Zempléni

1998.MÁRCIUS I/I.

Övezet

Vállalkozási


Lehetõség a felzárkózásra!!!

Zemplén: az érintetlen természet és ígéretes befektetések régiója

Zemplén: az érintetlen természet és ígéretes befektetések régiója

Tisztelt Zempléniek, Vállalkozók, Vállalkozást-, Vállalatot vezetõk, Önkormányzati és más társadalmi tisztséget viselõk, Érdeklõdõ Olvasók !

Ezzel az információs mánykijelölte a Vállalkozói Övezetet.

A Zempléni Vállalkozási Övezet

Mit is jelent a vállalkozási Övezet ?

"- A Vállalkozási Övezetet azon térségekben kell létrehozni, ahol a területfejlesztés és válságkezelés klasszikus eszközeivel nem lehet eredményt elérni.

- Az övezetek sikeres mûködéséhez az infrastruktúrát magas színvonalon biztosítani kell!

- A vállalkozási övezet "különleges" státuszát a vállalkozások, különösen a termelõ tevékenységet folytató jelentõsebb munkaerõt foglalkoztató vállalkozások számára adott jelentõs gazdasági kedvezmények, valamint az adminisztrációs eljárások könnyítése és/vagy bizonyos engedélyezések eltörlése jelentik." (Országos Területfejlesztési Koncepció)

(A Vállalkozási Övezetben elérhetõ kedvezményekrõl a továbbiakban részletes tájékoztatást adunk)

De mis is történt az elmúlt egy évben, a kijelölési javaslat benyújtása és a kijelölés között?

A Zempléni RVA kidolgozta a Zempléni Vállalkozási Övezet gazdaságfejlesztési programját; ebben meghatároztuk a legfontosabb infrastrukturális és gazdaságfejlesztési projecteket. A program alapján a két térségfejlesztési társulás kijelölte a tájegységenkénti fejlesztési prioritásokat.

Kidolgozásra került Zemplén térség idegenforgalmi fejlesztési programja, jelenleg készül a Zemplén térség "PR" programja, és a kijelölés csúszása ellenére elkezdõdtek az infrastruktúra fejlesztési és gazdaságfejlesztési programok (vasútfejlesztés, repülõtér fejlesztés, víziszállítás, gáz-, szennyvízprogram, és a vállalkozás fejlesztési programok).

Kiemelt jelentõségû a Sátoraljaújhelyi Ipari Park létrehozása, amely az övezet kiemelt ipari akcióterülete.

A térség iránt az elmúlt hetekben rendkívüli módon megnõtt az érdeklõdés. Készítettünk néhány a térséget, a helyi lehetõségeket bemutató, figyelemfelkeltõ anyagot, de ennek bõvítése, a Zempléni Vállalkozási Övezet vonzását biztosító "PR" és marketing munka jelentõs része elõttünk áll.

A bevezetõmben szeretnék köszönetet mondani mindazoknak, akik segítették a rendkívül hosszú és kitartást igénylõ munkában. Kiemelném Gyárfás Ildikó asszonyt, a B.A.Z. Megyei Önkormányzat és Területfejlesztési Tanács elnök asszonyát, dr. Soós Gyõzõ országgyûlési képviselõt és dr. Dankó László egyetemi docens szakértõt, akik a kezdetektõl hathatós segítséget nyújtottak számunkra.

A Zempléni Vállalkozási Övezet kijelölésre került. A lehetõség adott, de ez csak egy lehetõség, ezzel tudnunk kell élni ! Nagyon komoly a felelõsségünk, hogy közösen összefogva hogyan használjuk ki. Én bízom benne, hogy sikerül !

Juhász István

Zempléni Vállalkozási Központ

SZLOVÁKIA

MISKOLC

ZÁHONYI VÁLLALKOZÁSI ÖVEZET


Zempléni

Vállalkozási

Övezet

A Kormány

53/1998. (III.27.) Korm.

rendelete

a Zempléni Vállalkozási Övezet kijelölésérõl.

A területfejlesztésrõl és területrendezésrõl szóló 1996. évi XXI. törvény 22. paragrafusának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, illetve a GN="CENTER">2. paragrafus

A vállalkozási övezet fejlesztésének stratégiai irányelvei:

a) a vállalkozási övezet gazdasági alapjainak erõsítése, versenyképes árualapok mennyiségének növelése, a vállalkozói infrastruktúra fejlesztése,

b) a gazdasági tevékenységek fizikai feltételrendszerének, infrastruktúrájának javítása;

c) a vállalkozási övezet tõkevonzási képességének javítása ;

d) a hármashatármenti, nemzetközi (interregionális) gazdasági együttmûködés fejlesztése révén a vállalkozási övezet társadalmi - gazdasági kohéziójának erõsítése, az életminõség javítása, a polgárosodás folyamatának segítése a környezetvédelmi követelményeknek megfelelõen, a környezet- és természetvédelmi jogszabályok betartása mellett.

3. paragrafus

A vállalkozási övezetté kijelölés 1998. január 1-jével történik és 2007. december 31-ig tart.

4. paragrafus

Ez a rendelet a kihirdetését követõ 5. napon lép hatályba.

Horn Gyula s.k.,

miniszterelnök

A jelenleg Vállalkozási Övezetben igényelhetõ

legfontosabb kedvezmények:

A vállalkozási övezetben székhellyel vagy telephellyel rendelkezõ vállalkozások a kiemelt térségekre vonatkozó 6 %-os adókedvezményt jogosultak igénybe venni a vállalkozási övezetté minõsítést követõen, az üzembe helyezett és az általános leírási kulcsok szerint amortizált gépek és épületek értéke alapján. A tárgyi eszközök után a vállalkozás saját döntésétõl függõen, gépek esetében egyösszegû, épületek, építmények esetén 10 %-os mértékû értékcsökkenési leírást számolhatnak el költségei terhére. Az övezetben folytatott tevékenység árbevételének megfelelõen számított társasági adó(18 %) teljes összegét beruházási adókedvezményként veheti igénybe meghatározott feltételek megléte esetén a vállalkozó. (Adótörvény 1998.) Lásd 1. - 2. táblázatF

A B.-A.-Z. Megyei Területfejlesztési Tanács által kiírt pályázatok esetén a támogatás felsõ határa a Vállalkozási Övezetek esetén + 10 %-kal nõ. (Pályázati egységcsomag MTFT)

A kedvezmények alanyai: azok a társasági adóról és osztalékadóról szóló törvény szerint adózók és a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti egyéni jövedelemadóról szóló törvény szerinti egyéni vállalkozók, amelyek (akik) a vállalkozási övezetben folytatnak - kedvezményre jogosító - tevékenységet.

Zempléni Vállalkozási Övezet

gazdaságfejlesztési programja

1. A vállalkozási övezet gazdasági aktivitásának erõsítése, versenyképes árualapok mennyiségének növelése

a) Kis és középvállalkozások fejlesztése

b) Vállalkozások innováció képességének erõsítése

c) Termékek és szolgáltatások piacra juttatásának segítése.

2. A gazdasági együttmûködés fizikai feltételrendszerének összehangolt javítása

a) A közlekedési, határátjárhatósági feltételek javítása

b) Logisztikai (szállítmányozási) tevékenység fejlesztése

c) Az üzleti-pénzügyi kooperáció lehetõségének feltárása, fejlesztése

3. A Zempléni Vállalkozási Övezet tõkevonzási képességének javítása

a) Vállalkozási övezet kialakítása, menedzselése

b) Ipari/tudományos parkok létesítése,

c) Vámszabad területek (punto franco) fejlesztése

4. A Zempléni Vállalkozási Övezet informatikai és marketing szempontú fejlesztése

a) Térinformatikai és vállalkozói információs adatbázis kialakítása.

b) Informatikai adatcsere rendszerének létrehozása.

c) A regionális marketing (PR) tevékenység.

A Zempléni Vállalkozási Övezet

gazdaságfejlesztésének hosszú távú,

stratégiai céljai

F A Zemplén térség gazdasági aktivitásának erõsítése, versenyképes árualapok mennyiségének növelése, a vállalkozói infrastruktúra fejlesztése.

F A gazdasági tevékenységek fizikai feltételrendszerének, infrastruktúrájának javítása.

FA Zemplén térség tõkevonatkozási képességének javítása.

FA nemzetközi, hármashatármenti és övezeten belüli gazdasági együttmûködés informatikai és regionális marketing szempontokat figyelembe vevõ fejlesztése.


Zempléni

Vállalkozási

Övezet

1.táblázat

2.táblázat


Zempléni

Vállalkozási

Övezet

A Zempléni Vállalkozási Övezet

legnagyobb iparfejlesztési

programja

a Sátoraljaújhelyi Ipari Park.

Az ipari parkot a város délkeleti területén egybefüggõ, mintegy 88 hektáros területen az itt már mûködõ, vagy tulajdonnal rendelkezõ 24 vállalkozás és Sátoraljaújhely Város Önkormányzata hozta létre. Az Ipari Park mûködtetésére a város Önkormányzata az Észak-kelet Magyarországi Regionális Fejlesztési Részvénytársasággal közösen-, Sátoraljaújhelyi Ipari Park Kft. néven-, gazdasági társaságot hozott létre. Az ipari park a mûködõ vállalkozások mellett a befektetõk, vállalkozók részére ajánlja: a közel 12 ezer m2 alapterületû szerkezetkész gyárcsarnokot (volt Elzett Dobozgyár) 3,2 hektáron öt régi ipari telephelyet 200-1000 m2-es alapterületû csarnokokkal épületekkel, valamint 25 hektár zöldmezõs beruházási területet. (mellékelt ábra)

Minden infrastrukturális csatlakozási pont a park területén található. A belsõ infrastruktúra fejlesztés tervei készülnek, és az Ipari Park cím elnyerését követõen pályázati forrásokból a fejlesztés is megkezdõdhet.

Az 1998. évben már elinduló fejlesztések meghaladják az 1,5 milliárd Ft-ot és több mint 300 új munkahelyet létesítenek. A megindult befektetõi tárgyalások és a volt Elzett csarnok rövidesen megjelenõ értékesítési pályázata, további jelentõs fejlesztéseket és új munkahelyek létesítését, prognosztizálják !

Részletes tájékoztatás kérhetõ a Zemplén RVA sátoraljaújhelyi központjában:

Vállalkozók Háza, Sátoraljaújhely, Rákóczi u. 18. sz. Tel.: 47/322-331 Fax: 47/322-919

Információs melléklet n

Készült a Helyi Krónika címû közéleti havilap áprilisi mellékleteként. Szakmai szerkesztõ: JUHÁSZ ISTVÁN - ZRVA

Tördelés: HK-FOCUS-Trió Lapkiadó Bt. n Sátoraljaújhely, Rákóczi u. 18.

Telefon: 47/ 322-331/ 30

Zempléni

Övezet

Információs melléklet n

Készült a Helyi Krónika címû közéleti havilap áprilisi mellékleteként. Szakmai szerkesztõ: JUHÁSZ ISTVÁN - ZRVA

Tördelés: HK-FOCUS-Trió Lapkiadó Bt. n Sátoraljaújhely, Rákóczi u. 18.

Telefon: 47/ 322-331/ 30

Zempléni

Vállalkozási

Övezet