AZ IKIM PÁLYÁZATOT HÍRDET A GAZDASÁGFEJLESZTÉSI CÉLELŐIRÁNYZATBÓL A GAZDASÁGFEJLESZTÉSI PÁLYÁZATI RENDSZER KERETÉBEN ELNYERHETŐ TÁMOGATÁSOK IGÉNYBEVÉTELÉRE


   
 

Az 1998-as pályázat határideje lejárt, az 1999-es pályázati kiírás előkészületben.

 

1. A pályázat célja

A pályázat célja azon feldolgozóipari beruházások ösztönzése, amelyek magasan feldolgozott, az Európai Unió piaci követelményeinek megfelelő, nemzetközileg versenyképes termékek előállítására alkalmas korszerű új gyártókapacitást hoznak létre és/vagy ilyenek jelentős bővülését eredményezik, - ideértve a versenyképes termékekhez felhasznált alkatrészek, részegységek, komponensek, korszerű csomagolóanyagok gyártását végző háttéripari tevékenységek fejlesztését. A pályázati rendszerből támogatás nyerhető el nemzetközi színvonalú szállodai férőhelyek létrehozásához is továbbá nemzetközi logisztikai központba betelepülő logisztikai szolgáltatást nyújtó vállakozások olyan beruházásához, amely jelentős magyar hozzáadott értékkel képes nemzetközi kereskedelmi szolgáltatást nyújtani.

2. A pályázók köre

Pályázatot nyújthatnak be belföldi székhelyű jogi személyek, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok, valamint egyéni vállalkozók.

Nem pályázhat az a szervezet, amely:

  • csőd illetve felszámolási eljárás alatt áll,

  • a költségvetés alrendszereiből juttatott támogatásra vonatkozó szerződésben vállalt valamely kötelezettségét a pályázat benyújtását megelőző két naptári éven belül nem teljesítette,

  • 60 napon túli adó, vám vagy adók módjára behajtható köztartozása van,

  • azonos tárgyú fejlesztéséhez a költségvetés alrendszeréből már kapott támogatást vagy ilyen pályázata elbírálás alatt van.

3. Pályázati feltételek

Pályázni csak olyan új beruházással vagy fejlesztéssel lehet, amely esetében az alábbi feltételek együttesen fennállanak:

  • a beruházás költsége a 10 MFt-ot meghaladja ill. legalább 50 szállodai férőhely jön létre,

  • a beruházás a megkezdésétől számított 2 éven - 3 MdFt feletti beruházási költség esetén 3 éven - belül megvalósul,

  • a beruházás még nem kezdődött meg,

  • a pályázat részét képező üzleti tervben a pályázó bemutatja és támogatási szerződésben kötelezettségként vállalja, hogy az új kapacitáson gyártott és bármely piacon versenyképesen eladható termék(ek) hozzáadott értékéből a beruházás 5 éven belül megtérül.

4. Pályázattal elnyerhető kedvezmények

Az alább felsorolt kedvezmények együttesen, illetve külön is pályázhatók:

  • A gépek és termelő berendezések beszerzéséhez valamint a technológia igényelte infrastruktúra megépítéséhez a beruházási költségek 25%-áig, de 200 MFt-ot - 1 MdFt értéket meghaladó gyártóeszköz ill. technológiai berendezések beruházása esetében 400 MFt-ot - meg nem haladó összegű kamatmentes kölcsön, amelyet 1 év türelmi időt követően maximum 5 éven belül egyenletes részletekben kell visszafizetni,

  • a fenti összeghatárokon belül a közmű- és hálózatfejlesztési hozzájárulás és un. "zöldmezős" beruházás esetében a telekhatáron kívül szükségessé váló infrastruktúra költségéig a kamatmentes kölcsön helyett vissza nem térítendő támogatás,

  • a hazai pénzintézettől felvett, a nyertes pályázat finanszírozására szolgáló, forinthitelek összegének 75%-ig MNB refinanszírozás,

  • a Központi Műszaki Fejlesztési Alapprogram pénzügyi forrásából a nyertes pályázattal összefüggő termék- és technológiai fejlesztésekhez további kamatmentes kölcsön,

  • a pályázattal összefüggő import lízing esetében a fizetendő vámra kamatmentes részletfizetési lehetőség.

5. A pályázatok benyújtásának módja, helye és határideje

A pályázaton való részvétel részletes feltételeit, a támogatás igénylésének módját, a támogatás mértékét, az elbírálás szempontjait és az egyéb tudnivalókat a Gazdaságfejlesztési Pályázati Útmutató tartalmazza, amely 1998. február 28-tól a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Rt. (ITD) ügyfélszolgálati irodájában (1051 Budapest, Dorottya u. 4., telefon: 266-70-34, 118-00-51), vagy regionális képviseleteinél térítésmentesen beszerezhető. (Az IKIM az 1998. évi pályázati Útmutató megjelenéséig az 1997. évi eljárási rend szerint összeállított pályázatokat is befogadja azonban ezek elbírálása is a 263/1997. (XII.30.) számú kormányrendelet előírásainak és az 1998. évi Útmutatóban részletesen meghírdetett pályázati feltételeknek megfelelően történik.) Szükség esetén felvilágosítást a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Rt. valamint Regionális képviseletei, továbbá az IKIM Kereskedelemfejlesztési és Befektetésösztönzési Főosztályán működő Gazdaságfejlesztési Tárcaközi Bizottság Titkársága (1051 Budapest, Vigadó u. 6., Telefon: (1) 235-4500, (1) 118-5044) ad.

Az Útmutató szerint összeállított pályázatokat levélben az IKIM központi címére kell megküldeni (1880 Budapest, Pf. 111.), vagy személyesen a Minisztérium központi postabontójába (Budapest, V. ker. Honvéd u. 13-15.) lehet benyújtani. A pályázatok befogadása 1998. november 30-ig folyamatos, forráshiány esetén hírdetmény közzétételével felfüggeszthethető.

Amennyiben a pályázó azonos tárgyú fejlesztéséhez több költségvetési forrásból kér támogatást, valamennyi pályázatot egyidejűleg azon előirányzat kezelőjéhez kell benyújtani, amelytől a legmagasabb összegű támogatást kéri.Több azonos összegű legmagasabb támogatási igény esetén az ezekkel érintett előirányzatok bármelyikének kezelőjéhez benyújtható a pályázat.

6. Eljárási díj

A pályázat benyújtásakor eljárási díjat kell fizetni, melynek mértéke az igényelt támogatás összegének 0,5%-a, de legalább 5000 Ft.

Budapest, 1998. február