MTA Regionális Kutatások Központja

Észak-magyarországi Osztály

Miskolc, Rákóczi út 11. 3501 Pf. 389 Tel./fax: 46/350-688

 

 

A Regionális Kutatások Központja a hazai akadémiai kutatóintézeti rendszeren belül máig is egyedülálló szervezeti rendszert megvalósítva jött létre 1984-ben. A központ ma már behálózza az egész országot. Kutatási egységei működnek Békéscsabán, Budapesten, Debrecenben, Gyôrött, Kecskeméten, Miskolcon, Pécsett, Szolnokon és Szombathelyen.

A Központ a regionális kutatások egyetlen magyarországi akadémiai tudományos bázisaként tevékenykedik. Fô kutatási területét a terület- és településhálózat-fejlesztési koncepciók és politikák kidolgozását megalapozó társadalomtudományi kutatások jelentik. A társadalom és a gazdaság térbeni fejlôdésének, a magyar településhálózat változásainak vizsgálata, a területi folyamatok és azok törvényszerűségeinek értékelése elméleti alapot biztosít a területfejlesztés országos és helyi döntéshozói számára.

A Központ az alapkutatások mellett módszertani és alkalmazott kutatásokkal, valamint tényfeltáró esettanulmányok készítésével is foglalkozik. Bár az egyes kutatóegységek elsôsorban saját régióik folyamatait és jelenségeit vizsgálják, nemzeti és nemzetközi kérdések kutatásában is részt vesznek.

A multidiszciplináris jelleg a földrajzi, közgazdasági, jogi, történeti, szociológiai és néprajzi kutatások együttes művelésében mutatkozik meg. Az interdiszciplinaritás és a multidiszciplinaritás elve a tudományos problémák elméleti és módszertani megközelítéseiben egyaránt érvényesül.

 

Az 1998-tól a Közép- és Észak-magyarországi Tudományos Intézet keretében működő Észak-magyarországi Osztály a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat támogatásával jött létre 1987-ben.

 

Az Észak-magyarországi Osztályon geográfus, szociológus és agrármérnök kollegák dolgoznak. Ez a szakmai összetétel, külső munkatársak bevonásával lehetővé teszi a régióban, elsősorban annak rurális térségeiben folyó területi folyamatok multidiszciplináris megközelítését és feltárását.

Az elmúlt 10 évben markánsan kialakultak az Osztály kutatási területei. A munkatársak által végzett alapkutatások, tudományos értékük mellett eredményesen alkalmazhatók a külső megbízók számára végzett alkalmazott kutatásokban is.

 

Alapkutatások:

A súlyos gazdasági és területi válsággal küzdő észak-magyarországi régió adottságainak megfelelően- az elmúlt években a területi elmaradottság és a regionális fejlesztés alternatív megoldásainak elméleti és módszertani kérdései, valamint a humánerőforrások kerültek előtérbe. Főbb kutatási témák:

 

Alkalmazott kutatások: helyi, kistérségi, megyei, regionális, kormányzati tervezést megalapozó munkák:

 

Oktatás

Az Osztály szoros együttműködést épített ki a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kar regionális Gazdaságtani Tanszékével, az osztály munkatársai részt vesznek a tanszék által szervezett graduális és posztgraduális képzésben.

 

Szakértői, tanácsadói tevékenység fontosabb referenciái

 

Az elmúlt években az Osztály munkatársai a következő szakértői munkákban vettek részt témavezetőként, kutató munkatársként:

 

Nemzetközi együttműködések, kapcsolatok

 

Az Osztály az alábbi külföldi egyetemekkel, kutatóhelyekkel tart szakmai kapcsolatot:

 

Munkatársak

 

DR. G: FEKETE ÉVA (1960)

A József Attila Tudományegyetem matematika-földrajz szakán végzett (1983), a földrajztudomány kandidátusa (1995) tudományos főmunkatárs, egyetemi docens a Miskolci Egyetem Regionális Gazdaságtani Tanszékén.

A Magyar Földrajzi Társaság Borsodi területi Csoportjának elnöke, A Miskolci Akadémiai Bizottság Regionális Munkabizottságának Elnöke, a Kistérségi Fejlesztő szervezetek Országos Klubjának Elnöke, a Csereháti Településszövetség elnökhelyettese. Tagja a Magyar Szociológiai Társaságnak és az Európai Faluszociológiai Társaságnak.

Kutatási területe: helyi és kistérségi fejlesztés, elmaradott területek, vidékfejlesztés

osztályvezető

 

MAGYAR TÜNDE (1970)

A Debreceni Agrártudományi Egyetem Általános Agrármérnöki Karán végzett (1994) Tudományos segédmunkatárs.

Kutatási területe: vidékfejlesztés

kutató

 

DR: MEZEI ISTVÁN (1951)

A Kosuth Lajos Tudományegyetem magyar-történelem szakán végzett (1975). Tudományos munkatárs, szociológia Ph.D. hallgató

Tagja a Magyar Szociológiai Társaságnak.

Kutatási területe: humánerőforrások, humánszolgáltatások, helyi társadalom, önkormányzatok

kutató

 

MECSEINÉ DETKI HAJNALKA (1968)

Gimnáziumi érettségi (1987), közgazdasági Szakközépiskola (1997)

titkárnő, gazdasági ügyintéző

 

VEREBÉLYI ERIKA (1968)

Eötvös Lóránd Tudományegyetem történelem-népművelés szakán végzett (1995).

kutatásszervező

 

ZÁDOR ATTILÁNÉ BÁRI MARIANNA (1969)

Gimnáziumi érettségi (1988) Középfokú szoftverüzemeltető (1992)

számítástechnikus, adatfeldolgozó

 

 

Aktuális kutatási témáink

 

Az alulról szerveződő térségfejlesztés elméleti és módszertani kérdései

(témavezető: Dr.G.Fekete Éva)

 

A témakörhöz illeszkedő kutatásaink 1990-ben indultak, az első magyarországi kistérségi fejlesztő szervezet, a Csereháti Településszövetség tevékenységének figyelemmel kísérésével és munkájának tudományos megalapozásával. 1990-től az említetthez hasonló célú szervezetek sokasága jött létre Magyarországon. Szervezeti formájukban, munkamódszereikben, felvállalt feladataikban azonban ezek a szervezetek lényegesen különböznek.

Vizsgálataink egyik iránya éppen a kistérségi szerveződések mint szervezetek sokszínűségének, a sokszínűségben is összecsengő vonásainak tanulmányozására terjed ki. Naprakész adatbázis fenntartására törekszünk hazai helyi és kistérségi fejlesztő szervezetekre vonatkozóan. Néhány szervezettel kialakított közvetlen kapcsolatainkon keresztül figyelemmel kísérjük fejlődésüket, a kor (terület)politikai kihívásaihoz való alkalmazkodásukat, megvalósított projektjeiket.

A kutatás másik ágaként a helyi kezdeményezésű fejlesztési projektekben rejlő innovatív elemeket és azok terjedését igyekszünk feltárni. A külföldi és hazai esettanulmányokból, az azokból levonható következtetésekből felépülő elméleti és gyakorlati ismereteinket a területpolitikát formáló országos és politikusok és gyakorlati szakemberek számára is hozzáférhetővé tesszük.

A kutatás harmadik vonulata a helyi és kistérségi fejlesztések tervezésének módszertanára terjed ki. Mint ahogyan magának a helyi fejlesztéseknek, úgy a stratégiai tervezésnek is a térségfejlesztésben való megjelenése szorosan összefügg a társadalomirányítás decentralizálódásával és társadalmasulásával. A szubszidiaritás és partnerség elvének erősödő érvényesülése megköveteli a helyi aktoroktól a tervezői képességek (ki)fejlesztését, a közösségi tervezés módszereinek elsajátítását. A nemzetközi szakirodalom és gyakorlati tapasztalatok segítségével, a régióban elkészített mintegy db kistérségi és helyi fejlesztési stratégia kimunkálása során szerzett tudás birtokában összegeztük és folyamatosan bővítjük a kistérségi stratégiai tervezés elméleti és módszertani ismeretanyagát. Az így felhalmozott tudást kézikönyv megjelentetésével és rendszeresen szervezett képzési programok keretében adjuk át a helyi és kistérségi fejlesztő szervezetek munkatársainak.

Vizsgálataink közben létrehoztunk egy kistérségi fejlesztési stratégiákból álló, az ország egész területéről építkező dokumentumtárat.

Területi empirikus kutatásaink középpontjában továbbra is a Cserehát áll. Ezen, a perifériák minden jellemzőjét magáénak tudó mintaterületen igyekszünk a gazdaság és társadalom legkülönbözőbb területeit és azok fejlesztésének lehetőségeit átfogóan feltárni, egy integrált fejlesztési programot és annak megvalósítását háttértanulmányokkal, képzésekkel, folyamat-tanácsadással megalapozni. Közben követjük a térségben, ill. a fejlesztő szervezetben bekövetkező, más térségek szempontjából is tanulsággal bíró változásokat.

 

 

A helyi önkormányzatok társadalom- és gazdaságfejlesztő funkciói és azok működésének térbeni sajátosságai

(témavezető: Dr.Mezei István)

 

A kelet-középeurópai társadalmi és politikai rendszerek 90-es években megfigyelhető változásának egyik legizgalmasabb kérdése a településirányításban az önkormányzati rendszer kialakulása. A rendszer jellemző sajátosságaként Magyarországon a helyi önkormányzatok európai mértékkel mérve, szinte példátlan önállóságot kaptak. Igaz a feladatvállalás szabadságához az anyagi források szűkössége párosult. Kutatásaink során arra keressük a választ, hogy a helyi önkormányzatok a számukra biztosított keretek között, hogyan oldják meg feladataikat. A feladatfelvállalásban és feladatellátásban milyen területi különbségek adódnak.

A kutatás első időszakában az önkormányzatok a 90-es évek elején divatossá váló vállalkozói aktivitását tanulmányoztuk. A helyi önkormányzatok vállalkozói magatartásának és vállalkozásokat támogató politikájának feltárására empirikus kutatásokat végeztünk.

A vállalkozások után a helyi önkormányzatok szociális és kulturális szervező funkciói kerültek vizsgálataink középpontjába. Az empirikus felmérések mellett az önkormányzati gazdálkodás adatainak elemzése visz bennünket közelebb a problémák megértéséhez.

A kutatás harmadik szakaszában vizsgálataink tárgyát még tovább szűkítettük és a képzés innovációjának, valamint ebben a helyi önkormányzatok szerepének kutatására koncentrálunk.

 

 

 

 

Emberközpontú regionális fejlesztési stratégiák elméleti megalapozása, kidolgozásához erőforrástérképek készítése

(témavezető: Dr.G.Fekete Éva)

 

A humán tényezők, beleértve a szubjektum regionális fejlődésben játszott szerepének vizsgálata nem csupán izgalmas kutatási feladat, de az új stílusú területfejlesztés és területrendezés számára létfontosságú alapinformációkat tárhat fel. A fejlesztések feltételeinek felmérésekor fontos a lakosság képzettségi szintje és a szociális mutatók közötti összefüggések, valamint ezeknek a gazdaság általános állapotában való visszatükröződései vizsgálata.

Kutatásaink során matematikai statisztikai vizsgálatok végzésére alkalmas, az embert mint munkaerőt, mint fogyasztót, mint társat, mint saját sorsát formáló aktort figyelembevevő adatbázist állítottunk fel. Adatbázisunkban Magyarország megyéi, az Északkelet-Magyarországi régiót alkotó hat megye kistérségei és helyenként települései szerepelnek. Az adatbázis nyújt alapot a térségek humán tényezők szerinti tipizálásához.

A statisztikai vizsgálatok mellett az Ember szerepének megértéséhez, a térség szubjektum által visszasugárzott képének feltárásához, ill. egy humanisztikus regionális fejlesztési stratégia megalapozásához empirikus vizsgálatokat végzünk ill. elemezzük a témához kapcsolódó nézeteket, már kiérlelt gondolatokat, kutatási eredményeket.

 

 

Vidéki térségek és vidékfejlesztés Európában

(témavezető: Magyar Tünde)

 

 

Észak-magyarország területének jelentős része tekinthető elmaradott rurális térségnek (olyan térségnek, ahol magas a mezőgazdaságban foglalkoztatottak aránya, alacsony a mezőgazdaság jövedelemtermelő képessége, magas a munkanélküliségi ráta ). Az elmaradott rurális térségekre sajátos társadalmi - gazdasági struktúra és probléma, de ugyanakkor sajátos lehetőségek a jellemzőek. Az Európai Unióhoz való csatlakozás szükségessé teszi az EU-ban lévő elmaradott vidéki térségekben zajló társadalmi változások, gazdasági folyamatok, valamint politikai célok és azok eszköz- és intézményrendszerének jobb megismerését.

A kutatás célja elsősorban az EU országai, de más fejlett piacgazdasággal rendelkező országokban is, a vidéki területek komplex vizsgálata, és a feltárt (társadalmi, gazdasági, politikai) állapotok országok közötti (EU tagországok között, EU tagország és Magyarország között) különbségeinek és azok okainak megállapítása.

Az elmaradott vidéki területeken kiemelt szerepe van a mezőgazdaságnak, ezért a kutatás külön vizsgálja a mezőgazdaság és a vidékfejlesztés kapcsolatát, az agrárpolitika és a vidékfejlesztési politika viszonyát.

 

 

Az MTA RKK Észak-magyarországi Osztály

fennállásának 10 éve alatt végzett kutatások jegyzéke

 

  1. Vidékfejlesztés, elmaradott térségek
  2. Kistérségi szerveződések
  3. Az önkormányzatok szerepe a helyi társadalmakban
  4. Emberközpontú regionális politikák
  5. Turizmus

  1. . Az Észak-magyarországi régió területi folyamatai

  1. Határmenti kapcsolatok, Kárpátok Eurégió
  2. BAZ megye általános fejlődése
  3. Mezővárosi fejlődés BAZ megyében
  4. A falusi cigányság helyzete BAZ megyében
  5. Regionális funkciók BAZ megyében
  6. Területi Információs Rendszerek
  7. Humánerőforrások
  8. Úthálózatfejlesztés
  9. Választások
  10. A Borsodi Integrált területfejlesztési Program
  11. BAZ megye kistérségei
  12. Cserehát-Hernád-Bódva vidék
  13. Oktatási tematikák és segédanyagok

 

részletezve:

 

Év

kutatási téma címe

szerzők

megrendelő, támogató

publikálás módja

témakód

 

1989

A területi elmaradottság jellemzői

Fekete Éva

 

könyvrészlet

1

 

1991.

Falugondnokok BAZ megye északi aprófavas részén

Fekete Éva

Falufejlesztési Társaság

kézirat

1

 

1994.

Elmaradott kistérségek közüsségi összefogáson alapuló fejlesztése -mint kihivás az alkalmazott geográfia számára

Fekete Éva

-

kandidátusi értekezés

1

 

1995.

Közösségi összefogáson alapuló térségfejlesztés

Fekete Éva

-

folyóirat

1

 

1995.

Amerikából jöttem mesterségem cimere "Falu Fejlesztő"

Fekete Éva

-

A Falu

1

 

1997

A kistérségi tervezés sajátosságai

Fekete Éva

-

cikkek

1

 

1997

Innovációk a kistérségi fejlesztésekben

Fekete Éva

OKTK

cikkek

1

 

1998.

Az alulról vezérelt vidékfejlesztés elméleti és módszertani alapjai

Fekete Éva

Kereskedelmi Főiskola, Szolnok

KÖNYV

1

 

1993

A kistérségi szerveződések a területfejlesztésben

Fekete Éva

OKTK

zárókötet

2

 

1993.

Regionális alapon szerveződő önkormányzati illetve településszövetségek

Fekete Éva

Bodolai Éva

OKTK

cikkek

2

 

1995.

A magyarországi kistérségi szerveződések kialakulása és eddigi működésük főbb sajátosságai

Fekete Éva

OKTK

KÖNYV

cikkek

2

 

1995.

A kistérségi szerveződések foglalkoztatási szerepe

Fekete Éva

Munkaügyi Min.

kézirat

2

 

1992.

Az Önkormányzatokk vállalkozásai és vállalkozástámogató politikája BAZ megyében

Fekete Éva

Bódi Ferenc

Mezei István

Emődi Éva

BAZ Megyei Önkormányzat

KÖNYV

3

 

1993.

A kultúraközvetités egyes területeinek változásai

Mezei István

BAZ Megyei Önkormányzat

KÖNYV

3

 

1994.

Önkormányzatok pénzügyi helyzetének vizsgálata BAZ, Hajdú, Heves megyékben

Fekete Éva Csépke Tamás,

Dr. Illés Iván

BAZ, heves és Hajdú megzei Önkormányzatok

kézirat

3

 

1994.

Az önkormányzati szociálpolitika és foglalkoztatáspolitika kapcsolata

Mezei István

 

kézirat

3

 

1995.

Az önkormányzati szociálpolitika az önkormányzati költségvetés tükrében 1991-1994 között

Mezei István

BAZ Megyei Önkormányzat

kézirat

3

 

1988.

A társadalmi környezetszennyezés problémái

Fekete Éva -Vincze János

 

cikkek

4

 

1990.

BAZ megye környezetgazdálkodásának megalapozása. A társadalmi környezet szennyezés.

Vinze János, Fekete Éva, Kisgyörgy Ilona

 

könyvrészlet

4

 

1998.

A területfejlesztési akciók hatása a régió fizikai környezetére

Fekete Éva

KTM

kézirat

4

 

1996.

Hajdúszoboszló város idegenforgalmi fejlesztési koncepciójának megalapozása

Fekete Éva

Brit Know-How Alapítvány

kézirat

5

 

1997.

BAZ megye idegenforgalmi stratégiája I. II.

Fekete Éva

Nagy Katalin

Kovács Gábor

Szebeni Zalán

BAZ Megyei Területfejlesztési Tanács

kézirat, floppy

5

 

1997.

Az Abaúji református egyházmegye turisztikai stratégiája

Fekete Éva

Keresztúri Ferenc

Abaúji Reformátur Egyházmegye

kézirat

5

 

1993

A privatizáció hatása Észak-magyarországon

Fekete Éva

Emődi Éva

Csépke Tamás

ÁVÜ

kézirat

6.

 

1994.

A telefonhálózatfejlesztés regionális alapjai Észak-Magyarországon

Emődi Éva

Fekete Éva

Bodolai Éva

MATÁV

kézirat

6

 

1995.

Északkelet-Magyarország regionális fejlesztési stratégiája különös tekintettel a Keletmagyarországi autópálya területi hatásaira

Fekete Éva

Kocziszki György

Piskóti István

 

KTM

kézirat

6

 

1995.

Észak-magyarországi régió fejlesztési koncepciójának vázlata

Fekete Éva

-

kézirat

6

 

1997

A privatizáció hatása Észak-Magyarországon

Fekete Éva

Magyar Tünde

ÁPV Rt.

kézirat

6

 

1997.

Részanyag a Magyar Területfejlesztési Koncepcióhoz

Fekete Éva

KTM

 

6

 

1997.

A területrendezést megalapozó társadalmi vizsgálatok az Észak-Magyarországi régióban

Fekete Éva

Mezei István

KTM

kézirat

6

 

1994.

Határon átnyúló együttműködések a Kárpátok Eurorégióban

Fekete Éva

Dankó László

MTA VITA

kézirat

7

 

1996.

Az észak-magyarországi régió kis- és középvállalatainak szubregionális együttműködési törekvései és lehetőségei

Fekete Éva

Világgazdasági Kutató Intézet

kézirat

7

 

1988.

BAZ megye gazdasági és településföldrajzi sajátosságai

Fekete Éva

Miskolci Egyetem

kézirat

8

 

1988.

A szerkezetátalakítás szerepe a regionális gazdasági fejlődésben, különös tekintettel a nemzetközi gyakorlatra és a borsodi térség helyzetére

Keimer Tibor

-

kézirat

8

 

1988.

BAZ megyei szerkezetátlakítás a helyi sajtó tükrében 1985-88 között

A gazdasági szerkezet átalakitáshoz kapcsolódó borsodi bibliográfia 1985-1988 (Észak-magyarország, Déli Hirlap, Borsodi Vegyész, Diósgyőri Munkás, Ózdi Vasas)

Fekete Éva

Molnár István

Vincze János

Kisgyörgy Ilona

 

kézirat

8

 

1989.

BAZ megye demográfiai viszonyai, különös tekintettel az elmaradott térségekre

Fekete Éva

TS II.

kézirat

8

 

1989

Abaúj vármegye története, különös tekintettel a mezővárosokra, piac-vámoshelyekre, közlekedési viszonyaira.

Molnár István

-

kézirat

9

 

1989

A Mezővárosok kialakulásának előzményei és a kialakulásukra ható, történeti, társadalmi, gazdaságpolitikai tényezők az észak-keleti régióban a kezdetektől a XVsz.-ig

Molnár István

-

kézirat

9

 

1990

Fejezetek az Émo-i régió mezővárosainak fejlődésének történetéből a XIV-XIX. sz.-ig (résztanulmány)

Molnár István

-

kézirat

9

 

1990.

Fejezetek a mezővárosok helyzetéről, tevékenységéről a XVIII-XIXsz.-ban fejlődésének történetéből (résztanulmány)

Molnár István

-

kézirat

9

 

1990.

Összegzés:Az Észak-magyarországi régió (Borsod-Abaúj-Torna-Gömör-Zemplén történeti vármegyék) mezővárosainak, piac-vámoshelyeinek kialakulására ható történetitényező , fejlődésének további alakulása a mezővárosi jogállás megszűnéséig című tanulmányhoz

Molnár István

-

kézirat

9

 

1991.

Miskolc-Diósgyőr mezővárosi fejlődése a kezdetektől a XIX. Sz.közepéig, különös tekintettel a kereskedelmi kapcsolatokra, tevékenységére.

Molnár István

-

kézirat

9

 

1991.

A BAZ megyében élő, a társadalmi perifériára szorult cigányság térbeli, szerkezete, területi szegregációja és az ebből adódó állami feladatok.

Tóth Pál

Páczelt Istvánné

Szabó Gzörgyné

Fekete Éva

BAZ Megyei Önkormányzat

kézirat

10

 

1990.

A Nagyvárosok helye az önkormányzati rendszerben: Miskolc város felsőfokú szerepköre és regionális funkciói

Vincze János

Fekete Éva Szabó Györgyné, Kisgyörgy Ilona

TS II.

zárókötet

11

 

1992.

A regionális funkciók működése BAZ megyében

Fekete Éva, Mezei István, Pálné Dr. Kovács Ilona, Dr. Vincze János

BAZ Megyei Önkormányzat

KÖNYV, könyvrészlet, cikkek

11

 

1993.

A térinformációs rendszerek alkalmazási lehetősége az önkormánzyati munkában

Fekete Éva-Emődi Éva.

BAZ Megyei Önkormányzat

kézirat

12

 

1993.

BAZ megyei információs rendszere önkormányzati nézőpontból

Técsy Zoltán

BAZ Megyei Önkormányzat

kézirat

12

 

1996.

BAZ megye innovációs térképe és a hozzákapcsolódó képzési stratégia

Mezei István

BAZ Megyei Területfejlesztési Tanács

kézirat

13

 

1989

Az úthálózatfejlesztés és a közlekedési zaj határértékeinek összefüggései Miskolc belvárosában

Vincze János

Miskolc Város

kézirat

14

 

1990.

A közlekedési hálózat szerkezetének innovációja nagyvárosokban

Vincze János

-

kézirat

14

 

1991.

A falusi bankhálózat kiépitésének feltételei

Mezei István

Fekete Éva

Emődi Éva

Pénzügyminisztérium

kézirat

14

 

1996.

Utak a jövőbe M3-M30 Az Északkelet Autópálya megépitésének gazdasági és társadalmi hatásai BAZ megyében

Fekete Éva

ÉK Autópálya Kft.

kézirat

14

 

1990.

BAZ megye választás-"90

Szabó Györgyné

Páczelt Istvánné

Loss sándor

MTA Politikatudománzi Intézet

könyvrészlet

15

 

1991.

Önkormányzat születése egy borsodi kisvárosban

Fekete Éva

MTA Politikatudománzi Intézet

kézirat

15

 

1999

A Borsodi Integrált Területfejlesztési Program értékelése

Fekete Éva

Zsúgyel János

Bene Zsuzsa

Alföldi László

BAZ Megyei Területfejlesztési Tanács

kézirat

16

 

1992.

Sajóbábony

Bódi Ferenc

-

Valóság

17

 

1992.

Ózd és környéke társadalmi környezetének néhány jellemzője

Fekete Éva

MTA Politikatudományi Intézet

kézirat

17

 

1994.

Fejezetek Ózd és térsége fejlesztési stratégiájához

Emődi Éva

Bodolai Éva

RVK

kézirat

17

 

1994.

Fejezetek Bodrogköz fejlesztési stratégiájához

Emődi Éva

Bodolai Éva

RVK

kézirat

17

 

1997.

Galyaság (mikrotérségi fejlesztési stratégia)

Fekete Éva

Galyasági települések Szövetsége

kézirat

17

 

1997.

Encs és térsége mikrotérségi fejlesztési stratégia

Fekete Éva

ATÖSZ

kézirat

17

 

1997.

Gönc és térsége mikrotérségi fejlesztési stratégia

Fekete Éva

Gönc és térsége Társulás

kézirat

17

 

1998.

Szikszó és térsége fejlesztési stratégiája

Fekete Éva

Szikszó és térsége Kistérségi Társulás

kézirat

17

 

1999

Tiszaújváros és térsége fejlesztési stratégiája

Fekete Éva

Mezei István

Magyar Tünde

Soltész Jánosné

Kocziszky György

Tiszaújváros és Térsége Önkormányzati Társulás

folyamatban

17

 

1999

A Hangony és a Nádasd völgye térségfejelsztési stratégiája

Fekete Éva

Mezei István

Magyar Tünde

Klein György

Kocziszky György

Ózd Város Önkormánzyata

folyamatban

17

 

1988.

Bódvaszilas és Hidvégardó mikroközösségeknek társadalmi, gazdasági fejlődése 1990-1960-ig

Fekete Éva

TS II.

kézirat

18

 

1989.

Encs és Szikszó kisvárosok kulturális kisugárzása az encsi városkörzet településeire

Fekete Éva

BAZ Megyei Pedagógiai Intézet

kézirat

18

 

1989.

Az Encs környékére jellemző halmozottan hátrányos helyzetű társadalmi, gazdasági helyzet sajátosságai, kialakulásának okai

Fekete Éva

-

kézirat

18

 

1989.

A helyi lakosság életmódja, értékrendszere, életstratégiája Encs város vonzáskörzetébentartozó településeken

Kisgyörgy Ilona

-

kézirat

18

 

1991.

Cigányok a Csereháton.

G.Fekete Éva

-

Észak-magyarországi Földrajzi Évkönyv, 1994

18

 

1991.

Egy elmaradott terület (a Cserehát) fekzárkózásának történeti földrajzi lehetőségei

Fekete Éva

OTKA

Hermann Ottó Múzeum Évkönyve

18

 

1994.

A Csereháti Információs rendszer

Fekete Éva

Csereháti Településszövetség

kézirat

18

 

1994

A Cserehát- és Hernád-, Bódva-vidék kistérség komplex fejlesztési programja

Fekete Éva

OFA

KÖNYV

18

 

1994

Térségi programok inditásának lehetőségei az idősgondozás területén a Csereháton

Fekete Éva

Csereháti Településszövetség

kézirat

18

 

1994.

A Csereháti Kereskedőház üzleti tervének megalapozása

Bodolai Éva

Csépke Tamás

Csereháti Településszövetség

kézirat

18

 

1995.

A Cserehát- és Hernád-, Bódva-vidék turisztikai fejlesztési programja

Fekete Éva

Csereháti Településszövetség

kézirat

18

 

1997.

A Csereháti Településszövetség Internet Honlapjainak szövegterve

Fekete Éva-Magyar Tünde

Csereháti Településszövetség

internet

18

 

1997

Turisztikai termékfejlesztési terv a Cserehátra

Fekete Éva

Csereháti Településszövetség

kézirat

18

 

1998.

Kézművesprogram a Cserehát-Hernád-Bódva vidéken

Fekete Éva

Csereháti Településszövetség

kézirat

18

 

1996.

Segédanyag a Népjóléti Minisztérium által támogatott szociális földprogram települési menedzserei számára

Fekete Éva

Népjóléti Minisztérium

kézirat

19

 

1996.

Kistérségi vezetőképző

Larry Swain

Fekete Éva

USAID

kézirat

19

 

1998.

Általános gazdaságföldrajzi jegyzet

Fekete Éva

Miskolci Egyetem

KÖNYV

19