„BA3:BZS” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Forrás)
(A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)
 
11. sor: 11. sor:
  
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
Jelenm pillanatban elmondhatjuk, hogy minden elemző csak a már elmúlt eseményeket veszi figyelembe, mikor értékel egy országot. Olyan világban élünk amikor egy ember nem mer saját véleményt alkotni a jövőre való nézetei alapján, mert ha nem igazolódnak be az állításai szakmailag már lesz elfogadott. Ettől függetlenül minden cégvezetőt, államot, és az Uniót is az érdekli, hogy mi lesz a jövőben. Minden döntéshozónak megkönnyítené az életét ha lenne egy jövőt nagy valószínűséggel megjósoló szerkezet, hiszen a döntéseket most kell meghozni a tény bekövezte előtt. Utólag már nem lehet rajta javítani. Ha mi felemelkedésre számítunk beruházunk és gazdasági csökkenés következik akkor valószínű csődbevisszük a cégünket, ezért biztos, hogy minden döntéshozó sok pénzt adna egy olyan támpontért ami megmutatja számukra az irányt. Ilyen jelenleg nincs a világon.
+
> A régi módszer az az, hogy ha nincs baj, évek óta fejlődik a gazdaság akkor nem mondja senki, hogy baj lesz. Eddig senki nem mondta, hogy a jövő év jobb lesz, vagy rosszabb azért, mert 17évvel ezelőtt is rosszz volt.  
 +
> Mivel bizonyítottuk, hogy igaz, és a módszer jól működik hiszen rendelkezésünkre áll a 2001es GDP. Ezért azt mondom természetesen jobb. Eddig csak azt tudták mondani, hogy nincs semmi olyan ok amiért jövőre rosszabb lenne, tessék nézni apró lépésekkel 10éve folyamatosan javul a gazdaság. Erre mi bebizonyítottuk, hogy ez igaz, azonban a 2001es év hanyatló lett. Jobb ez a módszer, mert ad egy új eszközt a kezünkbe, egy másik nézőpontot mely nem csak arra alapoz, hogy eddig is jó volt miért ne lenne ezután is. Mint említettem stratégiai menedzsment szinten minden valós információ hasznos, hiszen támogatja a döntéseket oly módon, hogy ad egy világképet egy várható jövőt. Amennyiben lenne egy cégem akkor biztosan igényt tartanék egy olyan elemzésre, melyre ugyan senki nem teszi a fejét, de ad egy más képet a világról így segítve (megerősítve vagy elbizonytalanítva) a döntéseimet.
 +
> Mindezek mellett elmondhatjuk, hogy ha valaki meri is jelenleg azt mondani, hogy ugyan most nagyon jó és fejlődünk de jövőre baj lesz akkor annak nem hisz a világ. Tessék megnézni a 2007es gazdasági világvállságot. Számos elemző 3-4 évvel előtte már mondta, hogy baj lesz, de senki nem figyelt rájuk, mert nem látszottak a jelek a gazdaság fejlődött a díszletek mögött azonban a díszletek egyszer összedőlnek.  
 +
>
 +
> A meterológiai példa nagyon tetszik, valóban 3hét napsütés után van képe azt mondani, hogy holnap esni fog az eső, erre mi elmegyünk esernyő nélkül, mert nem hittük el, mert nem látszottak a nagy fekete felhők, épp úgy mint a mostani vállságnál.
  
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=

A lap jelenlegi, 2009. november 25., 15:38-kori változata

Forrás

http://www.historicalstatistics.org/

http://miau.gau.hu/oktatas/2009osz/ba3_gdp.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Ausztria GDP alakulása, 30éves minta alapján következő év becslése

A feladat előtörténete

Bankszektorban dolgozom, ahol a kollégákkal tét nélküli jóslatokba szoktunk bocsátkozni. Mindíg is érdekelt a téma, hogy meg lehet e jósolni a gazdaság alakulását nagy valószínűséggel. Amennyiben igen, akkor miért nem teszik meg. Ezen ötleten felbuzdulva készítettem a Ausztria GDP alakulásáról egy becslést

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

> A régi módszer az az, hogy ha nincs baj, évek óta fejlődik a gazdaság akkor nem mondja senki, hogy baj lesz. Eddig senki nem mondta, hogy a jövő év jobb lesz, vagy rosszabb azért, mert 17évvel ezelőtt is rosszz volt. > Mivel bizonyítottuk, hogy igaz, és a módszer jól működik hiszen rendelkezésünkre áll a 2001es GDP. Ezért azt mondom természetesen jobb. Eddig csak azt tudták mondani, hogy nincs semmi olyan ok amiért jövőre rosszabb lenne, tessék nézni apró lépésekkel 10éve folyamatosan javul a gazdaság. Erre mi bebizonyítottuk, hogy ez igaz, azonban a 2001es év hanyatló lett. Jobb ez a módszer, mert ad egy új eszközt a kezünkbe, egy másik nézőpontot mely nem csak arra alapoz, hogy eddig is jó volt miért ne lenne ezután is. Mint említettem stratégiai menedzsment szinten minden valós információ hasznos, hiszen támogatja a döntéseket oly módon, hogy ad egy világképet egy várható jövőt. Amennyiben lenne egy cégem akkor biztosan igényt tartanék egy olyan elemzésre, melyre ugyan senki nem teszi a fejét, de ad egy más képet a világról így segítve (megerősítve vagy elbizonytalanítva) a döntéseimet. > Mindezek mellett elmondhatjuk, hogy ha valaki meri is jelenleg azt mondani, hogy ugyan most nagyon jó és fejlődünk de jövőre baj lesz akkor annak nem hisz a világ. Tessék megnézni a 2007es gazdasági világvállságot. Számos elemző 3-4 évvel előtte már mondta, hogy baj lesz, de senki nem figyelt rájuk, mert nem látszottak a jelek a gazdaság fejlődött a díszletek mögött azonban a díszletek egyszer összedőlnek. > > A meterológiai példa nagyon tetszik, valóban 3hét napsütés után van képe azt mondani, hogy holnap esni fog az eső, erre mi elmegyünk esernyő nélkül, mert nem hittük el, mert nem látszottak a nagy fekete felhők, épp úgy mint a mostani vállságnál.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok (sorok)

Ebben a feladatban Ausztria GDP adataival dolgoztam. A GDP adatoakt különböző elemzők különböző forrás alapján dolgozzák fel így azokban eltérés lehet. Célszerű egy jól megbízható adatforrást alkalmazni. .

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Ausztria elmúlt 30évnyi GDP adatával dolgoztam. 1970-2000 között a becslést a 2001es évre készítettem. Természetesen én sem mertem a 2010es évet megjósolni, hiszen szakképzettségem elmarad attól, hogy ezt nyugodt szívvel megtegyem

A feladat által érintett célcsoportok

Érintett minden olyan csoport, felelős személy akinek olyan döntéseket kell hoznia melyeknek kimenetelét előre nem látható külső hatások befolyáslják. Jelen pillanatban külső hatáson leginkább gazdasági hatást értünk. HA tudnánk előre bármely ország GDP alakulását akár csak az irányát is, akkor tudnánk olyan befeketetéseket, üzleteket kötni melyek kiemelt valószínűséggel nyereségesek lennének számunkra.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Az, hogy ez hasznos vagy sem szerintem nem eldönthető kérdés. Természetesen annak aki hozzájut hasznos, valahol az erkölcsi oldaláról megnézve viszont már kétségeket támasztok a dolog iránt. Ki fog hozzájutni ehhez a lehetőséghez, ha én egy profitorientált ember vagyok? Aki a legtöbbet fizet érte. Az tud a legtöbbet fizetni érte aki jelenleg is gazdag, így a meglévő gazdasági szakadékot csak szélesítjük. Emellett mi van ha tévedünk, vagy olyan tényező változik, mellyel nem számoltunk az elméletünk kialakításakor? Akkor az az ember aki esetleg erre a döntésre feltette egész életét az el is veszítheti. Minden olyan eszközt hasznosnak látok, melyek utat mutatnak döntést támogatnak, azonban ne legyen egy egyértelmű megoldás, mert így elmúlik a fejlődés ha nincsenek az emberek gondolkodásra késztetve.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1, Adatbázis készítése az összegyűjtött adatok alapján fontos, hogy egy helyről származzon minden év adata 2, Adattábla elkészítése a meglévő adatokból. 3, Tanulási minta elkészítése, irány meghatározása(0,1) 4, COCO tábla készítése, amely az FKERES függvény segítségével visszautal a Lépcsők táblázatra. 5, A kapott eredmények kiértékelése a valós és becsült érték különbségével

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A helyes irány megválasztásával még egy olyan mintából is meghatározható a helyes eredmény, ahol ránézésre 99%os biztonsággal állítanánk az ellenkezőjét. Az első számításunk beigazolta amire mindenki gondolt, hogy 30ból 29éven keresztül felfelé ívelő gazdaság nagy valószínűséggel tovább fog fejlődni. Azonban egy helyes irányválasztás után kiderült, hogy a gazdaság valójában várhatóan 2001re bár minimálisan de vissza fog esni és ez így is történt. Sajnos saját csapdámba esve erről az oldalról, ahonnan a 30év adatait vettem nem tudtam a 2001es évet is megvizsgálni, mert a legtöbb gazdaság elemző oldal 200ig végezte el az elemzéseket.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Ebből az elemzésből megtanultam, hogy minden következik valamiből így ha megfelelő jó tipusú elemzést alkalmazunk akkor megkaphatjuk a helyes iránymutatást. Ezeket az elemzéseket és iránymutatásokat jól kell tudni használni és nem szabad csak erre alapozva dönteni hiszen váratlan események midníg történnek. Minden információra nyitottnak kell lenni és korrigálni kell döntéseinket. Mindenki megélte a 2007 egyes elemzők szerint 2008as gazdasági világvállságát, melyet sokan előrejeleztek, de ezekkel az előrejelzésekkel nem fogalkoztak megfelelőképpen. Arra most szintén sokan lennének kiváncsiak, hogy volt e már mélypont, azonban addig amíg azzal az előrejelzéssel nem foglalkozott az mebrek többsége, hogy be fog következni a vállság akkor mi értelme lenne a kezükbe adni azt az információt, hogy hol a vége? Véleményem szerint nem harcolnának tovább, és méginkább leállna a gazdaság mely biztosan eredményezné, hogy a vállság csak mélyebb lesz onnantól.

Pontos információt, jó embernek, jókor felhasználva ez lehet a kulcs minden siekrnek.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

[https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta nyilatkozat és kitöltési segédlet]