„Adatbányászat” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
a (Reverted to last edit by WikiSysop)
1. sor: 1. sor:
'''Angol megnevezés:''' Data Mining
+
'''Angol megnevezés:''' ...
 
__TOC__
 
__TOC__
 
== Történeti modul ==
 
== Történeti modul ==
*Adatokat bányásztak az adószedők már az ókorban. A csillagokat figyelő tudósok és horoszkóphívők meg horoszkóp-szélhámosok több évezrede. Adatokat bányásztak a történészek. Azután jöttek a statisztikusok és kiterjesztették ezt az ősi tevékenységet mindenre, ami valamilyen módon adatszerűen kezelhető. Mi akkor új az egészben: kettős. Az első azoknak az egyre nagyobb teljesítőképességű számítógépeknek a használata, amelyek adatok milliárdjait tudják ésszerű időben és költséggel kezelni. A másik azoknak a matematikai-logikai módszereknek a fejlődése, amelyek az adatbányászat céljait szolgálják. Az első ilyen módszerek a statisztikusok kezében születtek és a statisztikusok számára készültek, elsősorban a sokváltozós analízis módszerei, egybeesések, visszatérések, egyidejű és időben eltolt kölcsönhatások szűrése, a hasonló tartalmú adatok csoportosításának és csoportjai felismerésének módszerei. Ezek a szűrő, hasonlóságokat kiemelő eljárások részben már a 100-200 évvel ezelőtti matematikában is ismeretesek voltak, de a számítástechnika tette lehetővé, hogy valódi adattömegeken megbízható módon, jól becsülhető pontossággal lehessen ezeket a műveleteket elvégezni. Lényegében véve arról van szó, hogy feltételezett struktúrákat vizsgálnak az adatokon, azaz keresik az adatok logikai összefüggéseit. Ebben is óriási a haladás, feltételezés-családok vizsgálatában, bizonytalanságok figyelembevételével. Mindez kiegészül olyan tanuló módszerekkel, ember-gép kapcsolatokat segítő eljárásokkal, amelyek e hatalmas esemény- és összefüggés-kutató fegyvertárat kapcsolják. Itt lép be az emberi tudás újra, a módszerek matematikai és számítástechnikai kidolgozása után következik az a különös tapasztalat és szakértelem, ami az adott feladatcsoporthoz tartozó módszereket ki tudja válogatni, és megbízható döntés-előkészítést tud szolgáltatni
+
* ...
 
+
== Ontológiai modul ==
*A 90-es években a tárolókapacitások méretének igen erőteljes növekedése, valamint az árak nagymértékű csökkenése miatt az elektronikus eszközök és adatbázisok a hétköznapi életben is mind inkább elterjedtek. Az egyszerű és olcsó tárolási lehetőségek a nyers, feldolgozatlan adatok tömeges méretű felhalmozását eredményezték, ezek azonban közvetlen visszakeresésen és ellenőrzésen kívül egyéb haszonnal nem jártak. Sok helyen a ritkán látogatott adatokból adat temetők (data tombs) alakultak ki, amelyek tárolása költséget jelentett, de hasznot nem hozott.  
+
* ...
 
+
==  Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja ==
*Egyre több területen merült fel az igény, hogy az adathalmazokból a hagyományosnál árnyaltabb szerkezetű információt nyerjenek ki. A hagyományos adatbázis-kezelő rendszerek komplexebb feladatokat egyátalán nem tudnak megoldani, vagy az eredmény kiszámítása elfogadhatatlanul hosszú időbe telt. A szükség egy új tudományterületet keltett életre, az adatbányászatot, amelynek célja "hasznos, látens információ kinyerése adatbázisokból".
+
* ...
 +
== Definíciós modul ==
 +
* ...
 +
== Tesztkérdések modul ==
 +
* ...
 +
== Ajánlott irodalmak modulja ==
 +
* ...

A lap 2005. november 17., 12:37-kori változata

Angol megnevezés: ...

Történeti modul

  • ...

Ontológiai modul

  • ...

Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

  • ...

Definíciós modul

  • ...

Tesztkérdések modul

  • ...

Ajánlott irodalmak modulja

  • ...