ÁLTALÁNOS TÁJÉKOZTATÓ A RÁKÓCZI BANK RT. TEVÉKENYSÉGÉRŐL

 

 

A Rákóczi Regionális Fejlesztési Bank Rt.-t tulajdonosai 1992-ben 540.970 eFt-os alaptőkével alapították. Jelenleg a Bank jegyzett tőkéje 1.000.000 eFt.

 

 

Tulajdonosok

1997. XII. 31.

(ezer Ft)

Tulajdonosi hányad

(%)

1998. IX. 30.

(ezer Ft)

Tulajdonosi hányad

(%)

MFB Rt.

419.100

65,39

719.490

71,95

B.A.Z-megyei Önkormányzat

120.000

18,72

120.000

12,00

További önkormányzatok

41.380

6,46

100.020

10,00

Egyéb jogi személyek

60.170

9,38

60.170

6,02

Magánszemélyek

320

0,05

320

0,03

Összesen:

640.970

100,00

1.000.000

100,00

 

A Bank alapításának fő célja az volt, hogy pénzintézeti tevékenységével segítse az észak-magyarországi régióban a piacgazdaság feltételeinek kialakulását, és sajátos eszközeivel vegyen részt e terület hátrányos helyzetének, elmaradottságának felszámolásában. Feladata, hogy a kormányzat és más központi szervek által meghirdetett - és pénzügyileg támogatott - fejlesztési elképzelések megvalósítását segítse a helyi lehetőségek és érdekviszonyok figyelembevételével. Kiemelten fontos, hogy a régió gazdasági fellendülését szolgáló pénzalapokat és a helyi megtakarításokat a bank a régió haladását elősegítő vállalkozások, infrastrukturális fejlesztések finanszírozására hasznosítsa.

A Bank az elmúlt öt év alatt a kísérleti kezdeményezésből életerős, dinamikusan fejlődni képes bankká vált és ennek köszönhetően maradt mind a mai napig az egyetlen nem budapesti székhelyű pénzintézet.

Az alapítás után konzervatív üzletpolitikájának középpontjában tőkéjének megőrzése és mérsékelt expanzió szerepelt. Az elmúlt évek folyamatos fejlesztő munkájának eredményeként lerakta azokat az alapokat, melyre mint biztos háttérre számítva a dinamikus fejlődés iránya meghatározható. A bank stabil banküzemmel, magas szintű technikai és informatikai háttértámogatással, összeszokott menedzsmenttel és szakmailag jól felkészült munkatársi gárdával áll ügyfelei rendelkezésére.

Adottságai és sajátos céljai miatt a kis- és középvállalkozások, az önkormányzatok, illetve a regionális fejlesztésben érdekelt intézmények képezik elsődleges ügyfélkörét. A tulajdonosi szerkezetből adódóan a Rákóczi Bank Rt. tevékenységét a Magyar Fejlesztési Bank Rt. szakmai irányításával vezetett pénzintézeti holding tagjaként fejti ki.

Regionalitásából adódóan a Bank törekszik egyúttal a határmenti gazdasági együttműködés pénzügyi hátterének megteremtésére is.

 

Működési területe három, egymásra koncentrikusan épülő államigazgatási- gazdaságföldrajzi egységre terjed ki. Ezek a tulajdonosi körével összefüggésben a Borsod-Abaúj-Zemplén-, Szabolcs-Szatmár-Bereg-, Heves- és Nógrád megyéket tartalmazó északkelet magyarországi régió; az ezen megyék és Hajdú-Bihar-, továbbá Jász-Nagykun-Szolnok megyék által alkotott északkelet-magyarországi nagyrégió, továbbá a nagyrégió és az azzal szomszédos szlovákiai, ukrajnai, romániai, valamint lengyelországi határmenti területek gazdaságföldrajzi egysége, a Kárpátok-Eurorégió.

 

 

 

A bank az 1997. évet 3.590.233 eFt mérlegfőösszeggel zárta, mely 212,46 %-kal volt magasabb az előző évinél. Tőkemegfelelési mutatója 1997. 12. 31-én 24,39 %, mely lényegesen meghaladja az előírt 8 %-os mértéket. A mérleg struktúrája jelzi, hogy az ügyfélkihelyezések felfutásának eredményeként a legdinamikusabban a követelések állománya növekedett. Az eszközök összetétele a banki átlagnak megfelelő, a likvid eszközök és az ügyfelekkel szembeni követelések állománya az összes eszköz 80 %-át meghaladó arányt képvisel. A követelések mögött megfelelő biztosítékok állnak, a megképzett céltartalék a jövőbeni kockázatra fedezetet biztosít. A hitelállomány javulását jelzi, hogy a szigorú szabályozás és a növekvő állomány mellett is csak mérsékelt ütemű a céltartalék növekedés, aránya alig haladja meg a 10 %-ot. Az éven túli kihelyezések állománya ez előző évi 423.980 eFt-ról 1.477.949 eFt-ra, míg az éven belüli kihelyezések állománya 281.601 eFt-ról 1.296.548 eFt-ra nőtt. Ezt meghaladó mértékben emelkedtek a kötelezettségek, amely a kihelyezések forrásszükségletének megteremtéseként részben gyűjtött forrásokat, részben refinanszírozási forrásokat jelentenek. A bank tevékenységét a fentiek alapján az előző évihez képest 180,67 %-kal emelkedő kamatbevétel (mintegy 486 millió Ft) és mérsékelt költségnövekedés (189 millió Ft) jellemezte, melynek eredményeként 1997-ben 70.149 eFt adózás előtti eredmény került realizálásra.

Az 1997-1999. évekre szóló stratégia a Bank küldetését alapul véve, a meglévő adottságokra figyelemmel és a lehetséges mozgásteret felmérve jól jelölte ki a Bank követendő üzletpolitikáját. Ezt igazolja a megvalósítása jegyében eltelt év, amikor is a kijelölt feladatok - némi sorrendátrendeződéssel, súlypontáthelyeződéssel - teljesültek, illetve megvalósításuk megkezdődött. Nyilvánvalóvá vált, hogy a területi fejlesztéshez makrogazdasági szempontból elengedhetetlen a költségvetési támogatások, a külföldi segélyek és az üzleti finanszírozás összehangolása, illetve ennek sajátos pénzügytechnikai megoldása és az ezt közvetítő tartós intézményi struktúra kialakítása. Módszertanilag is nagyon fontos és hosszú távon egyedül tartható megoldás a finanszírozás rendszerének - mindenekelőtt az állami támogatások terén - az EU gyakorlathoz történő igazítása (EU struktúrális alapok). A Bank a pénzügyi technikák alkalmazásakor - az ISZVP, mint kísérleti Phare program során szerzett tapasztalatai alapján - e téren komoly előnyre tett szert.

 

A Bank üzletpolitikájának alapját - úgy a gyakorlati alkalmazás és a piaci expanzió, mint az elméleti-módszertani továbbfejlesztés terén - elsősorban a fejlesztésfinanszírozói szerep képezi, melynek fő vonulata a természetszerűen adódó területfejlesztési struktúra, de emellett fontos szerepet kapnak az ezzel párhuzamosan működő egyéb kiemelt rendszerek, így az FM-mezőgazdasági struktúrakorszerűsítés-tőkepótlás; IKIM-gazdaságélénkítés-beszállítói program-feldolgozóipar; a területi infrastuktúrafejlesztések-vállalkozási övezetek-ipari parkok; önkormányzati nagyberuházások-települési infra-egészségügy stb.

 

A Rákóczi Bank üzletpolitikájának markáns része, hogy a rendelkezésére álló banki forrásokat olyan beruházások finanszírozására fordítsa, ahol egyéb pénzügyi eszközök, támogatások, kamatvisszatérítési konstrukciók, viszontgaranciák is igénybe vételre kerülhetnek.

Műveletei során az üzleti lehetőségek rövid távon belüli maximális kihasználása helyett stabil ügyfél- és együttműködő intézményi kör kialakítására törekszik, kölcsönösen előnyös megoldásokat keresve.

Lehetőségei bővítése céljából a Bank széleskörű együttműködési szerződést kötött a nagyrégió vállalkozásfejlesztési alapítványaival (MVA), ezen belül a BAZ-megyei mikrohitel- folyósításon túl kizárólagos folyósítója a Start-II hiteleknek a hat megyében.

 

További együttműködési megállapodás van aláírásra előkészítve az agrárkamarák, a kereskedelmi- és iparkamarák, a kézműves kamarák vonatkozásában, az egyes ágazatok "kontaktpontjai" irányában. Az Új Kézfogás és a Kárpátok Alapítvánnyal folytatott előzetes megbeszélések már a cross border tevékenység jegyében folytak.

Mindenekelőtt a kis- és középvállalkozások finanszírozásánál elsődleges fontosságú forráskoordináció megvalósíthatósága miatt a Bank fokozott súlyt fektet az érdekelt pénzügyi intézményekkel folytatott együttműködésekre, különösen az MFB bankcsoport tagjaival (anyabank, regionális fejlesztési társaságok, Corvinus Rt. stb.) továbbá az Eximbank Rt-vel, a Földhitel- és Jelzálogbank Rt-vel, a Hitelgarancia Rt-vel, az Agrárvállalkozási Hitelgarancia Alapítvánnyal is.