A SPEL RENDSZER

(forrás: EURO-STAT, SPEL, ISBN 92 827 5969 5, Henrichsmeyer, Weber, Wolf)

Az Európai Közösség felkérése indukálta és katalizálta a SPEL rendszer kifejlesztését. A cél a mindenkori aktuális mezõgazdasági jellegû információk elérésének biztosítása és az Európai Unió tagállamaira ill. az EU-ra jellemzõ mezõgazdasági jövedelemek rövidtávú alakulásának nyomonkövetése volt. Ezen követelés kielégítése érdekében az EK Statisztikai Hivatala /EUROSTAT/ egy mezõgazdasági modell fejlesztésére adott ki megbízást. Az egyik fõ elvárás, melyet az EUROSTAT kitûzött a modellel szemben megfogalmazott, az volt, hogy a modell felhasználó-barát legyen, ill. hogy a modellt ennek fejlesztése, tesztelése és az EUROSTAT-nál való bevezetése után is folyamatosan lehessen modernizálni és a mindenkori prognosztikai és gazdaságpolitikai vonatkozású elemzésekre használni.

Az egyes tagországok mezõgazdasági statisztikáinak áttekintése után azonnal világossá vált, hogy az adatbázisok összehasonlíthatósága érdekében egy minden tagországra kiterjedõ, kötelezõ érvényû, egységes ,,integrált információs és modellrendszert,, kell megalkotni.

Ez a munka l98O-ban a bonni Egyetemen vette kezdetét. A kutatócsoport mindvégig szorosan együttmûködött az EUROSTAT-tal. A projekt fedõneve: ,,mezõgazdasági szektori termelékenységi és jövedelem modell,, volt (ebbõl ered a SPEL mozaikszó is).

Ez a bázismunka eredményezte az alaprendszert (SPEL /EU-Base-System), amely különbözõ mezõgazdasági adatforrásokból egy konzisztens, ex-post képet képes felvázolni a mezõgazdasági struktúráról, az output és jövedelemtermelésrõl, ill. a termékfelhasználásról. A bázis rendszer magában foglalja a Mezõgazdasági Számlák rendszerét (MSZR, ill. Economic Accounts for Agriculture - EAA).

Jelenleg a SPEL/EU rendszer tartalmazza mind a l5 EU tagállam mezõgazdasági adatait az l973-as évig visszamenõleg. Az adatok SPEL-EU-DATA néven hozzáférhetõek az EUROSTAT-nál. Az adatok folyamatos modernizálását az EUROSTAT végzi.

A SPEL/EU adatok képezik az alapját a rövidtávú elõrejelzések modelljének is (SPEL/EU-SFSS), melynek fejlesztését l984-ben kezdték. Az új modult az EUROSTAT elvárásainak megfelelõen az aktuális jövedelemhelyzet kimutatására, a rövidtávú ár és jövedelemváltozások elõrejelzésére és az agrárpolitikai alternatívák rövidtávú hatásainak modellezésére tervezték.

A fejlesztés befejeztével a SPEL rendszer minden modulját az EUROSTAT SPEL munkacsoportja felügyeli, s egyben felelõs a SPEL/EU-DATA rendszer karbantartásáért, modernizálásáért és alkalmazásáért.

Ugrás a szöveg elejére