„HR:RM” változatai közötti eltérés
(→Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)) |
(→Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)) |
||
46. sor: | 46. sor: | ||
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)= | =Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)= | ||
+ | A felállított paraméterek alapján végül az alapkérdésre választ kaptunk, mert nyilvánvalóvá vált hogy befolyásolhatják károsan és jó irányba is a személyiségfejlődést a vizsgált tulajdonságok. | ||
+ | |||
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba= | =Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba= | ||
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok= | =Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok= |
A lap 2010. január 19., 19:45-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A feladat előtörténete
- 3 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 4 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 5 A feladat által érintett célcsoportok
- 6 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 7 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 8 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 9 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 10 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 11 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 12 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
Személyiségfejlődés vizsgálata. Hogyan hat, illetve hatással vannak-e személyiségfejlődésünkre a tulajdonságaink, a megszerzett ismereteink, vagy a környezetünk?
A feladat előtörténete
Feladatomban megvizsgáltam 8 különböző személyt, különböző szempontok alapján, hogy választ kapjak arra mennyiben befolyásolja, illetve befolyásolja-e egy ember személyiségének fejlődését a tulajdonságai, a szerzett ismeretei, vagy a környezete.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Kísérletem során 8 embert vizsgáltam meg különböző szempontok alapján. Először leültettem őket a számítógép elé és egy táblázatot csináltattam velük az Excel-ben, majd egy szöveget írattam velük a Word-ben. Azt tapasztaltam, hogy volt aki abszolút nem tudott hozzákezdeni sem a szövegeshez, sem az Excel-hez, volt aki meg megcsinálta ugyan, de egy órán át pötyögött és volt aki 10 perc alatt végzett mindkét feladattal. Eredményeik alapján pontoztam őket és Barna Béla, valamint Szőke Péter bizonyult a legjobbnak, ez alapján azt gondoltam hogy ők lesznek a legfejlettebbek majd a kísérlet végére. Ezután tesztet töltettem ki mind a 8 alannyal, melynek összesítése során arra kaptam választ, hogy kinek milyen a koncentrálóképessége, a tapasztalata, a türelme és a terhelhetősége, ezeket szintén pontoztam. Viszonylag szélsőséges eredmények születtek, mert Nagy Lajos például abszolút türelmetlen, míg a koncentrálóképessége viszonylag magas, míg az előbb említett Barna Bélánál meg ez pont fordítva van. Vak Géza viszont magas koncentrálóképességgel rendelkezik és a türelme is viszonylag jó. Ezután elbeszélgettem velük egyenként, hogy lemérjem a kommunikációs készségüket - hisz életükben először találkoztak velem - és egyúttal kitértem arra is hogy ki hol lakik, és a lakhelyükből pedig az infrastruktúra fejlettségére vonatkozóan adtam pontszámokat. Ekkor meg azt tapasztaltam, hogy Kiss Piroska és Vörös Hajni kommunikációképessége nagyon jó, de olyan kis településről jöttek, ahol az infrastruktúra viszonylag alacsony. Összességében azonban nem tudom megmondani hogy melyikőjük személyisége a fejlettebb, hisz a kísérlet minden egyes szakaszában más és más tűnt fejlettebbnek.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Objektumok (sorok)
A vizsgált 8 személy felsorolása
Attribútumok (X, Y oszlopok)
A vizsgálat során megvizsgált személyek különböző paramétereinek felsorolása: infrastruktúra, kommunikációs készség, koncentráció képesség, tapasztalat, terhelhetőség, türelem, Word és Excel ismeret.
A feladat által érintett célcsoportok
Más ilyen irányú kísérletet végezni kívánó személy, vagy csoport.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Mivel a vizsgálat konkrét választ nem adott, de rámutatott arra, hogy egyes paraméterek, hogyan befolyásolják a személyiségfejlődést, így a következő kísérletező, ezen vizsgálatot kiegészítve más paraméterekkel még több információt kap a személyiségfejlődést befolyásoló tényezőkről.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Objektumok: Barna Béla, Kiss Piroska, Kovács József, Lakatos Olga, Nagy Lajos, Szőke Péter, Vak Géza, Vörös Hajni. Attribútumok: infrastruktúra, kommunikációs készség, koncentrációképesség, tapasztalat, terhelhetőség, türelem, Word és Excel ismeret - Adatbázis készítése értékoszlopokkal - Ez alapján pivot-kimtatás előállítása - Primer adattábla készítése, majd a rangsorok kialakítása sorszám függvény segítségével - Coco tábla készítése, Fkeres függvény segítségével - Solver beállításai: a célcella minél kisebb tényezőt vegyen fel - Solver futtatása - Eredmények kiértékelése a négyzetösszeg segítségével
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A hasonlóságelemzés során kapott adatok értékelése igen érdekes eredményre vezetett. A vizsgálat különböző szakaszaiban a hasonlóságelemzés elvégzésekor nem jutottam értékelhető eredményre, mindig másvalaki volt jobb valamelyik szempont alapján. Végül az elemzés alapján nincs különbség a vizsgált személyek személyiségfejlődése között.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Első körben következtetésként ezt gondoltam: az emberi tulajdonságok, kompetenciák, paraméterek összehasonlításakor, arra a kérdésre amiből kiindultam ez a hasonlóságelemzés nem ad választ. Azonban azt hozzá kell tennem, hogy a kísérletben emberi tulajdonságokról is van szó, melyeket ugyan egyenként súlyozva vizsgálunk, azonban ezek egymásra kölcsönhatással vannak, s ezek együttesen a többi paraméterrel (környezet és szerzett ismeretek) együtt határozzák meg az egyes emberek személyiségének fejlődését. Majd második körben (kis segítséggel) az alábbiak fogalmazódtak meg bennem: A tanulási mintákkal azt kerestük, milyen tulajdonság-kombinációt KELL bizonyos esetekben negatívnak tekinteni,ami csak pozitív számokból SOHA nem keletkezhet. A negatív értékek (mint a lakmusz-papír) azokat a tulajdonság-határokat jelölik tehát ki, melyek káros folyamatokra utalnak! Mivel első körben azt vizsgáltuk hogy az értékek alapján ki hányadik "helyezést" ért el az egyes vizsgált tulajdonságokban és ebből nem jutottunk konkrét következtetésre a kiinduló kérdésünkre, ezért megvizsgáltuk azt hogy ha az egyes vizsgált tulajdonságokban az egyes alanyok magas rangsorszámát alulértékeljük (negatív értékkel illetjük) akkor ezek hogyan fogják befolyásolni a személyiségfejlődést. A lépcső maximuma az a személy aki a legjobban fejlődött és minimuma pedig az aki a legkevésbé. Amennyiben az Új jelölt pontjainak összessége akkora értéket fog elérni, amely a lépcsők maximuma és minimuma közé esik, így megtudjuk majd becsülni a személyiségének fejlettségét, de fejlettsége nem lesz azonos a többiekével, hanem viselkedését tekintve éppen ugyanúgy érthető, értelmezhető, egyensúlyi, racionális, logikus stb. Majd ezután egy Y0 modellt is felállítottam, melynek alapján erre jutottam: az Y0 modell az alapmodellel ellenben valóban azt mondja ki: mindenki azonos módon fejlődik, ergo jó/létez(het)ő egyed!
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
A felállított paraméterek alapján végül az alapkérdésre választ kaptunk, mert nyilvánvalóvá vált hogy befolyásolhatják károsan és jó irányba is a személyiségfejlődést a vizsgált tulajdonságok.