Ennek a dolgozatnak a lényege az, hogy vajon milyen ismeretekkel kell rendelkeznie a szaktanácsadónak ahhoz, hogy partnereik esélye a vállalkozások hatékony menedzsmentjében és fejlesztésében jobb legyen. Dolgozatomban arra vállalkoztam, hogy egy olyan forrástérképet és szaktanácsadói csomagot (üzleti terv írási és információs) állítsak össze aminek ismeretében a szaktanácsadó hatékonyabb munkát tud végezni a vállalkozók számára hisz ismere tében lehetoség van horizontális és vertikális pénzügyi támogatási modell létrehozására a vállalkozások számára. Természetesen ez tevékenység és tőke függő.Többnyire a vállalkozók nem rendelkeznek a teljes körű információról az elérhető forrásokról. A s zaktanácsadói munka egyik feladata az, a vállalkozó számára legkedvezobb hitelt vagy támogatást kiválasztva, segítsen a vállalkozónak az üzleti terv megírásában, pályázat szerkesztésében.Egy nagyon leegyszerűsített ökonómiai példával lehet bemutatni azt a segítséget, ami elvárható a térségfejlesztési folyamatokban a szaktanácsadó szervezetektol. Új vállalkozások vagy tevékenységek indulásakor a következő három fő cél dom inál:
Ezek alapvetően függnek a tökeerősségtől, terméktől, használt technológiától, pia ctól stb.A harmadik cél pedig a döntéshozatali költségek csökkentése. “Mit adok fel és mit nyerek vagyis az opportunity cost csökkentése minimalizálása esetén”. Mind a vállalkozások mind a térség fejlesztési menedzsment vagy szaktanácsadó a négy klasszikus új vállalkozásba bevonható szabad eroforrásra támaszkodhat csak a vállalkozások és térségi folyamatok menedzselésekor. Ezek :
munkaerő tőke szellemi tőke vállalkozói menedzsment Míg az első három erőforrásnak költsége van ( bérlet, munkabér, kamat) addig a negyedik képes profit termelésre. Az elmaradott térségekre mai jellemzők a következők:
Amennyiben a térségi menedzsment rendelkezik a térségben
Munkaerő piaci kimutatással és annak térségi eloszlásával Vállalkozói térképpel Természeti erőforrás katalógussal Infrastrukturális térképpel Ágazati és project monitoring rendszerrel Földhasználati nyilvántartással vagy ezek valamilyen kombinált megjelenítésével. Akkor a menedzsment rendelkezik azzal az információs adatbázissal ami szükséges ahhoz , hogy jó térségi marketing tevékenységet tudjon folytatni és egyben az állami támogatások olyan szintu felhasználása történt ami egy indirekt döntéshozatali költségcsökkentés a térségi vállalkozások számára. Egyben segíti a térségfejlesztési törvényben meghatározott feladatok elvégzése során a térségi menedzsment döntéshozatali mechanizmusát. Így szerintem ma a térségfejlesztési menedzsment és a szaktanácsadók legnagyobb feladata:
Dolgozatomban 6 valós üzleti terv kiértékelésén keresztül azt a követendo üzleti terv írási technikát is bemutatnám aminek ismerete elengedhetetlen a fenti célok és eléréséhez. Végezetül szeretném bemutatni és elemezni a Borsod-Abaúj-Zemplén- megyében muködo térségfejlesztési döntéshozatali rendszert. Mivel ma Magyarországon az egyik legnagyobb forráscsomag a vállalkozók számára területfejlesztési csomag. B-A-Z megye pedig kísérleti megye Magyarországon abban az értelemben, hogy itt indult eloször az integrált program finanszírozás.Dolgozatomban kitérek a Bank szerepére mivel a pályázatok értékelésében és a pótlólagos hitelek odaítélésében a legfontosabbak a szempontjaik és ennek ismerete a szaktanácsadó számára nélkülözhetetlen. |