Magyar Internetes Agrárinformatikai Újság No 2HU ISSN 1419-1652

<SZÖVEGES NAVIGÁCIÓ> <NAVIGATION WITHOUT GRAPHICS>

<IMPRESSZUM> <AKTUÁLIS> <ARCHÍVUM> <HAZAI TÉMÁK>
<NEMZETKÖZI ROVAT> <SZOLGÁLTATÁSOK>

K und K
Katalogizálás és Konzisztencia,
avagy az agrárinformatika vezérelvei
Dr. Pitlik László,
GATE, GTK, Gazdasági Informatika Tanszék

Elõzmények

A tanszék az elmúlt években aktívan részt vett/vesz az agrárinformatika több résztetrületét is érintõ projektekben (pl. az EU-agrárinformatikai rendszerének bevezetése országos és regionális szinten, a területfejlesztés és a területi információs rendszer informatikai kérdései, internetes szolgáltatások az agrárszaktanácsadás számára), kutatási feladatokban (pl. prognosztika, szocioinformatika), ill. az agrárinformatika fontosabb területeit átfogó témák oktatásában, valamint a hazai és nemzetközi informatikai konferenciákon.

Megállapítások

Mint, ahogy az a címbõl is kiderülhetett, a sokoldalú impulzusok két fontos fogalom mentén összegezhetõk. Egyrészt a hatékony informatikai munkához elengedhetetlen a katalogizálás, (vagyis pl. az adatvagyon felmérése, a típusproblémák rendszerezése, az jellegzetes adatigények/elváráskatalógusok összeállítása). Másrészt az adatvagyon minõségének növeléséhez, ill. szinten tartásához szükségszerû az ismert adatbázisok közötti ellentmondásmentesség (konzisztencia), azaz egy egységes informatikai arculat megteremtése.

Javaslatok, magyarázatok

Az informatika területén évek óta, több hullámban is felszínre törõ - de mind a mai napig meg nem valósult - egységesítési törekvések egyik lehetséges (ideális) megoldása egy, minden eddigi érintett szervezettõl független, kis létszámú, ütõképes, központi agrárinformatikai szervezet létrehozása, mely kettõs karakterrel bír: egyrészt egy fajta adatvagyonügynökség (a hatékony adatáramlás támogatására), másrészt egy informatikai számvevõszék (az adatvagyon gazdálkodás minõségének biztosítására).

Az életre hívásra javasolt szervezet feladatai elsõ körben nem érintenék a jelenlegi szervezeti és mûködési kereteket, hiszen az adatvagyont leíró metadatbázisban csak az adatok átfogó jellemzõ (objektum, attribútum), s nem maguk a számszerû tartalmak kerülnének át. A metaadatbázis alapján minden éritett számára mindenkor világossá lenne, mely szervezet, mit, hogyan gyûjt, s ez kinek, hol, hogyan érhetõ el. Az adatigények felmérése rámutatna a hiányokra, s ezek pótlásának módjára. Az egyes adatbázisok közötti ellentmondások feltárása elõsegítené a fogalmi, módszertani problémák tisztázását, s az EU elvárásoknak, ill. a hazai igényeknek megfelelõen, egységes, egyértelmû, s ellentmondásmentes képet festene az agrárgazdaság folyamatairól.

Az ellentmodások feltárása után - a második szakaszban - elkerülhetetlen egy következetes jogi szabályozás, mely az ellentmondások feloldásának lépéseit dolgozná ki. Így fokozatosan elérhetõvé válna egy, a gazdaságban már jól ismert minõségi kategória, vagyis az adatvagyongazdálkodás ISO minõsítése.

Tények

Az elvek megvalósíthatóságának referenciájaként érdemes felhívni a figyelmet két kezdeményezésre: a MAINFOKA katalógusra és a RENOAAR konzisztencia-orientált adatbázsira.

Melléklet

Az elõadás fóliája:


Az utolsó módosítás: 2005.05.29.
© miau