„SZR:1%” változatai közötti eltérés
(→A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)) |
(→Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)) |
||
63. sor: | 63. sor: | ||
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)= | =Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)= | ||
+ | Az eredmény a kitöltés pillanatában egyértelműen kiderül. A "nem igényelhet" választ kapó szerevezetem megvizsgálhatják azokokat ha a hivatkozásokra kattintanak, és kijavíthatják esetleges hiányzó kompetenciájukat. | ||
+ | |||
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)= | =Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)= | ||
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)= | =Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)= |
A lap 2008. december 14., 17:23-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
http://miau.gau.hu/nappalos/2008osz/ba3/lz_exs.xls
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Az ön szervezete jogosult lenne a 1996. évi CXXVI. Törvény (személyi jövedelemadó 1 % szóló tv.) által biztosított felajánlható támogatásra?
A feladat előtörténete
Az egyik fontos jog a mai parlamentális demokráciák kultúrkörében a döntéshez való jog. Magyarországon ez a jog eredendően csorbulva lett átvéve és ezt 18 évnyi látszat népuralom sem tudja javítani, így máig látszik a társadalmunkon. Többek között az állam érdekének kelenne lennie a szavazói döntésesek segítése és nem hátráltatása. A kormányzati kommunikáció több esetben is egymásnak ellentmondó, vagy felszines információkat vet a köznép elé, de ebből csak igen nagy energia és idő ráfordításával lehet releváns adatokhoz jutni. Erre ad példát az ország Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal honlapja, ahol sajnos tényleges segítséghez nehezen lehet hozzájutni, vagy csak több órás oldalfeltárás után.
Magyarországon 2008.január 01.-én jött hatályba az 1996. évi CXXVI. törvény új kiterjesztése, mely körültekintően foglalkozik az eddig felmerült problémákkal. Sajnos ennek nem lett nagy médiavisszhangja, így sok közérdekű szervezet most lepődik meg mikor benyujtja a 0837 adatlapját ( SZJA 1%igénylölap)és rájön már nem jogosult erre. Az általam készített tábla ennek elkerüléséhez ad segítséget.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Releváns információ leggyakoribb jelentése: a tárgyhoz tartozó, vagy kapcsolódó dolog. Sajnos ennek az értéknek igen híányában lesz, ha egy szervezet egyik vezetője a neten, újságban, ügyfélszolgálaton keres rá arra, hogy szervezete jogosult-e a 1996. évi CXXVI. Törvény (személyi jövedelemadó 1 % szóló tv.) által biztosított felajánlható támogatásra.
Általan megtalált médiumokban vagy a felesleges, idejétmúlt adatok dömpingje vagy épp az adathiány volt jellemző. Az a 1996. évi CXXVI. Törvénnyel foglalkozó oldalakon sok esetben találtam hivatkozási problémákat régi már lecserélt törvénycikkeket és elérhetelen telefonvonalakat (melyek a nap 18 órájában kikapcsolt állapoton vannak). Pedig az emberek adójának 1 % hatalmas segítség lehet az életet megkönnyíteni akaró szerveződések számára, akik a társadalmi szelep funkcióját is magukon viselik már hosszú idő óta, egyre apadó támogatottság mellett.
Nekik nyujt segítséget szakértői rendszerem ami a több napos keresgélés helyett 5 percre szűkíti le a keresés időtartamát. Jelenleg friss adatokkal dolgozik, de a későbbi bővítése sem okozhat akadályt.Nem dolgozik ismeretlen fogalmakkal így egy jogban kevésbé jártas személy is kitöltheti. A gyors és pontos adatok jelentős terhet vesznek le egy szervezet vezetőjének válláról , vagy költségcsökkentő lehet ha erre a kérdésre külön dolgozók munkáját spórolhatjuk meg.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Egy szervezet minőségi besorolása igen bonyolult lehet, ha azt a jogi szakszavakkal tarkított törvénycikelyből kell kiszednünk, de az én Szr megoldásom minden fogalmat lefedve meghatározza azok jelentését.
Sajnos elsődleges forrásom http://www.apeh.hu/adoinfo/inf2008/i26.html?query=0837 nem fedett le minden eshetőséget így további források után kutattam, és megtaláltam a "törvény szellemét" résztetekbe, ebben történő eligazodáshoz is segít, vagy további kiindulópontot jelenthet rendszerem. A vizsgált kérdések:
-Székhelye belföldön van?
-A magyar nép vagy Magyarország határain kívüli élő magyarok érdekében tevékenykedik?
-Közhasznú tevékenységet folytat?
-Az ön szervezete párt, biztosító egyesület, munkavállalói, -adói érdekképviselet?
-Környezetében folytat valaki politikai tevékenységet?
-Rendelkezik köztartozással?
-Alapszabályzata deklarálja miszerint közhasznú tevékenységet folytat 2007 jan .1-től megszakítás nélkül?
-Tevékenységét a helyi önkormányzattal 2007. év előtt megkötött szerződés alapján végzi?
-Tagja a törvényben felsorolt kedvezményezetteknek?
A lehetőségek teljesen lefedésre kerültek. A kérdések között nincs átfedés, teljesen egyértelműek és következetesek. A megoldás megfelel a kérdésekre adott válaszoknak tartalmilag is.
A feladat által érintett célcsoportok
A feladat minden közhasznú szervezetet érint, akik eleget tesznek a jogi kritériumoknak és az adózók hajlandóak támogatni tevékenységüket adójuk 1 %-ával.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
KOnkrétan: Egy vezető 2 napi munkaideje, vagy egy drága szakértőcsoport 2 órányi munkája. Az esetleges idegi kimerültség és stresszről nem beszélve, (még nem mérhető gazdasági károk).
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Az adatokat az interneten hosszas keresgélés útján sikerült beszereznem, főleg az APEH oldaláról szereztem be anyagokat, de már oldal is kínált számomra érdekes részleteket. Ezek után megfogalmaztam a kérdéseket az Excel táblába, majd az meghatároztam a válaszoknál lehetséges igen és nem válaszokat az1 és 0 kóddal. A 8 kérdésre adható válaszok lehetőségei: 2 a nyolcadikon. Meghatároztam a "igényelhető" karakter elérési útját a bináris számsorok összegzésével ettől eltérő számsor " nem igényelhető" megoldást ad majd. FKERES függvény használtam, hogy kikeresse a válaszok alapján a kódoknak megfelelő megoldást. =IF(ISERROR(VLOOKUP(Mátrix!D55;Mátrix!K40:L47;2;0));"Nem jogosult";"Jogosult")
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Az eredmény a kitöltés pillanatában egyértelműen kiderül. A "nem igényelhet" választ kapó szerevezetem megvizsgálhatják azokokat ha a hivatkozásokra kattintanak, és kijavíthatják esetleges hiányzó kompetenciájukat.