http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:ZGCiqPOEMlsJ:www.mab.hu/web/tir/emlekeztetok/060630emlek_hat.doc+&cd=21&hl=hu&ct=clnk&gl=hu
Jelen oldal a következő fájl HTML-változata: http://www.mab.hu/web/tir/emlekeztetok/060630emlek_hat.doc.
A G o o g l e automatikusan létrehozza a dokumentumok HTML-változatát a web feltérképezése során.
2001

1

A MAB 2006. évi 6. ülésének emlékeztetője

 

Emlékeztető

Helyszín: Professzorok Háza

Időpont: 2006. június 30.

Az ülést Fésüs László, a MAB elnöke vezette.

 

 

Kimentését kérte:

Bakó Károly, Bálint Csanád, Dudits Dénes, Galambos Gábor, Keviczky László, Kollár János, Zám Éva, Závodszky Péter, Máthé Gábor, Pléh Csaba.

 

  1. Emlékeztető elfogadása

Előterjesztő: Fésüs László

2006/6/I. (Egyéb) 2006. május 26-i emlékeztető elfogadása

Észrevétel nem érkezett. A plénum a májusi ülés emlékeztetőjét egyhangúlag jóváhagyta.

 

  1. Tájékoztató a meghívott vendégekről

Hiller István miniszter külföldi útja miatt nem tudott az ülésen részt venni. Mang B. leköszönő államtitkár úr sem tudott eljönni, de levelet küldött a MAB-nak, amelyet minden plénumtag megkapott. Fésüs L. idézett a levélből, amelyben Mang Béla többek között a felsőoktatás átalakulásában résztvevők – köztük a MAB - munkájának történelmi szerepét emelte ki, majd megköszönte a Bizottság együttműködését. Fésüs elnök úr sok sikert kívánt a leköszönő államtitkár úrnak új beosztásához, ezt megerősítendő a plénum nevében válaszlevelet küld Mang Bélának.

Köszönti a plénumot, Molnár Károlyt az MRK elnökét és Manherz Károlyt, aki július 1-jétől szakállamtitkárként továbbra is részt vesz a MAB plenáris ülésein.

 

  1. MAB elnöki tájékoztató
    1. Hiller István miniszternek írt levél-tervezet

Fésüs L. ismertette a miniszternek küldendő levél tervezetét, melyben az elnök a MAB szakvélemények esetenként nem kellő figyelembevételét, a MAB szakindítási követelmények kormányrendeletbe kerülését, valamint a MAB átalakulásának nehézségeit észrevételezi. A plénum egyhangúlag támogatta a miniszterhez címzett levél elküldését.

    1. OM törvényességi eljárása a MAB követelmények tekintetében (Szüdi J. levél - válaszlevél-tervezet)

Szüdi Jánosnak a MAB követelményrendszerrel kapcsolatos észrevételeire írt levelére az elnökség válaszlevelet készített elő, a miniszternek címezve. A levélben a felsőoktatási minőségbiztosítás európai sztenderdjeire és irányelveire hívjuk fel a figyelmet, s jelezzük, hogy az Ftv. nem ad felhatalmazást a kormánynak a MAB szakvéleményezése során alkalmazandó követelmények kormányrendeleti szabályozására. A levél melléklete pedig a minisztériumi felvetésekre adott részletes választ tartalmazza. Kérjük az OKM-től, hogy a szakindítási követelmények kerüljenek ki a Korm. rendeletből.

Makara G.: Egyetértett Fésüssel. Ez a rendelet beavatkozás a MAB tevékenységébe.

RTA: Nem tudjuk volt-e Szüdi Jánosnak felhatalmazása a miniszter nevében megírni ezt a levelet, így ez egy eljárási gond is. A miniszter gyakorol törvényességi ellenőrzést, nem a minisztérium. RTA kérte a plénumot, hogy a melléklettel együtt fogadja el a levelet.

Hatvani L.: Ne vesszen el az első rész tiltakozó hangvétele, a második rész már csak technikai dolgokat taglal.

Fésüs L.: Kezdeményezni fog a miniszterrel és Manherzzel találkozót az együttműködés kérdéseinek tisztázására.

Fésüs L. Megkérdezte az államtitkár urat (Manherz K.), van-e az elhangzottakhoz hozzáfűznivalója.

Manherz K.: A felsőoktatási törvény módosításának főbb elemei:

    FER (fejlesztési részhozzájárulás): a hallgatók nem értettek egyet sok elemével a törvénynek, illetve a minisztérium tevékenységét is kritizálták (pl. miért nem csökkentette felére a felsőoktatási intézmények számát, miért ad normatív támogatást a nem állami intézményeknek stb). 2008-tól kell csak hozzájárulást fizetni a 2007-ben belépőknek, a teljes pénz az intézményeknél marad, a befolyt összeg nem csökkenti a normatívát. 30-50%-át vissza kell juttatni az ösztöndíjakra, másik felét fejlesztésre kell fordítani, az arányok meghatározása intézményei hatáskör. A rendelkezés lehetőséget ad arra, hogy a költségtérítéses hallgatók max 15%-a átkerülhessen az államilag finanszírozottak közé és viszont. Készül az erre vonatkozó Korm. rendelet tervezet, de részben ez is intézményei haskörbe tartozik majd.

    A gazdasági tanácsok terjesztik az intézmények költségvetését a szenátus elé, ott kerül megvitatásra. A PM nem értett egyet a szenátus azon jogkörével, hogy rendelkezhessen az intézményeivel, a PM érve, hogy állami intézményekről van szó. E kérdésben további tárgyalások várhatók.

A javaslatokat most tárgyalják a parlamenti bizottságok, utána előterjeszti a miniszter, majd a Parlament elé kerül.

 

Fésüs L.: Többen jelezték, hogy hamarosan el kell menniük, ezért javasolja, hogy vegyük előre a 12-es napirendi pontot (1 oldalas állásfoglalás a magyar tudomány, a kutatóintézetek és a felsőoktatás minőségének kapcsolatáról):

(XII.)              Állásfoglalás a tudomány szerepéről a felsőoktatás minőségének meghatározásánál

Előterjesztő: Róna-Tas András

 

A MAB is meg kíván szólalni a tudományos élet kérdéseiről folytatott vitában. RTA készítette elő a fenti előterjesztést, amelyet Fésüs L. röviden összefoglalt, kiemelve azt a gondolatot, miszerint a piaci igény mellett az élet minőségének biztosítását is szem előtt kell tartani, nem lehet egyeduralkodó a piac igénye. A piac is változik.

Fésüs L.: Az előterjesztést eljuttatjuk a sajtónak is.

Sáska G.: Egyetértett az előterjesztéssel, egy apróbb erősítést, kiterjesztést javasolt. Vannak olyan kutatóintézetek, amelyek nem az MTA alatt működnek, ágazati intézetek is részt vesznek a doktori képzésben.

Fésüs L.: egyetért.

 

2006/6/XII. (Elvi) Állásfoglalás a magyar tudomány, a kutatóintézetek és a felsőoktatás minőségének kapcsolatáról

A plénum egyhangúlag támogatja a fenti pontosítással az előterjesztést.

 

  1. Stratégiai kérdések a MAB-ban

Előterjesztő: Fésüs László

Elérkeztünk a ciklus utolsó félévéhez, így ez az elszámolás, a tanulságok, jövőre szó javaslatok megfogalmazásának ideje. Az előterjesztés stratégiai javaslatcsomagot fogalmaz meg. A kiinduló pont az Európai Felsőoktatási Térségben elfogadott sztenderdek és irányelvek. Az elnöki előterjesztést a MAB elnöksége a MAB Stratégiai és Bologna bizottsággal együtt vitatta meg.

Zalai E.: Nagyjából egyetért, a 9-es ponthoz megjegyezte, hogy forrásokat kell szerezni a nemzetközi szakértők bevonásához. Alaposan át kell gondolni, dolgozni a MAB eljárásokban használt bírálati lapokat, eljárási rendet stb.

Papp S.: A tervezet legutolsó pontjához kér tájékoztatást. Bevételek mibenléte.

Fésüs L.: A nemzetközi szakértők bevonása folyamatos átállást igényel, ez a dokumentumok angol nyelven történő beadását is jelentené. A formanyomtatványok kérdése sokszor volt már napirenden. Most menet közben nem szerencsés változtatni, ha lement a nagy beadási hullám át kell gondolni ezeket. Bevételek növelése: az intézmények eljárási díjat fizetnek a szakindítási és doktori iskolai véleményezés után. A nemzetközi tevékenységet is erősíteni kell, akár külföldön is végezhet a MAB értékeléseket.

RTA: Két dologra hívja fel a figyelmet. A MAB tevékenysége el fog tolódni hazai szinten a párhuzamos vizsgálatok irányába, illetve a minőségbiztosítási rendszerek vizsgálata felé. Manherz államtitkár úrhoz szólva elmondta, hogy korábban nem volt súrlódásoktól mentes MAB és az OM együttműködése. Elvi kérdésekben mindenképpen együtt kell gondolkozni. Óriási veszélyforrás lehet az összehangolás hiánya. Javasol egy MAB - OM megbeszélést, a stratégiák összehangolását.

 

2006/6/IV. (Műk) Stratégiai kérdések a MAB-ban 2006 június

A plénum egyhangúlag támogatta a MAB stratégiai dokumentumát.

 

    1. Kiválósági oklevelek átadása (MRK ülés 2006. jún. 12-13. Debrecen)

Az MRK tanévzáró ünnepi ülésén a DE aulájában intézményvezetők vették át a kiválósági okleveleket az elnöktől. A MAB a párhuzamos vizsgálatokat és a „Kiválósági hely”-díj odaítélését a folytatja.

 

  1. Egyetemi tanári ügyek (7db ET kérelem / fellebbezés)

(Szavazat számlálók: Dávid Zsófia, Homonnay György, Szekeres Péter)

Az ET bizottság nem volt szavazóképes, ezért a szeptemberi plénum tárgyalja a pályázatokat.

 

  1. Személyi javaslatok

 

    1. A MAB elnökének bírósági bejegyzés miatt szükségessé váló megerősítése

Előterjesztő: Róna-Tas András

 

2006/6/VI/1. (Szem) A MAB elnökének bírósági bejegyzés miatt szükségessé váló megerősítése

A Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság alakuló ülése egyhangúlag elfogadta a MAB átalakulását és elnöki tisztében nyílt szavazással (senki nem kívánt titkos szavazást), egyhangúlag megerősítette Fésüs Lászlót.

Nyílt szavazással (senki nem kívánt titkos szavazást) egyhangúlag hozta meg a plénum a döntését.

Fésüs L.: Ez nem változtatja meg a 3 éves mandátumot. Július 1-jétől egységes szervként működik a MAB, az elnök átruházza a munkáltatói és a költségvetési rendelkezési jogokat Szántó Tibor főtitkárra. A jövő héten megnyílik a bankszámla, támogatási szerződést kötünk az OKM-mel. A MAB-nak jelenleg komoly anyagi gondjai vannak, némi segítséget jelenthetnek az eljárási díjak.

 

    1. MAB Felülvizsgálati Bizottság tagjai

A Felülvizsgálati Bizottság fellebbezések esetén a Regisztrációs Központtól, illetve a minisztertől kap felkérést az elbírálásra. Mindkét szinten nemleges döntés esetén a miniszter dönt.

2006/6/VI/2/1. (Szem) A MAB Felülvizsgálati Bizottság tagjai

A MAB Felülvizsgálati Bizottsága tagja: Bíró Péter (BME, akadémikus, az MRK jelöltje), Róna-Tas András (SZTE, MAB elnökség jelöltje,), Szekeres Júlia (PTE, elnökség jelöltje). Mindhárman vállalták a megbízatást.

A plénum a bizottság két tagját egyhangúlag (18 IGEN:0 NEM) megszavazta.

Mindhárman vállalták a megbízatást.

 

Szendrő P.: Mindhárman hosszú MAB-os tapasztalattal rendelkeznek.

RTA ígérte, hogy szigorú és igazságos lesz a bizottság. Lemondott a plénumtagságról, köszöni az eddigi közös munkát és a bizalmat. Fésüs László is részt vesz az első ülésen, átadja a megbízóleveleket, levezeti az elnökválasztást.

 

RTA javaslata a Doktori bizottsági elnöki tisztére Michelberger Pál.

2006/6/VI/2/2. (Szem) A MAB Doktori Bizottsága elnöke

A plénum a leköszönő elnök, Róna-Tas András helyére támogatta Michelberger Pál megbízását a Doktori Bizottság elnöki feladatainak ellátására.

Egyhangú (20:0) támogatás.

 

    1. Felügyelő Bizottság tagjai (Tájékoztatás)

 

MRK delegált: Mezősi Gábor DSc (SzTE)

MTA delegált: Patkós András DSc (ELTE)

Harmadik tag: A harmadik tag személyéről az elnökség egyeztetést kezdeményezett az oktatási miniszterrel.

 

    1. Az orvostudományi doktori iskolák kiválóságának megítélésére felkérendő bizottság tagjai

Előterjesztő: Fésüs László

Magyarországon az Orvostudományok tudományterületen az alábbi tudományágakban létesült és működik összesen 20 doktori iskola 4 egyetemen (DE, PTE, SE és SzTE):

 

3.1. Elméleti orvostudományok              (DE:1, PTE:1, SzTE:1, SE:1)              összesen              4

3.2. Klinikai orvostudományok              (DE:1, PTE:1, SzTE:1, SE:1)              összesen              4

3.3. Egészségtudományok              (DE:1)              összesen              1

3.4.Gyógyszertudományok              (DE:1, PTE:1, SzTE:1, SE:1)              összesen              4

3.5. Multidiszciplináris orvostudományok              (DE:1, PTE:1, SzTE:1, SE:2)              összesen              5

Interdiszciplináris               (SE:2)              összesen              2

(orvostudományok , természettudományok, társadalomtudományok)

 

2006/6/VI/4. (Szem) Az orvostudományi doktori iskolák kiválóságának megítélésére felkérendő bizottság tagjai

Az orvostudományi doktori iskolák kiválóságának megítélésére felkért bizottság tagjai:

Dr. Arányi Péter DSc, Sanofi-Aventis Mo. RT. (gyógyszertud.)

Dr. Bauer Győző professzor az MTA külső tagja, SzTA(Pozsony), (kísérleti orvostud.)

Dr. Illés Péter professzor, (Lipcse, Németország), (gyógyszertan)

Dr. Kovács Kálmán professzor, Univ. Toronto, Kanada, (klin. orvostud.)

Dr. Patthy László az MTA tagja, SzBK Enzimol. Int., (mol.biológia)

Dr. Petrányi Győző az MTA tagja, OGyK, (klin. orvostud)

Dr. Görög Sándor az MTA tagja, Richter G. RT.,(analitika)

Dr. Szántay Csaba az MTA tagja, BME, MTA KK-BKI, (gyógyszerkémia)

A fenti javaslatokat a plénum egyhangúlag támogatta.

 

  1. Akkreditációs jelentések vitája
    1.                 Zsigmond Király Főiskola

m Éva távollétében RTA terjeszti elő. Az anyagokat kiküldtük az intézményeknek. A rektor észrevételei alapján az ad hoc kollégium egy pontban némi módosítással hagyta jóvá a jelentést.

 

2006/6/VII/1. (Int) Zsigmond Király Főiskola intézményi akkreditációs jelentése

A Zsigmond Király Főiskola intézményi akkreditációs jelentését a plénum elfogadta.

Titkos szavazás (18 IGEN:1 NEM)

    1.                 Nemzetközi Üzleti Főiskola

RTA terjesztette elő Zám Éva távollétében. Támogatásra javasolta a főiskoláról készült akkreditációs jelentést.

 

2006/6/VII/2. (Int) Nemzetközi Üzleti Főiskola intézményi akkreditációs jelentése

A Nemzetközi Üzleti Főiskola intézményi akkreditács jelentését a plénum elfogadta.

Titkos szavazás (17 IGEN:2 NEM).

 

    1.                 Bhaktivedanta Főiskola közbülső akkreditációs eljárásának jelentése

Előterjesztő: Róna-Tas András

1966-ban alakították meg ezt a vallási irányzatot. Az irányzat alapítója 1977-ben halt meg. A közösség mondanivalója a Védákra - ősi indiai szövegekre - alapított tanoknak a mai viszonyokra való interpretálása. RTA szerint ezeken a pontokon vannak vitatott kérdések. A bécsi egyetem buddhista és szanszkrit szakértője vett részt az eljárásban. Lelkiismeretes munka eredménye a jelentés. Kiegészítő megjegyzésként még hozzáfűzte, hogy két szakot elfogadott a Hit- és vallástudományok bizottsága, a jelentéssel együtt kell ezeket is megszavazni.

 

2006/6/VII/3. (Int) Bhaktivedanta Főiskola közbülső eljárásának jelentése

A plénum a Bhaktivedanta Főiskola közbülső akkreditációs eljárásának jelentését támogatta.

Titkos szavazás (17 IGEN:2 NEM).

 

    1. PTE tanárképzés – határidős akkreditáció

Előterjesztő: Róna-Tas András

Előzmények:

A MAB 2004-ben a Pécsi Tudományegyetem tanárképzésének és a Bölcsészettudományi Kar egyetemi szintű pedagógia szakos programjának akkreditációs vizsgálatát elvégezte. A vizsgálat eredményeként a tanárképzésre, illetve a pedagógia szakra feltételes akkreditációt mondott ki. Az akkreditáció határideje: 2006. június 30. (2004/5/V. sz. MAB határozat).

A MAB plénuma 2005/7/IX/2/75. sz. határozatában a pedagógia alapszak indítási engedélyének megadását a Pécsi Tudományegyetemen az alábbi indoklással támogatta:

A tanári mesterszak indítási kérelem benyújtása a képzési és kimeneti követelmények teljességének hiánya okán csak a következő hónapokban válik esedékessé.

A Pécsi Tudományegyetem soron következő intézményi akkreditációs értékelésére a MAB ütemezése értelmében a 2006/2007-es tanévben kerül sor.

Az akkreditációs határidő lejártára az Egyetem rektora a 2006. június 20-i levelében felhívta a figyelmet, és kérte az akkreditációs határidő meghosszabbítását.

 

2006/6/VII/4. (Int) PTE tanárképzés – határidős akkreditáció

A Pécsi Tudományegyetemen a 2004/5/V. sz. MAB határozat értelmében 2006. június 30-ig akkreditált tanárképzést, illetve a Bölcsészettudományi Kar egyetemi szintű pedagógia szakos programját a vonatkozó képzés soron következő akkreditációs értékeléséig a MAB akkreditáltnak tekinti. Az Egyetem akkreditációs határidő meghosszabbítására irányuló kérelméhez készített dokumentumait a MAB az intézményi akkreditációs értékelésre felkért látogató bizottság figyelmébe ajánlja.

 

  1. Eljárási javaslatok, követelményrendszert érintő kérdések
    1. Alap- és mesterszakok indításának új eljárási rendje

Szakindítási kérelem beadásának feltétele a kkk-kra vonatkozó érvényes MAB támogatás és OM közzététel. Mester szakok esetében ua. intézmény által egyszerre beadott létesítést és indítást befogadja a MAB.

Hatvani L.: 1.3.2-ponttal kapcsolatosan kérdezi, hogy hogyan járjunk el, ha egyszerre több intézmény is beadja a szakindítást a KKK-val egyidejűleg. Ki dönt arról, hogy ki az első?

Fésüs L.: megkérdezzük az intézményeket, ha nem válaszolnak, az elnök dönti el.

Hatvani L.: Bizottsági döntés nélkül az elnök ne hozhasson döntést, csak a bírálói vélemények alapján. Zalaival javasolja, hogy húzzuk ki ezt a mondatot.

RTA: A bizottságok elnökének jogkörét emelni kell. Kikérheti e-mailen is a bizottsági tagok véleményét.

Szendrő P.: Vegyük ki a mondatot.

Papp S.: Árnyalná a problémát azzal, hogy egy primer ügyben más a helyzet, mint egy már többször átdolgozásra visszaadott és újra beadott kérelem esetén.

Hatvani L.: 3.8. lényege, hogy a Tanárképzési Bizottság és a tudományági bizottság is megkapja a kérelmet.

Fésüs L: Írjunk egy olyan mondatot, hogy „a Tanárképzési bizottság nem változtathatja meg a tudományági bizottság szakmai véleményét”.

Szántó T.: Az elképzelés szerint technikailag a Tanárképzési bizottság terjeszti elő a kérelmet, hogy egyszerűbb legyen az eljárás, ne folyjék több szálon az ügy.

Kertész A.: A tanárképzés sajátossága, hogy több részelemből tevődik össze. Ha valamelyik rész dominánsan problémássá válik, megkérdőjelezi a szak szakmai megfelelőségét. A 4 sz. pontban folytatódik a vitatható kérdés, ahol a tanárképzési bizottság elnökét vonják be, ha probléma merül fel.

Fésüs L.: Szemantikai vita. Senkinek nem volt célja bármelyik grémium háttérbe szorítása.

Szendrő P.: „tájékoztatásul megküldi” szöveget javasol.

RTA: Véleménykülönbség esetén egyeztetést kezdeményez a tudományági bizottság elnökével, amelynek eredményét terjeszti a kollégium elé.

Pukánszky B.: Úgy jött ide, hogy nem bocsátkozik vitába, mert alapvető filozófiai véleménykülönbségek vannak a tudományági szakmák és a tanárképzési bizottság elképzelése között. Vitás esetben támogatja az egyeztetést. Nem kíván más érdekszférákba behatolni.

 

A módosításokkal a plénum elfogadta a javaslatot:

2006/6/VIII//1. (Műk) Alap- és mesterszakok indításának új eljárási rendje

 

    1. A MAB intézmény- és karlétesítési követelményrendszere az új jogszabályok tükrében

A Természet- és Műszaki tudományok kollégiuma áttekintette az anyagot és észrevételeket tett.

Két kiegészítéssel a plénum egyhangúlag támogatta az előterjesztést:

2006/6/VIII/2. (Műk) A MAB intézmény- és karlétesítési követelményrendszere

 

    1.                 Tanári mesterszakok létesítése, indítása – elvi kérdések

Pukánszky B.: Javasolja, hogy fontoljuk meg, hogy van egy tanárszak-felelős, aki a szakmai felelősökkel karöltve dolgozik, legyen egy felelőse az egésznek is.

Fésüs L.: Legyen a felelősség leosztása az intézmények felelőssége.

Pukánszky B.: Legyen egy felelős.

Fésüs L.: Ez benne lesz a javaslatban.

Hatvani L.: Nem tudja elfogadni, írásbeli javaslatát a plénum is megkapta. Tanári mesterszak egy gyűjtőfogalom, eltér minden más egyéb mesterszaktól. Javaslata, hogy ne legyen felelőse (szakfelelőse), csak a 40 kr-nek, a további szakmai kr.-nek is legyen egy szakmai szakfelelőse.

Fésüs L.: Beszéljünk a konkrét szakindítások kapcsán erről. Igyekezzünk elkerülni, hogy merevítsük a rendszert, ne szabályozzuk túl részletbemenően a követelményeket.

Kertész A.: szakmódszertan nem esik a tanárképzés szorosan vett tárgykörébe, kérdésessé válik a 2. oldalon leírt javaslat, nem szerencsés, ha a tanárképzésért felelős személy beleszól a szakmai oldal munkájába.

A testület a korábban már megfogalmazott irányelveket a fenti észrevételek megfontolása után véglegesítette. Az irányelvek a MAB honlapján a Friss hírek menüpontban olvashatók.

 

    1.                 A második akkreditációs kör harmadik etap-jának indítása

Előterjesztő: Páczelt István

Páczelt István beszámolt a Minőségbiztosítási bizottság július 4-5-én tartott 2 napos üléséről, mely során a második körös akkreditációs eljárásnak és útmutatónak a megváltozott körülményekre tekintettel szükségesnek vélt módosításait végezte el a Bizottság.

A bizottsági javaslattal kapcsolatban a MAB elnöke további megfontolásokat tart szükségesnek, így Páczelt Istvántól további finomítást, módosítást kért. Az elnök azt javasolta, hogy a  2006/2007-es tanévben sorra kerülő intézmények azzal kapják meg az eljárás indulását jelző levelet, hogy az Akkreditációs Útmutató MAB honlapján való közzétételéről, valamint az Intézmények önértékelésének elkészítési határidejéről még külön értesítést kapnak.

 

  1. MAB átalakulás

Előterjesztő: Szántó Tibor

Az átutalással kapcsolatos teendők és azok állása, finanszírozási kérdések, vagyoni tisztázatlanságok. A plénumnak kell meghatároznia a Felülvizsgálati bizottság díjazását. A titkárság hétfőn megkapja új munkáltatójától, Fésüs Lászlótól a munkavállalói szerződéseket. Mákó Éva nyugdíjba megy, Borzsák Judit és Halmay Nórautóbbi lemondva a főtitkár helyettesi beosztásáról – fél állásban dolgozik tovább. A főtitkár helyettes Ruff Éva lesz. A változások miatt a titkárság létszáma bár csökken.

Fésüs L.: Ne változtassunk jelenleg a plénumtagi juttatásokon, mert bár a MAB-ról szóló Korm. rendelet ad rá lehetőget, nincs rá fedezet, sőt talán a jelenlegire sem. A MAB-ról szóló Korm. rendelet szerint a munkaterhelés arányában állapítható meg a testület díjazása. Javaslata, hogy a Felülvizsgálati Bizottság elnöke alelnöki, tagjai testületi tagi juttatásban részesüljenek.

 


  1. Kollégiumi előterjesztések

 

    1. Műszaki kollégium szakos előterjesztései

Előterjesztő: Páczelt István

 

2006/6/X/1/1. (Szakind) Bs822 GDF gazdasági-informatikus alapképzési szak indítása

A MAB a Gábor Dénes Főiskola gazdaságinformatikus alapszakon indítandó képzését nem támogatja.

Indoklás:

 

2006/6/X/1/2. (Szakind) Bs850 (Li7) SOTER-LINE Kft. mérnök-informatikus alapképzési szak indítása

A MAB a Soter Nemzetközi és Informatikai Főiskolán a mérnök informatikus alapszak indítását nem támogatja. Indoklás:

Az intézmény kapja meg a bizottság véleményét részletesen is alátámasztó bírálatok másolatát.

 

2006/6/X/1/3. (Szakind) Bs851 (Li7) SOTER-LINE Kft. gazdaság-informatikus alapképzési szak indítása

A MAB a Soter Nemzetközi és Informatikai Főiskolán a gazdaságinformatikus alapszak indítását nem támogatja. Indoklás:

Az intézmény kapja meg a bizottság véleményét részletesen is alátámasztó bírálatok másolatát.

2006/6/X/1/4. (Szakind) Ms22kieg BME mérnök informatikus mesterszak indítása

A MAB a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem mérnök informatikus mesterszakon indítandó képzését támogatja.

Indoklás:

A korszerű tananyag egyaránt alkalmas a hallgatók önálló mérnöki feladatok megoldására történő felkészítésére, valamint a nemzetközi szintű kutatás-fejlesztéshez szükséges ismeretek átadására. A tehetséges hallgatók részére a program lehetőséget ad doktori képzésben történő továbblépéshez. A képzésben részt vevő oktatói állomány, a tudományágban meglévő tudományos műhely, a nemzetközi hírű kutatások mintaszerű hátteret biztosítanak a képzéshez. A beadvány részletesen ismerteti a „különféle” végzettséggel rendelkezők részére a képzésbe történő belépéshez meghatározott feltételeket.

Ugyanakkor a bizottság javasolja az alábbiak figyelembevételét:

Megjegyzés:

A kérelemben bemutatott képzés garanciát jelent a korábbi egyetemi képzés színvonalának az új típusú képzési rendszerben történő megőrzésére.

Ezért javasolható az informatika területén mesterképzést indítani kívánó intézményeknek, hogy a szakindítási kérelmeik kidolgozásánál vegyék figyelembe (különös tekintettel a képzésbe történő belépés kidolgozására, a doktori képzésre történő felkészítésre és a személyi feltételekre) a BME beadványát. Ehhez a MAB titkársága a már benyújtott mesterszak indítási kérelmekben (mérnök informatikus: VE, BMF; programtervező informatikus: ELTE, DE, SZTE) megjelölt szakfelelősöknek eljuttatja a BME mérnök informatikus szak beadványának elektronikus anyagát, és tájékoztatja őket a Plénumnak a szakindítási kérelemről megfogalmazott véleményéről.

 

2006/6/X/1/5. (Szakind) Ms23kieg BME villamosmérnöki mesterszak indítása

A MAB a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem villamosmérnöki mesterszakon indítandó képzését támogatja.

Indoklás:

A tantervi struktúra, a tantárgyválaszték és a tárgyak egymásra épülése biztosítja a képzési célok megvalósulását.  A képzés alkalmas az elektronikus, villamos és számítástechnikai eszközök tervezéséhez, fejlesztéséhez, integrálásához, valamint a kapcsolódó kutatási - fejlesztési feladatok megvalósításához szükséges alapvető tudás átadására.

A magas szintű természettudományos és szakmai tananyag a doktori képzés megkezdéséhez is elegendő ismeretet és módszertani tudást biztosít. A szak felelőse a villamosmérnöki szakma országosan és nemzetközileg is jól ismert személyisége. A szakirány felelősök egyetlen kivétellel (esetében a közeljövőben várható a MTA doktori cím védése és az egyetemi tanári kinevezés) teljes munkaidejű egyetemi tanárok. A törzstárgy felelősöknek mintegy 95%-ka PhD vagy CSc fokozattal rendelkezik. 

A BME VIK a tágabb szakterület egyik legproduktívabb alkotó műhelyének tekinthető, a kutató és alkotó munka minden részszakterületen megfelelő és számos témakörben komoly nemzetközi elismeréssel is rendelkezik.

Ugyanakkor célszerű lenne -a felhasználói szférával történő egyeztetés alapján- a munkaerő piac által igényelt, dinamikusan változó kevesebb szakirány meghatározása.

Megjegyzés:

A kérelemben bemutatott képzés garanciát jelent a korábbi egyetemi képzés színvonalának az új típusú képzési rendszerben történő megőrzésére. Ezért javasolható az informatika területén mesterképzést indítani kívánó intézményeknek, hogy a szakindítási kérelmeik kidolgozásánál vegyék figyelembe (különös tekintettel a képzésbe történő belépés kidolgozására, a doktori képzésre történő felkészítésre és a személyi feltételekre) a BME beadványát. Ehhez a MAB titkársága a már benyújtott mesterszak indítási kérelmekben (mérnök informatikus: VE, BMF; programtervező informatikus: ELTE, DE, SZTE) megjelölt szakfelelősöknek eljuttatja a BME mérnök informatikus szak beadványának elektronikus anyagát, és tájékoztatja őket a Plénumnak a szakindítási kérelemről megfogalmazott véleményéről.

 

2006/6/X/1/6. (KK) k295 PE folyamatbiztonsági szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak létesítése

A MAB a Pannon Egyetem által kezdeményezett folyamatbiztonsági szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak létesítését támogatja. A szak javasolt tudományági besorolása: 2.7. Vegyészmérnöki tudományok, 2.2. Villamosmérnöki tudományok.

Indoklás:

A szakirányú továbbképzési szak alapvető célkitűzése folyamatirányított technológiák biztonságtechnikai aspektusainak oktatása. A szak létesítése szakmailag indokolható, néhány fontos vegyipari nagyvállalat támogató nyilatkozata a munkaerő-piaci igényeket is tükrözik. A tervezett képzés interdiszciplináris jellegű, leginkább a vegyészmérnöki képzéshez áll közel, ugyanakkor a tárgyak egy része a villamosmérnöki képzés része is lehetne.

    1. Élettudományok kollégiumának szakos előterjesztései

Előterjesztő: Szendrő Péter

 

2006/6/X/2/1. (Szakind) Bs838átd. SZTE környezetmérnök alapképzési szak indítása

A MAB támogatja a környezetmérnöki alapszak indítását a Szegedi Tudományegyetemen.

Indoklás:

Az intézmény az átdolgozás során figyelembe vette az írásban megküldött észrevételeket, és ezek alapján dolgozta át az anyagot.

A kérelemben bemutatott tanterv, tantárgyi program összhangban van az alapképzési szak képzési és kimeneti követelményeivel, és az intézményben megvannak az alapképzési szak indításához az alapvető személyi és tárgyi feltételek.

 

2006/6/X/2/2. (Szakind) Bs20szakir. DE (egészségügyi gondozás és prevenció alapképzési szak) népegészségügyi ellenőr szakirány indítása

A MAB támogatja, hogy a Debreceni Egyetem az egészségügyi gondozás és prevenció alapképzési szak másik szakirányán, a népegészségügyi ellenőr szakirányon is folytathasson képzést.

Indoklás:

A tanterv a szak képzési és kimeneti követelményeiben előírtakkal összhangban a képzés célját megvalósító, bár a megadott szakirodalmak egyes elemei nem eléggé korszerűek. Az infrastruktúra megfelelő, a személyi feltételek a törzstárgyak tekintetében jók, a differenciált szakismeretek egyes oktatóit illetően vannak tisztázandó kérdések, illetve javítandók.

A benyújtó kapja meg a fentiekre vonatkozó korrekciókat javasoló szakvéleményt, és az abban foglaltakra a képzés folytatásakor legyen figyelemmel.

 

2006/6/X/2/3. (Szakind) Bs22szakir. DE (orvosi laboratóriumi és képalkotó diagnosztika analitikus alapképzési szak) képalkotó diagnosztikai analitika szakirány indítása

A MAB megjegyzéssel, illetve feltétellel támogatja, hogy a Debreceni Egyetem az orvosi laboratóriumi és képalkotó diagnosztikai analitikus alapképzési szak újabb szakirányán, a képalkotó diagnosztikai analitika szakirányon is folytathasson képzést. Felülvizsgálat 2 év múlva (2008.)

Indoklás:

A tanterv a szak képzési és kimeneti követelményeiben előírtakkal összhangban a képzés célját megvalósítja, de meg kell jegyezni, hogy a nukleáris medicina szakismeretek szélesebb, teljes skálájának oktatása kívánatos a sugárzások biomedicinális alkalmazásával foglalkozó szakemberek képzésében.

A személyi feltételek adottak, bár a szakfelelős nem vezető oktató (egyetemi adjunktus), viszont tudományos fokozattal rendelkezik, szakmai megfelelősége nem aggályos.

A képzés infrastruktúra igényének biztosítása eddig magas színvonalon valósult meg a képzőhelyen, kérdéses, hogy a radiológiai munkahely privatizációja ezt hogyan befolyásolja.

Mindezekre tekintettel szükséges, hogy a MAB a képzés indítását követő második év elteltével – várhatóan 2008-ban - a képzés körülményeit, elsősorban a differenciált szakmai anyag diagnosztikai és terápiás moduljának ill. blokkgyakorlatának oktatási, valamint az e területeken végzett tudományos tevékenységet felülvizsgálja, és a majdani eredmény függvényében a képzés minőségét hitelesítse – vagy ne.

 

2006/6/X/2/4. (Szakind) Bs275szakir. DE (ápolás és betegellátás alapképzési szak) szülésznő szakirány indítása

A MAB támogatja, hogy a Debreceni Egyetem az ápolás és betegellátás alapképzési szak egy másik szakirányán, a szülésznő szakirányon is folytathasson képzést.

Indoklás:

A tanterv felépítése, gyakorlati képzés tartalma megfelelő, bár a gyakorlóhelyek felsorolása, illetve a kiválasztás szempontjai hiányoznak a beadványból, remélhetőleg a képző intézmény e téren gondosan jár el. Az infrastruktúra a képzőhelyen és a gyakorlókórházban is megfelelő, a személyi feltételek a megfelelő minőségű alapképzéshez adottak.

 

2006/6/X/2/5. (Szakind) Bs778mód. SE egészségügyi szervező alapképzési szak indítási engedély módosítása

A MAB támogatja, hogy a Semmelweis Egyetemnek az egészségügyi szervező alapszak (egészségügyi ügyvitelszervező szakiránya) indítására kapott engedélye határozott idejű – 2 éves – érvényességről határozatlan idejűre módosuljon. 

Indoklás:

A szükséges helyeken módosított kérelemben az intézmény a MAB korábbi 2005/10/VII/2/12. sz határozatában ajánlott korrekciók megtételét megfelelően bemutatta, a szakindítás határozatlan időre szóló engedélyezése így támogatható.

(Megjegyzendő, hogy a beadványban és a kísérőlevélben is helytelenül a - egészségügyi ügyvitelszervező - szakirány nevét használják a szak megnevezésére. Félreértések elkerülése végett ajánlatos az alapszakot helyesen, tehát egészségügyi szervező alapszaknak nevezni.)

 

2006/6/X/2/6. (KK) Mk65 SZIE állatorvosi mesterszak létesítése

A MAB az állatorvosi mesterszak létesítését, a szak képzési és kimeneti követelményeinek jóváhagyását az indoklásban szereplő észrevétellel támogatja.

 

Indoklás:

Az elvárt nyelvi ismeret megfogalmazása túlzottan flexibilis. Célszerűen angol, vagy más világnyelvből legyen C típusú középfokú, vagy azzal egyenértékű nyelvvizsga előírva.

 

2006/6/X/2/7. (KK) Mk67átd. VE növényorvos mesterszak létesítése

A MAB támogatja a növényorvosi mesterszak létesítését a Pannon Egyetem koordinálásával, szakmai konzorcium által kidolgozott, majd átdolgozott beadvány alapján.

Indoklás:

Az átdolgozás során figyelembe vették az írásban megküldött észrevételeket, és ezek alapján korrigálták az anyagot.

A szak angol elnevezése Plant Protection legyen, mert a nemzetközi szakirodalomban a szak ezen a néven közismert.

Az átdolgozott kérelem szerint a mesterszak képzési és kimeneti követelményei megfelelnek a 289/2005 Kormányrendelet előírásainak és a MAB elvárásainak.

 

2006/6/X/2/8. (KK) Mk73átd. KE állattenyésztő mérnök mesterszak létesítése

A MAB támogatja az állattenyésztő mérnöki mesterszak létesítését.

Indoklás:

Az intézmény az átdolgozás során figyelembe vette az írásban megküldött észrevételeket, és ezek alapján dolgozta át az anyagot.

Az átdolgozott kérelem szerint a mesterszak képzési és kimeneti követelményei megfelelnek a 289/2005 sz. Kormányrendelet előírásainak és a MAB elvárásainak.

 

2006/6/X/2/9. (KK) Mk68 SE szakedző mesterszak létesítése

A MAB támogatja a szakedző mesterszak létesítését a tervezett szakirányokkal (aciklikus sportmozgások, ciklikus sportmozgások, valamint stratégiai sportok), az indoklásban szereplő ajánlott korrekciókkal.

Indoklás:

A mesterszak az alapszakok rendszeréhez illeszkedő, a képzési célok, a tervezett 3 szakirány, az elméleti és gyakorlati képzés aránya megfelelőek. Korrigálni ajánlottak viszont az alábbiak:

A benyújtó kapja meg a korrekciókat ajánló szakvéleményt.

 

2006/6/X/2/10. (KK) Mk69 SE humánkineziológia mesterszak létesítése

A MAB támogatja a humánkineziológia mesterszak létesítését a tervezett szakirányokkal (alkalmazott fiziológia (teljesítményfejlesztő), mozgásterápia és táplálkozás-terápia, valamint geronto-kineziológia), az indoklásban szereplő ajánlott korrekciókkal.

Indoklás:

A mesterszaknak az alapszakok rendszeréhez illesztése során felvetődik a sporttudományi mellett az egészségtudományi képzési ággal való kapcsolatának kifejeződése. Szakmai tartalmát és az elsajátítandó kompetenciákat tekintve a szak ugyanis multidiszciplináris jellegű.

Emellett tisztázandó a gyógytornász (BSc), a gyógytestnevelő tanár (MSc), valamint a humánkineziológus (MSc) szakképzettségekkel járó jogosultságok köre és egymáshoz való viszonya.

A bemenethez megadott feltételekkel elfogadott alapszakokat a tervezet felsorolja, a kritérium ismeretkörök és kreditértékek meghatározása azonban hiányzik, illetve az erre való utalás helyett az egyértelmű megfogalmazás, kredittartomány és ismeretkörök megadása szükséges.

A benyújtó kapja meg a korrekciókat ajánló szakvéleményeket.

 

2006/6/X/2/11. (KK) Mk115 SE rekreáció mesterszak létesítése

A MAB támogatja a rekreáció mesterszak létesítését a tervezett 3 szakirány helyett az ajánlott, elnevezésében korrigált 2 szakiránnyal (egészségmegőrzés és rehabilitáció, illetve sportrekreáció)

Indoklás:

A tervezett mesterszak létesítése szakmailag és társadalmilag is indokolt, az alapszakok rendszeréhez illeszkedik, a bemeneti feltételek megfelelőek.

A tervezett 3 szakirány közül azonban a harmadik, a sportrekreáció és művelődés elnevezésű szakirány elhagyandó, szakmai megalapozása nincs, mesterszintű képzés szakirányaként nem fogadható el.

A másik két tervezett szakirány elnevezése egyszerűsítendő, az egészségfejlesztés helyett az egészségmegőrzés ajánlott, a másik esetben pedig a sportrekreáció mellől elhagyandó az idegenforgalom, sport – és egészségturizmus felsorolása. Az általános és a szakmai kompetenciák megfogalmazása ennek megfelelően korrigálandó.

 

2006/6/X/2/12. (Szakind) Ms25 DE népegészségügyi mesterszak létesítése

A MAB egy megjegyzéssel támogatja, hogy a Debreceni Egyetem a népegészségügyi mesterszakon, a tervezett négy szakirányon képzést folytasson, amennyiben a szakra vonatkozó képzési és kimeneti követelmények a tervezett - a beadványban bemutatott - módon jelennek meg.

Indoklás:

A bemutatott tanterv a képzés célját összességében megvalósítja, de a népegészségügyi felügyeletre vonatkozó bírálói megjegyzések az érintett szakirány(ok) képzésénél figyelembe venni javasoltak.

A bemutatott személyi és infrastrukturális feltételek adottak, a jó minőségű képzést lehetővé teszik.

A benyújtó kapja meg a vonatkozó szakmai megjegyzéseket, és az abban foglaltakra a képzés folytatásakor legyen figyelemmel.

 

    1. Társadalomtudományi kollégium szakos előterjesztései

Előterjesztő: Róna-Tas András

 

2006/6/X/3/1. (KK) k292 BCE vezetési tanácsadó szakirányú továbbképzési szak létesítése

A MAB a vezetési tanácsadó szakirányú továbbképzési szak létesítését és a képesítési követelmények jóváhagyását megjegyzésekkel támogatja. Javasolt tudományág: 5.1. Gazdálkodás- és szervezéstudományok.

Indokolás:

A tervezett szak új, valós piaci keresletre épül, létesítése indokolt. A szak célkitűzései reálisak és megvalósíthatók, bár kívánatos lenne a szükséges kompetenciák részletesebb meghatározása.

 

2006/6/X/3/2. (KK) Bk119átd. BHF vaisnava teológia alapképzési szak létesítése

A MAB támogatja a vaisnava teológia alapszak létesítését, az alábbi megjegyzések figyelembevételével:

Tekintettel arra, hogy a fenti határozat alapjául szolgáló beadvány átdolgozott, az eredeti anyaghoz benyújtott alapszak indítási (vaisnava vallásbölcselő) és mesterszak (vaisnava teológus) létesítési beadványaikat a fenti határozattal támogatott beadványhoz megfeleltetve, átdolgozás után tudjuk kiadni véleményezésre.

 

2006/6/X/3/3. (KK) Bk120átd. BHF jógamester alapképzési szak létesítése

A MAB támogatja a jógamester (átdolgozott) alapszak létesítését, az alábbi megjegyzések figyelembevételével:

Tekintettel arra, hogy a fenti határozat alapjául szolgáló beadvány átdolgozott, az eredeti anyaghoz benyújtott alapszak indítási (jógainstruktor) indítási beadványukat a fenti határozattal támogatott beadványhoz megfeleltetve, átdolgozás után tudjuk kiadni véleményezésre.

 

2006/6/X/3/4. (KK) Bk127 ORZSE zsidó felekezeti szociális munkás alapképzési szak létesítése

A MAB nem tartja támogathatónak a zsidó felekezeti szociális munkás alapszak létesítését, mivel bármilyen felekezeti szociális munkás képzés céljából önálló alapszak létesítését nem támogatja.

Indoklás:

Szociális szakmai oldalról nézve az alapszintű szociális munkás képzést nem indokolt és nem szerencsés „feldarabolni”, és egyik vagy másik lehetséges specializáció túlhangsúlyozásával önálló alapszakot létesíteni. Ennélfogva pl. a felekezeti szakterületi ismeretek, akár mint egy szakirány, a létesült szociális munka alapszak megfelelő moduljába, a szak képzési és kimeneti követelményeiről szóló rendeletben szabályozott 105-135 kreditnyi szakmai törzsanyagon belül a differenciált szakmai ismeretek körébe, beilleszthető lenne. Az adott (felekezeti) szakirányon képzést folytatni kívánó intézménynek tehát a szociális munkás képzés indításának feltételeit kell megteremteni úgy, hogy a sajátos ismeretkörök tanítása a képzésben a hitéleti szakmai elvárásoknak megfelelő, elfogadható arányt képviseljen. A 30 kreditnyi összefüggő szakmai gyakorlat terepe is természetesen a felekezeti környezet lehetne.

Megjegyzés:

A létesítendő szak nevében és a szakképzettség megnevezésében a szociális munkás szóhasználat a szociális képzésekhez tartozást, ill. kifejezetten a létező, szociális munkás szakképzettséget adó képzést jelez, a MAB tehát erre vonatkozó szakmai álláspontot kell képviseljen a beadvány ügyében.

 

 

 

2006/6/X/3/5. (KK) Bk128 (Bs853) ELTE ének-zene alapképzési szak létesítése

A MAB az ének-zene alapképzési szak képzési és kimeneti követelményeinek engedélyezését a kérelemben megnevezett szakirányokkal (karvezetés, népzene, egyházzene, valamint a szakképzettséghez nem vezető és oklevélbe nem kerülő szakirányok: zenei könyvtáros, zenei informatikus) az alábbi megjegyzésekkel támogatja.

Megjegyzések:

A benyújtó intézmény kapja meg a szakértői véleményeket.

 

2006/6/X/3/6. (KK) Bk135 LFZE előadóművészet alapképzési szak létesítése

A MAB az előadóművészet alapképzési szak képzési és kimeneti követelményeinek engedélyezését a kérelemben megnevezett szakirányokkal (klasszikus hangszer, jazzhangszer, klasszikus ének, jazzének, zenekar- és kórusvezetés, egyházzene, népzene) az alábbi megjegyzésekkel támogatja. Javasolt tudományág: 7.6. Zeneművészet.

Indoklás: A második képzési ciklusba való belépés biztosítható, hozzátéve azt, hogy a képzés eddigi formái, a munkaerőpiaci igények egyformán igénylik a 100%-os továbbtanulási lehetőségek garantálását.

Megjegyzések:

 

2006/6/X/3/7. (KK) Bk136 LFZE alkotóművészet és muzikológia alapképzési szak létesítése

A MAB az alkotóművészet és muzikológia alapképzési szak képzési és kimeneti követelményeinek engedélyezését a kérelemben megnevezett (zeneszerzés, jazz-zeneszerzés, muzikológia, zeneelmélet, zeneismeret) szakirányokkal, az alábbi megjegyzésekkel támogatja. Javasolt tudományág: 7.6. Zeneművészet.

Indoklás:

A második képzési ciklusba való belépés biztosítható, hozzátéve azt, hogy a képzés eddigi formái, a munkaerőpiaci igények egyformán igénylik a 100%-os továbbtanulási lehetőségek garantálását. A kreditpontok meghatározása, a főbb tanulmányi területek és azok aránya, az elméleti és gyakorlati ismeretek aránya megfelelő.

Megjegyzések:

Horváth Á.: Alkotóművész és muzikológia névben az alkotóművész nem utal zenére.

Szántó T.: Zeneművészeti képzési ágban van, így egyértelmű, hogy zenei alkotóművészről van szó.

 

2006/6/X/3/8. (Szakind) Bs794 KE magyar alapképzési szak indítása (fellebbezés)

A MAB a Kaposvári Egyetemen a magyar alapszak indításának engedélyezését támogatja.

Indoklás:

A tervezetben bemutatott képzés a személyi feltételek elutasítás utáni minimális fejlesztésével a minőségi követelményeknek az alsó küszöbérték szintjén eleget tesz.

Megjegyzés:

A képzés nyelvtudományi részében a tantárgyszerkezetre vonatkozó korábbi kritikai észrevételek továbbra is érvényesek. Az oktatógárda a világirodalmi tárgyak oktatásához feltétlenül fejlesztésre szorul.

A legalább 10 kreditnyi pedagógiai-pszichológiai előtanulmányok megszervezésére és gyakorlatok lebonyolítására szolgáló kurzusok témaköreire vonatkozó MAB elvárásokat a tanári mesterszak indításával kapcsolatos MAB irányelvek 3. pontja tartalmazza.

 

2006/6/X/3/9. (Szakind) Bs833 KJF üzleti szakoktató alapképzési szak indítása

A MAB az üzleti szakoktató alapszak indítási engedélyének megadását a Kodolányi János Főiskolán nem támogatja.

Indoklás:

Mindezek értelmében újra kell gondolni a szakoktató képzés célrendszere szerint a szak szakirányait, pontosítani kell a képzési helyszíneket és a tervezett hallgatói létszámot, végül részletesebben ki kell fejteni a tanítási gyakorlat helyszíneit és követelményeit, mivel ez a szakoktató képzés egyik legfontosabb területe.

A távoktatási formában történő képzés ellen ugyanakkor nem merült fel kifogás.

Az intézmény kapja meg a bírálatot, mivel az a fentiekre vonatkozóan néhány részletes javaslatot tartalmaz.

 

2006/6/X/3/10. (Szakind) Bs817kieg. PE szociális munka alapképzési szak indítása székhelyen kívül: Nagykanizsa (újratárgyalás)

A MAB a Pannon Egyetem szociális munka alapszakon, székhelyen kívül, Nagykanizsán indítandó képzését változatlanul nem támogatja.

Indoklás:

A MAB korábbi döntésének, 2006 /3/VIII/2/4. sz. határozatának indoklásában szereplő kifogások döntő többsége változatlanul fennáll, azaz:

Fentiekkel indokolva a bizottság változatlanul nem támogatja a szak indítását a kérelmező intézmény székhelyén kívül, Nagykanizsán.

 

2006/6/X/3/11. (Szakind) Bs841 ZSKF szociológia alapképzési szak indítása

A MAB megjegyzéssel, illetve feltétellel támogatja a Zsigmond Király Főiskolán a szociológia alapképzési szakon a képzés indítását.

Indoklás:

A szak indításának és megfelelő minőségű képzés folytatásának a személyi-szakmai feltételrendszere frissen kialakulóban van az intézményben, a körülmények felvetnek még szakmai aggályokat (elsősorban abban a tekintetben, hogy a másutt is foglalkoztatottak mennyire képesek a Főiskola képzésében teljes erővel részt venni). Ezért szükséges, hogy a MAB a képzés indítását követő második év elteltével (várhatóan 2009-ben) a képzés körülményeit, személyi feltételeit felülvizsgálja, és a majdani eredmény függvényében a képzés minőségét hitelesítse – vagy ne.

 

2006/6/X/3/12. (Szakind) Bs852 (Li7) SOTER NIF nemzetközi tanulmányok alapképzési szak indítása

A MAB a Soter Nemzetközi és Informatikai Főiskolán a nemzetközi tanulmányok alapszak indítását nem támogatja.

Indoklás:

 

2006/6/X/3/13. (Szakind) Bs481kieg. NyF gazdálkodás és menedzsment alapképzési szak indítása (kihelyezett képzés: Beregszász)

A MAB a gazdálkodási és menedzsment alapszak székhelyen kívül, Beregszászban történő indításának engedélyezését a Nyíregyházi Főiskolán támogatja.

Indoklás:

A MAB 2005/6/X/2/82. sz. határozatában támogatta a szak székhelyen történő indítását. Abban a kérelemben említés történt a Beregszászon folyó képzésről, de a székhelyen kívüli képzések szabályozatlanságának következtében a MAB határozatban erről nem esett szó. A MAB ezért – figyelembe véve azt is, hogy a székhelyen kívüli képzésben ugyanaz az oktatógárda vesz részt, mint a székhelyen folyó képzésben – a székhelyen történő képzésről szóló határozat kiegészítéseként (2005/6/X/2/82b. határozatszámon) támogatja a szak székhelyen kívüli indításának engedélyezését is.

 

2006/6/X/3/14. (Szakind) Bs356kieg. SzF kereskedelem és marketing alapképzési szak indítása (kihelyezett képzés: Budapest)

Előzmény:

A MAB 2005/6/X/2/92. sz. határozatában támogatta a Szolnoki Főiskola kérelmét kereskedelem és marketing alapképzési szak székhelyen történő indítására. Abban a kérelemben említés történt a Budapesten folyó képzésről, de a székhelyen kívüli képzések szabályozatlanságának következtében a MAB-határozatban erről nem esett szó.

Indoklás:

A MAB ezért – figyelembe véve azt is, hogy a székhelyen kívüli képzésben ugyanaz az oktatógárda vesz részt, mint a székhelyen folyó képzésben – 2006/6/X/3/14. sz. határozatában a székhelyen történő képzésről szóló határozat kiegészítéseként (2005/6/X/2/92b. határozatszámon) támogatja a szak székhelyen kívüli indításának engedélyezését is.

 

2006/6/X/3/15. (Szakind) Bs358kieg. SzF nemzetközi gazdálkodás alapképzési szak indítása (kihelyezett képzés: Budapest)

Előzmény:

A MAB 2005/6/X/2/97. sz. határozatában támogatta a Szolnoki Főiskola kérelmét nemzetközi gazdálkodási alapképzési szak székhelyen történő indítására. Abban a kérelemben említés történt a Budapesten folyó képzésről, de a székhelyen kívüli képzések szabályozatlanságának következtében a MAB-határozatban erről nem esett szó.

Indoklás:

A MAB ezért – figyelembe véve azt is, hogy a székhelyen kívüli képzésben ugyanaz az oktatógárda vesz részt, mint a székhelyen folyó képzésben – 2006/6/X/3/15. sz. határozatában a székhelyen történő képzésről szóló határozat kiegészítéseként (2005/6/X/2/97b. határozatszámon) támogatja a szak székhelyen kívüli indításának engedélyezését is.

 

2006/6/X/3/16. (Szakind) Bs360kieg. SzF pénzügy és számvitel alapképzési szak indítása (kihelyezett képzés: Budapest)

Előzmény:

A MAB 2005/6/X/2/149. sz. határozatában támogatta a Szolnoki Főiskola kérelmét pénzügy és számvitel alapképzési szak székhelyen történő indítására. Abban a kérelemben említés történt a Budapesten folyó képzésről, de a kihelyezett képzések szabályozatlanságának következtében a MAB-határozatban erről nem esett szó.

Indoklás:

A MAB ezért – figyelembe véve azt is, hogy a kihelyezett képzésben ugyanaz az oktatógárda vesz részt, mint a székhelyen folyó képzésben – 2006/6/X/3/16. sz. határozatában a székhelyen történő képzésről szóló határozat kiegészítéseként (2005/6/X/2/149b. határozatszámon) támogatja a szak székhelyen kívüli indításának engedélyezését is.

 

2006/6/X/3/17. (Szakind) Bs362kieg. SzF turizmus-vendéglátás alapképzési szak indítása (kihelyezett képzés: Budapest)

Előzmény:

A MAB 2005/6/X/2/107. sz. határozatában támogatta a Szolnoki Főiskola kérelmét turizmus-vendéglátás alapképzési szak székhelyen történő indítására. Erről 2005. július 11-én kelt levelemben adtam tájékoztatást. Abban a kérelemben említés történt a Budapesten folyó képzésről, de a kihelyezett képzések szabályozatlanságának következtében a MAB-határozatban erről nem esett szó.

Indoklás:

A MAB ezért – figyelembe véve azt is, hogy a kihelyezett képzésben ugyanaz az oktatógárda vesz részt, mint a székhelyen folyó képzésben – 2006/6/X/3/17. sz. határozatában a székhelyen történő képzésről szóló határozat kiegészítéseként (2005/6/X/2/107b. határozatszámon) támogatja a szak székhelyen kívüli indításának engedélyezését is.

 

 

 

2006/6/X/3/18. (Szakind) Bs806átd. PE turizmus-vendéglátás alapképzési szak indítása (kihelyezett képzés: Nagykanizsa)

A MAB támogatja, hogy a Pannon Egyetem a turizmus-vendéglátás alapszakon székhelyen kívül Nagykanizsán képzést folytasson.

Indoklás:

Az intézmény az elutasító MAB-határozat (2006/3/VIII/2/8.) valamennyi pontjára megnyugtató választ adott, ezért már nincs akadálya a szakindítás támogatásának.

 

2006/6/X/3/19. (Szakind) Bs823 GDF gazdálkodási és menedzsment alapképzési szak indítása

A MAB a gazdálkodási és menedzsment alapszak indítási engedélyének megadását a Gábor Dénes Főiskolán támogatja.

Indokolás:

Harmadszor beadott kérelem. Az első két beadványban talált lényeges hiányosságokat az intézmény megszüntette. A jövőben az oktatógárda további erősítésre és fiatalításra szorul, sok minősített oktatónak olyan nagy a terhelése, ami veszélyezteti az oktatás minőségét.

 

2006/6/X/3/20. (Szakind) Bs826 BGF közszolgálati alapképzési szak indítása

A MAB a közszolgálati alapszak indítási engedélyének megadását a Budapesti Gazdasági Főiskolán nem támogatja.

Indoklás:

A szak tervezett tanterve több tekintetben sem felel meg a közszolgálati alapszak KKK-ban rögzített előírásainak. Az államháztartási és a költségvetési ismeretek oktatására helyezi a hangsúlyt, amelyek a tanterv közel egyharmadát teszik ki. Ezek az ismeretek tagadhatatlanul fontosak a közszolgálati munka szempontjából, de nem a közszolgálati szakos képzés fővonalába illeszkedő, annak lényegét meghatározó, inkább egy pénzügy és számvitel alapszak szakirányába illeszkedő ismeretek.

Hiányos, illetve teljesen hiányoznak a tantervből azok a közgazdaságtani és szakmai törzstárgyak, amelyek megadják azokat a szakspecifikus ismereteket és kialakítják azokat a kompetenciákat, amelyek felkészítik a hallgatókat egyrészt a közpolitika összetett munkájában való eredményes részvételre, másrészt a tervezett, a közszolgálati alapszakra ráépülő közgazdálkodás-közpolitika mesterszakra.

Az intézményben nincs a közszolgálati közgazdász alapszakos képzés tudományágának megfelelő elismert tudományos szakmai műhely sem, és a közszolgálati területen minősített oktatók száma is igen alacsony, ami különösen a helybeli oktatók esetében problematikus. Ennek nem mond ellen az, hogy a feltüntetett tantárgy felelősök és oktatók formai tekintetben megfelelnek a MAB elvárásainak. A tantárgyfelelősök közel fele távolról (bár kétségkívül második “főállásban”) tervezi ellátni feladatait. Ez sem a hallgatókkal az órákon kívül való foglalkozás, sem a tudományos munka (utánpótlás nevelés) terén nem kielégítő megoldás.

 

2006/6/X/3/21. (Szakind) Bs831 WSÜF kereskedelem és marketing alapképzési szak indítása

A MAB a kereskedelem és marketing alapszak indítását a létesítendő Wekerle Sándor Üzleti Főiskolán azzal a feltétellel támogatja, hogy két év működés után (2008. június 30.) megvizsgálja a megalakuló új intézmény két gazdálkodási alapszakja oktatásának személyi feltételeit.

Indoklás:

Harmadszor beadott kérelem. Az első két beadványban kifogásolt hiányosságokat az intézmény jórészt kiküszöbölte, így most már mind a szak célkitűzései, mind a tanterv elfogadható. Az oktatógárdában még mindig túl sok a nem első helyen teljes munkaidőben foglalkoztatott oktató, de egy még nem működő intézménytől ez nem is kívánható meg. Kétévi működés után azonban már elvárható, hogy addigra kialakuljon egy stabil oktatógárda, amelyben már megfelelő arányban szerepelnek teljes munkaidőben foglalkoztatott oktatók.

 

2006/6/X/3/22. (Szakind) Bs839 TPF nemzetközi gazdálkodás alapképzési szak indítása

A MAB a nemzetközi gazdálkodás alapszak indításának engedélyezését a Tomori Pál Főiskolán azzal a feltétellel támogatja, hogy három év működés után megvizsgálja az oktatás személyi feltételeit.

Indoklás:

A teljes idejű munkaviszonyban oktatók között többen nem oktatási területen rendelkeznek másik teljes idejű főállással, ami kérdésessé teszi, hogy mennyi időt tudnak valójában az oktatással összefüggő feladatokra fordítani. Az elindulás feltételei szűkösen teljesülnek, de a hosszabb távú fenntarthatóság az oktatógárda további erősítését igényli.

 

2006/6/X/3/23. (Szakind) Bs839 TPF nemzetközi gazdálkodás alapképzési szak indítása (szhk: Budapest)

A MAB a nemzetközi gazdálkodás alapszak székhelyen kívül, Budapesten történő indításának engedélyezését a Tomori Pál Főiskolán azzal a feltétellel támogatja, hogy három év működés után megvizsgálja az oktatás személyi feltételeit.

Indoklás:

A kihelyezett képzésben ugyanaz az oktatógárda vesz részt, mint a székhelyen folyó képzésben; a színvonalas oktatáshoz szükséges infrastruktúra biztosított. Mindemellett a teljes idejű munkaviszonyban oktatók között többen nem oktatási területen rendelkeznek másik teljes idejű főállással, ami kérdésessé teszi, mennyi időt tudnak valójában az oktatással összefüggő feladatokra fordítani. Az elindulás feltételei szűkösen teljesülnek, de a hosszabb távú fenntarthatóság az oktatógárda további erősítését igényli.

2006/6/X/3/24. (Szakind) Bs843 BTA kántor alapképzési szak indítása

A MAB a Baptista Teológiai Akadémián a kántor alapszak indítását támogatja.

Indoklás:

A kérelem szakmailag magas szintű képzési tervet mutat be, amely sokoldalú zenei, teológiai ismereteket nyújt, és biztos előtanulmányokat ad a mesterképzéshez. A tervezett létszámhoz a személyi és tárgyi feltételek biztosítottak. Az infrastruktúra megfelelő.

 

2006/6/X/3/25. (Szakind) Bs846 OR-ZSE judaisztika alapképzési szak indítása

A MAB az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetemen a judaisztika alapszak indítását támogatja.

Indoklás:

A tanterv számadatai és sarokpontjai a KKK alapján készültek, annak megfelelnek. A megadott szakmai kompetenciák a tanterv alapján megszerezhetők. A megjelölt zsidó művelődéstörténet MA-hoz megfelelő alapozást ad. A szükséges infrastruktúra adott. A törzstantárgyak felelőseire vonatkozó 50%-os tudományos fokozat birtoklását, valamint a 2/3-os teljes munkaidős foglalkoztatottságot a kérelem teljesíti.

Megjegyzés:

A legalább 10 kreditnyi pedagógiai-pszichológiai előtanulmányok megszervezésére és gyakorlatok lebonyolítására szolgáló kurzusok témaköreire vonatkozó MAB elvárásokat a tanári mesterszak indításával kapcsolatos MAB irányelvek 3. pontja tartalmazza.

 

2006/6/X/3/26. (Szakind) Bs854 OR-ZSE rabbihelyettes alapképzési szak indítása

A MAB az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetemen támogatja a rabbihelyettes alapszak indítását.

Indoklás:

A tanterv számadatai és sarokpontjai a KKK alapján készültek, annak megfelelnek. A megadott szakmai kompetenciák a tanterv alapján megszerezhetők. A szak felépítése jó, az infrastrukturális követelmények teljesülnek, az oktatói gárda megfelelő szakmai jártassággal rendelkezik. A bizottság bizonyos átcsoportosítást javasolt az alapozó és szakmai törzstárgyak struktúrájában, a benyújtók ezt elvégezték.

Megjegyzés:

A legalább 10 kreditnyi pedagógiai-pszichológiai előtanulmányok megszervezésére és gyakorlatok lebonyolítására szolgáló kurzusok témaköreire vonatkozó MAB elvárásokat a tanári mesterszak indításával kapcsolatos MAB irányelvek 3. pontja tartalmazza

 

2006/6/X/3/27. (Szakind) Bs853 (Bk128) ELTE ének-zene alapképzési szak indítása

A MAB az ének-zene alapképzési szak Eötvös Loránd Tudományegyetemen való indítását a kérelemben megnevezett szakirányokkal (karvezetés, egyházzene szakirányok) az alábbi megjegyzésekkel támogatja.

Megjegyzés:

A kérelmező intézmény kapja meg a szakértői véleményeket.

 

2006/6/X/3/28. (KK) Mk53 ELTE szociológia mesterszak létesítése

A MAB támogatja a szociológia mesterszak létesítését a tervezett szakirányokkal (adatfeldolgozás és adatelemzés, ifjúság- és oktatásszociológia, gazdaság- és szervezetszociológiai elemző, közvélemény-kutató, kultúra- és művészetszociológia, nemzeti- és etnikai kisebbségek szociológiája, roma társadalom és kultúra, társadalmi interakciók szociológiája, társadalmi hatásvizsgálat, társadalmi nemek (gender), településszociológia, vallásszociológia) az indoklásban szereplő ajánlott korrekciókkal és megjegyzésekkel.

 

Indoklás:

A szakmai konszenzussal kidolgozott tervezet szerinti szakmai tartalom, szakszerkezet elfogadható, a korábbi egyetemi szintű szociológus képzés értékeit megőrzi. A tervezett szakirányok nevesítése és majdani indítása nem kifogásolható, különös tekintettel arra, hogy az ezekhez a szakirányokhoz rendelt ismereteket, szakszociológiákat a tervezetet készítő intézmények ma is oktatják az egyetemi szintű szociológia szakon folyó képzésben.

Korrekció szükséges ugyanakkor az alábbiak szerint: 

Meg kell még jegyezni, hogy:

 

2006/6/X/3/29. (KK) Mk74-98 SZTE-ZSKF vallástudomány mesterszak létesítése

A MAB az indoklásban szereplő megállapítással a vallástudomány mesterszak létesítését vallástörténet, valláselmélet, vallás a változó világban szakirányokkal támogatja.

Indoklás:

A mesterszak létesítése indokolt. Az alapszak struktúrához megfelelően illeszkedik. A szak neve, a szakképzettség megnevezése, a képzés szintje összhangban vannak.

A benyújtók a korábbi bírálatokban megfogalmazottak szerint átdolgozták a kérelmet.

 

2006/6/X/3/30. (KK) Mk114 SZHF (+SZAGHF, DRHE, EHE) hittanár-nevelő mesterszak létesítése

A MAB támogatja a hittanár-nevelő mesterszak létesítését az indoklásban szereplő észrevételekkel.

Indoklás:

A Tanárképzési bizottság az alábbiakat jegyzi meg, és kéri a hiányosságok korrigálását:

 

2006/6/X/3/31. (KK) Mk78 BCE (+ELTE, PTE, SZTE, CEU, ZSKF) politikatudományi mesterszak létesítése

A MAB támogatja a politikatudományi mesterszak létesítését a tervezett szakirányokkal (Európa tanulmányok, közkapcsolatok, összehasonlító politika, politikaelméleti, politikai intézményrendszer, politikai kommunikáció, politikai kutatás-módszertani, regionális és helyi kormányzás, valamint választási tanulmányok), az indoklásban szereplő megjegyzéssel.

Indoklás:

A mesterszak létesítése indokolt, az alapszakok képzési rendszeréhez illeszkedik, a szak kiegészített, korrigált tervezet szerinti képzési és kimeneti követelményei elfogadhatók. Meg kell azonban jegyezni, hogy az új, már hatályos Ftv. 33.§. (1) bekezdése értelmében a tervezett 4 féléves, 120 kredites képzésben – teljes idejű képzést feltételezve – a minimális tanórák (kontaktórák) száma 1200 óra kell legyen. A tervezetben 800 kontaktóra szerepel, ezért felhívjuk a figyelmet, hogy a szakindítási beadványok készítőinek az említett rendelkezést a tanterv összeállításakor ajánlott figyelembe venni.

 

2006/6/X/3/32. (KK) Mk112 ELTE (+DE, PTE, BCE) szociális munka mesterszak létesítése

A MAB az Eötvös Loránd Tudományegyetem – mint konzorciumi koordináló – által benyújtott szociális munka mesterszak létesítését támogatja az indoklásban szereplő megjegyzéssel.

Indoklás:

A tervezet jól tükrözi a szociális munka mesterszinten elvárható szakmai tartalmát, ugyanakkor igény merülhet fel arra, hogy a mesterszakban a szociális munka szélesebb, „alkalmazott” szakterületeire képző, karakteres szakirány(ok) (pl. felekezeti szociális munka, mentálhigiénés családterapeuta stb.) jelenjenek meg. Várhatóak tehát szakirányok beillesztésére vonatkozó javaslatok, amelyek megfelelő kidolgozottság esetén a mesterszak szakmai törzsanyagához illesztve, a differenciált szakmai ismeretek körébe befogadhatók lehetnek.

2006/6/X/3/33. (KK) Mk113 ELTE (+DE, PTE, BCE) szociálpolitika mesterszak létesítése

A MAB támogatja a szociálpolitika mesterszak létesítését a tervezett szakirányokkal (területi szociálpolitika, foglalkoztatáspolitika), az indoklásban szereplő korrekciós javaslattal.

Indoklás:

A szak létesítése szakmailag indokolt, a társadalomtudományi, ill. a szociális képzések rendszerébe illeszkedik, ugyanakkor a képzési cél és az elsajátítandó kompetenciák tekintetében is markánsan különbözik a szociális munka mesterszaktól. A tervezett képzési és kimeneti követelmények egy, a belépési feltételekre vonatkozó, alábbi korrekciós javaslattal elfogadhatók:

A KKK-tervezet 6.b. pontjában a bemeneti feltételek módosítása javasolt akként, hogy a „.. legalább két évet dolgozott szociális szakterületen” feltétel elhagyandó. A „releváns szakmai gyakorlattal rendelkezik” előírás elegendő és a felsőoktatási intézményeknek meghagyja a mérlegelés lehetőségét a felvételnél.

 

2006/6/X/3/34. (KK) Mk71 RTF rendészeti vezető mesterszak létesítése

A MAB támogatja a rendészeti vezető mesterszak létesítését az indoklásban szereplő észrevételekkel.

Indoklás:

A szak illeszkedik a képzési szerkezethez, a képzés célja indokolt és megvalósítható. A tervezett szak és a rokon szakok között markáns eltérés van. A képzési idő  és az előtanulmányi feltételek összhangban vannak a képzés céljával és a vonatkozó jogszabályokkal. Az általános és szakmai kompetenciák igazodnak a képzés struktúrájához, a szakképzettség a rendészeti szerveknél egyértelműen hasznosítható. A mesterszak valamennyi igazgatási szakot illetve a határrendészeti és -védelmi vezetői alapszakot is elfogadja előzményként, a kritérium ismeretkörök azonban általánosan vannak maghatározva, ezért az indítási kérelemben mutassák be a különböző tudással érkező hallgatók felzárkóztatásának módját. Egy középfokú nyelvvizsga előírása elegendő.

 

2006/6/X/3/35. (KK) Mk72 BCE közigazgatási szakértő mesterszak létesítése

A MAB támogatja a közigazgatási szakértő mesterszak létesítését az indoklásban szereplő észrevételekkel.

Indoklás:

A szak illeszkedik az alapszak struktúrához, a képzés célja szakmai és társadalmi szempontból indokolható. A képzés célja és a törzsanyag markánsan eltér a jogi és igazgatási képzési ág többi szakjától, a jogászképzéshez képest hangsúlyosabbak az igazgatástudományi tárgyak és a szervezési, közmenedzsment ismeretek. Az általános és szakmai kompetenciák összhangban vannak a kormányrendeletben előírtakkal, a korábbi egyetemi végzettségnek való megfelelés biztosított. A mesterszak felkészít a doktori képzésre és biztosítja a tehetséggondozást. A tananyagstruktúra alapján a képzés nemzetközi versenyképessége biztosított. A mesterszak valamennyi igazgatási szakot elfogadja előzményként, a kritérium ismeretkörök azonban általánosan vannak maghatározva, ezért az indítási kérelemben mutassák be a különböző tudással érkező hallgatók felzárkóztatásának módját. Egy középfokú nyelvvizsga előírása elegendő.

 

2006/6/X/3/36. (KK) Mk121 ELTE jogász mesterszak létesítése

A MAB támogatja a jogász mesterszak létesítését az indoklásban szereplő észrevételekkel.

Indoklás:

A képzés illeszkedik az alapszak struktúra képzési területeihez, létesítése nem csak indokolt de szükségszerű, a jogász szakemberek képzése jelentős, alapvető társadalmi igényt elégít ki. A képzési idő, a képzés főbb tanulmányi területei összhangban vannak a képzés céljával és a vonatkozó jogi szabályozással. A képzési és kimeneti követelmény megfelelően rögzíti az általános és szakmai kompetenciákat. A MAB ugyanakkor javasolja, hogy a korábbi képesítési követelményekben szereplő záróvizsga követelmények (a záróvizsga részei) szerepeljenek a képzési és kimeneti követelményekben is. Az új követelmények biztosítják a korábbi egyetemi szintnek való megfelelést, megőrzik a jogászképzés értékeit és hagyományait.

 

2006/6/X/3/37. (KK) Mk80 (Ms18) PE színháztörténet mesterszak létesítése

A MAB támogatja a színháztörténet mesterszak létesítését az indoklásban szereplő módosítási javaslatokkal.

Indoklás:

A szak létesítése szakmailag és társadalmilag indokolt, a képzési cél és a képzés tartalma összhangban van egymással. A doktori képzés előkészítéséhez a szabadon választható elméleti és gyakorlati tárgyak megfelelő lehetőséget nyújtanak.

Módosítási javaslatok:

 

 

Észrevétel:

A 129/2001 (VII.3.) Korm. rendeletben foglalt jogelőd színháztörténet egyetemi szintű szak a Bölcsészettudományokon belül a 6.8. Művészeti és művelődéstörténeti tudományok és a 6.10. Média- és kommunikációs tudományok tudományágakba volt sorolva. Jelen mesterszak nem szerepel a 289/2005. (XII.22.) számú Korm. rendeletben, besorolását illetően a bizottság támogatja a kérelemben megjelölt bölcsészettudományi képzési terület, azon belül a magyar képzési ághoz való sorolást, illetve ezen túlmenően az 6.2. Irodalomtudományok tudományági besorolást javasolja.

A teatrológia szak bolognai képzési struktúrába való illeszkedése nehézségekbe ütközik, hiszen e tudományág elkülönülése a drámatörténettől vagy drámaelmélettől éppen abból a belátásból táplálkozott, hogy annak keretein belül a színházi jelenség, illetve színházi esemény számos aspektusa nem tárgyalható. A színháztörténet képzés olyan komplex képzési forma, amely szétfeszíti az irodalomtörténet keretében megjelenő drámatörténet határait. Interdiszciplináris tárgyról van szó, amelyet jobb híján el lehet helyezni az irodalomtudományok között, amelyekkel kétségtelenül rokonságot tart, s mivel a tradíció is ideköti, bár formálisan számos egyéb diszciplínával is rokonságot tart.

 

2006/6/X/3/38. (KK) Mk100 SZFE színházi koreográfus mesterszak létesítése

A MAB a színházi koreográfus osztatlan képzési szak létesítését nem támogatja.

Indoklás:

A beadványban alapozó négy éves táncművész képzést jelöl meg az egyetem (ilyen képzés csak a MTF kereteiben folyik) így nem tisztázott, hogy az ezt követő még plusz 5 éves színházi koreografus képzés mit tartalmaz? Ez így kilenc éves képzést jelentene! Ma folyik egyfajta pótlólagos oktatás az SZFE-n, melyben az MTF már végzett művészei és tanárai, 8 féléves ráképzésben részesülnek, mint színházi koreográfus. Gyakorlatban ez egy nem teljesen tisztázott együttműködés a két felsőoktatási intézmény között. A Magyar Táncművészeti Főiskola és a Budapesti Kortárstánc Főiskola által beterjesztett osztott képzések megoldást jelenthetnek a főiskolát végzett táncművészek számára, akik mester diplomát kívánnak szerezni, ugyanakkor az alap- és mesterszak indításának lehetősége a Színház- és Filmművészeti Egyetem számára is nyitva áll.

A bizottság javasolja a koreográfus alapképzési szakot kidolgozó konzorcium nevében a létesítési kérelmet benyújtó Magyar Táncművészeti Főiskolával, a koreográfus mesterszak esetében pedig a létesítést kidolgozó és benyújtó Budapesti Kortárstánc Főiskolával a szakmai egyeztetésekhez a kapcsolat felvételét.

 

2006/6/X/3/39. (KK) Mk129 PPKE kánonjogász mesterszak létesítése

A MAB támogatja a (katolikus) kánonjogász mesterszak létesítését az indoklásban szereplő észrevételekkel.

Indoklás:

A kérelem a (katolikus) kánonjogász szaknak tulajdonképpen az új lineáris rendszerben történő folytatása. A kánonjog speciális római katolikus szakterület, melyhez sajátos képzés szükséges, ezt valósítja meg. Bemeneti oldalon négy elfogadott alapszakot is megjelöl a tervezett mesterszak, így jól illeszkedik a hitéleti képzések alapszaki struktúrájához. Biztosított a korábbi egyetemi végzettséggel való megfeleltetése is. A képzési idő 4-6 félévben történő megadását csupán a II/2 egy fél mondata indokolja, mint a „kánoni előírás”. Ez tehát egy megengedő feltétel, a szaklétesítő eszerint eldönthetné, hogy 4 vagy 6 félévben kívánja elvégeztetni a szakot. Nem világos, hogy mi különíti el a 120 vagy 180 kredites oktatást, illetve az azok alapján szerezhető végzettséget – ezen a ponton a tervezetben egyértelmű meghatározásra van szükség.

 

2006/6/X/3/40. (KK) Mk130 PPKE katolikus teológus osztatlan mesterszak létesítése

A MAB jóváhagyólag tudomásul veszi az osztatlan katolikus teológus (MA) szak létesítését az indoklásban szereplő észrevételekkel.

Indoklás:

A plénum, tekintettel a képzés hitéleti tartalmára, és figyelembe véve az OM és az MKE-MRE-MEE valamint a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége között 2005. márciusban létrejött megállapodást (miszerint a teológus képzések az érintett fenntartók alá tartozó felsőoktatási intézményekben a kétciklusú képzési rendszerben osztatlan képzésként folytatódnak és mesterszintű oklevéllel fejeződnek be), jóváhagyólag tudomásul veszi, hogy a Magyar Katolikus Egyház elkészítette a fenntartása alá tartozó intézmények számára az osztatlan teológus képzés képzési és kimeneti követelményeit. A tervezet illeszkedik a bizottság által javasolt szakszerkezethez, amely lehetővé teszi, hogy „az egyházi intézményeknél a saját elnevezés, pl. felekezeti meghatározás használható.”

 

2006/6/X/3/41. (Szakind) Ms18 (Mk80) PE színháztörténet mesterszak indítása

A MAB nem támogatja a színháztörténet mesterszak indítását a Pannon Egyetemen.

Indoklás:

A szak tanterve az Ftv 33.§ (1) bekezdésében előírt, félévenként legalább háromszáz tanórával (1200) szemben 945 tanórát tartalmaz, tehát nem felel meg a jogszabályi előírásoknak.

A szakfelelős a PE-n részfoglalkozásban látná el feladatait, a PTE teljes állású egyetemi tanára és a magyar alapszakjának szakfelelőse. A MAB követelményrendszere nem teszi lehetővé egyidejűleg két szak felelősségének vállalását, és jelen esetben szakmailag nem indokolt eltekinteni a szakfelelősre érvényes elvárásoktól.

A szakfelelős a PTE-n 20 kredit értékű tantárgyért felel, a tervezet szerint a Pannon Egyetemen további 9 kreditnyi tantárgyfelelősség hárulna rá, ami mindösszesen több mint ami a MAB követelmények szerint elfogadható (25).

Az oktatók közül, a mesterképzésben szokatlan módon, mindenki mindent tanít. Szakmai szempontból indokolt lenne törekedni arra, hogy az oktatók egy-egy részterület specialistáiként vállaljanak feladatot a képzésben.

2006/6/X/3/42. (Szakind) Ms26 ZSKF vallástudomány mesterszak indítása

A MAB támogatja, hogy a Zsigmond Király Főiskola a vallástudomány mesterszakon, a tervezett három szakirányon (vallástörténet, valláselmélet, vallás a modern világban) képzést folytasson.

Indoklás:

A benyújtók a szakmai törzsanyagban a jelentős vallási hagyományok közül hiányolt keleti vallások ismertetését pótolták az írásos véleményekben megfogalmazottak alapján.

 

2006/6/X/3/43-46. (KK) Mk99, Mk101-103 SZFE színművész, színházrendező, színházi dramaturg, filmdramaturg osztatlan képzési szakok létesítése

A MAB a színművész (zenés színész, báb színész szakirányok), a színházrendező (zenés színházrendező szakirányok), a színházi dramaturg (színháztörténész-színházi szakíró, színműíró-műfordító szakirányok), valamint a filmdramaturg (filmíró-dramaturg, kreatív producer-dramaturg szakirányok) osztatlan képzési szakok képzési és kimeneti követelményeit a kérelmekben megjelölt szakirányokkal támogatja.

 

2006/6/X/3/47-52. (KK) Bk129-134 KE mozgóképkultúra és médiaismeret, kézműves, plasztikai ábrázolás, képi ábrázolás, elektronikus ábrázolás, környezetkultúra alapképzési szakok létesítése

A MAB a mozgóképkultúra és médiaismeret (mozgóképkultúra terjesztő, mozgóképkészítő, multimédiafejlesztő szakirányok), a kézműves (szövött textilművesség, festett-nyomott textilművesség, nemszőtt-nemez textilművesség, bőrművesség, kerámiaművesség szakirányok), a plasztikai ábrázolás (szobrászat, érmészet, díszítőszobrász, báb- és játékkészítő szakirányok), képi ábrázolás (festészet, képgrafika, díszítőfestő szakirányok), elektronikus ábrázolás (elektrográfia, webdesign, képanimátor szakirányok), valamint környezetkultúra (környezetprezentáció, tárgyprezentáció, látványprezentáció szakirányok) alapszak létesítésére vonatkozó kérelmét a megjelölt szakirányokkal támogatja.

Javasolt tudományág: 7.3. Képzőművészet, 5,6. Neveléstudományok.

 

2006/6/X/3/53-55. (KK) Bk137-139 MTF táncművész, koreográfus, táncos és próbavezető alapképzési szakok létesítése

A MAB a táncművész (klasszikus balett, néptánc, moderntánc, kortárstánc, színházi tánc szakirányok), a koreográfus és a táncos és próbavezető (klasszikus balett, néptánc, moderntánc, társastánc, kortárstánc, divattánc, színházi tánc szakirányok) alapképzési szakok képzési és kimeneti követelményeinek engedélyezését a kérelmekben megnevezett szakirányokkal támogatja.

Javasolt tudományág: 7.7. Tánc- és mozdulatművészet.

 

2006/6/X/3/56-57. (KK) Mk133, Mk134 BKTF kortárstáncművész, koreográfus mesterszakok létesítése

A MAB a kortárstáncművész és a koreográfus (klasszikus balett, néptánc, moderntánc, társastánc, kortárstánc, színházi tánc szakirányok) mesterképzési szakok képzési és kimeneti követelményeinek engedélyezését a kérelemben megnevezett szakirányokkal támogatja. Javasolt tudományág: 7.7. Tánc- és mozdulatművészet.

 

2006/6/X/3/58-64. (KK) Mk122-128 LFZE klasszikus hangszerművész, Kodály zenepedagógia szakértő, egyházzene művész, régizene hangszerművész, klasszikus énekművész, zeneteoretikus, muzikológus mesterszakok létesítése

A MAB a klasszikus hangszerművész, Kodály zenepedagógia szakértő, egyházzene művész, régizene hangszerművész, klasszikus énekművész, zeneteoretikus, valamint muzikológus mesterképzési szakok képzési és kimeneti követelményeit a kérelmekben megjelölt szakirányokkal támogatja. Javasolt tudományág: 7.6. Zeneművészet.

 

    1. Több kollégiumot érintő ügyek

Előterjesztők: Páczelt I., Szendrő P. Róna-Tas A.

 

2006/6/X/4/1. (KK) Bk126 (Bs842) SE-PPKE molekuláris bionika alapképzési szak létesítése

A MAB megjegyzésekkel támogatja a molekuláris bionika alapszak létesítését az indoklásban jelzett fenntartásaival.

Indoklás:

A tervezett alapképzési szak tagadhatatlanul újszerű, - talán túlzottan is - széleskörű ismeretanyag átadását célozza – a szűknek tűnő - 7 félévben, és a biológiai, fizikai-kémiai, elektronikai és információs technológiai, orvosi alapismereteket integrálni képes szakemberek képzését kívánja megalapozni.

A multidiszciplinaritást is kifejezni szándékozó „bionika” elnevezés jobb javaslat híján fogadható el, a szaknévben a „bio” összetevő alapja pl. a - tervezet szerint - mindösszesen 18-34 kreditnyi biológiai ismeretek (1-1 félév sejtbiológia, biofizika, neurobiológia ill. genetika), nem igazán meggyőző.

A szaklétesítési kérelemmel egyidejűleg benyújtott szakindítási beadvány véleményezését a MAB a szak létesülését, azaz az elfogadott képzési és kimeneti követelmények megjelenését (pl. az OKM honlapján) követően végzi el, s amennyiben a KKK a beadványban bemutatottak alapján, de a fentieket is figyelembe vevő tartalommal jelenik meg, a szak indítását támogatni fogja.

 

2006/6/X/4/2. (KK) Mk9-35átd. BME-PE egészségügyi mérnök mesterszak létesítése

A MAB az egészségügyi mérnök mesterszak létesítését az indoklásban megfogalmazott észrevételekkel támogatja.

Indoklás:

A benyújtók kapják meg a Fizikai tudományok bizottságának véleményét részletesen alátámasztó bírálat másolatát.

Megjegyzés:

A szakindítási beadványban részletesen be kell mutatni, hogy a különböző szakterületekről belépőknek (pl. gépészmérnöknek, vagy orvosnak) milyen ismeretekkel kell rendelkeznie a sikeres mesterképzés folytatásához.

 

2006/6/X/4/3. (KK) Mk75 (Ms20) SE-PPKE orvosi biotechnológia mesterszak létesítése

A MAB támogatja az orvosi biotechnológia mesterszak létesítését az indoklásban tett megjegyzésekkel és korrekciós javaslatokkal.

Indoklás:

A tervezett multi (vagy inkább inter) diszciplinárisnak mondható, különböző tudományterületek szak-ágainak (biomedicina, információtechnológia, gyógyszerfejlesztés, stb.) ismereteit összehangoltan oktató képzés létrehozása indokolt, és előremutató, bár a javasolt képzési és kimeneti követelmények kidolgozottságán javítani kell, korrekciók a tervezeten javasoltak.

A szaklétesítési kérelemmel egyidejűleg benyújtott szakindítási beadvány véleményezését a MAB a szak létesülését, azaz az elfogadott képzési és kimeneti követelmények megjelenését (pl. az OKM honlapján) követően végzi el.

 

2006/6/X/4/4. (KK) Mk76 (Ms21) SE-PPKE info-bionika mesterszak létesítése

A MAB támogatja az info-bionika mesterszak létesítését az indoklásban tett megjegyzésekkel és korrekciós javaslatokkal.

Indoklás:

A tervezett mesterszak létesítése indokolt, célja, hogy komplex, természettudományos, elektronikai, informatikai és orvostudományi ismeretekkel rendelkező szakembereket képezzen, akik a bio-info-medicinális tudományterületek önálló kutatási, alkalmazási és fejlesztési feladatok ellátására képesek, fontos és időszerű. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy egy ilyen új szak létesítésekor jobb lenne kissé általánosabb tudást megcélozni, nem pedig ilyen mértében a jelenleg érintett két intézmény konkrét kutatásaira épülőt.

A szaklétesítési kérelemmel egyidejűleg benyújtott szakindítási beadvány véleményezését a MAB a szak létesülését, azaz az elfogadott képzési és kimeneti követelmények megjelenését (pl. az OKM honlapján) követően végzi el.

 

2006/6/X/4/5. (KK) Mk70 SE sportmenedzser mesterszak létesítése

A MAB a sportmenedzser mesterszak létesítését nem támogatja az indoklásban szereplő kifogások okán.

Indoklás:

A tervezett interdiszciplináris – a sport- valamint a közgazdaságtudományok tudományágba is tartozó – mesterszak létesítése, indokoltsága elfogadható, azon az alapon, hogy az ilyen komplex mesterszintű tudással rendelkező szakemberekre szükség van, a sport(kultúra) szerepe és súlya egy egészséges társadalomban nem kérdéses, szervezése és irányítása magas szintű szakértelmet követel.

Mesterszinten képzett, sport-menedzselésre felkészült gazdasági szakemberek képzése indokolt célkitűzés. Ez megoldható lenne akár a fenti hiányosságokat kiküszöbölő önálló mesterszakként, akár valamelyik üzleti mesterszak szakirányaként.

 

2006/6/X/4/6. (KK) Mk95 SE szociális munka mesterszak létesítése

A MAB a Semmelweis Egyetem által kidolgozott tervezet alapján a szociális munka mesterszak létesítését - mint a szociális munka mesterszak létesítéséhez nem irányadó elképzelést - nem támogatja.

Indoklás:

A Semmelweis Egyetem mint kidolgozó elképzelését tartalmazó tervezet a szaknak az intézmény által indítandó - mentálhigiénés családterapeuta (asszisztens)- szakirányára helyezi a hangsúlyt olyannyira, hogy a szakmai törzsanyagban a szociális munka szakmai tartalma elfogadhatatlanul alacsony arányban jelenik meg. (Megjegyzendő még, hogy a tervezett szakirány, illetve szakképzettség elnevezésében az asszisztens szó egy mesterképzésben szerzett végzettséggel nem harmonizál.)

A tervezett szakirányú ismeretek és kialakítandó kompetenciák azonban illeszthetők a – más beadványok alapján – a MAB által létesíteni ajánlott szociális munka vagy egészségügyi szociális munka mesterszakba szakirányként. (E lból ajánlott az adott mesterszakokat kidolgozó/koordináló intézmények, az ELTE, illetve a Debreceni Egyetem illetékeseinek megkeresése.)

Fentiek értelmében a szaklétesítéssel egyidejűleg benyújtott szakindítási kérelmük véleményezése okafogyottá vált.

 

2006/6/X/4/7. (KK) Mk96 DE egészségügyi szociális munka mesterszak létesítése

A MAB támogatja az egészségügyi szociális munka mesterszak létesítését az ajánlott korrekciós javaslatokkal és megjegyzésekkel.

Indoklás:

Az hogy a mesterképzés szintjén valósuljon meg az egészségügyi irányultságú szociális munkások képzése indokolt, az önálló mesterszak létesítése támogatható, a nemzetközi gyakorlatban is van rá példa.

A szak célkitűzése, az elsajátítandó kompetenciák és a végzettek alkalmazási köre meglehetősen szélesre tervezett, a csatolt szakvélemények felvetéseit figyelembe véve esetleg szűkíthetők, a szakmai kompetenciák kidolgozottabbá és konkrétabbá tehetők.

Ugyanakkor a mesterszakba illeszthető lenne a mentálhigiénés ismeretek átadása is, akár szakirány keretében is.

 

2006/6/X/4/8. (Szakin) Bs786átd. NyME műszaki szakoktató alapképzési szak indítása

A MAB a műszaki szakoktató alapképzési szak indítási engedélyének megadását a Nyugat-Magyarországi Egyetemen támogatja.

Indokolás:

A tanterv megfelel a képzési és kimeneti követelményeknek, a tananyag színvonalas, korszerű ismereteket tartalmaz, így a képzési célok is megvalósíthatók. Ugyanakkor a MAB a következőkre hívja fel az intézmény figyelmét:

 

    1. Intézmény-, ill. karlétesítések, külföldi intézmény működése

Előterjesztő: Róna-Tas András

 

2006/6/X/5/1. (Int) Li5 WSÜF intézménylétesítés

A MAB a Wekerle Sándor Üzleti Főiskola állami elismerését támogatja.

Indoklás:

A MAB 2005/8/III/2/66. sz. határozatával támogatta a létesítendő főiskolán a nemzetközi gazdálkodás alapszak indítását, de 2005/8/III/2/85. sz. határozatában nem támogatta a kereskedelem és marketing alapszak indítását. Ez év márciusában beérkezett ennek a szaknak a javított kérelme. Ennek elfogadását a MAB a 2006/6/X/3/21. sz. határozatával kétéves működési időtartamra javasolja, így az intézmény már rendelkezik a létesítéshez szükséges két alapszakkal, ezért a bizottság a főiskola létesítésének engedélyezését támogatja. Kétévi működés után azonban javasoljuk az intézmény jelzett gazdálkodástudományi képzése akkreditációját felülvizsgálni, hogy valóban kialakul-e egy stabil oktatógárda, amelyben megfelelő arányban szerepelnek a teljes munkaidőben foglalkoztatott oktatók.

 

2006/6/X/5/2. (Int) Li7 SOTER Nemzetközi Informatikai Főiskola intézménylétesítés

A MAB a Soter Nemzetközi és Informatikai Főiskola állami elismerését nem támogatja.

Indoklás:

Az intézmény állami elismerésére irányuló kérelem keretében három alapszak indítását is kérelmezte a benyújtó intézmény; a MAB nem támogatta a szakok indítását. A beadvány több, egymásnak ellentmondó információt tartalmaz: a bevezető részben három karból álló intézmény szerepel, a későbbiekben csak tanszékeket említ a beadvány, a tervezett hallgatói összlétszámra három különböző szám is olvasható.

A felsorolás szerint az oktatók döntő többsége más felsőoktatási intézményben, vagy kutatóintézetben dolgozik. Be kellene mutatni, közülük hányan választják elsődleges munkahelyüknek a leendő Főiskolát, és kik fognak további jogviszonyban itt dolgozni.

A felvázolt infrastruktúra egy 3000 hallgatóval számoló főiskola rendeltetésszerű működéséhez nem elegendő. Az intézménynek nincs könyvtára (tervezett hallgatói létszám mellett a 25 m2-es szobát, 10 000 kötettel és 30 hallgatói ülőhellyel aligha lehet könyvtárnak nevezni).

A kérelem alapján nem látszik megvalósíthatónak az oktatást alátámasztó kutató/alkotó műhely megteremtése, a hallgatók tudományos munkára és értelmiségi attitűdre való felkészítése, ami egy felsőoktatási intézménytől feltétlenül elvárható.

 

2006/6/X/5/3. (Kar) Lk8 BGF Közszektor Gazdaságtani és Szolgáltatási Kar létesítés

A MAB a Közszektor Gazdaságtani és Szolgáltatási Kar létesítését a Budapesti Gazdasági Főiskolán nem támogatja.

Indoklás:

A karlétesítésnek az előfeltétele ez esetben a közszolgálati alapszak indítási kérelmének (Bs826.) elfogadása. Mivel ezt a kérelmet a MAB a 2006/6/X/3/20. sz. határozatával nem támogatta, így a karlétesítési kérelem oka fogyottá vált.

 

2006/6/X/5/4. (Int) Lm8 Groupe ESSCA külföldi intézmény magyarországi működés engedélyezésének kérése

A MAB a Groupe ESSCA magyarországi működésének engedélyezését támogatja, mivel az intézmény hitelt érdemlően dokumentálta, hogy érvényes francia akkreditációval rendelkezik.

 

    1. Korábbi MAB határozat módosítása (élelmiszerbiztonsági- és minőségi mérnök)

Előterjesztő: Szendrő P.

 

2006/6/X/6. (KK) Mk47mód. BCE élelmiszer-biztonsági és – minőségi mérnök mesterszak létesítése

A MAB a kérésnek helyt adva, támogatja, hogy a korábbi, 2006/5/VII/4/1. sz. határozatától eltérően, a Budapesti Corvinus Egyetem koordinálta konzorcium által átdolgozott kérelem szerinti mesterszak neve élelmiszer-biztonsági és –minőségi mérnök mesterszak legyen.

 

Zenetudományi szakok esetében a létesítéseket támogatjuk, az indításokat a plénum levette a napirendről, amíg a minisztérium hivatalosan nem teszi közzé a kkk-kat. A testület e döntését minden véleményezett kkk-ra kiterjesztette. (lásd fenti határozat: 2006/6/VIII//1. (Elj) Alap- és mesterszakok indításának új eljárási rendje)

 

  1. Doktori ügyek
    1. Pannon Egyetem doktori iskola

2006/6/XI/1. (DI) D173 PE interdiszciplináris doktori iskola létesítése

A MAB az Interdiszciplináris: 1.Természettudományok (1.2 fizikai tudományok, 1.5 biológiai tudományok); 2. Műszaki tudományok (2.4 anyagtudományok és technológiák) doktori iskola létesítését a Pannon Egyetemen támogatja. DI vezető: Dr. Vonderviszt Ferenc, egyetemi tanár, DSc.

Indoklás:

A matematika- és számítástudomány a doktori iskola átfogó tematikája (nanoszerkezetek tervezése, előállítása, biológiai makromolekulák (fehérjék) nano-és biotechnológia alkalmazásai) szempontjából értékes segédtudománynak minősül. A programban részt vevő matematikusok, bár szakterületük elismert szakemberei, ahhoz kevesen vannak, hogy e tudományágban doktori címet adjanak ki, ezért a MAB az interdiszciplináris doktori iskolában e tudományág önálló programként való működtetését nem támogatja.

A doktori iskola tudományágaiban az Egyetem képzésre, doktori fokozat odaítélésére, valamint habilitációs eljárás lefolytatására jogosult. Jogosult továbbá arra, hogy doktori fokozatként honosíthatja a külföldön szerzett tudományos fokozatot akkor, ha a tudományos fokozat megszerzésének követelményei megfelelnek vagy kiegészítő feltételek előírásával megfeleltethetők a doktori fokozat megszerzéséhez előírt követelményeknek.

 

    1. Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetemen új doktori iskola létesítése

2006/6/XI/2. (DI) D166 AGYE interdiszciplonáris doktori iskola létesítése

A MAB támogatta az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem Interdiszciplináris: 5. Társadalomtudományok (5.3. Állam-és jogtudományok, 5.8. Politikatudományok) 6. Bölcsészettudományok (6.1 Történelemtudományok) doktori iskola létesítését. DI vezető: Dr. Gergely András, egyetemi tanár, DSc.

Indoklás:

Természetesen a közép-európai térség komplex társadalmi vizsgálatának része a közgazdaságtudomány, de a véleményezésre benyújtott pályázatban a program terve nem nyújt elégséges alapot e tudományágban önállóan doktori fokozat odaítéléséhez, mert a részprogram tartalmi és személyi feltételek tekintetében nem elégíti azokat a nemzetközi, ill. hazai követelményeket, amely alapján egy interdiszciplináris doktori iskolában az egyik programalkotó diszciplínaként megjelenhetne.

Az intézmény kapja meg a közgazdaságtudományi programról a szakértői véleményt.

A doktori iskola tudományágaiban az Egyetem képzésre, doktori fokozat odaítélésére, valamint habilitációs eljárás lefolytatására jogosult. Jogosult továbbá arra, hogy doktori fokozatként honosíthatja a külföldön szerzett tudományos fokozatot akkor, ha a tudományos fokozat megszerzésének követelményei megfelelnek vagy kiegészítő feltételek előírásával megfeleltethetők a doktori fokozat megszerzéséhez előírt követelményeknek.

 

    1. Doktori iskola új vezetőjének jóváhagyása

Előterjesztő: Róna-Tas András

 

2006/6/XI/3.1. (DI) D47 DE irodalomtudományok doktori iskola vezetőjének személyében változás

A MAB plénuma támogatta az új vezető megbízásának jóváhagyását.

 

Int.

DI

száma

DI tudományági

besorolása

Régi vez.

Új vez.

Megjegyzés

DE

D47

Irodalomtudományok

Bitskey István

Abádi Nagy Zoltán

2006.09.01-től

Indok: rotáció

 

2006/6/XI/3.2. (DI) D66 SZIE állatorvostudományok doktori iskola vezetőjének személyében változás

A MAB plénuma támogatta az új vezető megbízásának jóváhagyását.

 

Int.

DI

száma

DI tudományági

besorolása

Régi vez.

Új vez.

Megjegyzés

SZIE

D66

Állatorvostudományok

Rudas Péter

Huszenicza Gyula

Indok: a régi vezető elhunyt

 

 

  1.       Állásfoglalás a tudomány szerepéről a felsőoktatás minőségének meghatározásánál

Előterjesztő: Róna-Tas András

Lásd fentebb.

 

  1.     Magyar vállalatok a jobb felsőoktatásért (Sajtóközlemény) – javaslat szeptemberi tanácskozás összehívására

Előterjesztő: Tardy Pál

Magyar vállalatok a jobb felsőoktatásért! (2006. márciusában született sajtóközlemény) címmel Tardy Pál előterjesztését minden plénumtag megkapta. A sajtóközlemény a magyar vállalatok állásfoglalását, igényeit, ígéreteit, javaslatait fogalmazza meg. A sajtóközlemény teljes szövege a www.felvi.hu internetes honlapon is olvasható.

 

Tardy P.: Tanácskozást javasolt, aminek megszervezését a Felhasználói bizottság vállalta. Előadások megtartását javasolta.

Papp S.: Saját képzési rendszere a nagyvállalatoknak, mi is jelent ez? Nem versengenek-e majd ezek a felsőoktatással?

Tardy P.: Ezt a tárgyalások során tisztázni fogják.

Fésüs L.: Valószínűleg az FSZ képzésben találják meg a helyüket, nem lesz más útjuk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Következő elnökségi: 2006. szeptember 15. (péntek)             Következő plénumülés: 2006. szeptember 29.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Összeállította: Muhariné Szabó Szilvia

Korrigálták: szakreferensek

Ellenőrizte: Ruff Éva és Szántó Tibor

Jóváhagyta: Fésüs László

MAB Titkárság              1              11.09.06.

Muhariné Szabó Szilvia              K:\PLENUM\EMLEKEZT\2006\0630.doc