„BA3:csokoládé” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
a (Szerkesztővita:Noriv lapot átneveztem BA3:csokoládé névre)
102. sor: 102. sor:
 
http://drinfo.hu/eletmod/taplalkozas-egyunk-okosan/mindegy-mit-eszunk
 
http://drinfo.hu/eletmod/taplalkozas-egyunk-okosan/mindegy-mit-eszunk
 
http://cuisineadele.blogspot.com/2008/02/lugosi-dra-tnklyplecsnije-s-az-tcsoki.html
 
http://cuisineadele.blogspot.com/2008/02/lugosi-dra-tnklyplecsnije-s-az-tcsoki.html
 +
nyilatkozat és kitöltési segédlet
 +
<https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta>;

A lap 2008. december 12., 12:02-kori változata

Forrás

http://miau.gau.hu/nappalos/2008osz/ba3/vn.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

J.D. Gross csokoládék összehasonlítása tartalom és ár alapján, hasonlóságelemzés segítségével, minden fogyasztónak, akik a magas kakaótartalmú J. D. Gross csokoládékat fogyasztják.

A feladat előtörténete

A csokoládé fogyasztók nagy része kedveli a magasabb kakaó tartalmú csokoládékat. A média kapcsán is egyre többször hallhatunk arról, hogy sokkal egészségesebbek a magas kakaó tartalmú csokoládék, mint a tejcsokoládék. Viszont ezek ára jóval magasabb, mint a sima kakaómasszából készült csokoládéké. Kíváncsi voltam, hogy az eltérő kakaótartalom mellett még miben különböznek egymástól a kiválasztott termékek. A gyártónak tájékoztatni kell a fogyasztót a csokoládé összetételéről. Ezért a csokoládé dobozának a hátoldalán fel van tüntetve. Sok fogyasztónak nehéz eldönteni, hogy melyik vegye le a polcról. Az emberek leginkább az ár alapján döntenek, vagy azt veszik,amelyiket megszerették. Emellett olyan is akad, aki az összetevőjét nézi. Érdemes vásárlás előtt ellenőrizni, mert nem biztos, hogy a legdrágább a legjobb.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az adatokat , a csokoládék dobozáról nyertem. Az árakat az egyik forgalmazó hipermarketben megvásárolva tudtam meg. Annak ellenére, hogy manapság sokat hallhatjuk, hogy a magas kakaótartalmú csokoládék fogyasztása jobb hatással van a szervezetre, a fogyasztók nagy többsége mégsem vásárolja, vagy ha megvásárolja, akkor is csak különleges alkalmakra, mivel az áruk jóval magasabb a tejcsokoládékénál. Ezzel a feladattal olyan fogyasztóknak szeretnék segítséget nyújtani, akik kedvelik a magas kakaótartalmú csokoládékat és meg is tudják vásárolni. Emellett számít nekik, hogy milyen a összetétele a csokoládénak, és számon is tartják a kalóriákat. Így könnyebben tudnak dönteni, hogy melyik összetételű csokoládé a legideálisabb számukra mind a tartalmat tekintve, mind pedig az árat.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok (sorok)

A feladatomhoz szükséges adatokat a termékek hátoldalán feltüntetett táblázatokból olvastam le. Melyeket egyébként az egyik J.D. Gross csokoládékat kínáló üzletben vettem meg.

  • J.D. Gross Papua
  • J.D.Gross Kul-kul
  • J.D.Gross San-Martin
  • J.D. Gross Ecuador karamellás
  • J.D Gross Ecuador málnás

Attribútumok (X,Y oszlopok)

Többféle szempont alapján vizsgáltam meg a fenti ásványvizeket. Mégpedig Energia tartalom, Fehérje tartalom, Szénhidrát tartalom, Zsír tartalom és ár alapján. Ezek az adatok mind a csokoládék hátoldalán vannak feltüntetve. Mégpedig, hogy hány kj/kcal, vagy hány g található 100gban.

A feladat által érintett célcsoportok

Célcsoportomnak tekintem azokat a csokoládé vásárlókat, akiknek fontos a termék összetétele. Mert az egészséges élet hívei és számon tartják a mennyiségeket. Kedvelik a magas kakaótartalmú csokoládékat és rendszeresen fogyasztják is. Azoknak hasznos még a feladat, akik átállóban vannak az ún.egészséges életmódra. Nem mindegy, hogy mennyit fizetünk az adott csokoládéért, mert nem biztos, hogy a legdrágább a legjobb, nem biztos, hogy a legdrágább tartalmazza a számunkra a legjobb összeállítást. A feladat a különböző csokoládékat hasonlítja össze ár-teljesítmény arányuk szempontjából, majd rangsorolva őket, próbálja megkönnyíteni a vásárlók döntését, hogy melyik terméket válasszák.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A fogyasztók,akik ezek a termékeket megveszik árat és összetételt tekintve a leggazdaságosabbat vásárolják meg. Vagy nem tudnak dönteni, hogy az ár- teljesítményt figyelembe véve melyiket válasszák. A tanulmányom átnézésével időt és pénz spórolhat meg a fogyasztó.


A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A feladat megoldásának lépései:

1. Adatgyűjtés

Az csokoládék dobozán található adatokkal töltöttem fel az Alapadatok táblát.

2. META-adatbázis készítés

Az Alapadatok munkalapra összegyűjtött adatokra hivatkozva készítettem el a Data táblát, amely emellett tartalmazza a forrás adatokat és hogy mikor rögzítettem az adatokat.

3. PIVOT kimutatás elkészítése

Ezután létrehoztam a Pivot táblát, ami egy kimutatás, mely ellenőrzés céljából szükséges. A Data táblázatból kimutatás varázsló segítségével készítettem el a Pivot táblát. Szintén a kimutatás varázsló segítségével készítettem még egy ellenőrző táblát, mely megmutatja, hogy a Data táblában nem történt elgépelés.

4. Rangsorolás készítése

A Rangsorolás táblát a Coco munkalapon hoztam létre, miután a Pivot munkalapról hivatkozva elkészítettem a Primer adatok táblát, szintén a Coco munkalapon. A Rangsorolás táblában, a SORSZÁM függvényt alkalmazva, aszerint állítottam sorrendbe a termékeket, hogy mekkora bennük az egyes összetételek mennyisége. Az első helyen az szerepel, amelyikben a legmagasabb az adott összetétel . A SORSZÁM függvény nem számol ismétlődő értékekkel.

5. Lépcsők táblázat készítése

A Lépcsők táblát, első oszlopát 1-től 5-ig beszámozva, többi oszlopát nullákkal feltöltve készítettem el. A Solver ezekből a kimeneti paraméterekből képes számolni.

6. COCO táblázat készítése

A Coco tábla FKERES fügvénnyel hivatkozik a lépcsők táblázatra. A Coco táblában szerepel a Becslés (Ft/l) oszlop, amely a Solver által becsült árat mutatja meg; az Eltérés (Ft/l) oszlop, amely a tényleges ár és az eltérés különbségét mutatja meg, valamint annak négyzetösszeg függvény segítségével feltöltött összege, amely a Solver célcellája; továbbá az Eltérés (%) oszlop, amely %-osan fejezi ki a tényleges ár és a becslés közti különbséget. Emellett készítettem egy Értékelés oszlopot is, amely két egymásba épített HA függvény segítségével mutatja meg, hogy az adott termék ára, kiegyenlített, olcsó vagy drága.

7. Szórás és átlag függvényekkel való kiegészítés, valamint a számítások elvégzése

A Coco tábla alatt elhelyezkedő szórás azt mutatja meg, hogy az értékek a várható értéktől milyen mértékben térnek el. Az átlag egyszerű számtani közép érték számítással készült.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az általam kiválasztott 5 csokoládé esetén a következő eredmény született. Az összes termék ára Kiegyenlített, vagyis ár-érték arányos. Ezért szükségszerű volt a COCO-STEP IX modul létrehozása.

„A modul célja, hogy egy, a hasonlóságelemzés eredményeként egyensúlyi állapotokat mutató OAM esetén feloldja a legjobb ár/teljesítmény-viszony látszólagos hiányának dilemmáját. Vagyis: kiszámítsa az egyensúlyi árak köré ezek még egyensúlyt jelentő minimális és maximális értékeit.”

Így a Coco Munkalapról 10 másolatot készítve, majd azokon egyenként irreálisan magas (tízszeres, százszoros) értékeket, és irreálisan alacsony (0) értékeket megadva a Coco táblában tényleges árnak, majd a Solvert újra lefuttatva új eredményeket kaptam. Mivel ez nem minden esetben van így az első két objektum minimuma 0 lett a harmadiké 50 lett, a negyediké 500, az utolsóé pedig a tényleges legalacsonyabb ár. A maximumoknál pedig az első a legmagasabb tényleges árat kapta, a második a harmadik objektum tényleges árát kapta, a negyedik a legnagyobb tényleges tízszeresét, az utolsó pedig a legnagyobb tényleges ár százszorosát.


Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az itt kapott eredményekre hivatkozva létrehoztam a Step_IX munkalapon a Step_IX táblát, melyben feltüntettem a tényárakat, a megtalált minimális és maximális egyensúlyi árakat, és ezen árak tényárra vonatkoztatott arányát (min/tény és max/tény). Ezekből felállítottam egy objektumrangsort, amelynek az a termék a győztese, melynél a minimum ár a tényleges árhoz viszonyítva legkevésbé marad el az 1-től, vagyis a 100%-tól. Vagyis az így kapott objektumrangsor alapján a J.D. Gross Ecuador karamellás a leginkább ár-teljesítmény arányos, második helyen áll a J.D: Gross Ecuador karamellás csokoládé, majd ezeket követi, a J.D.Gross San-Martin csokoládé, a J.D.Gross Papua csokoládé, és az J.D.Gross Kul-Kul csokoládé.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Általában azok a fogyasztók, amelyek a magas kakaótartalmú csokoládékat vásárolják, vagy aszerint vásárolják meg a terméket, hogy milyen az összetétele, vagy, aszerint, hogy mennyibe kerül. Ezzel a módszerrel azoknak tudok segítségére lenni, akiket érdekel az összetétel és a termék árának az aránya. Ezzel időt, pénz és ezáltal energiát spórolhat meg a fogyasztó, mert könnyebben ki tudja választani a számára legideálisabb terméket. Így nem kell időt tölteni az üzletben azzal, hogy az adott csokoládék tartalmát és árát összehasonlítgassuk, ha először veszünk, próbaként ilyen terméket, hanem a feladatom alapján egyszerűbb a választás. Véleményem szerint sokkal gazdaságosabb az időt tekintve az én igénybevétele

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

A lépcsős függvény segítséget nyújt adott tulajdonságú azonos márkájú csokoládék összeállítására, megmutatja, hogy adott tulajdonság milyen mértékben befolyásolja az árakat. Emellett megadja adott ár mellett milyen tulajdonságokat kell, hogy tartalmazzon a termék.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Kapcsolódó dokumentumnak találtam: https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/2007:Csokol%C3%A1d%C3%A9k Itt márkánként hasonlítja össze, a kakaó tartalmat figyelembe véve. Klasszikus hasonlóság elemzést hajtott végre Én pedig a J.D. Gross márkán belüli csokoládékat hasonlítottam össze. Speciális hasonlóságelemzési módon. Mivel az interneten nem találtam megfelelő oldalt, ami segített volna a munkám elvégzésében és a termékek hátoldaláról gyűjtöttem be az adatokat. A magas kakaótartalmú csokoládék jótékony hatásával foglalkozó oldalakkal viszont találkoztam, ahol a jótékony hatásával foglalkoznak.

http://www.educafe.hu/index.php?cikk=8690 http://drinfo.hu/eletmod/taplalkozas-egyunk-okosan/mindegy-mit-eszunk http://cuisineadele.blogspot.com/2008/02/lugosi-dra-tnklyplecsnije-s-az-tcsoki.html nyilatkozat és kitöltési segédlet <https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta>;