„Kkv2” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)
(A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG))
12. sor: 12. sor:
  
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
A táblázatban található adatokat a FADN OLAP tesztüzemből nyertük.
+
A táblázatban szereplő valamennyi jellemzőt (adattal) a T-Mobile weboldalán található információk alapján töltöttem fel a táblázatokba (http://webshop.t-mobile.hu/webapp/wcs/stores/WSPhoneDisplayCmd
[http://miau.gau.hu/myx-free/olap/olap2/2_olap_m.php3]
+
). 5.1. Objektumok: A tíz különböző típusú telefon megnevezése, 5.2. Attribútorok: listaár, belső memória, HSDPA letöltési sebesség, készenléti idő, kijelző mérete.
 
 
==Objektumok (sorok)==
 
Egy sorban az adott méretű és típusú vállalkozás pénzügyi mutatói szerepelnek.
 
 
 
==Attribútumok (X, Y oszlopok)==
 
* X oszlop: Évek száma
 
* Y oszlop: pénzügyi mutatók
 
  
 
=A feladat által érintett célcsoportok=
 
=A feladat által érintett célcsoportok=

A lap 2010. június 15., 21:29-kori változata

Forrás

[1]

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Okostelefonok elemzése – beszerzés racionalizálása funkciók ár/érték aránya szerint

A feladat előtörténete

Bő másfél évvel a világgazdasági válságot követően a valamennyi cégnek fontos, mondhatni elsődleges az, hogy költségeit a minimum szinten tartsa. Különösen fontos ez a kis-és középvállalkozások esetében, hiszen ennek a szektornak a résztvevői a legkiszolgáltatottabbak és legérzékenyebbek a piaci változásokra. A zökkenőmentes üzleti tevékenység elengedhetetlen feltétele ugyanakkor, hogy a munkavállalók részére olyan eszközöket biztosítson a vállalat, melyek segítségével a lehető leggyorsabban, legkényelmesebben és megfelelő színvonalon láthassák el feladataikat. Innen jött az ötlet, hogy olyan mindennapos használati eszközöket hasonlítsak össze, és ezáltal ismerjek meg jobban, mint az úgynevezett okostelefonok. A feladat során érdekes volt „szembesülni” azzal a hihetetlen fejlődéssel, melyen a mobiltelefon-szolgáltatók az egyéb elektronikai megoldásokkal karöltve végigmentek szűk két évtized alatt. Az 1999-ben olyan nagyon modernnek számító „rövid szöveges üzenetküldési lehetőség” mára már alapfunkció.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A különböző készülékek összehasonlítása már csak azért is fontos, mert az egyes szolgáltatóknál van ugyan ilyen jellegű szolgáltatás, de ez általában csak két telefont foglal magába és nem biztos, hogy azokat a funkciókat emeli ki, amik nekünk lennének fontosak. Az elkészült elemzés azonban világosan megmutatja, hogy a négy általam fontosnak vélt funkció ár-érték aránya hogy viszonyul egymáshoz, megkönnyítve ezzel a költséghatékony és a munka (funkciók) szempontjából is racionális beszerzést.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A táblázatban szereplő valamennyi jellemzőt (adattal) a T-Mobile weboldalán található információk alapján töltöttem fel a táblázatokba (http://webshop.t-mobile.hu/webapp/wcs/stores/WSPhoneDisplayCmd ). 5.1. Objektumok: A tíz különböző típusú telefon megnevezése, 5.2. Attribútorok: listaár, belső memória, HSDPA letöltési sebesség, készenléti idő, kijelző mérete.

A feladat által érintett célcsoportok

A média és a mezőgazdasági vállalkozások.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A médiában folyamatosan arról beszélnek, hogy a kis vállalkozások hátrányos helyzetben vannak a mezőgazdaságban. Szeretnénk ezúton meggyőződni ennek igazságtartalmáról.


A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Feladatomban összehasonlító elemzést végeztem. Mely során az objektumok: pénzügyi mutatók Attribútumok: évek száma A feladat lépései:

  • Egy adatbázis létrehozása minden adattal (Új forrásadatok munkalap A1:J39)
  • Adatbázis alapján egy pivot-tábla készítése (Új összesítő táblázat 2 munkalap A1:I37)
  • Egy adattábla létrehozása, ami alapja lesz az elemzésnek (Új összesítő táblázat 2 munkalap K1:T37)
  • Rangsor-tábla létrehozása (Új összesítő táblázat 2 munkalap U1:AC37)
  • COCO tábla készítése SOLVER segítségével (Új MY-X eredmény)
  • Lépcsős- és segédtábla feltöltése adatokkal (Új összesítő táblázat 2 munkalap AE1:AP37)
  • A különbség meghatározása a valós és becsült adatok alapján, négyzetösszeg függvény segítségével (Új összesítő táblázat 2 munkalap AR1:AS37)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az elemzés eredményéből kiolvasható (Új összesítő táblázat 2): a kis-vállalkozások (AT44) és a nagy-vállalkozások (AT45) között minimális különbség látható. A kis-vállalkozások hátrányos helyzete nem igazolható.

A saját bizonyítási modellünk a pénzügyi adatokból épült fel. A bizonyításunkat a ROS mutatóra alapoztuk (Új forrás adatok munkalap). Az árbevétel-arányos nyereségmutató megcáfolta a média kijelentését. A SOLVER segítségével leellenőriztük az általunk kapott adat helyességét, ami igazolta bizonyítási modellünk végeredményét.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A mezőgazdasági kis vállalkozásoknak olyan stratégia kidolgozását javasoljuk, mellyel „előnyüket” meg tudják tartani a nagyvállalkozásokkal szemben, javasoljuk a támogatások további kihasználását.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Javasoljuk, hogy a média pontosabban tájékozódjon és a feltevéseit előbb ellenőrizze, mielőtt „hátrányos” megnevezést használja a KKV szektor helyzetére vonatkozóan.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

[2]