Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Fejlesztési Tanács
PÁLYÁZATI EGYSÉGCSOMAG
1997. ÉVI
VÁLLALKOZÓI INFRASTRUKTÚRA
FEJLESZTÉSEK
TÁMOGATÁSÁNAK ELNYERÉSÉRE
1997. augusztus
Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Fejlesztési Ügynökség
3530 Miskolc, Mindszent tér 1. sz.
Telefon: 46/341-288, Fax: 46/411-462
PÁLYÁZATI FELHÍVÁS
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Területfejlesztési Tanács
pályázatot hirdet
a Megyei Integrált Szerkezetátalakítási Program
keretén belül
fejlesztési támogatás elnyerésére
VÁLLALKOZÓI INFRASTRUKTÚRA FEJLESZTÉSEKHEZ
A Kormány 2345/1996. (XII.12.) Határozatában intézkedett a különbözõ célelõirányzatokból származó források integrációjától, a 2140/1997. (V.30.) Korm. határozatban pedig tudomásul vette B-A-Z megye integrált szerkezetátalakítási és válságkezelési programjának feladattervét az 1997. évi támogatható programokról, amelynek megfelelõen a Megyei Területfejlesztési Tanács jogosult a pályázatot kiírni.
1. Támogatható pályázati célkitûzések
A pályázatban a következõ címeken igényelhetõ támogatás.
I. Ipari parkok létrehozása
Célja a mûködõ tõke-bevonás feltételeit javító, az ipari szerkezetváltást segítõ és a mai környezeti követelményeknek megfelelõ vállalkozói infrastruktúrával ellátott ipari területek létrehozása.
II. Vállalkozói parkok létrehozása
Célja az olyan kisléptékû infrastruktúra fejlesztés, amelynek révén a kihasználatlan ingatlanok vállalkozói újrahasznosítása megvalósítható.
III. Inkubátorház hálózatfejlesztés
Célja innovációt és high-tech-transzfert megvalósító inkubátorház létesítése. Az ipari park és vállalkozói park projektek szerves részeként olyan vállalkozási inkubációt ellátni képes intézmény kialakítása, amely csúcstechnológiával high-tech termékeket és szolgáltatásokat létrehozó vállalkozások számára biztosit mûködési infrastruktúrát
Közvetlen feladat, az egyetemi-kutató háttér bevonása, a megvalósíthatósági tanulmány elkészítése, az építési munkálatok megkezdése.
Meglévõ és új inkubátorházak fejlesztése, figyelembe véve a megyei inkubátorhálózati stratégiát.
IV. Logisztikai központ kialakítása
Olyan többfunkciós raktározási és szállítmányozási kapacitás kialakítása, amely az ipari parkok vállalkozási parkok, inkubátorházak, de minden más vállalkozás számára biztosít kapcsolódási pontot, a vasúti, közúti, légi hálózathoz. Emellett korszerû raktározási, tárolási és kommunikációs lehetõséget is kínál a szállítmányozó, termelõ vállalkozásoknak.
Cél 1997 évben logisztikai központ létrehozásával kapcsolatos elõkészitõ
munkák támogatása.
2. A pályázók köre
A pályázat útján támogatásban részesülhet belföldi székhelyû jogi személy, vagy jogi személyiséggel nem rendelkezõ társaság, szervezet, önkormányzat. Ipari park megvalósítása esetén ipari parkot megvalósító és/vagy üzemeltetõ belföldi székhelyû jogi személyek, amelyek fejlesztésüket B-A-Z megye területén valósítják meg.
Nem pályázhat az aki:
3. A támogatás formái, mértéke, jogcímei
A pályázat keretében a támogatás formája
a) vissza nem térítendõ támogatás és/vagy
b) visszatérítendõ támogatás
A kedvezményezett térségekben és településeken (106/1997. (VI.18.) Korm.r.) az összes támogatás, azaz a jelen pályázatban elnyert és egyéb állami támogatás együtt nem haladja meg az elismerendõ költségek 70 %-át. A nem kedvezményezett térségekben és településeken az összes támogatás az egyéb állami támogatást is figyelembe véve, nem haladhatja meg az elismerhetõ költségek 50 %-át.
A nyújtható támogatás mértékét és jogcímeit az 1. sz. táblázat tartalmazza.
1.sz. táblázat
Támogatási mértékek, támogatási jogcímek szerint
A támogatás jogcíme |
Támogatás max. % |
|
Kedvezményezett |
Nem kedvezményezett |
|
I. Ipari park |
70 (80)* |
50 (60)* |
II. Vállalkozói park |
70 (80)* |
50 (60)* |
III. Inkubátorház, hálózatfejlesztés |
70 (80)* |
50 (60)* |
IV. Logisztikai központ |
70 (80)* |
50 (60)* |
* Önkormányzatok, non-profit pályázatok esetében |
4. A pályázatban igénybevehetõ támogatások
A következõkben felsorolt támogatások külön-külön, vagy értelemszerûen együtt is megpályázhatók.
Támogatásra a már meglévõ saját források és/vagy pénzintézetek által nyújtott hitelek kiegészítésére lehet pályázni a következõk szerint.
a) Telekhatárig terjedõ infrastruktúra kiépítéséhez vissza nem térítendõ támogatás max. 70/50 %.
Összege nem haladhatja meg a 200 MFt-ot.
b) Telekhatáron beüli infrastruktúra és a központi szolgáltatások biztosítását célzó beruházásokhoz, az ipari parkba tervezett technológiai központ, illetve inkubátorház megvalósítását szolgáló épületek és szolgáltatások beruházásait, valamint reorganizációs költségeit is, visszatérítendõ és vissza nem térítendõ támogatás max. 70/50 %. A visszatérítés mértéke kedvezményzett térségekben a megítélt támogatás 30 %-a, nem kedvezményzett térségekben megítélt támogatás 50 %-a.
Összege nem haladhatja meg a 200 MFt-ot.
A telekhatáron kívüli és azon belüli támogatás együttes összege sem haladhatja meg a max. 70/50 %-ot, illetve a 200 MFt-ot.
A felsorolt támogatási mértékek és határuk az egyéb állami támogatásokkal együtt értendõk.
5. A támogatás feltételei
A fejlesztés megkezdésének idõpontját
kell a fejlesztés megkezdésének tekinteni.
A pályázat keretében, indokolt és különleges esetekben, támogathatók azok a beruházások, amelyek a pályázat benyújtásának idõpontjában -- pénzügyi teljesülést tekintve -- legfeljebb 25 %-os készültségi fokon állnak. Az indokoltságot a B-A-Z Megyei Területfejlesztési Tanács dönti el.
Ha a pályázatban foglalt beruházás készültsége meghaladja az 50 %-ot, a támogatást a B-A-Z Megyei Területfejlesztési Tanács javaslata alapján a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter egyedi elbírálás alapján engedélyezheti.
A megkezdett beruházás korábban teljesített költségeire támogatás nem igényelhetõ. A megkezdett beruházásnál is figyelemmel kell lenni a közbeszerzési törvény elõírásaira.
Támogatásban csak olyan pályázó részesülhet, aki teljesíti az elõírt garanciális feltételeket. Ez azt jelenti, hogy a beruházás jellegû fejlesztés összes támogatásának:
szükséges.
6. Speciális feltételek
Ipari park esetén:
Vállalkozói Park esetén:
7. Az elismerhetõ költségek
A támogatás szempontjából elismerhetõ költségek összege képezi a támogatás meghatározásának alapját.
A pályázati rendszerben az alábbi költségek ismerhetõk el:
a. Beruházás esetén a számvitelrõl szóló módosított 1991. évi XVIII. törvényben megfogalmazottak szerinti költségek:
b) A fejlesztés beindításához szükséges munkaerõ betanításával kapcsolatos egyszeri képzési költségek;
c) Szerzõdésben elõirányzott pénzeszköz - átadás esetén a szolgáltató és az önkormányzatok között megkötött szerzõdésben fejlesztési célra átadott pénzeszköz;
d) A pályázati célkitûzések (I., II., III., IV.) szolgáltatás-fejlesztést is tartalmazó elemei esetén a szolgáltatások költsége;
e) Ingatlan vásárlásra támogatás nem nyújtható, a vásárolt ingatlan értéke a támogatás vetítési alapjába nem számítható be, kivéve a jelenleg használaton kívüli ingatlanok technikai fejlesztéssel és munkahelyteremtéssel együtt járó újratermelésbe állítása esetén az ingatlanszerzés költségeit, legfeljebb a fejlesztés 40%-ának mértékéig. Az utóbbit a Tanács egyedi mérlegelés alapján támogathatja.
Nem ismerhetõ el a támogatás alapjául pl. a fejlesztésbe apportként bevitt tárgyi eszköz, az adásvételi szerzõdés alapján vásárolt anyag, készlet, a bérelt tárgyi eszköz értéke, a pályázati költségek.
8. Az önrész mértéke
A kötelezõ önrész legalább 20 %.
A kötelezõ önrész nem származhat a források közé sorolt bankhitelbõl, vagy pályázat útján elnyert egyéb állami támogatásból. A tárgyévi önrésznek készpénzben kell rendelkezésre állni. ( pl. apport sem számítható be) Az üzleti tervnek meggyõzõen tükrözni kell, hogy a következõ évre áthúzódó költségek saját erõ készpénz fedezete teljes mértékben képzõdni fog.
9. A pályázati csomag átvétele
A pályázati csomag tartalmazza
Pályázati csomag átvehetõ minden munkanapon 9-15 óra között, a B-A-Z Megyei Fejlesztési Ügynökségen ( 3530 Miskolc, Mindszent tér 1.) személyesen vagy meghatalmazott útján.
A pályázati egységcsomag 5.000 Ft/db áron kapható.
10. A benyújtás határideje
A pályázatok a meghirdetést követõen folyamatosan, de legkésõbb
1997. szeptember 30-ig
nyújthatók be.
A benyújtás idõpontjának a pályázati felhívásnak hiánytalanul megfelelõ pályázat beérkezése idõpontját kell tekinteni. A pályázati felhívásnak meg nem felelõ ( hiányos) pályázat esetén a hiánypótlás idõpontja lesz a benyújtás idõpontja.
A benyújtás idõpontjának postai benyújtás esetén a postai bélyegzõ dátuma számít.
11. A pályázat benyújtásának helye
A pályázatok a megadott határidõn belül
benyújthatók. Személyes benyújtás esetén az Államkincstár az átvételt a pályázó saját példányán ismeri el.