Területfejlesztési Célelőirányzat


 
Az 1998-as pályázat határideje lejárt, az 1999-es pályázati kiírás előkészületben.

 

Cél

 

A területfejlesztés célja a fejlett és az elmaradott térségek és települések közötti különbségek mérséklése és további válságterületek kialakulásának megakadályozása.

A következő térségi programok, illetve fejlesztések támogatandók a területfejlesztési célelőirányzatból:

  • Munkahelyteremtő beruházások és a meglévő foglalkoztatott létszám megőrzését szolgáló piac- és termékváltást elősegítő fejlesztések;

  • Vállalkozásokat segítő innovációs központok, inkubátorházak, ipari parkok kiépítése és munkahelyteremtéssel járó humán infrastruktúra-fejlesztések; térségi fejlesztési programok, a helyi társadalom fejlődését, önszerveződését elősegítő programok készítése;

  • Agrárintegrációt elősegítő fejlesztések;

  • Gazdasági fejlesztéssel összefüggő, vállalkozásokat segítő termelő infrastrukturális beruházások, így elsősorban térségi jelentőségű energia-, közlekedés-, víz- és szennyvízrendszerek kiépítését, a hírközlést, a térségi hulladék elhelyezését és kezelését szolgáló fejlesztések;

  • Speciális, a helyi gazdasági fejlődést elősegítő célprogramokhoz, részfoglalkoztatást segítő közmunka-programokhoz, közhasznú munkavégzéshez kapcsolódó fejlesztések;

  • Munkahelyteremtéssel járó humán infrastruktúra fejlesztések;

  • Ökológiai szemléletű kistérségi fejlesztési programok;

  • A falusi turizmus és a gyógyturizmus;

  • A tájjellegű egyedi termék és biotermék előállításához kapcsolódó fejlesztési és dologi kiadások.

A területfejlesztési célelőirányzat központi kerete a működtetési, a tervezési és a kutatás-fejlesztési feladatok finanszírozása mellett támogatást biztosít: az Európai Unió által támogatott fejlesztési programokhoz; az innovációs programokhoz, vállalkozói övezetek, ipari parkok, inkubátorházak fejlesztési programjához; más központi alapokkal közös finanszírozással meghirdetett fejlesztési programokhoz; több megyét érintő regionális fejlesztési koncepciók és programok megvalósításához; a megyei fejlesztési programok támogatásához, azok minősége illetve a források függvényében; a jelentős, legalább 100 munkahelyet teremtő fejlesztésekhez.

 

Feltételek

 

Támogatás belföldi székhelyű jogi személyek, belföldi jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetek, illetve belföldi természetes személyek részére nyújtható.

Kedvezményezett térségek:

  • Társadalmi-gazdasági szempontból elmaradott térségek;

  • Az ipari szerkezetátalakítás térségei;

  • A mezőgazdasági és vidékfejlesztési térségek;

  • A jelentős (tartós) munkanélküliséggel sújtott térségek.

Nem kaphat támogatást az, akinek lejárt köztartozása van, illetve felszámolás vagy csődeljárás alatt áll.

A megyék részére rendelkezésre álló decentralizált összegről a megyei fejlesztési tanácsok döntenek, pályázati rendszer alapján.

A térségek besorolása a 30/1997. (IV. 18.) OGY határozatban megjelölt feltételek alapján, a 19/1998. (II. 4.) Korm. rendelet szerint történik.

 

Paraméterek

Pályázat külön jogszabályban meghatározott kedvezményezett térségekben megvalósuló fejlesztések esetén nyújtható be a megyei területfejlesztési tanács illetve a miniszter által kiírt pályázati felhívás alapján. Nem kedvezményezett térségben megvalósuló fejlesztések akkor részesülhetnek támogatásban, ha a beruházás kedvezményezett térségek fejlődését is szolgálja, a megyei fejlesztési program keretében valósul meg, vállalkozási övezetben valósul meg, a társadalmi-gazdasági szempontból elmaradott, illetve az országos átlagot jelentősen meghaladó munkanélküliséggel sújtott települések jegyzékéről szóló 219/1996. (XII. 24.) Korm. rendeletben meghatározott településeken valósul meg. A legalább két szempontból kedvezményezett térségnek számító térségek a társadalmi-gazdasági szempontból elmaradott térségekre vonatkozó támogatásban részesülhetnek. A 31/1998. (II. 25.) Korm. rendelet 13.§ (1) bekezdésében meghatározott támogatás felső határa a vállalkozási övezetben megvalósuló beruházásoknál a támogatás mértéke 10%-ponttal haladhatja meg a társadalmi-gazdasági szempontból elmaradott térségeknél nyújtható támogatás mértékét. Azon településeken, ahol a lakónépességen belül jelentős részarányt képviselnek az átlagosnál rosszabb életkörülmények között elő kisebbségi közösség tagjai, a munkahelyteremtő és életkörülményeket javító termelő infrastrukturális fejlesztések 10%-kal magasabb támogatást kaphatnak.

A területfejlesztési célelőirányzatból a kedvezményezett térségek számára meghatározott célokra nyújtható támogatási formák:

  • vissza nem térítendő támogatás;

  • visszatérítendő támogatás; vagy

  • fejlesztési hitelekhez nyújtható kamattámogatás.

Egy adott beruházásra csak egy címen és csak egyszer adható támogatás, kivétel a kamattámogatás és a központi keretből pályázati rendszerben támogatható fejlesztések többsége, amelyekhez a tanácsok a saját keretük terhére is nyújthatnak támogatást.

Ugyanakkor nem adható támogatás azokhoz a beruházásokhoz, amelyek a területi kiegyenlítést szolgáló fejlesztési célú támogatási előirányzatból támogatást kaptak, illetve megkezdett beruházáshoz - kivétel a Földművelésügyi Minisztérium 1997. évi támogatásával megkezdett beruházások.

Munkahelyteremtő beruházásokra adható támogatás felső határa munkavállalónként - beleértve a munkahely megtartásra nyújtott támogatásokat is - nem haladhatja meg a 1.000.000.- Ft-ot.

A kamattámogatás mértéke a felvett hitel kamatösszegének legfeljebb 50%-a, ha a beruházás más állami támogatásban nem részesül. Más támogatási formában is történő támogatás esetén a kamattámogatás legfeljebb 30% lehet. A felvett hitelek elismerhető költségeinél a kamat nem haladhatja meg a jegybanki alapkamat +5% mértéket.

Az 50 főt meghaladó új foglalkoztatást biztosító, a legalább 50%-ban nemzetközileg versenyképes árulapot termelő fejlesztéseknél a felső mértéket vissza nem térítendő és visszatérítendő támogatásnál 10%-kal, a rendelet 13.§ (6) bekezdésében megállapított egy munkavállalóra jutó támogatás mértékét pedig 500.000,-Ft-tal meghaladhatja.

Az igényeltnél alacsonyabb mértékű támogatás is megítélhető.

A munkahelyteremtő és a meglévő foglalkoztatott létszám megtartását szolgáló beruházások esetén a beruházást a támogatási szerződésben szereplő kezdési időponttól számított 2 éven belül meg kell valósítani, a tervezett foglalkoztatást a beruházás befejezésétől számított hat hónapon belül el kell érni és a támogatással létrehozott munkahelyeken a foglalkoztatást legalább 5 évig biztosítani kell. A támogatandó tevékenység versenyképességét üzleti tervekkel alátámasztani. A beruházások 10 éves időszakára legalább 12%-os belső megtérülési rátát kell biztosítani. Termelő infrastrukturális beruházások esetén a beruházásnak a megkezdéstől számított 3 éven belül meg kell valósulnia és a szolgáltatást 10 éven keresztül biztosítani kell.

A munkahelyteremtő - és megtartó beruházásoknál a visszatérítendő , illetve a vissza nem térítendő támogatások esetén a foglalkoztatási kötelezettség fennállásáig, valamint ipari parkok, innovációs központok létrehozását szolgáló beruházásoknál 5 évre a támogatások 150%-ának megfelelő jelzálogot kell bejegyeztetni, vagy a támogatás teljes összegére bank vagy más garanciavállalásra jogosult intézmény garanciavállalásával, készfizető kezesi szerződéssel kell biztosítékot nyújtani. A biztosíték jogosultja a KTM.

A pályázónak a fejlesztés megvalósításhoz legalább 20% saját forrással kell rendelkeznie, kivéve a rendelet 7.§ (1) a) pontjának aa) alpontjában meghatározott megyékben fejlesztéseket megvalósító pályázók. A támogatás igénybevétele a saját forrás (és más források) felhasználásával és teljesítmény arányosan - számla ellenében vagy fejlesztési célú pénzeszköz átadására létrejött megállapodás alapján, annak kifizetéséhez, vagy a kifizetés megtörténtét követően, utólagosan - történhet. Programkészítés esetén a megítélt támogatás 20%-a a szerződés aláírásakor, 80%-a az elkészült program elfogadását és a 20%-kal való elszámolást követően vehető igénybe.

Az adott évi támogatásra augusztus 31-ig lehet pályázni

 

Elbírálás

 

A támogatásra benyújtott pályázatról folyamatosan, a befogadását követő 60 napon belül a megyei területfejlesztési tanács dönt. A tanács döntése ellen fellebbezésnek helye nincs.

 

Információ

  219/1996. (XII. 24.) Korm. rendelet

30/1997. (IV. 18.) OGY határozat

263/1997. (XII. 21.) Korm. rendelet

19/1998. (II. 4.) Korm. rendelet

31/1998. (II. 25.) Korm. rendelet