Időközi jelentés
a REMETE projekt 1998. I. félévi állásáról
Dr. Pitlik László, GATE, Gazdasági Informatika Tanszék
Gödöllő, 1998. 06. 28.
Fejlemények
A legutóbbi (április 21-i, miskolci) események óta az alábbi dokumentumok jutottak el hozzám az informatikai feladatokkal kapcsolatban:
- a másik két munkacsoport anyaga (április 30.)
- Csorba László anyaga a Magyar Államkincstártól (május 05.)
- Dr. Kapros Tiborné anyaga a BAZ megyei KSH-tól (május 08.)
- Riz Gábor anyaga a BOKIK-tól (május 12.)
- Mészáros Péter anyag a BAZ magyei Agrárkamarától (június 12.)
Emellett 1998. június 17-én, Ózdon megrendezésre került egy, a területfejlesztési modelleket támogatni képes szoftver bemutatója.
Tapasztalatok
Az informatikai munkacsoport tagja hasznos anyagokat dolgoztak ki a megbeszélt határidőt figyelembe véve.
Nem reagált azonban minden érintett az informatikai munkacsoport felkérésére, s nem juttatta el adatainak leírását és az új rendszerrel szemben megfogalmazódó igényeit a csoport részére.
Nem született döntés arról, hogy az informatikai munkacsoport milyen mélységig dolgozza ki az adatvagyon felmérést. Így a katalógushoz jelenleg prototípus szinten állnak rendelkezésre inputok.
A beérkezett anyagokból kiderül, hogy az adatvagyon a megbeszélt struktúra szerint katalogizálható.
Az adatvagyon relatíve jó körül írásával szemben az igények megfogalmazása eddig világosan, jól körülhatároltan, de csak kis volumenben jelentkezett.
A szoftverbemutató rávilágított arra, hogy a projekt továbbfolytatása érdekében a felmerült igények pontszerű kezelésével párhuzamosan viszonylag egyszerű, minden érinettt számára jól áttekinthető fogalmi rendet kell teremteni, mely egyben a szükséges mutatószámok meghatározásának folyamatát is érinti.
Az EU-csoportban összegyűlt tapasztalatok aktívan befolyásolhatják a használandó mutatószámokat és kialakítandó küszöbértékeket.
A szoftver (grafikus felülettel támogatott szakértői rendszer) a mutatószámok és kapcsolataik meghatározásán, ill. a küszöbértékek célt sugalló definícióján keresztül egyben a monitoring lehetőségét is megteremti.
Javaslatok
A tervezett gyors eredmények realizálása érdekében: Az eddig felmerült igények kielégítéséhez szükséges koordináció megindítása, e munka szervezeti és pénzügyi kereteinek tisztázása, a leendő partnerek kölcsönös informálása.
A projekt legitimitása érdekében: Az APEH mihamarabbi bevonása a projektbe szükségszerűnek látszik, hiszen igény merült fel az ott tárolt adatokat illetően.
Az aktivitás növelése érdekében: További igények ébresztése egy, a munka eddigi eredményeit bemutató körlevél szétküldésével, ill. az eddigi összegyűlt dokumentumok minden érintettnek való eljuttatásával.
Az egységes logika és szakmai nyelv kialakítása érdekében: A potenciál-csillag logikája szerint (figyelembe véve az ellenőrző jelleggel beépített ismétlődéseket, a küszöbértékek kellően érzékeny meghatározását, az esetleges folytonos skálán való mozgást megteremtését, a KO-kritériumok speciális illesztését, stb.) ki kell dolgozni az önálló modulok (pl. projekt-szint, kistérségi szint, program-szint, megyei szint, kamarai szint, pénzügyi szint, stb.) fogalmi rendszerét, űrlapjait, köszübértékeit, s az ezekhez tartozó adatforrásokat és ezek elérhetőségét.
Egy EU-konform megoldás érdekében: Össze kell vetni az azonos tartalmú hazai és a nemzetközi mutatószámok intervallumait a küszöbértékek és értelmezési intervallumok meghatározásakor, hogy elkerülhető legyen a későbbi monitoring során az irreális célok sugalmazásából eredő patthelyzet a küszöbértékek szerint számított bonitásoknál.
A realitás fenntartása érdekében: Az eddigi informatikai metaadatbázisban minden figyelembe venni javasolt EU mutatószámot és szükségesnek ítélt hazai mutatószámot le kell ellenőrizni azért, hogy irreális adatigények ne merülhessenek fel már a tervezés fázisában sem.
Tréning: A tréningmodulba a már javasolt 2 pont (metaadatbázis-építés, valós esettanulmány bemutatása) mellé harmadikként érdemes lenne a szoftver logikai és fizikai kiszolgálásának oktatását felvenni.
Összefoglalás
A projektfelelősökből és a munkacsoportok képviselőiből álló szűk szakmai team hozzon létre a szoftverfejlesztőkkel közösen egy demonstrációs anyagot, mely a mindenkori területfejlesztési és döntéselőkészítési problémák megoldását mutatja be. Ebben a teamben a vezérfonalat (a mutatószámokat és kapcsolataikat) a döntéselőkészítésért felelős munkacsoport képviselője határozza meg, míg az EU-munkacsoport képviselője kiegészíti, finomítja a hazai igényeknek megfelelő mutatószámjavaslatokat. Az informatikai csoport feladata a teamben a szoftveres megvalósítás és az adatbázisok koordinálása lenne. A projektfelelősök pedig a demonstrációs anyag stratégiai és pénzügyi kereteit kell, hogy meghatározzák.
© Pitlik 1999