„HR:SÖR” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)
(Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS))
 
(17 közbenső módosítás, amit 2 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
9. sor: 9. sor:
  
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
Kiválasztottam a hazánkban kapható leginkább megfizethető és jó minőségű alkoholmentes söröket, melyeket ízük, áruk és szavatosságuk alapján válogattam össze. Ha az ember alkoholmentes sört szeretne venni, akkor véleményem szerint az árat figyeli meg legelőször,majd a márkát és csak ezután figyeli a többi szempontot. Elemzésem segítségével a vásárló képet kap az öt legkapósabb márkájú alkoholmentes sörröl és könnyebben választhat.
+
Kiválasztottam a hazánkban kapható leginkább megfizethető és jó minőségű alkoholmentes söröket, melyeket ízük, áruk, ízviláguk, kalóriatartalom és szavatosságuk alapján válogattam össze.   
 +
Az általam választott termékek adatait a sörgyárak , illetve italnagykerek honlapjáról szereztem, de munkámat a baráti körömmel és családommal való tapasztalatcsere is megelőzte.
 +
A családom és a baráti társaságom alkalom adtán a Schlossgoldot fogyasztja, de nem azért,mert mindegyik "szűz" sört végig kóstolták és ez a legjobb, hanem azért, mert ez az a márka, amit sokszor reklámoznak és amit szinte mindenki ismer és ajánlani tud.
 +
Elemzés készítése nélkül kóstolással is ki lehetne választani a fogyasztó számára megfelelő terméket,de ez tudományosan nem vetné össze a beltartalmakat, tulajdonságokat az árral.
 +
Célom, hogy a fogyasztók az általam összegyűjtött információk összevetése alapján tájékozottan,tudatos döntés alapján tudjon vásárolni.
  
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)= Az általam választott termékek adatait a sörgyárak , illetve italnagykerek honlapjáról szereztem.
+
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
==Objektumok (sorok)== Öt általam ismert terméket vizsgáltam.
+
Az általam választott termékek adatait a sörgyárak , illetve italnagykerek honlapjáról szereztem.
 +
==Objektumok (sorok)==
 +
Öt általam ismert terméket vizsgáltam.
 
Buckler 0,5
 
Buckler 0,5
 
Dreher 24 0,5
 
Dreher 24 0,5
19. sor: 25. sor:
 
Stella Artois 0,5
 
Stella Artois 0,5
  
==Attribútumok (X, Y oszlopok)==Íme a szempontok, amik alapján elemeztem a termékeket.
+
==Attribútumok (X, Y oszlopok)==
 +
Íme a szempontok, amik alapján elemeztem a termékeket.
 
Alkoholtartalom
 
Alkoholtartalom
 
Ízvilág
 
Ízvilág
36. sor: 43. sor:
  
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
Az eredmény az alkoholtartalom, kalóriatartalom és ár/liter értékek alapján a Soproni szűz, hiszen kitűnik a többi közül azzal, hogy 0 % alkoholtartalom és hosszabb szavatossági idő mellet még mindig ő a legolcsóbb és a legalacsonyabb kalóriatartalmú "szűz" sör.
+
Elemzésemnek azt az eredményt kéne mutatnia, hogy a szempontok alapján melyik terméknek kéne olcsóbbnak vagy drágábbnak lennie a jelenlegi helyzethez képest.
 +
Az elemzésem viszont azt hozta ki, hogy az árak reálisan vannak meghatározva, hiszen a COCO tábla tény és becslés értékei közötti különbség is nulla minden egyes termék esetében.
 +
 
 +
Az ár/teljesítmény arány azonossága azonban mindaddig csak illúzió, míg minden attribútum bevonásra nem kerül a megoldásba.
 +
A STEP2 munkalap tartalmazza az Alkoholtartalomra és a Szavatossági időre való szűkítés eredményét, mely szerint: a Soproni Szűz és a Schlossgold az a két termék, melyet alábecsültek értékelésüknél. A legnagyobb különbség a becsült és tényleges ár között a Soproni szűz esetében mutatkozik.  
 +
(???)
  
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
Azoknak, akik felelősséggel vezetnek autót, spórolósak és még az alakjukra is vigyáznak, a Soproni Szűz sört tudom ajánlani.
+
(???)
 +
Az elemzés- a STEP2 táblázattal kiegészítve-igazolja, hogy a "szűz" sörök közül a Soproni szűz az, amelyet érdemes választani.
 +
Nem sokkal maradt el mögötte a Schlossgold, amelyet egyébként családom előszeretettel fogyaszt abban az esetben, ha még hívja őket a kötelesség!
  
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
A solver segítségével a vásárló könnyebben választja ki a számára legmegfelelőbb terméket! Mivel nem vagyunk egyformák, nem mindenki választ ugyanolyan szempontok alapján, viszont ami biztos, hogy az ár igen is fontos tényező!
+
Az elemzés a tulajdonságokat az árral tükrözve nyújt segítséget az alkoholmentes sörök közötti választásban.
  
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=

A lap jelenlegi, 2009. július 14., 09:29-kori változata

Forrás

http://miau.gau.hu/nappalos/2009tavasz/egyeb/hk.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Alkoholmentes sörök elemzése és összehasonlítása ár,alkoholtartalom és ízvilág alapján.

A feladat előtörténete

Napjainkban egyre nehezebb az emberek többségét meggyőzni arról, hogy mielőtt autóba ülnek, ne igyanak alkoholt, hiszen emberek százai halnak meg az utakon, mert felelőtlen emberek ittas állapotban száguldoznak autójukkal! Igyekszem nyomós érvekkel meggyőzni barátaimat és szeretteimet arról, miért fontos 100 % józansággal vezetni! Főként a férfiakat nehéz meggyőzni, mert némelyikük úgy gondolja, hogy egy sör még nem okozhat akkora gondot. Erre szoktam azt mondani, hogy feltalálták már az alkoholmentes sört is! Véleményük szerint viszont az alkoholmentes sörök íze nem olyan mint alkoholos társuké és ebből kifolyólag adatok gyűjtését követően alkottam meg táblázatomat!

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Kiválasztottam a hazánkban kapható leginkább megfizethető és jó minőségű alkoholmentes söröket, melyeket ízük, áruk, ízviláguk, kalóriatartalom és szavatosságuk alapján válogattam össze. Az általam választott termékek adatait a sörgyárak , illetve italnagykerek honlapjáról szereztem, de munkámat a baráti körömmel és családommal való tapasztalatcsere is megelőzte. A családom és a baráti társaságom alkalom adtán a Schlossgoldot fogyasztja, de nem azért,mert mindegyik "szűz" sört végig kóstolták és ez a legjobb, hanem azért, mert ez az a márka, amit sokszor reklámoznak és amit szinte mindenki ismer és ajánlani tud. Elemzés készítése nélkül kóstolással is ki lehetne választani a fogyasztó számára megfelelő terméket,de ez tudományosan nem vetné össze a beltartalmakat, tulajdonságokat az árral. Célom, hogy a fogyasztók az általam összegyűjtött információk összevetése alapján tájékozottan,tudatos döntés alapján tudjon vásárolni.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az általam választott termékek adatait a sörgyárak , illetve italnagykerek honlapjáról szereztem.

Objektumok (sorok)

Öt általam ismert terméket vizsgáltam. Buckler 0,5 Dreher 24 0,5 Schlossgold 0,5 Soproni szűz 0,5 Stella Artois 0,5

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Íme a szempontok, amik alapján elemeztem a termékeket. Alkoholtartalom Ízvilág Ár/l Szavatossági idő Kalóriatartalom

A feladat által érintett célcsoportok

Igazából a fiatalkorúaktól az időskorúakig mindenki a célcsoport tagja, de főként aki jogosítvánnyal rendelkezik és vezet, hiszen rájuk vonatkozik leginkább az "iszik vagy vezet" gyakori reklám szlogen is.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A termékek összehasonlításával szeretném az emberek figyelmét felhívni arra, hogy lehet egy alkoholmentes sör is olyan jó, mint alkoholos társai. Mindemellett szeretném könnyebbé tenni legalább pár termék között a választást.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. adatgyűjtés 2. metaadatbázis készítés 3. ellenőrzés (pivot-tábla) 4. vizsgált objektumok: különböző müzliszeletek 5. adattábla létrehozása 6. rangsorok kialakítása sorszám függvénnyel 7. COCO tábla készítése, FKERES függvény segítségével 8. Solver beállításai 9. Solver futtatása

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Elemzésemnek azt az eredményt kéne mutatnia, hogy a szempontok alapján melyik terméknek kéne olcsóbbnak vagy drágábbnak lennie a jelenlegi helyzethez képest. Az elemzésem viszont azt hozta ki, hogy az árak reálisan vannak meghatározva, hiszen a COCO tábla tény és becslés értékei közötti különbség is nulla minden egyes termék esetében.

Az ár/teljesítmény arány azonossága azonban mindaddig csak illúzió, míg minden attribútum bevonásra nem kerül a megoldásba. A STEP2 munkalap tartalmazza az Alkoholtartalomra és a Szavatossági időre való szűkítés eredményét, mely szerint: a Soproni Szűz és a Schlossgold az a két termék, melyet alábecsültek értékelésüknél. A legnagyobb különbség a becsült és tényleges ár között a Soproni szűz esetében mutatkozik. (???)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

(???) Az elemzés- a STEP2 táblázattal kiegészítve-igazolja, hogy a "szűz" sörök közül a Soproni szűz az, amelyet érdemes választani. Nem sokkal maradt el mögötte a Schlossgold, amelyet egyébként családom előszeretettel fogyaszt abban az esetben, ha még hívja őket a kötelesség!

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Az elemzés a tulajdonságokat az árral tükrözve nyújt segítséget az alkoholmentes sörök közötti választásban.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet Kapcsolódó oldalak: http://www.centraldrinks.hu Sör.lap.hu http://www.soproni.hu/

Konkurens megoldások: https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/BA3:%C3%A1sv%C3%A1nyv%C3%ADz2