Magyar Internetes Agrárinformatikai Újság No 2HU ISSN 1419-1652

<SZÖVEGES NAVIGÁCIÓ> <NAVIGATION WITHOUT GRAPHICS>

<IMPRESSZUM> <AKTUÁLIS> <ARCHÍVUM> <HAZAI TÉMÁK>
<NEMZETKÖZI ROVAT> <SZOLGÁLTATÁSOK>

OMFB-IKTA PÁLYÁZAT

"A Kis- és Középvállalkozások közhasznú adatbázisai" c. projekt rövid ismertetése

A létrehozandó termék, szolgáltatás:

"A Kis- és középvállalkozások közhasznú adatbázisai" c. projekt megvalósításával egy olyan - széles körben elérhetõ - információszolgáltatást kívánunk nyújtani, amely a mai magyar társadalomban hiánypótló. A szolgáltatás létrehozása keretében öt különbözõ, de szolgáltatásaiban egymásra épülõ adatbázis rendszerbe állítását tervezzük az alábbiak szerint:

Az ügyintézés megkönnyítésére egy magyar vállalkozói honlapot készítünk el, amely - hasonlóan az USA kormányzati vállalkozói honlapjához - az INTERNET technika segítségével teljes körû eligazítást ad, hogy a különbözõ jellegû problémákkal a vállalkozók hova fordulhatnak. Ennek érdekében:

  1. teljes körûen bemutatjuk az államigazgatás – vállalkozásfejlesztést érintõ - szerveit hatáskör és illetékesség szerint; a köztestületek, szakmai- és érdekképviseleti szervezetek rendszerét; az ügyintézés módját, az ügyintézési helyszínek és fogadóórák rendjét stb.
  2. elkészítjük azt a pénzügyi támogatási információs rendszert, amely teljes körûen tájékoztatást ad az egyes tevékenységekhez megpályázható, különbözõ forrású támogatásokról és hitellehetõségekrõl. A rendszerben feladat és tevékenység oldalról közelítve vezetjük el a felhasználót az igénybe vehetõ támogatáshoz és/vagy hitelhez, módszertani segítséget nyújtva a támogatás megpályázásához.
  3. ágazatonként és fõirányonként elkészítjük a különbözõ támogatási alapok igénybevételével megvalósult termelést bõvítõ, illetve korszerûsítést szolgáló projektek nyilvántartási és tájékoztató rendszerét. A rendszert felkészítjük döntéselõkészítõ információk szolgáltatására. (A korábban odaítélt támogatások eredményeinek számbavétele, és annak értékelése alapja lehet a támogatási rendszer továbbfejlesztésének.)
  4. a mezõgazdasági tanácsadók számára – a fentieken kívül - külön adatbázist alakítunk ki, amely aktuális részeit (pénzügyi, tõzsdei, közlekedési, meteorológiai információk) egyrészt a teletext adásából konvertálunk át elektronikusan, másrészt már mûködõ szolgáltatásokból (fajtajegyzék, növényvédõ szerek felhasználása, piaci árak, agrárrendtartás stb.) vesszük át, illetve új szolgáltatások kifejlesztésével (mezõgazdasági törvény és rendelet magyarázat, EU csatlakozás mezõgazdasággal kapcsolatos információk) biztosítunk.

A projekt egyik fontos célkitûzése, hogy intelligens, felhasználó-barát szolgáltatást valósítson meg. A különbözõ szerkezetû és rendszerû adatbázisok, szakértõi rendszerek egységes, a megszokott technikával kezelhetõ megjelenését és az intelligens, WWW-felületek integrált megvalósítását magas szintû logikai programozási eszközök felhasználásával kívánjuk elérni. Ezáltal megoldásunk kiemelkedik a konkurens rendszerek közül, mivel kényelmes, a természetes nyelvhez és emberi gondolkodásmódhoz közel álló, rugalmas felhasználói felületet biztosít.

 

A felhasználói igények

A vállalkozói szférában régóta kielégítetlen igény mutatkozik olyan hiteles információs rendszerre, amely segítségével az ügyintézés folyamata felgyorsítható, az igénybe vehetõ támogatásokról és hitellehetõségekrõl idõben információ szerezhetõ, és amely segít a területi és ágazati eloszlás szerint képet kapni azokról a projektekrõl, illetve sikeres pályázatokról, amelyekhez csatlakozni lehet, illetve amelyek eredményeinek felhasználása üzleti lehetõséget kínál. Azonban az irányító szervek is igényelnek információkat a fenti kérdésekben. Olyan szolgáltatási felület kialakítására törekszünk, hogy a rendszerhez fordulók a kérdéseik döntõ többségére kielégítõ választ kapjanak.

Hasznosítás

A rendszerbe állítandó adatbázisok fontos információkat szolgáltatnak a magyar vállalkozói réteg számára. Elsõsorban a kis- és középvállalkozások számára jelent nehézséget a mûködésükhöz, illetve fejlesztéseikhez szükséges forrásokhoz való hozzájutás. Hasonlóan hátrányt szenved ez a réteg a támogatások megszerzéséért, valamint a nagyobb projektekben való részvételért folytatott küzdelemben. A nagyobb méretû vállalkozások nemcsak a forrásokhoz és lehetõségekhez, de az információkhoz való hozzájutásban is jobb helyzetben vannak, ezért a tervezett szolgáltatás fõ felhasználói a kis- és középvállalkozások, illetve az egyéni vállalkozók lesznek.

A rendszer kialakításánál figyelembe vettük az egykori OKfI, (és a jogutód KfI) információs szolgáltatásainak tapasztalatait, a PATE szaktanácsadói és információ szolgáltatói tevékenységének tapasztalatait, valamint az IQSOFT ezen a területen elért eredményeit és tapasztalatait, amelyek kiegészülnek az Új Képújság Kft. és a MAK széles körû információszolgáltatási és képzési tevékenységével, amely magában foglalja a szaksajtóban megjelent közlemények elemzését is.

Az adott területen a jelenleg legfejlettebb hazai, illetve nemzetközi megoldások, illetve a projekt által tervbe vett megoldás:

Nemzetközi szinten az USA már említett kormányzati vállalkozói honlapja az irányadó, míg Európában a francia közcélú szolgáltató rendszer a legfejlettebb. A hazai viszonylatban nem vehetõk át egy az egyben a fenti rendszerek, hiszen a szolgáltatás nem csupán technikai kérdés. Amíg a fejlettebb országokban a telekommunikációs eszközökön keresztül mind az államigazgatási szférával, mind a pénzügyi szférával sok ügy elintézhetõ, addig nálunk a rendszer csak orientálhat, ügyintézés jelenleg ténylegesen nem végezhetõ ezen keresztül. A rendszer továbbfejlesztése során Magyarországon is meg kell teremteni a szolgáltatás ilyen irányú kiterjesztésének lehetõségét. A kialakult szolgáltatási hálózatok (MVA, Kamarák, Szakmai szervezetek, stb.) nem rendelkeznek olyan információs háttérrel, hogy betöltenék azt az ûrt, ami a rendszerváltás kapcsán az információszolgáltatásban keletkezett. A projektben tervezett rendszer tartalomszolgáltató, az információk összegyûjtését és szolgáltatható formába történõ feldolgozását végzi el. Az értékesítés pedig több csatornán történik. Egyrészt az INTERNETEN közvetlen hozzáféréssel, másrészt a szolgáltató, tanácsadó cégeken keresztül, azok információs bázisaként értékesítjük a kialakított információs bázist.


Az utolsó módosítás: 2005.05.29.
© miau