0 elemzést. 2004-2008 között 125 objektumunk, és 8 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 125, az X-attribútomoké (oszlopoké) pedig 9. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Következő lépés az eredmények értelmezése volt, és az ideális szócikk elkészítése.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis (magyar neve: GYELV-elemzés): SWOT-analízissel felépíthetjük egy piac,iparág, üzlet, termék, stb. piaci életképességét, illetve megismerhetjük, hogy mely feladatok a legfontosabbak stratégiai szempontból. Leggyakrabban az üzleti terv részét képezi.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
SWOT-analízis: angol mozaikszó, 4 angol szó kezdőbetűjéből tevődik össze: &lt;br /&gt;
*1. Strengths: Erősségek: belső tényező, tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*2. Weaknesses: Gyengeségek: szintén belső tényező &lt;br /&gt;
*3. Opportunities: Lehetőségek: külső tényező, nem tudjuk befolyásolni &lt;br /&gt;
*4. Threatnes: Fenyegetések: szintén külső tényező&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=&lt;br /&gt;
==Erősségek, gyengeségek==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
*2004:A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005:A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006:A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007:A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008:A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Bárok, borozók száma mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
*2004:A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005:A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006:A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007:A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008:A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és Éttermek, cukrászdák:'''&lt;br /&gt;
*2004:A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005:A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006:A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007:A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008:A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
*2004:A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005:A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006:A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007:A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008:A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004:A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005:A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006:A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007:A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008:A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004:A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005:A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006:A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007:A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008:A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
*2004:A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005:A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006:A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007:A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008:A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a Zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
*2004:A vizsgált Tolmács kistérség a 2004. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2005:A vizsgált Tolmács kistérség a 2005. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2006:A vizsgált Tolmács kistérség a 2006. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2007:A vizsgált Tolmács kistérség a 2007. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
*2008:A vizsgált Tolmács kistérség a 2008. évi  Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
==Lehetőségek és veszélyek 2004-2008==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a bárok, borozók:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A bárok, borozók száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és éttermek, cukrászdák:'''	&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
Az éttermek, cukrászdák száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a kiskereskedelmi hálózati egységek:'''&lt;br /&gt;
		&lt;br /&gt;
A kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül) mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.		&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a ruházati szaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A Ruházati szaküzletek száma mutató tekintetében a '''lehetőségek''' kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a vendéglátóhelyek:'''&lt;br /&gt;
	&lt;br /&gt;
A Vendéglátóhelyek száma mutató tekintetében a '''veszély''' nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Tolmács és a zöldség-, gyümölcsszaküzletek:'''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
A Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma mutatóban rejlő '''lehetőség''' kihasználásra kerül.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49899</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49899"/>
				<updated>2011-06-20T10:24:43Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* Objektumok (sorok) */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Attribútumok (X, Y oszlopok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''A vizsgálat során a 2004-2008-ig lévő adatokat elemeztük.'''&lt;br /&gt;
*'''Bárok, borozók száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Élelmiszer jellegű üzletek és áruházak száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Éttermek, cukrászdák száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Kiskereskedelmi hálózati egységek száma (gyógyszertár nélkül)(db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Ruházati szaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Vendéglátóhelyek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
*'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek száma (db):''' az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél nagyobb a számuk, annál jobb a település kereskedelmi szempontból.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat által érintett célcsoportok=&lt;br /&gt;
A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* a Magyar Turizmus Zrt. ill.&lt;br /&gt;
* Országos Idegenforgalmi Bizottság,&lt;br /&gt;
* MATUR,&lt;br /&gt;
* ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,&lt;br /&gt;
* Tourinform,&lt;br /&gt;
* HSMAI Magyarország,&lt;br /&gt;
* Magyar Szálloda Szövetség,&lt;br /&gt;
* Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,&lt;br /&gt;
* a kistérségek települései,és az önkormányzataik,&lt;br /&gt;
* utazási irodák,&lt;br /&gt;
* KSH,&lt;br /&gt;
* turisták,&lt;br /&gt;
* Nemzetgazdasági Minisztérium,&lt;br /&gt;
* RIB,&lt;br /&gt;
* a megyei és&lt;br /&gt;
* régiós stratégiai döntés-előkészítők,&lt;br /&gt;
* a kapcsolódó kormányzati szereplők,&lt;br /&gt;
* a turizmussal foglalkozó tanácsadók és&lt;br /&gt;
* kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.&lt;br /&gt;
* a helyi közösség turisztikai felelőse&lt;br /&gt;
* az adott kistérség önkormányzata&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=&lt;br /&gt;
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy borozó létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevétel becslések érhetők el (kizárólag a már működő borozókat alapul véve):&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
* 12 hónapos nyitva tartással (365 nap)&lt;br /&gt;
* napi 50000 Ft árbevételt feltételezve&lt;br /&gt;
* 20%-os átlagos haszonkulccsal számolva&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ez évi 3650000 Ft eredményt hozhat.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49897</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49897"/>
				<updated>2011-06-20T10:22:45Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG) */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=Objektumok (sorok)=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*Alsópetény&lt;br /&gt;
*Bánk&lt;br /&gt;
*Berkenye&lt;br /&gt;
*Borsosberény&lt;br /&gt;
*Diósjenő&lt;br /&gt;
*Felsőpetény&lt;br /&gt;
*Horpács&lt;br /&gt;
*Keszeg&lt;br /&gt;
*Kétbodony&lt;br /&gt;
*Kisecset&lt;br /&gt;
*Legénd&lt;br /&gt;
*Nagyoroszi&lt;br /&gt;
*Nézsa&lt;br /&gt;
*Nógrád&lt;br /&gt;
*Nógrádsáp&lt;br /&gt;
*Nőtincs&lt;br /&gt;
*Ősagárd&lt;br /&gt;
*Pusztaberki&lt;br /&gt;
*Rétság&lt;br /&gt;
*Romhány&lt;br /&gt;
*Szátok&lt;br /&gt;
*Szendehely&lt;br /&gt;
*Szente&lt;br /&gt;
*Tereske&lt;br /&gt;
*Tolmács&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49895</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49895"/>
				<updated>2011-06-20T10:22:21Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=&lt;br /&gt;
Azért ezt az adatbázist választottunk, mert ehhez állt rendelkezésünkre adat a www.teir.vati.hu -ról. A vizsgálatunk hasonlóságelemzésen alapul ezért attribútumként a rétsági kistérség települései szerepelnek évszámok szerint az objektumok pedig a kereskedelmi típusok száma az egyes településeken.&lt;br /&gt;
Összes adatszám = 8 mutató (+1 mutató állandó népesség) * 5 év * 25 település = 1125 rekord.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49890</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49890"/>
				<updated>2011-06-20T10:15:22Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Tolmácson 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49889</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49889"/>
				<updated>2011-06-20T10:14:51Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Zöldség-, gyümölcsszaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Berkenyén 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Berkenyén 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Berkenyén 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Berkenyén 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működik. Berkenyén 0 db zöldség-, illetve gyümölcsszaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49886</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49886"/>
				<updated>2011-06-20T10:13:12Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Tolmács tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49885</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49885"/>
				<updated>2011-06-20T10:11:33Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár vagy borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49883</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49883"/>
				<updated>2011-06-20T10:11:06Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár vagy borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Tolmácson 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Tolmácson 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49880</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49880"/>
				<updated>2011-06-20T10:08:25Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár vagy borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik.&lt;br /&gt;
  Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik.  Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49879</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49879"/>
				<updated>2011-06-20T10:08:10Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár vagy borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. &lt;br /&gt;
  Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik.  Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49877</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49877"/>
				<updated>2011-06-20T10:07:47Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár vagy borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. &lt;br /&gt;
Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik.  Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49875</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49875"/>
				<updated>2011-06-20T10:06:39Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 1db bár vagy borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. &lt;br /&gt;
 Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik.&lt;br /&gt;
 Berkenyén 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49874</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49874"/>
				<updated>2011-06-20T10:05:00Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* A tervezett alkalmazás / megoldás címe */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Tolmács településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Az adatbázis legyűjtését követően egy excel táblázatban rendszereztem a rétsági kistérség településeit az évszámok tekintetében (2004-2008). A vizsgálatomban az egyes kistérségek kereskedelmi egységeinek változását elemeztem azok jellege szerint.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''''Tolmács esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:'''''&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Bárok, borozóknál:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,4 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár vagy borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,12 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,04 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül. &lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 1,8 db bár illetve borozó működik. Tolmácson 1db bár illetve borozó működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Élelmiszer jellegű üzletek és szaküzleteknél:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,56 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 3 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,48 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,32 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 3,04 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 2,92 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működik. Tolmácson 2 db élelmiszer jellegű üzlet és szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Éttermek, cukrászdák esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,48 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 10,04 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 2 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,52 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 9,56 db étterem illetve cukrászda működik. Tolmácson 1 db étterem illetve cukrászda működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Kiskereskedelmi hálózatok esetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,32 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,36 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,4 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 3 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,44 db kiskereskedelmi egység működik. Tolmácson 4 db kiskereskedelmi egység működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''erősségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Ruházati szaküzletek tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,8 db ruházati szaküzlet működik. Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,84 db ruházati szaküzlet működik. Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,72 db ruházati szaküzlet működik. Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 0,76 db ruházati szaküzlet működik. Berkenyén 0 db ruházati szaküzlet működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
'''Vendéglátóhelyek alakulásának tekintetében:'''&lt;br /&gt;
*A 2004-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,24 db vendéglátóhely működik. Berkenyén 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2005-ös adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,04 db vendéglátóhely működik. Berkenyén 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2006-os adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Berkenyén 4 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2007-es adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5 db vendéglátóhely működik. Berkenyén 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;br /&gt;
*A 2008-as adatok szerint a rétsági kistérség településein átlagosan 5,12 db vendéglátóhely működik. Berkenyén 3 db vendéglátóhely működött a vizsgált évben. Ez Berkenye tekintetében '''gyengeségnek''' minősül.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49864</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49864"/>
				<updated>2011-06-20T09:42:20Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=A tervezett alkalmazás / megoldás címe=&lt;br /&gt;
A rétsági kistérség Kisecset településén működő kereskedelmi egységek számának vizsgálata, hasonlóságelemzése 2004-2008&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49863</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49863"/>
				<updated>2011-06-20T09:37:33Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: /* Tur kvg tema7 */&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49861</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49861"/>
				<updated>2011-06-20T09:32:17Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;&lt;br /&gt;
== Tur kvg tema7 ==&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49853</id>
		<title>Tur kvg téma7 Tolmács</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://miau.my-x.hu/mediawiki/index.php?title=Tur_kvg_t%C3%A9ma7_Tolm%C3%A1cs&amp;diff=49853"/>
				<updated>2011-06-20T09:21:05Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;Kvg: Új oldal, tartalma: „Tur kvg tema7”&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;Tur kvg tema7&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>Kvg</name></author>	</entry>

	</feed>