Autok4

A Miau Wiki wikiből
(HR:alsokozepkat szócikkből átirányítva)

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Alsó középkategóriás, dizel motorral szerelt, középfelszereltségű új személygépjárművek hasonlóságelemzése

A feladat előtörténete

Egy döntés meghozatalakor általában összehasonlítjuk a különböző megoldások előnyeit, hátrányait, mérlegeljük a felmerülő kockázatokat, és igyekszünk ésszerűen dönteni. Ám vannak helyzetek, amikor érdemes a józan ész érvei mellett az ösztöneinkre, esetleg az érzelmeinkre is hallgatni. Szerintem ilyen döntés az atóvásárlás is: számomra elsősorban az ár-érték arány a fontos, ám legalább ennyire befolyásolt döntésem meghozatalában az, hogy milyen hatással volt rám a próbavezetés alkalmával a jármű.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Autóvásárlás előtt az emberek alaposan tájékozódnak a különböző márkák ajánlatairól, interneten, reklámanyagok áttekintésével, személyesen keresik fel a márkakereskedéseket, teszvezetéssel segítik döntésüket. A probléma ezzel az, hogy általában előzetes információink befolyásolják döntéseinket, egyes márákkal kapcsolatban eleve előítéleteik vannak, esetleg ellenkezőleg: jónak de túl drágának tekintjük azokat, ezért kihagyjuk azokat az esélyesek közül. Ha előítéleteinken túl is lépünk, az összehasonlításnál problémáink lehetnek: nehéz ennyi márkát ilyen sok szempont alapján számítástechnikai segítség nélkül összehasonlítani. Pont emiatt sokan érzelmi döntést hoznak. Az általam használt módszer segíthet "racionalizálni" ezt a döntési mechanizmust.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Adatokat a márkakereskedések honlapjairól, a hahu.hu-ról, illetve saját élmények alapján gyűjtöttem.

Objektumok (sorok)

BMW 1-es

Chevrolet Lacetti Citroen C4

Fiat Bravo

Ford Focus

Honda Civic

Opel Astra

Seat Leon

Toyota Corolla

VW Golf

Attribútumok (X, Y oszlopok)

ár hengerűrtartalom

teljesítmény

átlagfogyasztás

biztonság

vezetési élmény

hahu.hu értékelése

A feladat által érintett célcsoportok

Szeretném azt mondani, hogy mindenki, aki alsó középkategóriás, dízel motorral szerelt, középfelszereltségű autót szeretne vásárolni,az érintett célcsoporthoz tartozik. Ám úgy gondolom, hogy mivel a hat attribútum közül egy a saját szubiektív véleményem, élményem, ami csak rám nézve bír többlet informácíóval, ezért a célcsoport inkább én magam vagyok, mások számára a bemutatott összehasonlítás inkább csak módszerében lehet érdekes. (esetleg a hozzám hasonló testalkatú, hasonló preferenciákkal bíró hölgyekkel bővíthető a célcsoport).

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A környezetem szerint gyakran ösztönösen döntök, autóvásárláskor is leginkább vezetési élmény alapján választottam volna. A feladat elvégzése egyértelműen hasznos abból a szempontból, hogy az élmény nem döntéshozó mechanimusként, hanem csak egy attribútumként kerül felhasználásra.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Adatokat gyüjtöttem, ezeket táblázatba rendeztem. Megoldásom egyediségét az adja, hogy nem csupán kézzelfogható, megcáfolhatatlan műszaki adatokat hasonlítottam össze, hanem szubiektív élményeket is atribútumként használtam. Az összegyűjtött "adatvagyont" bekódoltam, azaz az attribútumok értéktartományának emelkedő számsorrendjében kódokkal láttam el. A pivot táblába elkészítése az adatok helyességének ellnőrzése szempontjából volt fontos. Ezt követően a sorszám függvény alkalmazásával a rangsorszámokat határoztam meg. A segédtábla az egyes objektumok attribútumbeli különbségeit tartalmazza, a solver megkönnyítésére. A lépcsők tábla a solver számítás értékeit tartalmazza. A becslés tábla az Fkeres függvény alkalmazásával az objektumokhoz hozzárendelt attribútumok súlyszámait tartalmazza. Az elemzés következtetéseit a kapott érték és az adott pontszám különbsége alapján vontam le.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Tízből hat esetben a hipotézis és a becsés különbsége 0, két esetben negatív, két esetben pozitív előjelű a különbség, ám a pozitív és a negatív előjelű különbség is viszonyla nagy: 8 és 15,5 között mozog. Ennek valószínüleg a szubiektív adatok atribútumként való kezelése az oka.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Azoknál a típusoknál, amelyeknél a hipotézis és a becslés külömbsége 0, megfelelő ár-érték arányról beszélhetünk. Az összehasonlítás értelmében a Honda Civic számít a legjobb választásnak, hiszen a hipotézis és a becslés külömbsége -15,5. Még egy márka képviselője rendelkezik negatív előjelű különbséggel: a Fiat Bravo (-8). Túlértékelt, nem megfelelő az ár-érték aránya az Opel Astrának (8) és a Chevrolet Lacettinek (15,5). Ha megnézzük az adattáblát, láthatjuk, hogy vezetési élményben a Honda Civic kapta a legnagyobb pontszámot: egyedüli 5-ös, a Chevrolet Lacetti pedig az egyedüli 2-es. Vitatkozhatunk, hogy a vezetési élmény attribútumként használata befolyásolhatta-e ilyen mértékben az eredményt, vagy az elemzés lefolytatása semmilyen körülmények között nem lehet teljesen obiektív, mivel az elemzés végzőjének értékrendszere, hozzáállása mindíg befolyásolja a végeredményt? Az viszont mindenképpen elmondható, hogy az összehasonlító elemzéssel a vezetési élményre alapozott érzelmi döntésem tényekkel, érvekkel is alátámasztható.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok