Magyar Internetes Agrárinformatikai Újság No 1 | HU ISSN 1419-1652 |
<SZÖVEGES NAVIGÁCIÓ> <NAVIGATION WITHOUT GRAPHICS> <IMPRESSZUM> <AKTUÁLIS> <ARCHÍVUM> <HAZAI TÉMÁK> <NEMZETKÖZI ROVAT> <SZOLGÁLTATÁSOK> | ![]() |
MAGISZ MAGYAR AGRÁRINFORMATIKAI SZÖVETSÉG Elõzmények
A Magyar Agrárinformatikai Szövetség (MAGISZ) nevû egyesületet - mint EU konform civil szervezõdést - a Magyar Farm Menedzsment Fejlesztés Alapítvány (FAMA) kezdeményezésére 80 alapító tag önkéntesen hozta létre 1997. tavaszán. A MAGISZ alapító tagjainak felét az agrárgazdaságban mûködõ állami intézmények, az agrárinformációs szektorban mûködõ vállalkozások, szakmai érdekvédelmi vagy civil szervezetek (pl. megyei agrárkamarák, terméktanácsok), valamint a hazai agrárfelsõoktatási és kutatási intézmények alkotják. A MAGISZ létrehozását elsõsorban az agrárátalakulás következtében kialakult - az agrárpiaci szereplõket súlytó - általános információhiány tette indokolttá. Fontos érvként szólt a szövetség mellett az agrárinformáció területén tapasztalható koordinálatlanság, a stratégia hiánya, a felesleges rivalizálás, illetve annak megszerzésében és birtoklásában tapasztalható - sok esetben a realitásokat nélkülözõ - monopol törekvések ellensúlyozásának igénye, nem utolsó sorban az elõttünk álló EU csatlakozás. Az ellentmondások megszüntetése mellett fontos szerepet kell, hogy kapjon a jövõben az információs egyensúly megteremtése az agrárpiaci szereplõk körében valamint az EU információs igényeinek való megfelelés, amelyben a MAGISZ alapvetõ szerepet játszhat.
Célkitûzések
Az információellátottság, az információáramlás fejlesztésének elõmozdítása az agrárgazdaság különbözõ szereplõi (termelõk, feldolgozók, kereskedõk, fogyasztók, érdekvédelmi vagy önszabályozó szervezetek, stb.) körében és ezen keresztül hozzájárulás az ágazat versenyképességének javításához.
Döntéshozók részére javaslatok, ajánlatok megfogalmazása. Döntéshozók a kormány és kormányközi bizottságok.
Szakmai érdekegyeztetés az agrárágazati információs rendszer kialakítása és mûködtetése, az állami közpénzekbõl megvalósuló közhasznú információ-szolgáltatások kiépítése során.
Az agrárinformációs rendszerek, adatbázisok tartalmi, formai, technikai egységesítése, szabványosítása összhangban a statisztikai és adatvédelmi törvényekkel.
A nemzetközi kapcsolatok fejlesztése az agrárinformatika területén.
Tevékenységek
Független, szakmai érdekegyeztetõ fórum létrehozása az agrárgazdaság területén mûködõ információ -elõállító, -szolgáltató, illetve -felhasználó szervezetek részvételével, az érdekek és a kölcsönös elõnyök felismerésének elõmozdítása.
A decentralizált területek, szervezetek szövetségen belüli ésszerû együttmûködésére támaszkodva - a fejlett külföldi példák nyomdokain - hozzájárulás a magyar agrárágazati információs rendszer kidolgozásához.
Szabványos nyilvántartás kialakítása az agrárgazdaság területén mûködõ vagy fejlesztés alatt álló információs rendszerekrõl, adatbázisokról, szakértõi-döntéstámogató rendszerekrõl, alkalmazói szoftverekrõl, az információszolgáltatás szervezeti, személyi és technikai feltételeirõl. Ezen nyilvántartás folyamatos karbantartása, arról rendszeres, illetve eseti tájékoztatás nyújtása a tagok részére.
A EU-konform agrárágazati információs rendszer szellemében, valamint a szövetségbe tömörülõ szervezetek együttmûködésére építve az ésszerû munkamegosztás, a koordináció, az információs rendszerek átjárhatóságának és kompatibilitásának elõsegítése, valamint az elkerülhetetlen redundanciák és párhuzamosságok korlátozása, csökkentése.
Az agrárinformatikai tevékenységek összehangolása és koordinálása alapján, valamint a szövetség a kormányzati kapcsolatrendszerére támaszkodva segíteni az agrárgazdaság piaci szereplõit, a közhasznú információkhoz - a lehetõségekhez mérten - egyenlõ esélyekkel történõ hozzáférésben.
Hozzájárulás az agrárinformatikai fogalmak világos tartalmi meghatározásához és egységes értelmezéséhez. Irányelvek, ajánlások kidolgozása az agrárinformációs rendszerek fogalmi, tartalmi, technikai egységesítéséhez, szabványosításához.
Közremûködés egy olyan Agrárinformatikai Kódex létrehozásában, amely az agrárinformatikai fejlesztõ, mûködtetõ tevékenységek, eljárások ésszerû szabályozása érdekében egyrészt ajánlásokat tartalmaz, másrészt kötelezõ törvényi elõírásokra tesz javaslatot a kormányzat részére.
Közremûködés stratégiai tervek, megvalósíthatósági tanulmányok kidolgozásában, a szövetségbe tömörülõ szervezeteket érintõ agrárinformatikai fejlesztések területén. Részvétel a közhasznú információk létrehozását és terjesztését szolgáló agrárinformációs koncepciók véleményezésében, szakmai megalapozásában.
Koordináló, javaslattevõ, véleményezõ tevékenységét széleskörû társadalmi bázison látja el, ennek érdekében országos és nemzetközi konferenciákat, fórumokat szervez.
Munkakapcsolatot alakít ki az agrárinformatikát érintõ más hazai szervezetekkel, továbbá az EU csatlakozás során törekszik munkakapcsolatok és tagsági viszony létesítésére az EU-konform agrárágazati információs rendszer létrehozását segítõ nemzetközi szervezetekkel.
Tagság
Az egyesület tagja lehet minden nagykorú, cselekvõképes magyar természetes személy, valamint magyar (illetve Magyarországon bejegyzett) intézmény, gazdálkodó szervezet és egyéb szervezet, aki írásban kéri felvételét az alapszabályt elfogadja és a tagdíjat megfizeti. A tagdíj magánszemély esetében évi 500,- Ft, profitérdekelt szervezet esetében évi 15.000,- Ft, míg nonprofit szervezet esetében 10.000,- Ft.
Elnökség tagjai
Elnök: dr. Udovecz Gábor
Alelnök: dr. Vörös Mihály
Alelnök: dr. Kárpáti László
Titkár: Varga Péter
Tagok:
dr. Kecskés László
dr. Mlinarics József
Németh Ferenc
dr. Nyújtó Ferenc
dr. Harnos Zsolt
Általános adatok
Székhelye:
1093 Budapest, IX. Zsil u. 3-5. 60.sz. szoba
Postacíme:
1355 Budapest, Pf. 7.
Telefon:
217-0296 (elnök)
332-8167 (titkár)
217-1011/168 (ügyvezetõ alelnök)
Telefax:
217-7037
E-mail:
pvarga@compuserve.com
voros@wem.date.hu
Az utolsó módosítás: 2005.05.29.
© miau