„BA3:BKV” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY))
(Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS))
48. sor: 48. sor:
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
Bár a BKV Busz részlegénél található a legnagyobb utasforgalom, a bevétel és hasznosság szempontjából a leggazdaságosabbnak mégis a BKV Metró részlegét találom, mert az alkalmazottak száma és a fenntartási költségek alapján ez a legoptimálisabb.
 
Bár a BKV Busz részlegénél található a legnagyobb utasforgalom, a bevétel és hasznosság szempontjából a leggazdaságosabbnak mégis a BKV Metró részlegét találom, mert az alkalmazottak száma és a fenntartási költségek alapján ez a legoptimálisabb.
Javaslatom az elemzés elvégzése alapján, hogy a metró útvonalát kell hosszabítani (ami jelenleg is zajlik...), és az utakon levő forgalmat a metró kötlekedésre kell átirányítani. Beruházás szempontjából bár a metró vonalának hosszabbítása költségesebb, de hosszú távon megtérüléshez vezet.
+
Javaslatom az elemzés elvégzése alapján, hogy a metró útvonalát kell hosszabítani (ami jelenleg is zajlik...), és az utakon levő forgalmat a metró közlekedésre kell átirányítani. Beruházás szempontjából bár a metró vonalának hosszabbítása költségesebb, de hosszú távon megtérüléshez vezet.
  
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=

A lap 2008. december 10., 21:45-kori változata

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

BKV egyes üzemegységeinek összehasonlító elemzése a műszaki üzemeltetés - ár viszonylatában

A feladat előtörténete

Budapesten élek, és rengeteg sorstársammal együtt a BKV szolgáltatását veszem igénybe ahhoz, hogy el tudjak jutni a város egyik pontjából a másikba. A kiváncsiság hajtott, hogy egy ekkora város közlekedésének megoldásához rendelkezésre áll-e a megfelelő műszaki és alkalmazotti háttér, illetve, hogy ezeket a legmegfelelőbben használják ki.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A főváros közlekedési eszközeit évente 1,4 milliárd utas veszi igénybe, melyből mintegy 41%-ot az autóbusz ágazat, 26%-ot a villamos, 22%-ot a metró, 5%-ot a HÉV és 6%-ot a trolibusz ágazat szállít. Az egyik legfontosabb feladat a meglévő járművek és infrastrukturális eszközök gazdaságos üzemeltetése és a műszaki-technológiai háttér biztosítása az utazóközönség jobb kiszolgálása érdekében. A színvonal eléréséhez kapcsolódóan már számos projekt valósult meg és van előkészítési, tervezési fázisban (2-es metró felújítása, Combino villamosok beszerzése, közel 16 km új buszvonal kiépítése, új buszok, trolibuszok beszerzése...).

A vállalat az 1,4 milliárd utas célba juttatásáért felelős adott költségvetés és adott műszaki, technikai paraméterek mellett. Ezért folymatosan figyelemmel kíséri és méri, hogy mekkora az egyes járműtípusokon az utasforgalom, az egyes járműtípusok kihasználtsága, mindehhez mekkora járműparkkal rendelkezik, mennyi járművezetőt alkalmaz, mekkora az adott járműtípushoz kapcsolódó üzemegység hálózathossza. Az elemzés célja az, hogy a városi közlekedésre megtaláljuk a leghatékonyabb megoldást az adott ár és az adott műszaki, technikai paraméterek viszonylatában.

=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az adatokat a BKV honlapján megjelentetett 2007. évi jelentésből vettem.

Objektumok (sorok)

A BKV egyes üzemegységei

  • autóbusz
  • troli
  • villamos
  • metró
  • HÉV

Attribútumok (X, Y oszlopok)

  • férőhelykilométer (X) - millió férőhelykilométer
  • megállóhelyek száma (X) - darab
  • átlagos járműállomány (X) - darab
  • járművezető (X) - fő
  • hálózathossz (X) - km
  • ár (Y) - millió forint

A feladat által érintett célcsoportok

Érintett célcsoport mindenki, ahol forgalomirányítással foglalkoznak (BKV, MÁV, VOLÁN busz...)

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Az elemzés elvégzése után meghatározható lesz, hogy egy adott áron milyen módon lehet a leghatékonyabban megoldani a közlekedési szolgáltatást.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

  • Adat: alapadat tábla megadása, mely alapadatokat tartalmaz egy 7*30-as táblázatban, amely adatokat a BKV honlapján található 2007. évi jelentésből gyűjtöttem össze (http://www.bkv.hu/evesjelentes/evesjelentes2007.pdf)
  • Pivot: alapadattáblából kimutatásvarázslóval készített Pivot tábla
  • Coco: először elkészítettem az alapadattáblát, majd a rangsortáblát. A solver lefuttatása után elkészült a lépcső és a Coco tábla
  • Eredmények kiértékelése

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A solver alapján minden esetben kiegyenlített ítélet született. A tulajdonságok alapján kiszámolt érték megegyezik az eredeti árral, a BKV Troli és a BKV HÉV esetében elhanyagolható, 0,01%-os eltérés mutatkozott. Kiegészítő számítások elvégzése után kiderült, hogy a legmeghatározóbb tulajdonságok a járművezetők száma, az átlagos járműállomány és a férőhelykilométer hossza.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Bár a BKV Busz részlegénél található a legnagyobb utasforgalom, a bevétel és hasznosság szempontjából a leggazdaságosabbnak mégis a BKV Metró részlegét találom, mert az alkalmazottak száma és a fenntartási költségek alapján ez a legoptimálisabb. Javaslatom az elemzés elvégzése alapján, hogy a metró útvonalát kell hosszabítani (ami jelenleg is zajlik...), és az utakon levő forgalmat a metró közlekedésre kell átirányítani. Beruházás szempontjából bár a metró vonalának hosszabbítása költségesebb, de hosszú távon megtérüléshez vezet.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Egy város közlekedésének működtetése, megszervezése összetett feladat. Az elemzéssel megaállapítható, hogy adott áron, az adott tulajdonságok figyelembe vételével az egyes járműtípusok működtetése a leghatékonyabb-e.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet

Dr. Pitlik László: Üzleti Informatika jegyzett (2007)

https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Ba3:Terv_ellen%C5%91rz%C3%A9s