„Értékesítés” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Ontológiai modul)
(Definíciós modul)
44. sor: 44. sor:
  
 
== Definíciós modul ==
 
== Definíciós modul ==
* Az értékesítés egy olyan folyamat,amely az egyik szereplő szempontjából (termelő) pénzforgalommal, a másik szerplő számára (fogyasztó) áruforgalommal jár. A termelő az általa előállított árut megpróbálja eladni a vevőnek, ezáltal a vevő pénzhez jut.A vevő vagy felhasználja, vagy továbbértékesítheti azt. A termelő az áruért kapott pénzt újrabefektetheti és új árut állíthat elő, amit ismét értékesíteni tud pénzbevétel céljából. Tehát ez egy körforgás.
+
*Az értékesítés olyan folyamat, amelynek során az értékesítők, a megfelelő információk ismeretében, a vállalati tevékenységhez, működéshez kapcsolódó anyagokat eladják. Ez a tevékenység összetett feladat, mert különböző csoportok és egyének vesznek részt a megvalósításában. A döntés az értékesítés oldaláról akkor lehet jó, ha az alapvető adatok, úgymint az értékesítési ár, a termékminőség, a mennyiség és az értékesítés helye, a vevő rendelkezésére állnak.
*Az ERP rendszerek a vállalaton belül felmerülő egyes funkciókat (humánerőforrás, marketing, pénzügy, logisztika stb.) fogják össze egy egységes rendszerbe és az egyes tranzakciókat egységesen és integráltan kezelhetővé teszik.
 
  
 
== Tesztkérdések modul ==
 
== Tesztkérdések modul ==

A lap 2006. január 16., 13:31-kori változata

Angol megnevezés:sale, realization

Történeti modul

  • 1938:"valamely áru eladása. Általában értékesítés alatt a nagybani eladást értik; főképpen mezőgazdasági termények kiviteléről szólva beszélnek értékesítésről. Tágabb értelemben azonban az értékesítés nemcsak eladás, hanem saját üzemben való további feldolgozás ( takarmány feletetése állathízlalásnál, gyári melléktermékek felhasználása) útján is történik. Devizakorlátozások és hadfelszerelési szempontok következtében úgy a jegybankok, mit az államok több országban a külföldi értékesítést korlátozták, illetve „irányították”. Ez a kereskedelem háttérbe szorulását és előjogokkal bíró vállalatok (kiviteli egyesülések, egykéz-alakulatok, szövetkezetek) előtérbe kerülését eredményezte. A külföldi értékesítést legtöbb országban államközi egyezmények szabályozzák, részben kontingensrendszer, részben valutáris megállapodás alapján. Az értékesítés terén nagy jelentősége van a kisbirtokosok és kisiparosok szempontjából az értékesítő szövetkezeteknek."[1]
  • 1960:"az értékesítés, azaz a realizálás a termékek eladása, az áru pénzzé tétele. A társadalmi termék értékesítéséhez meghatározott arányok szükségesek a termelés egyes ágait és a társadalmi termék egészének egyes részei között. A kapitalista gazdaságban az elkülönült termelők anarchikusan termelnek egy előttük lényegében ismeretlen piac számára; az értékesítés megvalósulásához szükséges arányokat állandóan megsértik; a termelés bővülése egyenlőtlenül megy végbe, az egyes termelési ágak közti arányok állandóan megbomlanak. Az áruk értékesítése ennek következtében állandó zökkenők, ingadozások közepette a termékek egy részének elpusztulása mellett valósul meg. A tőkés értékesítés ellentmondásai az időszakonként visszatérő gazdasági válságokban robbannak ki.- A szocialista gazdaságban az állam az értékesítéshez szükséges arányokat központilag tervszerűen alakítja ki, és az értékesítés mértékét és arányait is a tervben irányozzák elő. Magyarországon a termelőeszközöket gyártó üzemek befejezett termelésüket közvetlenül a megrendelő vállalatoknak adják át, rendszerint saját értékesítő szerveik vagy az iparág illetve a Belkereskedelmi Minisztériumhoz tartozó értékesítési vállalatok útján. A fogyasztási cikkeket a kereskedelmi vállalatok értékesítik. Az egyes vállalatok elfekvő készleteinek értékesítésével közvetlenül a vállalatok, illetve a szakosított készletező vállalatok foglalkoznak. Az éves áruforgalmi (értékesítési) tervet a Belkereskedelmi Minisztérium és az Országos Tervhivatal javaslata alapján a Minisztertanács hagyja jóvá. Az irányító szervek ezeket a terveket az egyes vállalatokra bontják le. A termelő vállalatok értékesítési terve a vállalati terv szerves része; éves és negyedéves bontásban készül."[2]
  • 1967:"a termékek eladása, az áru átalakulása pénzzé. A használati érték szempontjából az értékesítés azt jelenti, hogy az áru a termelőtől a fogyasztóhoz (felhasználóhoz) kerül, az érték szempontjából pedig azt jelenti, hogy a vételár kiegyenlítése is megtörtént."[3]
  • 1968:"árutermelő viszonyok közt a piacra került termék eladása, vagyis becserélése pénzre, ami a további termeléshez szükséges (nyersanyag, munkabér, stb.) vásárlásokat, s ezzel az új termelési ciklust lehetővé teszi. Tőkés viszonyok közt az érékesítés során jut hozzá a tőkés az értéktöbblethez, amely a munkában foglaltatik, mint a termelt érték és a munkabér különbsége."[4]
  • 1998:"(közg.) áruk, szolgáltatások és szellemi termékek kereskedelmi forgalmazása adásvétel útján, vagyis pénzért történő eladása. A vállalkozás számára az értékesítés biztosítja a piaci realizációt, a befektetett tőke megtérülését. Ezért is kerül az érdeklődés előterébe a piac, valamint az értékesítés és a marketing, mint vállalkozási funkciók."[5]
  • 2002:"Termék, szolgáltatás vagy ötlet átadása, pénz vagy más ellenértékért cserébe.[6]
  • 2004:A CRM az ügyfélkapcsolat-menedzsmenten túl az értékesítés, a marketing, a szerviz és a vevőszolgálat informatikai támogatása tartozik ide. Az ERP-k részeként vagy önálló rendszerként értékesített megoldások többnyire ezek egyikét vagy az összefüggő területek - amilyen az értékesítés és a marketing - együttesét támogatják.Első lépésben persze csak pluszcsatornaként jelentkezik a partnerkapcsolatokban az interneten keresztüli együttműködés lehetősége (rendelések feladása, visszaigazolások, a beszállítók tervezését megkönnyítő raktárkészlet-figyelés stb.), de ez később akár a beszállítók közötti versenyt is eldöntheti.
  • 2005:"Az abas-ERP-ben az értékesítés folyamata az ajánlat létrehozásától a megbízás kezelésén keresztül, az árukiadáson keresztül a számlázásig történik. A következő funkciók, mint pl.: ajánlati, forgalmi statisztikák, jutalék elszámolás, aktív ügyletek, lezárt ügyletek és még egyéb funkciók támogatják az értékesítést. Az abas-Business-Software értékesítési funkciójával bármikor aktuális áttekintését kap az üzleti folyamatairól, a teljesítés állapotáról. Az abas-ERP minimum készlete kezelésével optimális készenlét érhető el, alacsony raktár érték mellett, így fokozható a jövedelmezőség. Az ügyfél kiszolgálás információi a CRM funkcióval támogatott."[7]

Ontológiai modul

  • "ez egy" kapcsolattípus:
    • promóció
  • "van neki, része a címszónak" kapcsolattípus:
    • értékesítés törzsadatai (a cikktörzs értékesítési adatai, árlisták, ügyféltörzs)
    • ajánlatkérések rögzítése, az ajánlatok változatainak követése
    • egyedi vevői rendelések ill. keretszerződések lehívásai, állapotok, rendelkezésre állás vizsgálata
    • rendelési adatok kezelése (szerződés-, vevő-, vevői rendelés-, szerződés visszaigazolási-, lehívási-, szállítólevél-, számlaszámok; vevő által kért, visszaigazolt és tervezett határidők; megrendelt, visszaigazolt, leszállított és leszámlázott mennyiségek; egységárak, költségek, pénznemek; fizetési, kiszállítási és szállítási feltételek.
    • bizonylatkezelés (ajánlat, szerződés, szállítólevél, számla); rész- ill. gyűjtő számlák és szállítólevelek
    • a termékek leírása a forrásjegyzékben: darabjegyzék és műveletterv
    • értékesítési ár
    • értékesítési csatorna
    • értékesítési eredmény
    • értékesítési eredményszámla
    • készletgazdálkodás
  • "a címszó része valaminek (a címszóval egyenrangú fogalmak)" kapcsolattípus:
    • logisztika (raktározás, készletezés, szállítás, csomagolás, anyagmozgatás)
    • vállalati strégia (SAP, CRM, vállalati portálok, SCM, elektronikus piacterek, ERP)
    • vállalati folyamatok (beszerzés, tervezés, szervezés, rakrározás, marketing)

Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

  • A történeti modulban felhasznált szakirodalmak alapján a szó jelentésében ellentmondást nem találtam.

Definíciós modul

  • Az értékesítés olyan folyamat, amelynek során az értékesítők, a megfelelő információk ismeretében, a vállalati tevékenységhez, működéshez kapcsolódó anyagokat eladják. Ez a tevékenység összetett feladat, mert különböző csoportok és egyének vesznek részt a megvalósításában. A döntés az értékesítés oldaláról akkor lehet jó, ha az alapvető adatok, úgymint az értékesítési ár, a termékminőség, a mennyiség és az értékesítés helye, a vevő rendelkezésére állnak.

Tesztkérdések modul

  • Igaz- e, hogy értékesítés során mindig pénzbevétel realizálható? IGAZ (hiszen a termelő a csere során pénzbevételhez jut)
  • Igaz-e, hogy az értékesítés során csereforgalom bonyolódik le? IGAZ (mert a termelő az árut eladja a fogyasztónak, amiért cserébe pénzt kap)
  • Helyes-e az az állítás, mely szerint az értékesítés csk az egyik fél számára hasznos? HAMIS (mert az egyik fél számára pénzhasznot, a másik fél számára áruhasznot jelent. Tehát mindkét szereplő számára hasznos.)
  • Igaz-e, hogy az ERP rendszerek a vállalaton belül felmerülő egyes funkciókat (humánerőforrás, marketing, pénzügy, logisztika stb.) fogják össze egy egységes rendszerbe és az egyes tranzakciókat egységesen és integráltan kezelhetővé teszik? IGAZ (hiszen általában moduláris felépítésűek (külön foglalkoznak a pénzügyi, vevői, szállítói, termelési adatokkal) ám képesek ezek összekapcsolására, s jellemzően elemzések, vezetői összefoglalók készítésére is.
  • Igaz-e, hogy az ERP betűszó magyarul vállalati erőforrás-tervezést jelent. IGAZ (hiszen az ERP az Enterprise Resource Planning angol nyelvű rövidítése.)
  • Igaz-e,hogy a cégeknek érdemes befektetni a CRM rendszerbe?IGAZ(hiszen a CRM rendszerek az értékesítés és a marketing munkát teszik hatásosabbá és hatékonyabbá. A szoftverek bevezetésének közvetlen hatása van a vállalat forgalmára és a piaci részesedésre. Ennek köszönhetően kimutatható, hogy a CRM bevezetésébe befektetett összeg rendkívül gyorsan megtérül.)

Ajánlott irodalmak modulja

Papír-alapú irodalom:

  • Hetyei József: ERP rendszerek Magyarországon a 21. században[8]
  • Lidstone, John:Jövedelmezõ értékesítés: Értékesítés a piaci verseny feltételei között[9]
  • Berács József, Ötvös Károly:Ipari marketing: Beszerzési és értékesítési stratégiák[10]
  • Kiss János: Kereskedelemszervezés és technológia 1.: Kiskereskedelmi értékesítés[11]
  • Chikán Attila: Vállalatgazdaságtan [12]

Online-alapú irodalom:

  • Simon S. András: Támogatott ERP[13]