„BA3:TELEFONOK” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)
a (Levédte a(z) BA3:TELEFONOK lapot [edit=sysop:move=sysop])
 
(46 közbenső módosítás, amit 3 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
 
=Forrás=
 
=Forrás=
[http://miau.gau.hu/nappalos/2008osz/munkatervek/......xls XLS]
+
[http://miau.gau.hu/nappalos/2008osz/ba3/fi.xls XLS]
 +
 
 
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
 
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
Egy elektronikai cég gyártósorainak összehasonlítása a vizsgált sorok, ár és termék előállítás alapján.
+
Telefonok összehasonlítása különböző tulajdonságok alapján
  
 
=A feladat előtörténete=
 
=A feladat előtörténete=
A vállalkozás, amelyről elemzésem készült a híradástechnikai gyártás, szórakoztató elektronika ágazatba tartozik a végzett tevékenysége alapján.
+
Telefont szeretnék vásárolni. Olyan készüléket szeretnék, amely az elvárások - belső memória, beszélgetési idő, készenléti idő, kamera felbontás - mellett, árban is megfelelő. Célom ár - tudás arányban a legtöbbet tudó telefon megtalálása.
Mivel szakdolgozati címemnek a Termelésmenedzsment módszereinek vállalati alkalmazását és értékelését választottam, fontosnak tartottam megismerkedni a vállalat fő profiljával. Magyarország egyik legdinamikusabban fejlődő vállalata, merevlemezes MP3 lejátszókat készít autósok számára. Budapesti székhelyű, két telephelyet üzemeltet, 100-150 dolgozót foglalkoztat. Az MP3-as lejátszók előállításához használt alapanyagok 80%-át külföldi szállítók biztosítják. Megrendelőinek 90%-a külföldi, éves bevétele eléri a több milliárd forintot.
 
  
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
Először a gyártósorokat vizsgáltam meg, amelyek segítségemre voltak abban, hogy megtudjam a sorokon milyen termékeket állítanak elő. Miután megismertem a termékeket kiválasztottam egy sort, amelyiket véleményem szerint érdemes lenne továbbfejleszteni.  
+
 
Mivel a vállalat vevőinek nagyrésze külföldi cégek - többek között a Volkswagen és az Audi - így feltételeztem, hogy a minőség nagyon fontos. Eme feltételezésemet bizonyítja az is, hogy a Europes 500 díj 145. helyét is elnyerte, ami a legjobb magyar céget jelenti (forrás: a vállakozás HR menedzsere). Mivel viágszínvonalú terméket gyártanak (forrás: Nógrád Megyei Hírlap), nemcsak az egyedi márkanevet, hanem a minőséget is meg kell fizetni!
+
Elsősorban a különböző szolgáltatók kínálatát vizsgáltam meg, ami alapján fel tudtam mérni, hogy milyen tulajdonsággal rendelkező telefont szeretnék. Ez segítséget nyújtott abban, hogy a többi szolgáltató termékkínálatát is megismerjem. Végül kiválasztottam azt a szolgáltatót, ahol a legnagyobb volt a kínálat.
 +
Amíg nem volt internet és ilyen széles választék a szolgáltatóknál addig azt a készüléket vették meg a vevők, amit éppen kínáltak, vagy ajánlottak nekik. Nem volt hasonlítási alap és nem volt mi közül választani. Amíg nem ismertem ezt az elemzési mmódszert, addig én is azt a terméket választottam, amit éppen kínáltak. Az általam készült elemzés alapján bővebb információt kaphatunk/kaphatok a termékkínálatról , ami megkönnyíti a vevők választási lehetőségét, időt és pénzt spórolhatnak meg, illetve meggyőződhetnek arról, hogy jól döntöttek.
  
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
==Objektumok (sorok)==
+
Miután sikerült döntenem, hogy milyen típusú telefont szeretnék, és milyen szolgáltatótól (vodafone), összegyűjtöttem az internetes oldalról a számomra fontos információkat. 5 féle készüléket és a rájuk vonatkozó 6 féle tulajdonságot választottam, amelyek segítségemre voltak a döntésben.
==Attribútumok (X, Y oszlopok)==
 
5 gyártósort elemeztem 6 attributum alapján, melyeket a vállalatnál ismertem meg
 
  
'''Objektumok (sorok''')
 
  
*VolksWagen
+
==Objektumok (sorok)==
*Gateway500
+
[[Objektumok]]
*USRenault
 
*USPeugeot
 
*USVolvo
 
  
'''Attribútumok (X,Y oszlopok)'''
+
* Nokia 6120 Classic
 +
* Nokia 5310
 +
* Sony Ericsson W380i
 +
* Sony Ericsson K800i
 +
* Sony Ericcson W900i
  
*Beruházási idő
+
==Attribútumok (X, Y oszlopok)==
*Legyártott mennyiség
+
[[Attribútumok]]
*Ár
 
*Rendelési mennyiség
 
*Szükséges dolgozók száma
 
*Sorok száma
 
  
A vizsgált attributumok minden elemének iránya 1, ami azt feltételezi, hogy a kisebb érték a jobb.
+
* Súly
 +
* Belső memória
 +
* Ár
 +
* Beszélgetési idő
 +
* Készenléti idő
 +
* Kamera felbontás
  
 
=A feladat által érintett célcsoportok=
 
=A feladat által érintett célcsoportok=
A feladat célcsoportja leginkább maga a vállalat. Mivel külföldi megrendelői megbízhatónak és minőséginek vélik az előállított termékeket, így fontos lehet azon sorok tovább fejlesztése, amelyekből az egyre jobban növekvő termékek kerülnek eladásra.
+
Elsősorban saját magamnak készítettem az elemzést, de segítséget nyújthat mindazok számára is, akik vagy le szeretnék cserélni régi telefonjukat, vagy éppen most készülnek hasonló típusú készüléket vásárolni.
 +
A szolgáltatók általában úgy kínálják készülékeiket, hogy az a vevőnek legyen a legkedvezőbb. Az általam vizsgált telefonok adatai alpján talán a szolgáltatók árképzését is segíthetnék, hogy értékarányosan tudják adni készülékeiket.
 +
Az idősebb korosztálynak nagy segítség lehet a választásban, hiszen az ő idejükben nem voltak még ilyen lehetőségek, sőt talán még telefon is alig volt.
  
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
A vizsgálat elvégzése után választ kaphat a vállakozás arról, hogy mely gyártósor(ok) azok, amelyeket fejleszetenie kell ahhoz, hogy minél vonzóbbá tegye termékkínálatát a nagyvállalatok számára és legnagyobb megrendelője, a Volkswagen felé.
+
Miután lefuttatom elemzésemet, választ kaphatok arra, hogy melyik készüléket érdemes választanom, melyik készülék az, amelyiket bátran ajánlhatok másoknak. Az összehasonlítás hasznos lehet mindazok számára, akik telefont szeretnének vásárolni.
  
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
1. a meta adatbázisban megtalálható adatok gyűjtése, a vállalkozásnál tett látogatásom által
+
1. A meta adatbázisban megtalálható adatok gyűjtése, a legtöbb terméktípust kínáló szolgáltatótól.
 +
 
 +
2. Az összegyűjtött anyagokból meta adatbázis készítése, a forrás, dátum pontos feltüntetésével.
  
2. az általam használt fikítv adatokból meta adatbázis készítése a kutatás dátumának feltüntetésével
+
3. Meglévő adatokból Pivot és rangsor tábla elkészítése. Rangsor felállításához készítettem egy segédtáblát; a rangsor táblát  a sorszámfüggvény segítségével készítettem el.
  
3. meglévő adatokból Rangsor és Pivot tábla készítése; a rangsor táblát sorszám függvénnyel töltöttem ki; segédtáblát is      alkalmaztam
+
4.A harmadik munkalapon az alábbi táblázatok találhatók:
  
4. A 3. munkalapon a következő táblázatok találhatók meg:
 
  
*Pivot tábla
+
* Pivot tábla
*Segédtábla  
+
* Segédtábla
*Rangsor tábla
+
* Rangsor tábla
*Lépcső tábla
+
* Lépcső tábla  
*CoCo tábla
+
* CoCo tábla
  
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
A CoCo tábla ítélet oszlopban felvett értékek a következők:  
+
A CoCo tábla ítélet oszlopában a következő értékeket vettem fel:
*Értékarányos
 
*Olcsó
 
*Drága
 
  
Olcsó kategória:
+
* olcsó
*USPeugeot
+
* drága
 +
* értékarányos
  
A termékeket a vizsgált tulajdonság alapján olcsón állítja elő
+
A vizsgálat lefuttatása után a következő eredményt kaptam:
  
Drága kategória:
+
Mindegyik készülék értékarányos kategóriába tartozik. A választott szolgáltatónál a készülékek ár - tulajdonság alapján összhangban vannak.
*USVolvo
 
  
A termék minőségét is figyelembe véve ezen termék előállítása drága
+
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
  
Értékarányos kategória:
+
Feladatommal azt szerettem volna megtudni, hogy melyik telefont válasszam, illetve melyik készüléket ajánljam mindazok számára, akik hasonló helyzetben vannak, mint én.
*Gateway500
+
*USRenault
+
Mivel a készülékek eltérő paraméterekkel rendelkeznek, de hasonló árkategóriába tartoznak, mindenképpen  a legfontosabb paraméter alapján kell meghoznunk döntésünket. Melyik készülék lenne a megfelelő, illetve melyik készülék nyújtja  a legtöbbet számunkra.
*Volkswagen
+
A Nokia 6120 Classic és a Sony Ericsson K800i hasonló kategória, mind paraméter mind ár szempontjából. Mindkét telefon egyformán jó, ha a paremétereket nézzük, a pár ezer forintos eltérés valószínüleg a márkának köszönhető. A Nokia szinte minden országban elterjedt, közkedvelt márka, designos és könnyen kezelhető. A könnyen kezelhetőség azért is fontos, mert pl. az idősebb korosztály számára fontos szempont lehet. A fiatalabb generáció viszont a designt és a "menőbb" dolgokat kedvelik.
 +
A Sony Ericsson 2001 óta ismert, a legkreatívabb és innovatívabb márka a világon (forrás: http://www.sonyericsson.com/cws/companyandpress/aboutus/mission?cc=hu&lc=hu), de nehezen kezelhető és kevésbé designos.
  
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
+
Mindent összevetve, a Nokia 6120 Classic drágább, mint a Sony Ericcson K800i, de ha a márkát, designt, és kezelhetőséget nézzük, akkor mindenképpen a Nokia a nyerő.
Azt próbáltam szemléltetni feladatomban, hogy azt a legoptimálisabb megoldást, azaz gyártósort fejlessze, bővítse a vállalat, amellyel nemcsak világszínvonalú, hanem minőségi terméket is elő tudna állítani. A Volkswagen és a Gateway soron gyártott termékeket ajánlanám fejlesztésre, hiszen az egyik legnagyobb vevő a Volkswagen. Bár középkategóriásnak minősült, mégis ezen termékek összetevői nyújtják a legjobb minőséget.
 
  
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
Mivel rengeteg olyan vállakozás van, amelyek hasonló termékeket és szolgáltatásokat forgalmaznak, nem könnyű megtartani a legjobb és legnagyobb vevőket. Nagyon sokféle szórakoztató elektronikai termék közül választhatnának, éppen ezért nagyon fontos, hogy minden szempont alapos figyelembe vétele után igyekezzenek maximálisan kielégíteni vevőik igényeit.
+
Manapság nagyon nehéz eldönteni, hogy melyik készüléket válasszuk, hiszen rengeteg típusú és termékkínálat van. Egyesek számára a legolcsóbb és legalapvetőbb telefon is megfelelő. Vannak, akik a divatot követik és a legújabbat vásárolják meg pusztán érdekességből. Mindenképpen érdemes a készülék tulajdonságait is figyelembe vennünk, hiszen nem mindenki tudja havonta lecserélni készülékét.
  
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=

A lap jelenlegi, 2008. december 14., 15:06-kori változata

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Telefonok összehasonlítása különböző tulajdonságok alapján

A feladat előtörténete

Telefont szeretnék vásárolni. Olyan készüléket szeretnék, amely az elvárások - belső memória, beszélgetési idő, készenléti idő, kamera felbontás - mellett, árban is megfelelő. Célom ár - tudás arányban a legtöbbet tudó telefon megtalálása.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Elsősorban a különböző szolgáltatók kínálatát vizsgáltam meg, ami alapján fel tudtam mérni, hogy milyen tulajdonsággal rendelkező telefont szeretnék. Ez segítséget nyújtott abban, hogy a többi szolgáltató termékkínálatát is megismerjem. Végül kiválasztottam azt a szolgáltatót, ahol a legnagyobb volt a kínálat. Amíg nem volt internet és ilyen széles választék a szolgáltatóknál addig azt a készüléket vették meg a vevők, amit éppen kínáltak, vagy ajánlottak nekik. Nem volt hasonlítási alap és nem volt mi közül választani. Amíg nem ismertem ezt az elemzési mmódszert, addig én is azt a terméket választottam, amit éppen kínáltak. Az általam készült elemzés alapján bővebb információt kaphatunk/kaphatok a termékkínálatról , ami megkönnyíti a vevők választási lehetőségét, időt és pénzt spórolhatnak meg, illetve meggyőződhetnek arról, hogy jól döntöttek.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Miután sikerült döntenem, hogy milyen típusú telefont szeretnék, és milyen szolgáltatótól (vodafone), összegyűjtöttem az internetes oldalról a számomra fontos információkat. 5 féle készüléket és a rájuk vonatkozó 6 féle tulajdonságot választottam, amelyek segítségemre voltak a döntésben.


Objektumok (sorok)

Objektumok

  • Nokia 6120 Classic
  • Nokia 5310
  • Sony Ericsson W380i
  • Sony Ericsson K800i
  • Sony Ericcson W900i

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Attribútumok

  • Súly
  • Belső memória
  • Ár
  • Beszélgetési idő
  • Készenléti idő
  • Kamera felbontás

A feladat által érintett célcsoportok

Elsősorban saját magamnak készítettem az elemzést, de segítséget nyújthat mindazok számára is, akik vagy le szeretnék cserélni régi telefonjukat, vagy éppen most készülnek hasonló típusú készüléket vásárolni. A szolgáltatók általában úgy kínálják készülékeiket, hogy az a vevőnek legyen a legkedvezőbb. Az általam vizsgált telefonok adatai alpján talán a szolgáltatók árképzését is segíthetnék, hogy értékarányosan tudják adni készülékeiket. Az idősebb korosztálynak nagy segítség lehet a választásban, hiszen az ő idejükben nem voltak még ilyen lehetőségek, sőt talán még telefon is alig volt.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Miután lefuttatom elemzésemet, választ kaphatok arra, hogy melyik készüléket érdemes választanom, melyik készülék az, amelyiket bátran ajánlhatok másoknak. Az összehasonlítás hasznos lehet mindazok számára, akik telefont szeretnének vásárolni.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. A meta adatbázisban megtalálható adatok gyűjtése, a legtöbb terméktípust kínáló szolgáltatótól.

2. Az összegyűjtött anyagokból meta adatbázis készítése, a forrás, dátum pontos feltüntetésével.

3. Meglévő adatokból Pivot és rangsor tábla elkészítése. Rangsor felállításához készítettem egy segédtáblát; a rangsor táblát a sorszámfüggvény segítségével készítettem el.

4.A harmadik munkalapon az alábbi táblázatok találhatók:


  • Pivot tábla
  • Segédtábla
  • Rangsor tábla
  • Lépcső tábla
  • CoCo tábla

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A CoCo tábla ítélet oszlopában a következő értékeket vettem fel:

  • olcsó
  • drága
  • értékarányos

A vizsgálat lefuttatása után a következő eredményt kaptam:

Mindegyik készülék értékarányos kategóriába tartozik. A választott szolgáltatónál a készülékek ár - tulajdonság alapján összhangban vannak.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Feladatommal azt szerettem volna megtudni, hogy melyik telefont válasszam, illetve melyik készüléket ajánljam mindazok számára, akik hasonló helyzetben vannak, mint én.

Mivel a készülékek eltérő paraméterekkel rendelkeznek, de hasonló árkategóriába tartoznak, mindenképpen a legfontosabb paraméter alapján kell meghoznunk döntésünket. Melyik készülék lenne a megfelelő, illetve melyik készülék nyújtja a legtöbbet számunkra. A Nokia 6120 Classic és a Sony Ericsson K800i hasonló kategória, mind paraméter mind ár szempontjából. Mindkét telefon egyformán jó, ha a paremétereket nézzük, a pár ezer forintos eltérés valószínüleg a márkának köszönhető. A Nokia szinte minden országban elterjedt, közkedvelt márka, designos és könnyen kezelhető. A könnyen kezelhetőség azért is fontos, mert pl. az idősebb korosztály számára fontos szempont lehet. A fiatalabb generáció viszont a designt és a "menőbb" dolgokat kedvelik. A Sony Ericsson 2001 óta ismert, a legkreatívabb és innovatívabb márka a világon (forrás: http://www.sonyericsson.com/cws/companyandpress/aboutus/mission?cc=hu&lc=hu), de nehezen kezelhető és kevésbé designos.

Mindent összevetve, a Nokia 6120 Classic drágább, mint a Sony Ericcson K800i, de ha a márkát, designt, és kezelhetőséget nézzük, akkor mindenképpen a Nokia a nyerő.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Manapság nagyon nehéz eldönteni, hogy melyik készüléket válasszuk, hiszen rengeteg típusú és termékkínálat van. Egyesek számára a legolcsóbb és legalapvetőbb telefon is megfelelő. Vannak, akik a divatot követik és a legújabbat vásárolják meg pusztán érdekességből. Mindenképpen érdemes a készülék tulajdonságait is figyelembe vennünk, hiszen nem mindenki tudja havonta lecserélni készülékét.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet