BEVEZETÉS

Összeállításunk az 1996. november 27-én Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Miskolcon megtartott Térségi Információs és Integrációs Konferencia (TIIK) elõadásai alapján készült. A konferencián az 1995-ben kezdõdött közös munka résztvevõi - a Földmûvelésügyi Minisztérium (FM), az Agrárgazdasági Kutató és Informatikai Intézet (AKII), a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), a Pénzügyminisztérium és a GATE - tartottak elõadást a Mezõgazdasági Számlák Rendszere (MSZR) projekttel és az Országos Tesztüzemi Rendszerrel kialakított kapcsolatukról, valamint ezen rendszerek bemutatásáról. A projekt munkáját magyar részrõl az AKII Informatikai Igazgatósága, német részrõl az ASA irányítja. A konferencia a VOCA&ACDI támogatásával jött létre.

A Mezõgazdasági Számlák Rendszerének részletesebb bemutatásával a "Kézikönyv és addendum a MSZR és az ESZR kidolgozásához" címû kiadvány foglalkozik, ezért itt csak ennek jelentõségérõl és a hozzá kapcsolódó fontosabb tudnivalókról szólunk.

Meghívó

a Térségi Információs és Integrációs Konferenciára

(TIIK)

Megnyitó helyett

A TIIK alapötletéhez az az általánosan megfigyelhetô tendencia vezetett, mely szerint az adatvagyonnal való gazdálkodás világszerte számtalan nehézségbe ütközik. Úgy a hazai, mint a nemzetközi tapasztalatok rámutatnak arra a jelenségre, hogy a szigetszerûen létezô „információs rendszerek" nem támogatják a befektetések arányában az érintettek döntéseinek eredményességét. A szervezôk (ACDI&VOCA) e konferenciával kísérletet tesznek arra, hogy BAZ megyében példaértékû integrációs folyamatot katalizáljanak azáltal, hogy a régióban mûködô szakemberek számára lehetôséget teremtenek úgy az aktuális makrogazdasági, mint a gyakorlatorientált mikrogazdasági informatikai törekvések megismerésére.

A makro szintet az Európai Unió agrárinformatikai/agrárpolitikai eszköztárának legfontosabb elemei (szimulációorientált mezôgazdasági számlarendszer, tesztüzemi rendszer) képviselik, melyek országos szintû kidolgozása/továbbfejlesztése jelenleg is folyamatban van (FM, AKII, KSH, PM, GATE). Megyei adaptálása pedig alapjaiban határozza meg a térség unió felé irányuló, jövôbeli pályázati aktivitásának és eredményességének növelését.

Az ellentett pólust olyan üzemi szinten adaptálható döntéstámogató projektek fémjelzik, melyek amellett, hogy a gazdálkodók gondjait igyekszik enyhíteni, lehetôvé teszik a makro szint adatigényét amúgy is jellemzô konzisztencia elômozdítását is.

Ebben a két pólusú erôtérben szeretnénk, ha a térségi szakemberek felismernék esélyeiket és kifejezésre juttatnák mindazon gondolatokat, melyek elôsegítik, hogy a projekt ne csak velük, hanem értük valósuljon meg.

A TIIK célja tehát, hogy az elsô napon - elôször az országban - bemutassa az EU-hoz való csatlakozás agrárpolitikai információs rendszerének kiépítését, s ennek kapcsán elômozdítsa egy megyei adatvagyon-regiszter kidolgozását (BAZ-NET), mely az agrár- és térségfejlesztési politika regionalizálásának alapja.

A második napon a mikrogazdasági projektek mellett a súlypontot a megyei törekvések kölcsönös megismerése jelenti, mely alapul szolgál az együttmûködési tervek kidolgozásához.

Aktív részvételüket elôre is köszönjük! A szervezôk

Ugrás a szöveg elejére