„Vita:Adatbányászat” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Történeti modul)
(Történeti modul)
 
22. sor: 22. sor:
  
  
* ''' ''': Az adatbányászat kifejezés 90-es években jelent meg az informatikai rendszerek területén és ma már széles körben használják, illetve hivatkoznak rá. Pontos jelentését és mibenlétét azonban napjainkban is csak kevesen ismerik.
+
* '''2005''': Az adatbányászat kifejezés 90-es években jelent meg az informatikai rendszerek területén és ma már széles körben használják, illetve hivatkoznak rá. Pontos jelentését és mibenlétét azonban napjainkban is csak kevesen ismerik.
 
Az angol „Data mining” kifejezés tükörfordításaként meghonosodott szakkifejezés.
 
Az angol „Data mining” kifejezés tükörfordításaként meghonosodott szakkifejezés.
 
Üzleti döntéstámogatási módszer, amely segít megtalálni és kiaknázni új üzleti lehetőségeket a nagytömegű adathalmazokban rejlő, nem ismert összefüggések feltárásával.Egyesíti az adatbázis-kezelés, a statisztika és a mesterséges intelligencia kutatások eredményeit.
 
Üzleti döntéstámogatási módszer, amely segít megtalálni és kiaknázni új üzleti lehetőségeket a nagytömegű adathalmazokban rejlő, nem ismert összefüggések feltárásával.Egyesíti az adatbázis-kezelés, a statisztika és a mesterséges intelligencia kutatások eredményeit.

A lap jelenlegi, 2005. december 3., 16:39-kori változata

Javaslatok:

  • A Történeti modulban legalább 1-1 papír alapú, MIAÚ-s elektronikus, valamint más online forrásból származó dokumentumra utalni kell!
  • Ha a szakirodalmi források nem ellentmondásosak, akkor ezt a tényt kell feltünteti az Ellentmondások... modulban.
  • Az Ontológia modul kapcsolattípusainak a következő módon - kizárólag az alábbi kategóriákat ismertetve - kell felépülni (a Térkép fogalmán keresztül illusztrálva):
    1. "ez egy" kapcsolattípus: A kidolgozott szócikk különböző előfordulásai, pl. alkalmazási területek, kapcsolódó projektek, a szócikk fogalmának változatai, jelzői. Pl. a vízrajzi térkép egy változata a Térképnek, a várostervezés egy alkalmazási területe a Térképnek.
    2. "van neki, része a szócikknek" kapcsolattípus: A szócikkben kidolgozott fogalom részeit, alkotóelemeit képező kifejezések. Pl. a szintvonalak, a koordináták és a méretarány alkotórészei a Térképnek.
    3. "a szócikk része valaminek (a szócikkel egyenrangú fogalmak)" kapcsolattípus: A szócikkben kidolgozott fogalmat magában foglaló kifejezés, valamint után zárójelben felsorolva további olyan fogalmak, melyek halmazelméletileg egy szinten állnak a szócikkben kidolgozott fogalommal. Pl. Tájékozódás (Térkép, iránytű, tájoló, GPS-készülék) --PetoI 2005. november 27., 17:45 (CET)


  • Véleményem szerint a Történeti modulban az adatbányászat fogalmi változásai mellett az adatbányászatot kezelő szoftverek fejlődését is fel kellene tárni.


  • Az Ontológiai modulban az "ez egy kapcsolattípus" esetében konkrét adatbányászattal foglalkozó programok felsorolása lenne célszerű.


  • Szerencsésebb lenne az adattárház kifejezést az "ez egy" kapcsolattipus helyett a "van neki, része a címszónak" kapcsolattípusba áthelyezni, hiszen az adattárházak csak adatok tárolására szolgálnak, ezzel adatbányászatot nem tudunk végezni.


  • A " van neki, része a címszónak " kapcsolattípusnál az adat és az információ mellett a szöveg kifejezést is fel lehetne sorolni.

Történeti modul

  • 2005:" Ma a vállalatok léte múlhat az információk gyors és pontos begyűjtésén,elemzésén, a rugalmas fejlődésen, valamint az innováción. Egyre több felső vezető ismeri fel, hogy az internet, az adatok elektronikus tárolása a vállalat szolgálatába állítható. Az adatok azonban önmagukban nem hasznosak, hanem a belőlük kinyerhető, a vállalatok igényeihez igazodó, azt kielégítő információkra lenne szükség. Ez egy újabb szükségletet teremt: egy olyan eszköz iránti igényt, ami képes arra, hogy információszervezés céljából elemezze a nyers adatokat. Ez az új eszköz az adatbányászat.(...) Az adatbányászatot az üzleti élet és a marketing keltette életre. Még ma is ezek az adatbányászat fő mozgató rugói."[1] -- v.noémi 2005. december 02.


  • 2005: Az adatbányászat kifejezés 90-es években jelent meg az informatikai rendszerek területén és ma már széles körben használják, illetve hivatkoznak rá. Pontos jelentését és mibenlétét azonban napjainkban is csak kevesen ismerik.

Az angol „Data mining” kifejezés tükörfordításaként meghonosodott szakkifejezés. Üzleti döntéstámogatási módszer, amely segít megtalálni és kiaknázni új üzleti lehetőségeket a nagytömegű adathalmazokban rejlő, nem ismert összefüggések feltárásával.Egyesíti az adatbázis-kezelés, a statisztika és a mesterséges intelligencia kutatások eredményeit. Új távlatokat nyit meg ott, ahol a hagyományos módszerek nem elég jók, vagy nem elég gyorsak az igazán hatékony adatelemzéshez. Valós múltbeli összefüggésekre alapozva segít a jövő döntéseinek megalapozásában. Általános módszer, amely minden üzleti területen hatékonyan alkalmazható. Az adatbányászati algoritmusok meglévő alkalmazásokba való beépítésével (pl. ügyfélszolgálat) intelligens alkalmazások hozhatóak létre. Olyan komplex összefüggések feltárását biztosítja, amelyek nem nyerhetők ki egyszerű, vagy multidimenzionális lekérdezésekkel. Hatékony eszköze az elektronikus kereskedelem bevezetésének és fejlesztésének. Az üzleti döntéstámogatás eszköztárának egyedi, mással nem pótolható része.[2]--Barakc 2005. december 3., 14:31 (CET)barakc 2005.december 03.

Ontológiai modul

  • "Ez egy" kapcsolattípus:
    • döntési fa (alkalmazási terület)
    • előrejelzés (alkalmazási terület)
    • csoportleírás (alkalmazási terület)
    • asszociációs kapcsolatok feltárása (alkalmazási terület)
    • szabálygenerálás (alkalmazási terület)
  • ...