Magyar Internetes Agrárinformatikai Újság No 1HU ISSN 1419-1652

<SZÖVEGES NAVIGÁCIÓ> <NAVIGATION WITHOUT GRAPHICS>

<IMPRESSZUM> <AKTUÁLIS> <ARCHÍVUM> <HAZAI TÉMÁK>
<NEMZETKÖZI ROVAT> <SZOLGÁLTATÁSOK>

RENOAAR

Regionális Normatív AgrárAdatok Rendszere

Ver. 1.0.

Készítette: Gazdasági Informatika Tanszék, Gödöllõi Agrártudományi Egyetem, 1997/1998

Finanszírozta: ACDI-VOCA (Agricultural Cooperative Development International Volunteers in Overseas Cooperative Assistance)

Támogatta: Agrárgazdasági Kutató és Informatikai Intézet

Bírálatra felkért szakértõk: BAZ megyei és Pest megyei KSH Igazgatóság, KSH Budapest, AKII

A RENOAAR feladata: A Regionális Normatív AgrárAdatok Rendszere - támaszkodva az EU (SPEL-EU-DATA) agrárinformatikai keretfeltételeit kielégítõ magyar Mezõgazdasági Számlarendszerre (MSZR) és a KSH megyei Statisztikai Évkönyveire - egyszerû és átlátható összefüggések alapján hiánytalanul felosztotta az országos mezõgazdasági termelést, ill. folyó termelõ felhasználást ágazatonként a 19 megyére, létrehozva ezáltal az ágazatok megyei szintû normatív költség-jövedelem adatbázisát.

A RENOAAR célja: A Regionális Normatív AgrárAdatok Rendszere alapján lehetõvé válik a megyék összehasonlítása, a terület- és vállalkozásfejlesztési projektek, a mezõgazdasági szaktanácsadók információkkal való ellátás, az adatbázisokban még fellelhetõ inkonzisztenciák (ellentmondások) felfedése, a szakmai vita megindulása egy egységes agrárinformatikai arculat hosszú távú kialakítása érdekében.

A RENOAAR jellemzõi: A Regionális Normatív AgrárAdatok Rendszere azért normatív, mert az országos számok megyékre vetítésekor eltekintett a legtöbb esetben feloldhatatlan szakmai viták sorozatát jelentõ ideális felosztási elvek keresésétõl. A rendszer tehát nem a tényleges helyzet tökéletes becslése, hanem egy kalkulatív, s ezáltal iránymutató helyzetkép felvázolása. Az ideális helyzet megteremtése csak több lépésben közelíthetõ. Ennek okai sokrétûek, s zömmel jól ismertek. Egyrészt a megyékre osztás logikájához számos alapadat (pl. megyei FADN-adatok, ágazatok technológiai adatai), s egy, a szakma által legitimált, becslési helyességet mérõ célfüggvény hiányzik (tehát jelenleg inkább alternatívákban, mintsem végérvényes megoldásokban szabad gondolkodni), másrészt bizonyos fontos adatok nem közvetlenül publikusak (pl. vállalkozások mérlegei), harmadrészt a megyei kép nem csak a vetítéstõl függ, hanem az országos adatok helyességétõl is, melyek önmagukban is továbbgondolást igényelnek (vö. országos MSZR-projekt).

A RENOAAR létjogosultsága: A Regionális Normatív AgrárAdatok Rendszere tekinthetõ az elsõ lépések egyikének azon a hosszú úton, mely egy egységes és ellentmondásmentes agrárinformatikai arculat irányába vezet. Enélkül az eddigieknél lényegesen nagyobb szakmai nyilvánosságot biztosító lépés nélkül a törekvések megrekedhetnek a szakmai mûhelyek falai között. Fejlesztõi oldalon nem szabad arra várni, hogy végérvényes és hibátlan megoldások kerüljenek csak publikálásra, hiszen ilyen nem is létezhet. A felhasználáskor azonban a sosem szabad elfelejteni, milyen módszertani korlátok között jött létre egy-egy adat.

A RENOAAR jövõje: A Regionális Normatív AgrárAdatok Rendszere több fronton is folyamatos továbbfejlesztést igényel. Egyrészt az országos adatok finomításakor (MSZR-munkacsoport), másrészt a megyei felosztás vektorainak meghatározásakor (?), ill. az informatikai támogatottság területén.

A RENOAAR belsõ összefüggései: A Regionális Normatív AgrárAdatok Rendszere formáját, a kezelendõ adatok tartalmát a MSZR, ill. A SPEL-EU-DATA rendszer (az EU agráradatbázisának) elõírásai adták. Az országos mutatószámok megyékre vetítése a KSH Megyei Statisztikai Évkönyveiben fellelhetõ, az országos számokat többé-kevésbé tartalmilag lefedõ adatok felhasználásával jött létre. Az országos számok egyrészt százalékosan felosztható összegként, másrészt fajlagos, átlagos számként álltak rendelkezésre, melyek körül a megyei adatok ingadoznak.

A RENOAAR 1. verziójában még csak a növénytermesztési ágazatok szereplenek az állattenyésztés EU-s leképezésének országos problémái miatt. Az 1. verzióban így az alábbi konkrét összefüggések kerültek felhasználásra az országos számok megyékre bontásakor (dõlt betûvel szedve a lehetséges továbbfejlesztésekre való utalások olvashatók)

Hozamok=f(megyei hozamok),
Típus: százalékos felosztás
Veszteségek=f(megyei hozamok),
Típus: százalékos felosztás
Ver 2.: megyei tárolási veszteségek, növényvédelmi adatok
Vetõmagköltség=f(megyei vetõmagköltség),
Típus: átlag körül ingadozó
Ver 2.: megyei vetõmagmennyiség, fajtaarányok, importhányad
Energiaköltség=f(termõterület), ezért jelenleg még konstans
Ver 2.0: megyei talajminõség, gépi munka
NPK-költség=f(megyei átlagtermés és NPK-arányok),
Típus: átlag körül ingadozó
Ver 2.: megyei istállótrágyázás, ill. állatlétszám
Növényvédõszerköltség=f(kezelt terület),
Típus: átlag körül ingadozó
Javítás/Karbantartás költsége=f(beruházás/ha),
Típus: átlag körül ingadozó
Ver 2.: megyei állóeszközérték
Termelés mérete=f(megyei vetésterületek),
Típus: százalékos felosztás
Árak=f(megyei árak),
Típus: átlag körül ingadozó

A RENOAAR 3. verziójában terv szerint megjelennének az állattenyésztési ágazatok hasonló tartalmú és logikájú adatai is. Ezáltal lehetõvé válhat a teljes országos MSZR megyei alapú rekonstruálása.

A RENOAAR 4. verziója adna lehetõséget arra, hogy a SPEL-EU-DATA rendszer eddigi és bizonyos saját fejlesztésû komplex ellenõrzési feltételeit is vizsgálni lehessen (pl. elegendõ takarmány áll-e rendelkezésre a megyében a feltételezett állatálományhoz, lehetséges-e az állatlétszám éves alakulása a biológiai koefficiensek alapján, reális-e a számított megyék közötti termékforgalom, stb.).

A RENOAAR lekérdezése: A Regionális Normatív AgrárAdatok Rendszere jelenleg német és magyar nyelven tartalmazza a növénytermesztés fõbb ágazatainak és ágazatcsoportjainak EU elõírás szerinti aggregációit az elõzetes MSZR adatok alapján 1994-1995-1996-ra, ill. a korrigálatlan fajlagos országos ráfordításkoefficienseket évente, valamint évente egy kalkulatív MSZR-jellegû adatösszeállítást. Ezen alapadatokból kiindulva lehetséges adott ágazat, adott évének minden megye esetére való lekérdezése, ill. adott megye adott évének minden ágazatát összefoglaló táblázatának lehívása, valamint adott megye és ágazata idõsorának megjelenítése.

A RENOAAR technikai jellemzõi: A Regionális Normatív AgrárAdatok Rendszere jelenleg ACCESS 2.0 alatt kezeli az alapadatokat (bejelentkezõ menü) és végzi el a lekérdezéseket (lekérdezõ menü) fel, s az eredményeket a további kalkulációk elõsegítése érdekében EXCEL 5.0 (példa) felületen jeleníti meg. A nagy RAM-kapacitás (32MB, vagy több) és a gyors processzor (P100 vagy gyorsabb) jelentõsen növeli az alkalmazás futássebességét.

A RENOAAR az interneten: A Regionális Normatív AgrárAdatok Rendszere alapján létrehozható fontosabb lekérdezések táblázatai a GATE Gazdasági Informatika Tanszék szerverén a Magyar Agrár Információ Források Katalógusában (MAINFOKA) megtalálhatók a https://miau.my-x.hu címen.

A RENOAAR-ügyfélszolgálat: A Regionális Normatív AgrárAdatok Rendszere értelmezését, kritikáját, továbbfejlesztését érintõ írásos javaslatokat az alábbi címre várjuk:

GATE-GTK-GINT, 2103 Gödöllõ, Páter K. u. 1.

Gödöllõ/Budapest 1998. május


Az utolsó módosítás: 2018.10.27.
© miau