„Szerkesztővita:Antal.er” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA): (új szakasz))
(Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA))
 
(38 közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
4. sor: 4. sor:
 
= A tervezett alkalmazás/megoldás címe =
 
= A tervezett alkalmazás/megoldás címe =
  
5 db véletlenszerűen kiválasztott használt autó összehasonlítása ár-, teljesítmény-, tulajdonság alapján.
+
Használtautók értékelése
  
== A feladat előtörténete ==
+
= A feladat előtörténete =
  
Az ember, ha autóvásárláson töri a fejét jól meg kell gondolni, hogy melyikre, esik a választása. Ezért nagyon fontos, hogy megfelelően tájékozzanak előtte. Gyakran előfordul, hogy megbánjuk egyes döntéseinket. Ezért szeretném megvizsgálni, hogy melyik felelne meg számomra a leginkább.
+
A tavalyi év során felmerült a Ford márkájú gépjárművünk cseréje. Ennek megvalósítása érdekében böngésztem az internetes oldalakat. A sok oldal miatt előnyben részesítettem az egyik legnépszerűbbet a www.hasznaltauto.hu weboldalt. Az autóválasztás egy nem egyszerű keresési procedúrával kezdődött. Jól meg kell gondolni, melyikre esik a választás.
  
== A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése ==
+
= A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése =
  
Az elemzést azért szeretném elvégezni, mert a lehető legjobb döntést szeretném hozni, mivel a kiválasztott autót több évig kívánom használni.  
+
Az autó cseréjét még mindig nem oldottuk meg. Ennek több oka is van. A jelenlegi gépjármű eladása akadályokba ütközött és kettő fenntartása jelentős plusz költségeket von maga után. Így tehát az eladás előtt nem szeretnénk másikba fektetni. E mellett akadályként merült fel az egyéb váratlan helyzetek sokasodása.
Általában az emberek a következő szempontok alapján választottak személygépkocsit:
+
Természetesen voltak jelöltek az új gépjármű helyének betöltésére, ám a legtöbb esetben az első próbaút során a hirdetésben nem említett műszaki problémák derültek fel (csúszó kuplung, kemény váltó,…)
 +
Személy szerint a Ford Focus személygépkocsit részesítettem volna előnyben, mivel az ára kedvező, viszont a futott km elég sok, így nem igazán lett volna megnyugtató a vétel.
  
• ár alapján
+
= A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG) =
 
 
• külső megjelenés
 
 
 
• technikai paraméterek alapján (sebesség, motor, gyorsulás, fogyasztás...)
 
 
 
• fontos hogy jól érezze magát benne és kényelmes legyen
 
 
 
A megfelelő döntéshez egy objektív kimutatásra is szükségem van az eddig kiválasztott 5 gépjármű közül. A felsorolt autómárkákról az interneten illetve a kereskedőknél is csak adatok találhatóak, azok összehasonlításáról nem találni elemzéseket a személyes élethelyzetemre vonatkozóan, ami a következő: meg szeretném találni azt az autót, ami a személyes ízlésvilágom mellett a legkifizetődőbb a szállítható személyek számának tükrében.
 
Ehhez az objektív kimutatáshoz összehasonlító elemzésre van szükségem.
 
Ha nem találkoztam volna ezzel az elemzéssel, akkor a mérlegelésnél nem lenne más lehetőségem, mint az autókereskedések eladóinak véleménye, valamint az interneten illetve a különböző autós magazinokban található tulajdonságok alapján választani.
 
 
 
== A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG) ==
 
  
 
Objektumok (sorok)
 
Objektumok (sorok)
42. sor: 31. sor:
  
 
Attribútumok (X, Y oszlopok)
 
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Az attribútumokba azon fontos műszaki paramérterek kerültek, amelyeket figyelembe szeretnék venni egy autó vásárlásakor az alábbi fontossági sorrendben. Ezek a tulajdonságok a következők:
 
 
• Ár
 
  
Szállítható személyek száma
+
Hengerűrtartalom: m3 (minél nagyobb, annál jobb)
  
súly
+
Szállítható személyek száma: fő (minél több, annál jobb)
  
évjárat
+
súly: kg (minél kisebb, annál jobb)
  
futott km
+
évjárat (minél fiatalabb, annál jobb)
  
teljesítmény
+
futott km (minél kisebb, annál jobb)
  
== A feladat által érintett célcsoportok ==
+
• teljesítmény: LE (minél nagyobb, annál jobb)
  
Ezt az elemzést azoknak ajánlom, akik hozzám hasonlóan elsődlegesen a szállítható személyek számát szeretnék figyelembe venni egy használt autó vásárlásánál.
+
= A feladat által érintett célcsoportok =
  
== A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság ==
+
Ebben a témában minden olyan személy, vagy vállalkozás érintett, akinek jogosítványa van és nincs még mit vezetnie, vagy már van kocsija, de már valami újra vágyik, a régi már túl öreg, nem gazdaságos a fenntartása.
  
Reményeim szerint a Coco Solver megoldásra vezet az ár/érték függvényében, és így segítségemre lehet a legoptimálisabb döntés meghozatalában.  Valamint segítséget nyújthat a leendő autó vásárlóknak.
+
= A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság =
  
== A válaszokat befolyásoló tényezők ==
+
A gépjármű elhasználódása, az abból adódó plusz költségek sokakat érintenek. Amennyiben az embernek meg vannak rá a megfelelő keretei, igyekszik a lehető legjobb állapotban tartani az autóját. Ha már úgy érzi, hogy ez nem lehetséges, inkább megéri lecserélni egy másikra, akkor sokat segíthet egy megfelelő ár-érték elemzés. Egy vállalkozás esetében a gépjármű park állományának méretétől függően akár milliókat is megspórolhat(nak) a tulajdonos(ok). Erre példaként említenék egy általam ismert céget, ahol a tulajdonos egy 2003-as évjáratú tehergépjárművét 1,8 millióért el tudta adni és vett egy 2007-eset 1,9 millióért. Akárhogy is nézzük a számok egyértelműen elárulják, hogy az autó 4 éves értékcsökkenését figyelembe véve, egy jó „cserével” akár kereshetünk is az üzleten, hiszen többért adta el, mint amennyit a fiatalabb fog érni 4 év múlva.
 +
A döntés helyessége mérhető akár az amortizáció számításával, vagy egy magánszemély esetében az a kopó alkatrészek árával. A mi esetünkben a jelenlegi autónk első futóművén már mindent ki kell cserélni és a folyamat csak kezdődik elölről. Ha egy évvel ezelőtt belementünk volna, hogy drágábban veszünk egy fiatalabbat, ami még nem futott ilyen sokat, akkor még spórolhattunk is volna az üzleten. (Azóta alkatrészekre költött összeg több volt, mint az általunk a Fordunkért várt összeg és az új közötti különbség.)
 +
Reményeim szerint a Coco Solver megoldásra vezet az ár/érték függvényében, és így segítségemre lehet a legoptimálisabb döntés meghozatalában.  A módszer használatával azonos, pontosabb eredményt szerettem volna elérni az alternatív győztes kiválasztásához. A hasonlóság elemzés figyelembe vételével akár 20-30 000 Ft-ot is megspórolhatunk, hiszen az üzemanyag és idő ráfordítás igen magas költséget von maga után.
  
• Adatgyűjtés
+
= A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER) =
  
Pivot-tábla készítése
+
Adatforrás felkutatása és tanulmányozása
  
Rangsor tábla kialakítása
+
Metaadatbázis létrehozása, mely tartalmazza a figyelembe vett adatokat.
  
Lépcső tábla készítése, adatokkal feltöltése 0-val
+
Következő lépcső a metaadatbázis alapján két kimutatás elkészítése. Az egyik darab nézetben, a másik összegnézetben (a kimutatásokat a PIVOT munkalap tartalmazza).
  
CoCo tábla előkészítése
+
Új munkalapon egy adattábla elkésztése, melyre a munkalap további szakaszain található táblázatok adatai hivatkoznak. Ez a munkalap kapta a COCO elnevezést.
  
Ár, becslés és eltérés oszlopok előkészítése
+
Alapadatok alapján készül el a rangsorszámokat tartalmazó rangsor táblázat. (A táblázat sorszám függvény segítségével jött létre.)
  
Solver beállításai
+
Következő lépésként a lépcsők és a segédtáblázat következik
 
• Solver lefuttatása többször, amíg azonos eredményt nem hoz
 
  
Eredmények kiértékelése a valós és becsült árkülönbséggel, szorzatösszeg függvény segítségével
+
A munkalap utolsó táblázata a COCO tábla, mely az FKERES függvény segítségével megmutatja a becsült érték és a bruttó ár közötti különbözetet és az ár-érték ítéletet.
 
   
 
   
Kiegészítő számítások elvégzése (átlag és szórás számítása)
+
A COCO táblázat értékeit a SOLVER futtatásával kapjuk meg,melyet addig kell futtatni, amíg a hibaérték változik.
  
== Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY) ==
+
= Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY) =
  
 
A Coco Solver táblázatból egy ítélet keletkezik, ami az alábbi értékítéletekből állhat: drága, olcsó, értékarányos, Ezekből az alábbi ítéletek születtek:
 
A Coco Solver táblázatból egy ítélet keletkezik, ami az alábbi értékítéletekből állhat: drága, olcsó, értékarányos, Ezekből az alábbi ítéletek születtek:
104. sor: 90. sor:
 
Az olcsó autóknak a piacon kínált ára kisebb, mint a valódi értékük.  
 
Az olcsó autóknak a piacon kínált ára kisebb, mint a valódi értékük.  
 
A drága autóknak a piacon kínált ára nagyobb, mint a valódi értékük.
 
A drága autóknak a piacon kínált ára nagyobb, mint a valódi értékük.
Értékarányos az a termék lenne, aminek a piacon kínált ára megegyezne a termék valódi értékével.
+
Értékarányos jelen esetben az a termék, aminek a piacon kínált ára megegyezik a termék valódi értékével.  
Ezek alapján, amit vásárolni érdemes az a célnak megfelelő minősítésben található autók közül a Peugeot 307, mivel 5 fő szállítására alkalmas, és árban, futott km alapján is megfelelő.
+
Ezek alapján úgy gondolom, hogy biztosak lehetünk abban, hogy ezek a termékek pontosan annyit érnek amennyiért hozzájuthatunk, és azt az autót érdemes választani az 5 autó közül, amelyik az elvárt céloknak és minőségben is a legmegfelelőbb. Ebben az esetben tetszőleges a döntés. Érdemes kikérni az autókereskedésben lévő eladók véleményét, továbbá egy tapasztalt autószerelő állásfoglalását is illetve különböző autósmagazinokban található tulajdonságok alapján dönteni.
 +
Ennek alapján szerencsés választás lenne a Volkswagen golf5, de legjobban mégis a Volvo C30-al járnánk. Éppen ezért rá esik a választás, mivel, igaz hogy drágább, de a legkevesebbet futott.
 +
 
 +
= Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS) =
 +
 
 +
Tehát az elemzéssel választ kaptunk, hogy melyik autó választása esetén kapjuk a legtöbb értéket a pénzünkért, és ez a Volvo C30.
 +
 
 +
= Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA) =
  
== Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS) ==
+
Tehát, az autók pontosan annyit érnek, amennyiért hozzájuthatunk. Természetesen a választás az általam vizsgált adatokon felül függ az adott személy egyéni elvárásaitól is, de az összehasonlítandó objektumokat az saját ízlésünk szerint választjuk ki.
  
Mivel az elemzések alapján az autók valódi értéke megegyezik a piacon kínált árral, így a célnak legmegfelelőbb személygépkocsit érdemes mindenképpen megvásárolni.
+
= Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok =
  
== Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA) ==
+
nyilatkozat és kitöltési segédlet
  
Az elemzésem során a www.hasznaltauto.hu weboldalról választottam 5db személygépjárműt. Véleményem szerint mindenképpen érdemes tájékozódni vásárlás előtt, több százezer forintot is megspórolhatunk, amit akár további extrákra is költhetünk. Ha valaki egy konkrét modellt kiszemelt, és eltántoríthatatlan, akkor nem hinném, hogy az általam vázolt eredmények befolyásolnák döntését.
+
www.hasznaltauto.hu

A lap jelenlegi, 2011. június 20., 20:54-kori változata

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Használtautók értékelése

A feladat előtörténete

A tavalyi év során felmerült a Ford márkájú gépjárművünk cseréje. Ennek megvalósítása érdekében böngésztem az internetes oldalakat. A sok oldal miatt előnyben részesítettem az egyik legnépszerűbbet a www.hasznaltauto.hu weboldalt. Az autóválasztás egy nem egyszerű keresési procedúrával kezdődött. Jól meg kell gondolni, melyikre esik a választás.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az autó cseréjét még mindig nem oldottuk meg. Ennek több oka is van. A jelenlegi gépjármű eladása akadályokba ütközött és kettő fenntartása jelentős plusz költségeket von maga után. Így tehát az eladás előtt nem szeretnénk másikba fektetni. E mellett akadályként merült fel az egyéb váratlan helyzetek sokasodása. Természetesen voltak jelöltek az új gépjármű helyének betöltésére, ám a legtöbb esetben az első próbaút során a hirdetésben nem említett műszaki problémák derültek fel (csúszó kuplung, kemény váltó,…) Személy szerint a Ford Focus személygépkocsit részesítettem volna előnyben, mivel az ára kedvező, viszont a futott km elég sok, így nem igazán lett volna megnyugtató a vétel.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok (sorok)

• Volkswagen golf5

• Volvo c30

• Peugeot 307

• Ford Focus

• Audi A4

Attribútumok (X, Y oszlopok)

• Hengerűrtartalom: m3 (minél nagyobb, annál jobb)

• Szállítható személyek száma: fő (minél több, annál jobb)

• súly: kg (minél kisebb, annál jobb)

• évjárat (minél fiatalabb, annál jobb)

• futott km (minél kisebb, annál jobb)

• teljesítmény: LE (minél nagyobb, annál jobb)

A feladat által érintett célcsoportok

Ebben a témában minden olyan személy, vagy vállalkozás érintett, akinek jogosítványa van és nincs még mit vezetnie, vagy már van kocsija, de már valami újra vágyik, a régi már túl öreg, nem gazdaságos a fenntartása.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A gépjármű elhasználódása, az abból adódó plusz költségek sokakat érintenek. Amennyiben az embernek meg vannak rá a megfelelő keretei, igyekszik a lehető legjobb állapotban tartani az autóját. Ha már úgy érzi, hogy ez nem lehetséges, inkább megéri lecserélni egy másikra, akkor sokat segíthet egy megfelelő ár-érték elemzés. Egy vállalkozás esetében a gépjármű park állományának méretétől függően akár milliókat is megspórolhat(nak) a tulajdonos(ok). Erre példaként említenék egy általam ismert céget, ahol a tulajdonos egy 2003-as évjáratú tehergépjárművét 1,8 millióért el tudta adni és vett egy 2007-eset 1,9 millióért. Akárhogy is nézzük a számok egyértelműen elárulják, hogy az autó 4 éves értékcsökkenését figyelembe véve, egy jó „cserével” akár kereshetünk is az üzleten, hiszen többért adta el, mint amennyit a fiatalabb fog érni 4 év múlva. A döntés helyessége mérhető akár az amortizáció számításával, vagy egy magánszemély esetében az a kopó alkatrészek árával. A mi esetünkben a jelenlegi autónk első futóművén már mindent ki kell cserélni és a folyamat csak kezdődik elölről. Ha egy évvel ezelőtt belementünk volna, hogy drágábban veszünk egy fiatalabbat, ami még nem futott ilyen sokat, akkor még spórolhattunk is volna az üzleten. (Azóta alkatrészekre költött összeg több volt, mint az általunk a Fordunkért várt összeg és az új közötti különbség.) Reményeim szerint a Coco Solver megoldásra vezet az ár/érték függvényében, és így segítségemre lehet a legoptimálisabb döntés meghozatalában. A módszer használatával azonos, pontosabb eredményt szerettem volna elérni az alternatív győztes kiválasztásához. A hasonlóság elemzés figyelembe vételével akár 20-30 000 Ft-ot is megspórolhatunk, hiszen az üzemanyag és idő ráfordítás igen magas költséget von maga után.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

• Adatforrás felkutatása és tanulmányozása

• Metaadatbázis létrehozása, mely tartalmazza a figyelembe vett adatokat.

• Következő lépcső a metaadatbázis alapján két kimutatás elkészítése. Az egyik darab nézetben, a másik összegnézetben (a kimutatásokat a PIVOT munkalap tartalmazza).

• Új munkalapon egy adattábla elkésztése, melyre a munkalap további szakaszain található táblázatok adatai hivatkoznak. Ez a munkalap kapta a COCO elnevezést.

• Alapadatok alapján készül el a rangsorszámokat tartalmazó rangsor táblázat. (A táblázat sorszám függvény segítségével jött létre.)

• Következő lépésként a lépcsők és a segédtáblázat következik

• A munkalap utolsó táblázata a COCO tábla, mely az FKERES függvény segítségével megmutatja a becsült érték és a bruttó ár közötti különbözetet és az ár-érték ítéletet.

• A COCO táblázat értékeit a SOLVER futtatásával kapjuk meg,melyet addig kell futtatni, amíg a hibaérték változik.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A Coco Solver táblázatból egy ítélet keletkezik, ami az alábbi értékítéletekből állhat: drága, olcsó, értékarányos, Ezekből az alábbi ítéletek születtek:

Értékarányos :

• Volkswagen golf5

• Volvo c30

• Peugeot 307

• Ford Focus

• Audi A4

Az olcsó autóknak a piacon kínált ára kisebb, mint a valódi értékük. A drága autóknak a piacon kínált ára nagyobb, mint a valódi értékük. Értékarányos jelen esetben az a termék, aminek a piacon kínált ára megegyezik a termék valódi értékével. Ezek alapján úgy gondolom, hogy biztosak lehetünk abban, hogy ezek a termékek pontosan annyit érnek amennyiért hozzájuthatunk, és azt az autót érdemes választani az 5 autó közül, amelyik az elvárt céloknak és minőségben is a legmegfelelőbb. Ebben az esetben tetszőleges a döntés. Érdemes kikérni az autókereskedésben lévő eladók véleményét, továbbá egy tapasztalt autószerelő állásfoglalását is illetve különböző autósmagazinokban található tulajdonságok alapján dönteni. Ennek alapján szerencsés választás lenne a Volkswagen golf5, de legjobban mégis a Volvo C30-al járnánk. Éppen ezért rá esik a választás, mivel, igaz hogy drágább, de a legkevesebbet futott.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Tehát az elemzéssel választ kaptunk, hogy melyik autó választása esetén kapjuk a legtöbb értéket a pénzünkért, és ez a Volvo C30.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Tehát, az autók pontosan annyit érnek, amennyiért hozzájuthatunk. Természetesen a választás az általam vizsgált adatokon felül függ az adott személy egyéni elvárásaitól is, de az összehasonlítandó objektumokat az saját ízlésünk szerint választjuk ki.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet

www.hasznaltauto.hu