Magyar Internetes Agrárinformatikai Újság No 3HU ISSN 1419-1652

<SZÖVEGES NAVIGÁCIÓ> <NAVIGATION WITHOUT GRAPHICS>

<IMPRESSZUM> <AKTUÁLIS> <ARCHÍVUM> <HAZAI TÉMÁK>
<NEMZETKÖZI ROVAT> <SZOLGÁLTATÁSOK>

Ars virtualica

Tisztelt Olvasó!

Köszöntöm Önt, mint a Magyar Internetes Agrárinformatikai Újság Olvasóját. Az alábbiakban - az újság felelõs szerkesztõjeként – szívesen megosztanék Önnel néhány gondolatot, egyfajta technológia sugallta ars poeticat, mely vezérelvként szolgált/szolgál az újság szerkesztésekor:

Általános keretek

Hitem szerint az információs társadalomban a közszolgálati pozíciók tartós fennmaradásának egyik, újszerû záloga (az oly jól ismert információ-monopolizálás mindennapos gyakorlata mellett) a szolgáltatásra való hajlandóság, a mások számára való fontossá válás. (Véletlen egybeesés a papíralapú, ingyenes és jól hozzáférhetõ sajtótermékek egyre bõvülõ kínálatával?) Szolgáltatni természetesen csak azt érdemes, amire igény van. Non-profit jelleggel szolgáltatni pedig ott kell, ahol a piaci mechanizmusok inkább gátolják, mint sem elõsegítik az "áruhoz" való hozzáférést.

Egy fontos elõzmény

Az agrárinformatika önszervezõdése - a MAGISZ, vagyis a Magyar Agrárinformatikai Szövetség 1997-es megalakulásával - elért az évtized csúcspontjához. Az agrárinformatikában érintett szervezetek egymásra találása jól jelzi a felismert és még várható feladatok nagyságrendjét, fontosságát, melyekrõl - javaslatunk szerint mihamarabb - érdemes lenne a szakmai vitát megnyitni. Vitaindítóinkat már a próbaszámban is olvashatja! Az elsõ reakciókról a következõ számban tudósítunk.

Célunk tehát, hogy fórumot adjunk az agrárinformatikai K+F tevékenységnek, a szaktanácsadás, az oktatás és a mindennapos alkalmazás tapasztalatainak.

A hiányzó láncszem

Az érintett szervezetek egymásra találása óta, továbbra sem jött létre még az a fórum, ahol az informatikát alkalmazó szakterületek specifikumaival legalább egyenlõ súllyal a technológiai, módszertani kérdéseket az érintett szakemberek (kutatók, oktatók, alkalmazók, szolgáltatók) megvitathatnák. Ha Ön érintve érzi magát, s szeretne a késõbbiekben is tallózni non-profit újságunk archívumában, kérjük regisztrálja magát. Amennyiben javaslataival is megtiszteli újságunkat kérjük vegye igénybe a látogatók könyvét vagy írjon a miau@miau.my-x.hu címre email-t. Az így beérkezõ, ill. a levelezõ listán megvitatott témákból álló kivonatokat a jövõben a referenciáink menüpont alatt olvashatja.

Önmeghatározás

Talán nem igényel különösebb definíciót magának az agrárinformatikának a fogalma, hiszen mindaz (projekt, kutatás, alkalmazás, fejlesztés. stb.), ami egyszerre kötõdik az agrárgazdasághoz és az információs technológiák alkalmazásához, nálunk helyet kaphat. Maga az agrárgazdaság fogalma is oly szerteágazó, hogy elsõ megközelítésben a biológiai alapoktól a közgazdasági elemzéseken át, a még komplexebb társadalmi hatásokig sok minden illeszkedhet az agrárinformatika fogalmához. A szakterület oldaláról indulva tehát nehéz lenne bármiféle lehatárolást tenni. Nem is szeretnék. Nem törekszünk, hiszen talán nem is lehet a témák közötti egyensúlyra sem. A folyamatok önfejlõdése folytán, az idõ múlásával úgy is kikristályosodnak azok az aktív csoportok, akik talán megtisztelik jelenlétükkel ezt a fórumot, s saját értékteremtõ munkájuk gyümölcsét közösen élvezik.

Az újság jelenlegi karakterére a szakmai határok helyett sokkal inkább az alkalmazott technológia, vagyis az internet nyomja rá a bélyegét. A Magyar Internetes Agrárinformatika Újság csak elektronikus formában létezik (jelenleg, s a közeljövõben), magán viselve ezáltal a technológia minden elõnyét és hátrányát.

Gondolatok a design-ról

A hosszas bevezetõ után, úgy érzem végre indokolni kellene az arculattervhez választott logo-t és grafikai elemeket. Az internetes kommunikáció stílusa számomra mindig is egy felszabadult, de mégis önkorlátozó, humoros-ironikus, s egyben segítõkész, egyszerre megzabolázhatatlan és tudatosan/öntudatosan építkezõ rendszerre utalt, s bennem pozitív hangulatot keltett.

Így talán védhetõ a kézenfekvõ betûjáték eredményeként létre jött rövidítés, a MIAÚ, a direkt asszociációként hozzárendelt (házias, de mégis öntörvényûen szabad) CICA párosítása, mely alapját adja WWW-felületeken is az egyre inkább elmaradhatatlannak tûnõ grafikai elemeknek.

Más oldalról (s ebben már újra visszatalálva a komolyabb, szakmai hangvételre) egy önmaga rejtelmeit szemérmesen feltáró black box-ot, azaz fekete dobozt választottam, utalva az egyik legperspektivikusabb tudományterületre, a mesterséges intelligenciák terültére. A kitárulkozás (s talán nem magamutogatás), ill. a megismerhetõség illúziójának gondolata pedig már visszautal a korábban kihangsúlyozott szolgáltatói attitûd felvállalására, klasszikus szabályok szerint modern keretbe foglalva ezzel a desing-t.

A viszonylag szerény szintre korlátozott grafika szoros kapcsolatban van a tényleges napi használatban lévõ eszközeink relatív formaszegénységével. A grafikai elemek csábító/csalogató szépsége - közismerten - negatív hatásokkal is összefonódik. Ilyen negatívum a lassú letölthetõség, s a felhasználói oldalon ráépülõ várakozás és frusztráció, a drága nyomtathatóság, stb. Értékesebb talán a puritán egyszerûség, mely - reményeink szerint - a hasznos tartalom ellenfényében új megvilágításba kerül.

Az elsõ olvasói visszhangok nyomán több okból is szükségesnek tûnt az eddigi grafikai elemeket is tartalmazó fõoldal átalakítása, karakteressé redukálása. Elsõként nem kerülhettük meg a grafikamentes böngészés támogatását. A formai redukció második okaként a teljes névvel és logo-val való beazonosíthatóság biztosítását lehet megadni. S végül az újság fokozatos többnyelvûvé válása is kényszerítõleg hatott a bejelentkezõ oldalak változtatása irányába.

Mit kínál Önnek a MIAÚ?

Az újság feladata, hogy a technológia adta lehetõségek kihasználásával ötvözze mindazon információ-szolgáltatási formákat, melyek potenciális érdeklõdésre tarthatnak számot. Így az újság egyszerre rendelkezik aktuális és visszatekintõ jelleggel. Ahol csak lehet, megkíséreljük a magyar nyelvû anyagok mellett az idegen nyelvû forrásokat is elérni, lefordítani, hiszen az EU-csatlakozás kapcsán hasznos lehet a ránk váró struktúra és tartalom folyamatos megismerése.

A visszapillantó, tallózó jellegû anyagok a máshol már elhangzott elõadások, megjelent tanulmányok, dolgozatok egyrészt internetes linkek formájában, ill. hozzánk megküldött "full-text"-ként érhetõk el, tölthetõk le, hasonlóan archívumunk szolgáltatásaihoz. Az aktualitások között elsõ kézbõl származó hírek/tanulmányok mellett, helyet kapnak az internetfigyelés eredményeként fellelt érdekes és hasznos hivatkozások (intézmények, újságok, rendezvények) listái is.

Az egyszerû menürendszeren keresztüli navigáció mellett ajánljuk keresõ szolgáltatásainkat, mely hátterében - az újság anyagát elõre indexálva - gyors elérést biztosítunk az Ön által keresett kulcsszavakat tartalmazó dokumentumainkhoz. (Ajánljuk a MIAÚ olvasásához továbbá a toolbar-ok nélküli képernyõméretet, melyben az összes menüpont egyidejûleg látható.)

A jelenleg magyar nyelvû felületek mellett a jövõben igyekszünk megteremteni a többnyelvû menürendszer és tartalom lehetõségét.

* * *

Rovataink/szolgáltatásaink rövid bemutatása

Internetfigyelés

Az Internetfigyelés, mint állandó, s folytonosan aktualizált szolgáltatás körébe az alábbi egységek tartoznak: egyrészt a FONTOS OLDALAK, melyek az agrárhírforrásoknál szélesebb, a WWW-navigációt segítõ címeket kínálják fel. Ezenkívül gyûjtjük a fontosabb magyar és nemzetközi intézmények honlapjait, az elektronikus sajtótermékeket, bizonyos internetes (yellow pages) szolgáltatásokat (pl. Agrinet, IKTA-projektek), felkínáljuk a keresõgépek és a könyvtárak listája. A szervezet, ill. szolgáltatás orientált listák mellett közvetlen link mutat a szintén ACDIVOCA támogatással létre jött szolgáltatásra, a Magyar Agrár INformációk FOrrások KAtalógusára, vagyis a MAINFOKA-ra.

Nemzetközi Sajtófigyelés

A Nemzetközi Sajtófigyelés (egyelõre zömmel a német nyelvû szakirodalom) feldolgozására irányul, a késõbbi bõvítés szükségszerûségét nem feledve. Így felsorolásszerûen megtalálhatók lesznek a fontosabb szaklapok internetes verzióinak magyar nyelvû tartalomjegyzékei a közvetlen elérést biztosító hivatkozásokkal együtt, (s tervek szerint) az érdekesebb témákban magyar nyelvû rövid vitaindító cikkekkel kiegészítve.

A nemzetközi részt színesítik az elsõ kézbõl származó idegen nyelvû tanulmányok, eleinte fõleg az EU-agrárinformatikája témakörébõl.

Tervezett tematikus számok

Tematikus számokat tervezünk bizonyos már lezajlott és várható rendezvényekrõl (pl. a GATE GT Kar fennállásának 10. Évfordulója alkalmából rendezett konferencia Informatikai szekciójáról fõleg a kormányzati agrárinformatika híreivel, a kecskeméti vidékfejlesztési konferenciáról, az Agri-Expo 98 Informatikai szekciójáról EU és IKTA hírekkel, a Nemzeti Agrárinformatikai Fórumról, az EU-agrárinformatikája FVM-szaktanácsadói tanfolyamról, a miskolci területfejlesztés konferencia informatikai híreirõl, stb.).

Publikációs listák

A példaértékû vállalkozásként felszeretnénk dolgozni a GATE TDK-híreit, ill. szívesen beillesztjük a témában érintett szakértõk agrárinformatikai jellegû publikációit, melyek a klasszikus irodalomjegyzékeken túl internetes hivatkozásokat is tartalmaznak az adott témában.

Rendezvények

A tematikus számok tartalomorientált megközelítése mellett összegyûjtjük a hazai és nemzetközi rendezvény-naptárak, részletes programajánlatok listáját.

Egyetemi hírek

Feldolgozzuk az agrárjellegû, ill. idekapcsolható kutatási témákkal rendelkezõ egyetemi www-oldalakat. Várjuk a tananyagokat, demonstrációs anyagokat.

MAGISZ-hírek és egyéb intézmények közérdekû hírei

Várjuk, s megmutatjuk a MAGISZ tanfolyamairól, szakértõi és projekttevékenységérõl érkezõ híreket, ill. az agrárinformatikában érintett intézmények munkatársaitól kapott szakmai hozzászólásokat, rendezvényeken elhangzott elõadások szakmai anyagait.

RND

A random, azaz véletlen blokkban - kiindulva az innováció létrejöttét és terjedését meghatározó tételbõl, miszerint a véletlen impulzusok hatása nem elhanyagolható - érdekes, ötletébresztõ, vagy éppen a kikapcsolódáson keresztül energiát adó témaköröket keresünk és várunk (humor, rejtvény, grafika, fotó, videó, zene, vers, egyéb mûvészeti ágak, versenyek, stb.).

Archívum

Az archívumban idõrendi és tematikus bontásban letölthetõvé tesszük a nálunk tárolt anyagokat, melyekrõl külön megrendelésre akár CD-t is küldünk az Érdeklõdõknek.

* * *

Ne tõlünk várják

Többek között azt, hogy keres-kínál szolgáltatásokkal, aktuális ár- és árfolyamadatokkal szolgálunk, hogy lefedjük a többé-kevésbé piacképes szaktanácsadási szolgáltatási kört (szerjegyzékek, növényvédelmi tanácsok, meteorológia, gazdasági hírek, reklámanyagok), hiszen ezt mások már jórészt megtették.

ELLENBEN: Szívesen fórumot biztosítunk néhány újból aktuálissá vált gondolatnak, miszerint:

Talán újra hasznos lenne a rohanó világ felszínes döntési mechanizmusaitól elszakadni, s néha a dolgok mélyére nézni.

Kikhez szeretnénk szólni?

Az újság elsõdleges célcsoportját a kutatási+fejlesztési tevékenység köré csoportosuló, agrár jellegû kérdéseket IT támogatással feldolgozó oktatók, kutatók, szakértõk jelentik, akik feltehetõen a legnagyobb számban rendelkeznek gyors Internet-eléréssel, akiket a napi munkájuk, ill. feladatkörük mintegy rákényszerít a rendszeres tájékozódásra, publikálásra. Nekik szeretnénk fórumot nyújtani úgy egy magyar nyelvû levelezési listával, mint a szerkesztett, állandó szolgáltatásokkal, s tõlük várjuk az aktuális szakmai anyagokat, a vitakészséget. Mivel ilyen szakértõk az agrárgazdaság és kapcsolódó területei minden szegmensében elõfordulnak így szinte minden érintett szervezethez (kormányzat, hatóságok, egyetemek, kutatóintézetek, kamarák, terméktanácsok, érdekvédelmi szervezetek, önkormányzatok, stb.) szeretnénk szólni.

Ezenkívül hatni szeretnénk a tudástranszferben, ill. közvetlen alkalmazásokban érintett szaktanácsadói, döntéshozói, döntéselõkészítõi körre, akik az újságban található impulzusok alapján mérlegelhetik, mely szakterületi kérdés, milyen technológiai támogatottság esetén valószínûsít sikeres alkalmazásokat. A tudásátadás hatékonyságának növelése közvetlenül hat az innovációra, a döntések helyességére, a fogadó oldalon aktív kis- és közepes vállalkozások stabilitására, tehát a gazdálkodás egészére.

A már szakmailag helyüket megtalált, specializálódott érdeklõdési körrel rendelkezõ csoportok mellett további célcsoportként definiálhatók az egyetemi, fõiskolai hallgatók, ill. az agrár felsõoktatás felé orientálódó középiskolások. Tapasztalatom szerint az internetes vitafórumok az egyik legjobb eszközei a szakkönyvekkel támogatott autodidakta tanulásnak, egy szélesebb látókörû új generáció megalapozásának.

Az újságban felmerülõ viták talán segítenek abban is, hogy új/újszerû kutatási témák kerüljenek terítékre, s talán mihamarabb támogatásra, majd alkalmazásra, vagyis a MIAÚ is hozzájárulhat az alkalmazás és a kutatás egymásra találásához. A szakmai közvélemény tételes kifejezõdése, archivált nyomon követése pedig köztudottan általános tudat és hit(elesség) formáló hatással bír, s ezen hatásmechanizmus eredménye egy feltehetõen szélesebb rálátású, s ezáltal aktívabb piaci megrendelõi magatartásban, s gyakorlatiasabb fejlesztõi gondolkodásmódban is testet ölt.

Ajánlások a leendõ Szerzõknek

Tisztelt leendõ Szerzõnk! Egyelõre lényeges szakterületi specifikáció nélkül várjuk mindazon agrárinformatikai tanulmányokat, cikkeket, melyeket egy szakmai mûhelyvita/konzulens már elfogadott és megjelenésre ajánl, ill. egyedi bejelentkezéseket, melyeket a szerkesztõ bizottság döntése alapján teszünk közzé. A publikálni kívánt anyag lehet a szerzõ intézményének saját WWW-területén (ez esetben az archívumunkba való átmásoláshoz engedélyüket kérjük), ill. lehet nekünk megküldött DOC- vagy HTML-file. A publikációk általánosan alkalmazott szabályai mellett (cím, szerzõ, intézmény, kivonat, cél, célcsoport, hasznosság, hipotézisek, módszertan, következtetések, irodalomjegyzék, rövidítések és ábrák jegyzéke, források, hivatkozások, irodalomjegyzék) mellett kérjük a szerzõk fényképét, jelentõsebb publikációinak címét, esetleg http-címét, ill. a téma internetes irodalomjegyzékét. A MIAÚ nem csak elsõ kézbõl közöl anyagokat, hanem szûkebb szakmai konferenciák elõadásainak átdolgozott írásos verzióit is szívesen közkinccsé teszi, hasonlóan az egyetemi jegyzetekhez, oktatási segédanyagokhoz, kutatási jelentésekhez a megfelelõ jogosultságok tisztázása után.

Köszönetnyilvánítás

Végül, de nem utolsó sorban itt szeretnék köszönetet mondani az újság elõkészítését - szakavatott könyvtárosként, információmanagerként - nagyban elõmozdító szakértõknek, akiket egyelõre anonym módon, de Tiszteletbeli Olvasóvá fogadunk, egyben megadva ezzel a teljes jogkört az archívumban való tallózáshoz.

Zárógondolat

Minden Olvasónak elõre is köszönöm jó szándékkal összeállított/összeállítandó anyagaink iránti érdeklõdését, a felvetett témák során mutatott aktív vitakészségét, Szerzõvé válását, de épp úgy a kezdõ tollforgatóval ("billentyûzet püfölõ" szerkesztõvel) szembeni toleranciáját, s pozitív kritikáját, vagyis azt, hogy elõnyös oldalunkat keresi, s új utakat javasol a zavaró momentumok kiküszöbölésére. Minthogy az internet kínálata hivalkodás nélkül megbújik a szerverek mélyén, s csak a kutató, keresõ szándék elõtt leplezi le magát, így ez a fajta (idealista megközelítés szerinti) szolgáltatói magatartás kárt (a legpesszimistább szemlélet szerint) sem okozhat.

A hasznosság, s a közösen vezérelt továbbfejlõdés reményében!
 

Pitlik László

felelõs szerkesztõ

 


Az utolsó módosítás: 2018.10.27.
© miau