„Bérek” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS))
39. sor: 39. sor:
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 +
 +
[https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta nyilatkozat és kitöltési segédlet]
 +
[[Kategória:Szakértői rendszerek]]
 +
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(special)]]
 +
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(classic)]]

A lap 2009. március 23., 23:15-kori változata

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A bérek alakulása a munkám során fontosnak ítélt tényezők alapján

A feladat előtörténete

Több éve HR területen dolgozom, ebből körülbelül 2 éve tanácsadóként, melyhez hozzátartozik a jelöltekkel való személyes kapcsolatfelvétel, az interjú is. Cégünk különböző szektorokban végez kereséseket de a két kiemelkedő terület a Pénzügyi/Számviteli illetve az IT szektor. Eddigi tapasztalatok alapján a korábban említett szektorban előfordultak olyan vállalatok, amelyek nem teljes jövedelemre jelentik be a jövendőbeli kollégákat. Érdekesnek találtam azt a témát, hogy a munkavállalók nettó keresetére milyen mértékben hat pl. az, hogy nem teljesen bejelentett bérrel alkalmazza őket a munkáltató. Természetesen más szempontok szerint is vizsgáltam (nem, végzettség, nyelvtudás, lakhely) őket.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Jelenleg a munkáltatóval, és a munkavállalóval történő egyeztetés során rögzítésre kerül a kínált, illetve az elvárt jövedelem. Mindkét fél egyéni tapasztalatait, lehetőségeit és vágyait próbálja ebben megjeleníteni. Sajnos olykor az eltérések miatt lehetőség sincs a két fél talákoztatására. A különböző tényezők figyelembevételével végzett elemzés segíthet eldönteni, hogy az ajánlott, vagy elvárt jövedelem a piaci tendenciákat figyelembe véve reálisnak, alulértékeltnek, vagy túlértékeltnek bizonyul-e.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok (sorok)

Az elemzéshez 15 álláskereső (objektum) adatait rögzítettem.

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Az álláskeresők nettó jövedelmének elemzését az alábbi 6 szempont (attribútum) segítésével végeztem el: kor, lakhely, nem, nyelvtudás, teljes bejelentett bér- illetve nem, végzettség. Ezen jellemzők azok, melyeket a munkáltató elsősorban megjelöl a számára ideális munkatárs jellemzői között.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Az elemzés elvégzése révén segítséget várok abban, hogy egy munkáltató, vagy munkavállaló által megjelölt kínált, vagy elvárt kereset reálisnak tekinthető-e. Ezzel döntésüket kedvező irányba tudnám befolyásolni, és az "egymásra" találásukat segíteni.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. Adatbázis létrehozása. Az elemzéshez felhasznált objektumok és attribútumok meghatározása, ezen jellemzők adatokkal való megjelenítése. 2. Az összehasonlítás biztosítása kódolás segítségével, a ha függvény felhasználásával. 3. A kódokkal módosított adatokból rendezett adathalmazt hoztam létre, mely lehetővé tette a pivot tábla elkészítését a kimutatásvarázsló segítségével. 4. A táblázatom értékeit rangsor alapján állítottam fel, amit az irányok megadása előzött meg. A rangsor felállításához a sorszám függvényt használtam fel. 5. A nagyobb szórást mutató tényezőkhöz kapcsolódó értékeket a kvartilis függvény használatával egyszerűsítettem. 6. A MIN és a MAX függvények segítségével a táblázat egyes oszlopainak értelmezési tartományát behatároltam, melynek ismeretében a lépcső táblát készítettem el. Ez szolgál a Solver alkalmazás helyeként. 7. A Solver elindításához becsléses táblát készítettem. Itt a Solver által meghatározott értékeket Fkeres függvénnyel rendeltem az egyes munkavállalók és tényezők kombinációjához, melyből a becsült bér került megállapításra.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az összehasonlítás alapján a munkavállalók által igényelt bér kisebb-nagyobb mértékben eltér a "reálisan" várhatótól. Így például A és M álláskereső, amennyiben az igényelt bérrel helyezkedik el, alulfizetettnek (=olcsón adják magukat), J és G munkavállalók pedig túlfizetettnek számítanak (az Ő számukra nehezebb lesz állást találni).

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az elemzés a tanácsadáson kívül pl. munkavállalót kereső vállalatoknak is hasznos lehet. Ennek segítségével az újonnan keresett munkavállalót a saját bérrendszerükbe próbálhatják megfelelően beilleszteni, hogy ne okozzon bérfeszültséget.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet