bevezet.gif (8079 bytes)

Ennek a dolgozatnak a lényege az, hogy vajon milyen ismeretekkel kell rendelkeznie a szaktanácsadónak ahhoz, hogy partnereik esélye a vállalkozások hatékony menedzsmentjében és fejlesztésében jobb legyen.

Dolgozatomban arra vállalkoztam, hogy egy olyan forrástérképet és szaktanácsadói csomagot (üzleti terv írási és információs) állítsak össze aminek ismeretében a szaktanácsadó hatékonyabb munkát tud végezni a vállalkozók számára hisz ismeretében lehetoség van horizontális és vertikális pénzügyi támogatási modell létrehozására a vállalkozások számára. Természetesen ez tevékenység és tőke függő.

Többnyire a vállalkozók nem rendelkeznek a teljes körű információról az elérhető forrásokról.

A szaktanácsadói munka egyik feladata az, a vállalkozó számára legkedvezobb hitelt vagy támogatást kiválasztva, segítsen a vállalkozónak az üzleti terv megírásában, pályázat szerkesztésében.

Egy nagyon leegyszerűsített ökonómiai példával lehet bemutatni azt a segítséget, ami elvárható a térségfejlesztési folyamatokban a szaktanácsadó szervezetektol.

Új vállalkozások vagy tevékenységek indulásakor a következő három fő cél dominál:

  • az inputok minimalizálása

  • az outputok maximalizálása

Ezek alapvetően függnek a tökeerősségtől, terméktől, használt technológiától, piactól stb.

A harmadik cél pedig a döntéshozatali költségek csökkentése. “Mit adok fel és mit nyerek vagyis az opportunity cost csökkentése minimalizálása esetén”.

Mind a vállalkozások mind a térségfejlesztési menedzsment vagy szaktanácsadó a négy klasszikus új vállalkozásba bevonható szabad eroforrásra támaszkodhat csak a vállalkozások és térségi folyamatok menedzselésekor. Ezek :

  • a föld ( minőség , elhelyezkedés, klíma stb.)

  • munkaerő

  • tőke

  • szellemi tőke vállalkozói menedzsment

 

Míg az első három erőforrásnak költsége van ( bérlet, munkabér, kamat) addig a negyedik képes profit termelésre.

Az elmaradott térségekre mai jellemzők a következők:

  • nagyszámú kisvállalkozás

  • tőkeszegénység

  • információ hiány

  • tőkeszegény önkormányzatok

  • szabad földterületek épületek stb.

 

Ezek között a körülmények között az önálló vállalkozói kezdeményezések száma igen kevés, mivel a vállalkozások saját ereje minimális , nem tudja megfizetni a szükséges erőforrások költségét és nem rendelkezik azzal az információval piacról ( termékrol technológiáról) és a szükséges menedzsment technikákról, ami a döntéshozatalban segítené és a kockázatot csökkentené számára.

 

Amennyiben a térségi menedzsment rendelkezik a térségben

  1. Ingatlan kataszter anyaggal

  2. Munkaerő piaci kimutatással és annak térségi eloszlásával

  3. Vállalkozói térképpel

  4. Természeti erőforrás katalógussal

  5. Infrastrukturális térképpel

  6. Ágazati és project monitoring rendszerrel

  7. Földhasználati nyilvántartással

vagy ezek valamilyen kombinált megjelenítésével.

 

Akkor a menedzsment rendelkezik azzal az információs adatbázissal ami szükséges ahhoz , hogy jó térségi marketing tevékenységet tudjon folytatni és egyben az állami támogatások olyan szintu felhasználása történt ami egy indirekt döntéshozatali költségcsökkentés a térségi vállalkozások számára. Egyben segíti a térségfejlesztési törvényben meghatározott feladatok elvégzése során a térségi menedzsment döntéshozatali mechanizmusát.

Így szerintem ma a térségfejlesztési menedzsment és a szaktanácsadók legnagyobb feladata:

  • a térségi erőforrások piacon történő kiajánlása

  • vállalkozói menedzsment és kultúra javítása

  • piaci információk közvetítése kifelé és vissza a térségbe

  • külső erőforrások bevonása

 

Dolgozatomban 6 valós üzleti terv kiértékelésén keresztül azt a követendo üzleti terv írási technikát is bemutatnám aminek ismerete elengedhetetlen a fenti célok és eléréséhez.

Végezetül szeretném bemutatni és elemezni a Borsod-Abaúj-Zemplén- megyében muködo térségfejlesztési döntéshozatali rendszert. Mivel ma Magyarországon az egyik legnagyobb forráscsomag a vállalkozók számára területfejlesztési csomag. B-A-Z megye pedig kísérleti megye Magyarországon abban az értelemben, hogy itt indult eloször az integrált program finanszírozás.

Dolgozatomban kitérek a Bank szerepére mivel a pályázatok értékelésében és a pótlólagos hitelek odaítélésében a legfontosabbak a szempontjaik és ennek ismerete a szaktanácsadó számára nélkülözhetetlen.

Vissza a főlapra