Értékesítés
Angol megnevezés: realization
Tartalomjegyzék
Történeti modul
- 1960:"az értékesítés, azaz a realizálás a termékek eladása, az áru pénzzé tétele. A társadalmi termék értékesítéséhez meghatározott arányok szükségesek a termelés egyes ágait és a társadalmi termék egészének egyes részei között..." [1]
- 1967:"a termékek eladása, az áru átalakulása pénzzé. A használati érték szempontjából az értékesítés azt jelenti, hogy az áru (információ) a termelőtől a fogyasztóhoz (felhasználóhoz) kerül, az érték szempontjából pedig azt jelenti, hogy a vételár kiegyenlítése is megtörtént."[2]
- 1968:"árutermelő viszonyok közt a piacra került termék eladása, vagyis becserélése pénzre, ami a további termeléshez szükséges (nyersanyag, munkabér,információ stb.) vásárlásokat, s ezzel az új termelési ciklust lehetővé teszi. Tőkés viszonyok közt az értékesítés során jut hozzá a tőkés az értéktöbblethez, amely a munkában foglaltatik, mint a termelt érték és a munkabér különbsége."[3]
- 1998:"(közg.) áruk, szolgáltatások és szellemi termékek kereskedelmi forgalmazása adásvétel útján, vagyis pénzért történő eladása. A vállalkozás számára az értékesítés biztosítja a piaci realizációt, a befektetett tőke megtérülését. Ezért is kerül az érdeklődés előterébe a piac, valamint az értékesítés és a marketing, mint vállalkozási funkciók."[4]
- 2002:"Termék, szolgáltatás vagy ötlet átadása, pénz vagy más ellenértékért cserébe."[5]
- 2001:"A CRM rendszerébe az ügyfélkapcsolat-menedzsmenten túl az értékesítés, a marketing, a szerviz és a vevőszolgálat informatikai támogatása tartozik ide. Az ERP-k részeként vagy önálló rendszerként értékesített megoldások többnyire ezek egyikét vagy az összefüggő területek - amilyen az értékesítés és a marketing - együttesét támogatják.Első lépésben persze csak pluszcsatornaként jelentkezik a partnerkapcsolatokban az interneten keresztüli együttműködés lehetősége (rendelések feladása, visszaigazolások, a beszállítók tervezését megkönnyítő raktárkészlet-figyelés stb.), de ez később akár a beszállítók közötti versenyt is eldöntheti."[6]
- 2005:"Az abas-ERP-ben az értékesítés folyamata az ajánlat létrehozásától a megbízás kezelésén keresztül, az árukiadáson keresztül a számlázásig történik. A következő funkciók, mint pl.: ajánlati, forgalmi statisztikák, jutalék elszámolás, aktív ügyletek, lezárt ügyletek és még egyéb funkciók támogatják az értékesítést. Az abas-Business-Software értékesítési funkciójával bármikor aktuális áttekintését kap az üzleti folyamatairól, a teljesítés állapotáról. Az abas-ERP minimum készlete kezelésével optimális készenlét érhető el, alacsony raktár érték mellett, így fokozható a jövedelmezőség. Az ügyfél kiszolgálás információi a CRM funkcióval támogatott."[7]
Ontológiai modul
- "ez egy" kapcsolattípus:
- offline (jelző)
- online (jelző)
- ...
- "van neki, része a címszónak" kapcsolattípus:
- értékesítés törzsadatai (a cikktörzs értékesítési adatai, árlisták, ügyféltörzs)
- ajánlatkérések
- egyedi vevői rendelések ill. keretszerződések
- bizonylatkezelés
- rész- ill. gyűjtő számlák és szállítólevelek
- értékesítési ár
- értékesítési mennyiség
- értékesítési eredmény
- értékesítési eredményszámla
- készletgazdálkodás
- terméktulajdonságok, -jellemzők, -termékminőség
- ...
- "a címszó része valaminek (a címszóval egyenrangú fogalmak)" kapcsolattípus:
- logisztika (raktározás, készletezés, szállítás, csomagolás, anyagmozgatás, értékesítés)
- vállalati folyamatok (beszerzés, tervezés, szervezés, raktározás, marketing, értékesítés)
- vállalat irányítási rendszerek (logisztika, beszerzés, értékesítés, CRM, HR, főkönyv,...)
- ...
Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja
- Mi az összefüggés az ERP, a CRM, SCM és az értékesítés között?
- ERP (Enterprise Resource Planning)
Az ERP rendszerek célja, hogy a vállalat működésének, információs folyamatainak minél nagyobb részét, ideális esetben teljes egészét egy nagy integrált rendszerbe szervezzék.
- CRM (Customer Relationship Management)
A vevőkapcsolat menedzsment, elősegíti a vállalatoknak, a piaci versenyben való eredményes részvételét. A CRM magában foglalja a Call Center funkciókat is, de annál lényegesen több. A CRM-et a vállalati marketing, értékesítés és vevőszolgáltatásokra fejlesztették ki, de tulajdonságánál fogva döntéstámogató rendszer, mely stratégiai jelentőséggel bír. Segítésével a jelentések, kimutatások pillanatok alatt elkészíthetők, az ügyfélérték modell segítségével pedig a jövőre vonatkozó előrejelzések készíthetők. Egyes cégek olyan fejlett marketinginformáció-rendszereket fejlesztettek ki, amelyek a vevők szándékairól, referenciáiról és magatartásairól gyors és rendkívüli részletekkel látják el a menedzsmentet.
- SCM (Supply Chain Management)
A gazdasági tevékenységek vertikálisan összekapcsolódó, adott fogyasztói igény kielégítését célzó sorozatát ellátási láncnak (Supply Chain) nevezik. (Porter)
- ÉRTÉKESÍTÉS (Realization)
A termékek eladása, az áru pénzzé tétele. A társadalmi termék értékesítéséhez meghatározott arányok szükségesek a termelés egyes ágait és a társadalmi termék egészének egyes részei között.
Definíciós modul
- Az értékesítés olyan folyamat, amelynek során az értékesítők, a megfelelő információk ismeretében, a vállalati tevékenységhez, működéshez kapcsolódó anyagokat eladják. Ez a tevékenység összetett feladat, mert különböző csoportok és egyének vesznek részt a megvalósításában. A döntés az értékesítés oldaláról akkor lehet jó, ha az alapvető adatok, úgymint az értékesítési ár, a termékminőség, a mennyiség és az értékesítés helye, a vevő rendelkezésére állnak.
Tesztkérdések modul
- Igaz-e, hogy az értékesítés során csereforgalom bonyolódik le? IGAZ (mert a termelő az árut eladja a fogyasztónak, amiért cserébe pénzt kap)
- Igaz-e,hogy a cégeknek érdemes befektetni a CRM rendszerbe?IGAZ(hiszen a CRM rendszerek az értékesítés és a marketing munkát teszik hatásosabbá és hatékonyabbá. A szoftverek bevezetésének közvetlen hatása van a vállalat forgalmára és a piaci részesedésre. Ennek köszönhetően kimutatható, hogy a CRM bevezetésébe befektetett összeg rendkívül gyorsan megtérül.)
- Igaz-e,hogy az abas-ERP-ben az értékesítés folyamata többszintű?IGAZ(mert az ajánlat létrehozásától a megbízás kezelésén keresztül, az árukiadáson keresztül a számlázásig történik.)
- Igaz-e,hogy vannak olyan funkciók,amelyek támogatják az értékesítést?IGAZ( ilyen pl.: ajánlati, forgalmi statisztikák, jutalék elszámolás, aktív ügyletek, lezárt ügyletek.)
Ajánlott irodalmak modulja
Papír-alapú irodalom:
- Hetyei József: ERP rendszerek Magyarországon a 21. században[8]
- Lidstone, John:Jövedelmezõ értékesítés: Értékesítés a piaci verseny feltételei között[9]
- Berács József, Ötvös Károly:Ipari marketing: Beszerzési és értékesítési stratégiák[10]
- Kiss János: Kereskedelemszervezés és technológia 1.: Kiskereskedelmi értékesítés[11]
- Chikán Attila: Vállalatgazdaságtan [12]
Online-alapú irodalom:
- Simon S. András: Támogatott ERP[13]