„TR2” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)
(A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))
40. sor: 40. sor:
  
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 +
A feladat megoldásának lépései:
 +
1. Adatgyűjtés
 +
A termék csomagolásán található adatokat dolgoztam föl.
 +
2. META-adatbázis készítés
 +
A gyűjtött adatok alapján készítettem el a DATA táblát, amely tartalmazza a forrás adatokat és a kiegészítő információkat.
 +
3. PIVOT kimutatás elkészítése
 +
Az alapadatok táblázatból kimutatás varázsló segítségével elkészítettem a PIVOT táblát. Szintén a kimutatás varázsló segítségével készítettem egy ellenőrző táblát, amely megmutatja, hogy a DATA táblában elgépelés, duplikáció nem történt.
 +
4. Rangsorolás készítése
 +
Az attribútumok alapján, sorszám függvény alkalmazásával a fontossági sorrendet és arányt foglaltam táblázatba. Fontos, hogy azonos értékeket, azonos számokkal jelöljünk.
 +
5. Lépcsők táblázat készítése
 +
A Solver kimeneti paramétereit tartalmazza.
 +
6. CoCo táblázat készítése
 +
FKERES fügvénnyel hivatkozik a lépcsők táblázatra. A CoCo táblázat eleme az eltérés oszlop, valamint annak négyzetösszeg függvény segítségével feltöltött összege. A Solver célcellája ez a mező. Az ítélet oszlop tartalmazza az egymásba ágyazott HA függvény értékeit.
 +
7. Szórás és átlag függvényekkel való kiegészítés, valamint a számítások elvégzése
 +
Szórással kimutattam, hogy az értékek a várható értéktől milyen mértékben térnek el. Az átlag egyszerű számtani közép érték számítással készült.
 +
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=

A lap 2010. február 3., 13:09-kori változata

Forrás

xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A METRO Áruházban kapható különböző gyártók által készített tejfölök beltartalmi adatai és az áruk viszonyának alapján készítettem elemzést.

A feladat előtörténete

Az áruházakban, szupermarketekben rengeteg féle tejfölt lehet kapni. Az emberek nem igazán ismerik a különböző gyártókat, és azok termékeit. Sokan megszokásból veszik le a polcokról az ismert tejfölt, szinte csak egy-két félére korlátozva a vásárlást. Nagyon sokan nem is vásárolnak, mert úgy gondolják drága, nem megfizethető.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A METRO Áruházban vásároltam tejfölöket. Olyat is, amit ismertem, és olyanokat is amelyeket reklámokban láttam, de még nem kóstoltam, továbbá olyan terméket is vásároltam amelyről nem hallottam, nem ismertem. A csomagoláson feltűntetett tulajdonságok alapján hasonlítottam össze őket. Ezek a tulajdonságok: Energiatartalom (kJ/kcal), fehérje tartalom, szénhidrát tartalom, zsírtartalom, ár. Számtalan márkájú változat kapható a boltokban, a magas zsírtartalmútól egészen a zsírszegényig. Vásárláskor legelőször ezt néztem meg. Természetesen szerepet játszottak a kiválasztásban a látott, hallott-reklámok, ismerősök ajánlásai.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok (sorok)

Hat különböző gyártó termékét elemeztem. • MIZO • GOURMANDNET • DANONE • ALFÖLDI TEJFÖL • TOLLE • MIZO LIGHT Azért kerültek a fenti termékek az elemzésbe, mert van benne számomra ismert illetve ismeretlen is.

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Az attribútumok meghatározásakor a termékek csomagolásán található adatokat vettem figyelembe. • Energiatartalom (kJ/100g) • Energiatartalom (kcal/100g) • Fehérje tartalom (g/100g) • Szénhidrát tartalom (g/100g) • Zsírtartalom (g/100g) • Ár (HUF/doboz)

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat célcsoportjába a gyerekektől az idős emberekig bárki beletartozhat.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A beltartalom és az ár arányai, valamint a paraméterek egymáshoz hasonlítása segíthet megismerni a kevésbé ismert termékeket, illetve segíthet kiválasztani a számunkra legmegfelelőbb terméket.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A feladat megoldásának lépései: 1. Adatgyűjtés A termék csomagolásán található adatokat dolgoztam föl. 2. META-adatbázis készítés A gyűjtött adatok alapján készítettem el a DATA táblát, amely tartalmazza a forrás adatokat és a kiegészítő információkat. 3. PIVOT kimutatás elkészítése Az alapadatok táblázatból kimutatás varázsló segítségével elkészítettem a PIVOT táblát. Szintén a kimutatás varázsló segítségével készítettem egy ellenőrző táblát, amely megmutatja, hogy a DATA táblában elgépelés, duplikáció nem történt. 4. Rangsorolás készítése Az attribútumok alapján, sorszám függvény alkalmazásával a fontossági sorrendet és arányt foglaltam táblázatba. Fontos, hogy azonos értékeket, azonos számokkal jelöljünk. 5. Lépcsők táblázat készítése A Solver kimeneti paramétereit tartalmazza. 6. CoCo táblázat készítése FKERES fügvénnyel hivatkozik a lépcsők táblázatra. A CoCo táblázat eleme az eltérés oszlop, valamint annak négyzetösszeg függvény segítségével feltöltött összege. A Solver célcellája ez a mező. Az ítélet oszlop tartalmazza az egymásba ágyazott HA függvény értékeit. 7. Szórás és átlag függvényekkel való kiegészítés, valamint a számítások elvégzése Szórással kimutattam, hogy az értékek a várható értéktől milyen mértékben térnek el. Az átlag egyszerű számtani közép érték számítással készült.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet