- hirdetés -

A jövő már az ajtónkon kopogtat. A Kodolányi János Egyetem informatikai fejlesztései nemcsak az oktatás színvonalát növelik, hanem a hallgatók mindennapjait is megkönnyítik. Dr. Pitlik Lászlóval, a Kodolányi egyetem Informatikai Tanszékének vezetőjével az intézmény és a világ digitális jövőjéről beszélgettünk.

A legújabb innovációk, informatikai fejlesztések mind a jövőt hozzák el a Kodolányi János Egyetemre. A kormányzat által megalapított legújabb bachelor irány, a Bprof egy új képzési rendszert, egy gyakorlat orientáltabb rendszert hoz el. A Kodolányi János Egyetem szakindítási kérelmet nyújtott be erre a pályára, így hamarosan Orosházán is elérhető lesz ez a fajta képzés.
– Teljesen új utak nyílnak a Kodolányin, ha elindul a bachelor képzés. Hiszen ez a lehetőség a már diplomával rendelkezők számára, mivel szakirányú továbbképzések is indulnak majd, ezek pedig gyorsabbak lesznek. Ez azt jelenti, hogy nem kell 3-4 évet várni, hanem 1-2 éven belül be tudják pótolni a képzésekre jelentkezők azokat a hiányosságokat, melyeket a piac elvár tőlük – kezdte a beszélgetést Pitlik László. Hozzátette, ez jelenti igazán az életen át történő tanulást.

A II. Békés Megyei Informatikai Konferencia és Kiállításon dr. Pitlik László az elkerülhetetlen digitális jövőről beszélt (Fotó: Rosta Tibor)

A tanszékvezető kifejtette, az igazi sikeresség abban rejlik, ha olyan oktatást ad egy intézmény, ahol az eddig is „felcímkézett” szakmák nem foglalják keretbe az egyén tudását. Tehát egy szakember képes feltalálni magát egy szakmai terület – akár informatika – több pontján.
– Ha előre kihirdetjük az igét, akkor az nyomfüggőséget eredményez. Ha azt a készséget erősítjük egy hallgatóban, hogy hogyan kell bármilyen rendszerhez, bármilyen kihívástömeghez alkalmazkodni – kvázi tetszőleges gyorsaságban és fenntarthatóan –, akkor ez az, amit ma új szakmák keletkezésének gondolunk. A Kodolányi János Egyetem digitális fejlődése lehetővé teszi, hogy olyan tudást kapjanak a hallgatók, amely több területen is megállja a helyét.

Az, hogy mi is a jövő, nehéz megfogalmazni, hiszen a ma élő ember is a jövőben van. Néhány évtizede még elképzelhetetlen volt az, ami a már a legtermészetesebb. Mindenki zsebében ott lapul egy telefonnak nevezett számítógép, melynek köszönhetően megannyi lehetőség tárul az átlag felhasználó elé. Viszont a XXI. században robbanásszerű fejlődésen ment keresztül mind az informatika, mind a digitalizáció.
– Ha valaki Szathmáry Sándor Kazohinia című könyvét a kezébe veszi – ami ha jól emlékszem 1941-ben íródott – elolvashatja, miként írt a szerző a fenntarthatóság, az arányos társadalom utópiának vélt gondolatvilágáról. Ez már nagyon közelít ahhoz, ami a cyborggá váláshoz, az ember-gép szimbiózis megalakulásához vezet. Ezt mindenkinek mindennaposnak kell, hogy érezzen, hiszen ez a világunk. Nem mindenki akarja belátni, de ez egy olyan dolog, ami be fog következni, mivel ebbe az irányba tartunk. A Kodolányi János Egyetemen is kiemelt téma a folyamatos digitális fejlesztés, mert valóban ezt a világot hozza a holnap. Ezekkel az innovációkkal felkészítjük a hallgatókat a jövőre – mondta Pitlik László.

Az intézmény éltében új lehetőségek nyílnak.

Hamarosan elindul az agrárinformatikai képzés, melynek köszönhetően kis- és nagyvállalkozások hatékonyabban végezhetik munkájukat. A térségben nagy szerepet játszik a földművelés, az agrárium. Sokan jogosan tehetik fel maguknak a kérdést: hogyan függ össze az agrárágazat és az informatika?
– Megint csak a címkézéssel van a probléma. Nincs címke, nincs agrárium, ellenben van élet, amelyből fókuszálunk a biovetületre és kevésbé a mechára, azaz a gépre. Az agrárinformatika valójában olyan komplex, hogy minden benne van. Cseppben a tenger. Az élettudományokhoz való kötődés sok szempontból, ahol az informatika kevésbé megspórolható. Például a precíziós gazdálkodásnál. A számítógép szerepe magától értetődő. Nekünk nem az a dolgunk, hogy nagyon jó fejszámolóművészek legyünk, az a dolgunk, hogy együttműködjünk az eszközeinkkel. Erre világít rá az agrárinformatikai képzés, hiszen a világ előrehaladtával elkerülhetetlen a megfelelő hatékonyság miatt, hogy gépek segítségét vegyük igénybe – nyilatkozta a tanszékvezető.

Az informatikai képzések elindulásával megyei szinten is kimagasló képzéskínálattal fog bírni az orosházi székhelyű Kodolányi János Egyetem. Öt és tíz év múlva olyan változások is bekövetkezhetnek, hogy a mai vezető digitalizáció akár elavultnak is tűnhet. Dr. Pitlik László elmondta, nehéz megjósolni, hogy mi is várható egy vagy akár több évtized múlva, mindez a folyamatosan változó piaci igényeknek köszönhető.
– Ha öt év múlva beindul a folyamat, akkor ez beállhat és kvázi stabilizálódik. Azonban, ha a munkaerőpiacon olyan változások jönnek be, miszerint a partnerek elkezdik megérteni, hogy nem csak autót lehet a gyárból igényre és testre szabottan rendelni, hanem mérnököt is, onnantól lehet, hogy nem is lesz más, csak informatikai jellegű képzés. Most ez nagyon csúnya megfogalmazás volt, hiszen a régészt nem informatikus régésznek fogják képezni. Az biztos, hogy a Kodolányi János Egyetem jó úton halad, hiszen olyan elveket érvényesítünk melyek előre mutatnak. Ez igaz bármely képzésre – zárta a beszélgetést Pitlik László.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.