„ONKOMM:Spec2” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS))
(A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG))
 
(4 közbenső módosítás, amit 2 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
5. sor: 5. sor:
 
Mit olvasson „Szemünkfénye”? – avagy külcsíny és belbecs a könyvespolcon
 
Mit olvasson „Szemünkfénye”? – avagy külcsíny és belbecs a könyvespolcon
  
 +
=A feladat előtörténete=
 +
Szülőnek lenni óriási felelősség! Ez a közhely akkor válik hitelessé, ha az emberlánya/fia maga is szülővé válik, és hirtelen rá kell döbbennie, hogy a hétköznapokban hozott jelentéktelennek tűnő döntése, amelyet korábban szinte át sem gondolt, csak cselekedett, ahogy épp a kedve (vagy szíve, vagy hangulata, vagy pénztárcája) diktálta, mára bizony következményekkel járó, komoly, felelősségteljes, következetes, jól átgondolt választássá nőtte ki magát. Ilyen súlyos döntés lehet például a megfelelő szerző, megfelelő meséskönyvének kiválasztása utódaink számára, amely igen sok előkészületet, s ráhangolódást igényel. Ezekkel a nyomasztó gondolatokkal állok itt (pontosabban ülök) a (virtuális) könyvesbolt (virtuális) polcai előtt és próbálom meghozni a jó döntést.
  
=A feladat előtörténete=
 
Szülőnek lenni óriási felelősség! Ez a közhely akkor válik hitelessé, ha az emberlánya/fia maga is szülővé válik, és hirtelen rá kell döbbennie, hogy a hétköznapokban hozott jelentéktelennek tűnő döntése, amelyet korábban szinte át sem gondolt, csak cselekedett, ahogy épp a kedve (vagy szíve, vagy hangulata, vagy pénztárcája) diktálta, mára bizony következményekkel járó, komoly, felelősségteljes, következetes, jól átgondolt választássá nőtte ki magát. Vele együtt felnőtt. Felnőtt! Nem is tehetett mást, hiszen, elég ma egy meggondolatlan lépés, és porontyaink máris és visszavonhatatlanul téves irányt vehetnek az eleddig oly féltve őrzött és támogatott lelki, szellemi fejlődésük útján, s amely miatt holnap foghatjuk a fejünket, hogy egy pillanatnyi „odanemfigyelésünket” hogyan, s miként korrigáljuk hosszú hetek megfeszített munkájával. Ilyen lehet például egy rossz szokásunk felvillantása gyermekünk előtt, vagy egy nem kívánt szófordulat elejtése, amely menthetetlenül befészkeli magát a kis ember beszédközpontjába, s képes a legalkalmatlanabb pillanatban előrontani onnan. Ilyen súlyos döntés lehet például a megfelelő szerző, megfelelő meséskönyvének kiválasztása utódaink számára, amely igen sok előkészületet, s ráhangolódást igényel, mivel ezeket az útravalókat (saját tapasztalatból tudom) porontyaink egy életen át magukkal viszik, hordozzák végestelen végig majdani felnőtt életük kapujáig és még jóval azon túl is. Ezekkel a nyomasztó gondolatokkal állok itt (pontosabban ülök) a (virtuális) könyvesbolt (virtuális) polcai előtt és felcsendül fülemben a dallamos mondat Istvántól: „oh, mondd, Te kit választanál?”
 
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
Itt állok tehát a könyvespolc előtt és azon tépelődöm, vajon melyik világot vigyem haza az otthonomba és a gyermekem szívébe. (Igen, tudom, kissé giccses lesz az ember- vagy inkább az emberlánya - így az ünnepek közeledtével, de tudjuk be ezt a szösszenetnyi érzelgősséget most a fényhiánynak) Szóval, folytatva a gondolatmenetemet, melyik könyv lenne a legmegfelelőbb alapanyag arra, hogy az otthonunkban toporgó, információk után sóvárgó és azokat félelmetes mennyiségben magukba szippantó lurkóknak megfelelő alapot nyújtson a világról szerzett ismereteik további bővítéséhez. Melyik az a szerző, aki hasonló világot rajzol a hatalmasra nyitott szemek - és ezzel párhuzamosan persze szájak – elé, amilyet én, mint szülő szeretnék feltárni előttük? Melyik az a szerző, aki nem ékel torz értékrendet játékosnak tűnő versikéinek sorai közé? Melyik az az illusztrátor, aki színes, bűbájos, és kedves rajzokkal kápráztatja el a csodákra éhes pillantásokat? Ezt legalább viszonylag hamar, néhány másodperc leforgása alatt el tudom dönteni – vállalva minden következményt- Tetszik, vagy nem tetszik? Kipipálva.
+
Szóval, folytatva a gondolatmenetemet, melyik könyv lenne a legmegfelelőbb alapanyag arra, hogy az otthonunkban toporgó, információk után sóvárgó és azokat félelmetes mennyiségben magukba szippantó lurkóknak megfelelő alapot nyújtson a világról szerzett ismereteik további bővítéséhez.  
 
Ha minden befolyásolástól mentesíteni próbálom magam, és mélyen magamba tekintek, nyilvánvalóan Weöres Sándor könyvét, a Bóbitát választanám, mivel egyrészt azt már születésüktől hallgattjuk CD-n a gyermekeimmel, így ismerősként csengenek a mondatok számukra, másrészt saját emlékeim is szerepet játszanak döntésemben.  
 
Ha minden befolyásolástól mentesíteni próbálom magam, és mélyen magamba tekintek, nyilvánvalóan Weöres Sándor könyvét, a Bóbitát választanám, mivel egyrészt azt már születésüktől hallgattjuk CD-n a gyermekeimmel, így ismerősként csengenek a mondatok számukra, másrészt saját emlékeim is szerepet játszanak döntésemben.  
 
Viszont, ha így teszek, és a régi – bár kétségtelenül jól bevált - könyvet vásárolom meg, megfosztom őket – és persze magamat - attól, hogy a kortársai által ismert mesék, versek, és azok szereplőinek ismerői lehessenek. Úgy is mondhatnám, hogy ezzel kirekesztem magunkat a divat hulláma alól, amely ebben az esetben nem feltétlenül pozitív eredményeket szül.
 
Viszont, ha így teszek, és a régi – bár kétségtelenül jól bevált - könyvet vásárolom meg, megfosztom őket – és persze magamat - attól, hogy a kortársai által ismert mesék, versek, és azok szereplőinek ismerői lehessenek. Úgy is mondhatnám, hogy ezzel kirekesztem magunkat a divat hulláma alól, amely ebben az esetben nem feltétlenül pozitív eredményeket szül.
 +
Úgy gondolom, kevés olyan mű közül választhatunk, amely klasszikusnak és ugyanakkor közkedveltnek is mondható!
 +
Valahogyan fel kéne lendítsük a keresletet apáink és nagyapáink olvasmányai iránt, hiszen azok már kipróbált, és a jelek szerint bevált utakat képviselnek.
 +
Vagy ha ez nem sikerül, vásároljunk, s ezzel népszerűsítsünk olyan könyveket, amelyek ugyanolyan értékközvetítő szerepet tölthetnek be, mint a mára klasszikussá vált művek.
 +
Ezek alapján a kritériumok alapján igyekeztem összeállítani a mellékelt forrásanyagban található vizsgálandó termékeket.
  
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
A feladatunk megalapozni gyermekeink értékrendjét (kicsit félve használom ezt a szót, túl divatos és elcsépelt kezd lenni, pedig mennyi mindent takar, ami jobbá teheti az életünket). Mivel nem lehet elég korán elkezdeni, javasolnám minden kedves Szülőtársamnak a jelen pillanatot. A szándékkal megvolnánk, de óhatatlanul felmerül a kérdés: hogyan kezdjünk hozzá?
+
Adott számtalan szerző, számtalan művel, akik papírra vetik gyermekeink számára megálmodott fikcióikat, s nekünk ezekből kell kiválasztanunk azokat, amelyek jó irányba terelik – de legalábbis nem túlzottan billentik ki onnan – csemetéink gondolatvilágát.  
Adott számtalan szerző, számtalan művel, akik legjobb tudásuk szerint – legalábbis remélhetőleg – papírra vetik gyermekeink számára megálmodott fikcióikat, s nekünk ezekből kell kiválasztanunk azokat, amelyek jó irányba terelik – de legalábbis nem túlzottan billentik ki onnan – csemetéink gondolatvilágát. Manapság, ha jobban szétnézünk a piacon, rengeteg olyan irományt találunk (szándékosan nem nevezem műnek), amelyek rendkívüli módon alkalmasak arra, hogy fent említett veszélyeket előidézzék.  
+
Manapság, ha jobban szétnézünk a piacon, rengeteg olyan irományt találunk (szándékosan nem nevezem műnek), amelyek rendkívüli módon alkalmasak arra, hogy fent említett veszélyeket előidézzék.  
Mi a teendőm? A vizsgált objektumok hasznosság szerinti sorba rendezésével könnyedén eljuthatok a megfelelő ajándékhoz, amelyet megfizethetőnek tartok és méltónak arra, hogy a gyerekszoba könyvespolcán landoljon. Kezdődjön hát a munka!
+
Ez a probléma áthidalható azáltal, hogy eleve egy szűkebb körben kezdünk vizsgálódni, például, hogy mindig egy azon adatbázisból választjuk a termékeket.
 +
Bár természetesen ez a lehetőség is rejt magában kockázatot, például, hogy nem kísérjük figyelemmel az egész piacot. Ezáltal hiányosak lehetnek az információink.
 +
 
 +
Az vizsgálandó objektumok a következők:
 +
Nyulász Péter: Miazami
 +
Péter Erika: Verselhetek
 +
Bartos Erika: Zsákbamacska
 +
Bartos Erika: Bárányfelhők
 +
Gryllus Vilmos: Maszkabál
 +
Móra Ferenc: Zengő ABC
 +
Weöres Sándor: Bóbita
 +
Füzesi Zsuzsa: Mondókáskönyv
 +
 
 +
 
  
 +
Az attribútumok pedig a következők:
 +
A szerző ismertsége. (ennek a feltételnek a mértékegysége nem meghatározható, csupán 2 opció közül választhatunk)Minél elismertebb szerzőről van szó, annál magasabb összeget vagyok hajlandó kifizetni a könyvért.
 +
A mű mennyisége. (oldalszámban fejezhető ki)Minél vastagabb a könyv, annál mélyebben nyúlok a pénztárcámba.
 +
A könyv kivitelezése tartósság szempontjából (mértékegysége szintén nem határozható meg)Minél tartósabbnak ítélem meg a könyvet, annál többet vagyok hajlandó áldozni rá.
 +
A könyv kivitelezése színek és illusztrációk tekintetében, a szülő és a gyermek elbírálása alapján ( nincs kifejezhető mértékegység)Minél színesebb egy könyv, annál többet ér meg nekem.
 +
CD vagy DVD melléklet (nincs mértékegység, két opció áll rendelkezésünkre)Ha jár hozzá valamilyen melléklet, többet vagyok hajlandó kifizetni érte.
 +
Fejlesztő hatása (nincs mértékegység)Minél inkább úgy ítélem meg, hogy fejlesztő hatása lehet a gyermekeimre valamilyen szempontból annál többet vagyok hajlandó szánni rá.
 +
Sorozat része ( két opciós lehetőség)Ha már rendelkezünk a sorozat egy tagjával, magasabb összegért is hajlandó vagyok megvenni.
 +
Ára (mértékegysége: Ft)Minél olcsóbb, számomra annál kedvezőbb.
  
 
=A feladat által érintett célcsoportok=
 
=A feladat által érintett célcsoportok=
24. sor: 50. sor:
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 
A hasznosság ebben az esetben a mi számunkra (és a többes szám első személy alatt most az összes célcsoportot értem) akkor az elvárható legmagasabb, ha a könyv beváltja a hozzá fűzött reményeket, és amellett, hogy kielégíti a kisgyermek igényeit, a szülő pénztárcáját sem fosztja ki túlzottan. Mivel ebben az esetben a fogyasztó nagy valószínűséggel legközelebbi vásárlásakor is szívesen fordul a már „bevált” szerző illetve kiadó munkái felé.   
 
A hasznosság ebben az esetben a mi számunkra (és a többes szám első személy alatt most az összes célcsoportot értem) akkor az elvárható legmagasabb, ha a könyv beváltja a hozzá fűzött reményeket, és amellett, hogy kielégíti a kisgyermek igényeit, a szülő pénztárcáját sem fosztja ki túlzottan. Mivel ebben az esetben a fogyasztó nagy valószínűséggel legközelebbi vásárlásakor is szívesen fordul a már „bevált” szerző illetve kiadó munkái felé.   
 
+
Amennyiben a termékek hasznosságát forintban akarjuk kifejezni, úgy azok árát vehetjük alapul, tehát pl: A Weöres S.: Bóbita c. könyv várható hasznossága 1600 Ft, Nyulász Péter: Miazami c. könyvének 1430 Ft, Bartos Erika által írt könyveké pedig 1440 Ft.
 +
Mi a teendőm? A vizsgált objektumok hasznosság szerinti sorba rendezésével könnyedén eljuthatok a megfelelő ajándékhoz, amelyet megfizethetőnek tartok és méltónak arra, hogy a gyerekszoba könyvespolcán landoljon. Kezdődjön hát a munka!
  
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
Módszeremből már a korábbiakban fel-felvillantottam néhány szikrányit, de vegyük most sorra, hogy milyen attribútumok szerint próbálom a minden túlzás nélkül gigantikus mennyiségű értékesítésre váró gyermekkönyv – vagy inkább gyermekeknek íródott könyv - közül kihámozni a számomra – vagy inkább gyermekem számára- a legmegfelelőbb kiadványt.  
+
Módszerem lényege talán már az eddigiekből is világosan látható.
A szerző számomra ismert-e, vagy sokkal inkább: elismert-e? Talán így kifejezőbb. Bár elmondhatom, hogy alapjában véve szeretem az izgalmakat, de ez az eset kifejezetten nem az, amelyben hajlandó vagyok bármi nemű kockázatvállalásra, fent említett okokból.  
+
Felsorakoztattam a lehetséges termékeket, majd összeszedtem a számomra - gyermekem számára - fontosnak tartott szempontokat. Ezután kezdődött a kutatómunka. A lehető legpontosabb információkat begyűjteni adott műről minden lehetséges eszközzel - internet, személyes tapasztalatszerzés, egyéb információs források. Az így megszerzett adathalmazt értékelve határoztam meg az attributomokat.  
A mű hány oldalból áll? Ez a tulajdonsága lehetne leginkább alkalmas arra, hogy értékét kifejezhesse, ha nem lennénk tudatában, hogy a mennyiségnél mennyivel fontosabb jelen esetben a minőség.
+
Az általam felállított sorrend legfontosabb szempontja: az ára.
A könyv tartóssága és vizuális tulajdonságai, vagyis, hogy külcsíny tekintetében hol is helyezkedik el a képzeletbeli, szubjektív Pélianyukatoplistán?
+
A fő szempont azonban előtte áll olyan lényeges tényezőknek, mint például a könyv kivitelezése, vagy fejlesztő hatása.
Jár-e hozzá DVD vagy CD melléklet, amellyel még közelebb hozhatjuk szemünk fényéhez az olvasott világot, kedves hőseit, azok történeteit? Vagy esetleg egy sorozat részei, amelyekből már volt szerencsénk megvásárolni – legjobb esetben ajándékba kapni valakitől - korábbi példányt, s azok természetesen be is váltották a hozzájuk fűzött reményeket? Ezek szintén sokat emelhetnek a mű rangján, feltéve, ha nem lendítik túl magasra a mindig mérvadó és sajnos leginkább korlátozó tényezőt: az árat!
+
Az attribútumok felhasználásával, látható az eredményekben, hogy a számomra fontos szempont a gyermeket leginkább érintő szempontok tekintetében, nem biztos, hogy a legjobb választás. A módszer rávilágít minden objektum minden jellemzőjére és ez alapján értékel. Ez tehát a lényeg.
Mindezeket mérlegelve igyekeztem kiszűrni a családom számára legoptimálisabb megoldást.
 
  
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
A vizsgálat során 7 szerző 8 művét vizsgáltuk 10 attribútum mellett.
 
A vizsgálat során 7 szerző 8 művét vizsgáltuk 10 attribútum mellett.
A vizsgált termékek becsült hasznosságát, ha úgy tetszik, értékét az áraikhoz viszonyítjuk, akkor a sorrend a következő:
 
  
1. Bartos Erika: Zsákbamacska
+
1. Bartos Erika: Zsákbamacska  
 
 
NEM TÉVEDÉS, HOLTVERSENYBEN
 
  
 
1. Bartos Erika: Bárányfelhők
 
1. Bartos Erika: Bárányfelhők
57. sor: 80. sor:
  
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
Mit is tehet ilyenkor egy jó – de legalábbis magát jónak értékelő – szülő?
+
 
Mivel holtverseny lett, két darab könyvet fogunk vásárolni… tiszta sor.
+
Mivel az első döntésem kizárólag érzelmi alapon született, a hasonlóságelemzéssel pedig eljutottam a számomra leghasznosabb könyvig (könyvekig), természetesen az egyik Bartos Erika könyvet fogom megvásárolni.
Na, de két - szinte egyforma – könyvet megvásárolni balgaság volna (két gyermekem van ugyan, de mégsem követem el ezt a baklövést a lehetőségek ilyen tárházának kapujában).
 
A logikus lépés természetesen Bartos Erika két könyvének megvásárlása volna, DE sutba dobva a tények száraz valóságát, a logikus döntések megalapozottságát, érzelmi alapon, ki tudja milyen hatásoknak köszönhetően, nosztalgikus hangulatba keveredvén másodikként leemelem a (virtuális) könyvespolcról Weöres Sándor: Bóbita c. könyvét, s belehelyezem a (virtuális) kosaramba, s ezáltal a gyermekem (valóságos) szívébe. Mert ennek a könyvnek ott a helye!
 
  
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
A mese szerepe az, mint ahogyan a habarcs a téglákat tartja össze a házban, úgy fogja össze a kisember élményeit, tudását a kis agyában. Ezért is gondolom úgy, hogy nem mindegy, milyen alapanyaggal dolgozik a szülő. Habár nem varázsolhatjuk rögöktől mentessé gyermekeink életútját, azért próbáljuk meg a lehető legbiztosabb alapokra helyezni azt a törékeny házikót, amelyet életük végéig magukban hordanak majd; a lelküket. Ez a legkevesebb és a legtöbb is egyben, amit mi szülők megtehetünk értük!
+
 
 +
A ténylegesen realizált hasznosság ez esetben: 1736,7 Ft, amely +20,6%-ot jelent
 +
A keresett innováció létrejött, mivel a hasznosság meghaladja a kifizetendő forintösszeget. Továbbá a 296,7Ft-os többlet megítélésem szerint megérte a befektetett energiát.
  
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=

A lap jelenlegi, 2010. december 9., 13:59-kori változata

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/onkomm_spec1.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Mit olvasson „Szemünkfénye”? – avagy külcsíny és belbecs a könyvespolcon

A feladat előtörténete

Szülőnek lenni óriási felelősség! Ez a közhely akkor válik hitelessé, ha az emberlánya/fia maga is szülővé válik, és hirtelen rá kell döbbennie, hogy a hétköznapokban hozott jelentéktelennek tűnő döntése, amelyet korábban szinte át sem gondolt, csak cselekedett, ahogy épp a kedve (vagy szíve, vagy hangulata, vagy pénztárcája) diktálta, mára bizony következményekkel járó, komoly, felelősségteljes, következetes, jól átgondolt választássá nőtte ki magát. Ilyen súlyos döntés lehet például a megfelelő szerző, megfelelő meséskönyvének kiválasztása utódaink számára, amely igen sok előkészületet, s ráhangolódást igényel. Ezekkel a nyomasztó gondolatokkal állok itt (pontosabban ülök) a (virtuális) könyvesbolt (virtuális) polcai előtt és próbálom meghozni a jó döntést.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Szóval, folytatva a gondolatmenetemet, melyik könyv lenne a legmegfelelőbb alapanyag arra, hogy az otthonunkban toporgó, információk után sóvárgó és azokat félelmetes mennyiségben magukba szippantó lurkóknak megfelelő alapot nyújtson a világról szerzett ismereteik további bővítéséhez. Ha minden befolyásolástól mentesíteni próbálom magam, és mélyen magamba tekintek, nyilvánvalóan Weöres Sándor könyvét, a Bóbitát választanám, mivel egyrészt azt már születésüktől hallgattjuk CD-n a gyermekeimmel, így ismerősként csengenek a mondatok számukra, másrészt saját emlékeim is szerepet játszanak döntésemben. Viszont, ha így teszek, és a régi – bár kétségtelenül jól bevált - könyvet vásárolom meg, megfosztom őket – és persze magamat - attól, hogy a kortársai által ismert mesék, versek, és azok szereplőinek ismerői lehessenek. Úgy is mondhatnám, hogy ezzel kirekesztem magunkat a divat hulláma alól, amely ebben az esetben nem feltétlenül pozitív eredményeket szül. Úgy gondolom, kevés olyan mű közül választhatunk, amely klasszikusnak és ugyanakkor közkedveltnek is mondható! Valahogyan fel kéne lendítsük a keresletet apáink és nagyapáink olvasmányai iránt, hiszen azok már kipróbált, és a jelek szerint bevált utakat képviselnek. Vagy ha ez nem sikerül, vásároljunk, s ezzel népszerűsítsünk olyan könyveket, amelyek ugyanolyan értékközvetítő szerepet tölthetnek be, mint a mára klasszikussá vált művek. Ezek alapján a kritériumok alapján igyekeztem összeállítani a mellékelt forrásanyagban található vizsgálandó termékeket.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Adott számtalan szerző, számtalan művel, akik papírra vetik gyermekeink számára megálmodott fikcióikat, s nekünk ezekből kell kiválasztanunk azokat, amelyek jó irányba terelik – de legalábbis nem túlzottan billentik ki onnan – csemetéink gondolatvilágát. Manapság, ha jobban szétnézünk a piacon, rengeteg olyan irományt találunk (szándékosan nem nevezem műnek), amelyek rendkívüli módon alkalmasak arra, hogy fent említett veszélyeket előidézzék. Ez a probléma áthidalható azáltal, hogy eleve egy szűkebb körben kezdünk vizsgálódni, például, hogy mindig egy azon adatbázisból választjuk a termékeket. Bár természetesen ez a lehetőség is rejt magában kockázatot, például, hogy nem kísérjük figyelemmel az egész piacot. Ezáltal hiányosak lehetnek az információink.

Az vizsgálandó objektumok a következők: Nyulász Péter: Miazami Péter Erika: Verselhetek Bartos Erika: Zsákbamacska Bartos Erika: Bárányfelhők Gryllus Vilmos: Maszkabál Móra Ferenc: Zengő ABC Weöres Sándor: Bóbita Füzesi Zsuzsa: Mondókáskönyv


Az attribútumok pedig a következők: A szerző ismertsége. (ennek a feltételnek a mértékegysége nem meghatározható, csupán 2 opció közül választhatunk)Minél elismertebb szerzőről van szó, annál magasabb összeget vagyok hajlandó kifizetni a könyvért. A mű mennyisége. (oldalszámban fejezhető ki)Minél vastagabb a könyv, annál mélyebben nyúlok a pénztárcámba. A könyv kivitelezése tartósság szempontjából (mértékegysége szintén nem határozható meg)Minél tartósabbnak ítélem meg a könyvet, annál többet vagyok hajlandó áldozni rá. A könyv kivitelezése színek és illusztrációk tekintetében, a szülő és a gyermek elbírálása alapján ( nincs kifejezhető mértékegység)Minél színesebb egy könyv, annál többet ér meg nekem. CD vagy DVD melléklet (nincs mértékegység, két opció áll rendelkezésünkre)Ha jár hozzá valamilyen melléklet, többet vagyok hajlandó kifizetni érte. Fejlesztő hatása (nincs mértékegység)Minél inkább úgy ítélem meg, hogy fejlesztő hatása lehet a gyermekeimre valamilyen szempontból annál többet vagyok hajlandó szánni rá. Sorozat része ( két opciós lehetőség)Ha már rendelkezünk a sorozat egy tagjával, magasabb összegért is hajlandó vagyok megvenni. Ára (mértékegysége: Ft)Minél olcsóbb, számomra annál kedvezőbb.

A feladat által érintett célcsoportok

Az érintett célcsoportok gyermekek, akik kiszolgáltatottan várják és elvárják, hogy a szülők és a szülőkön túli világ eléjük tárja megszerzett és megszerezhető óriási és ennél fogva roppant izgalmas tudáshalmazukat, a szülők, akik a szerzőknek kiszolgáltatva próbálják szavakba önteni az elmondhatatlant. Továbbá a szerzők, akik a kiadóknak kiszolgáltatva küzdenek az irodalom létjogosultságáért, s végül a kiadók, akik a szellemi örökségeket, a művészetet, a kultúrát próbálják közvetíteni a pénz és az egocentrizmus világában. Lássuk be, egyik sem könnyű feladat!

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A hasznosság ebben az esetben a mi számunkra (és a többes szám első személy alatt most az összes célcsoportot értem) akkor az elvárható legmagasabb, ha a könyv beváltja a hozzá fűzött reményeket, és amellett, hogy kielégíti a kisgyermek igényeit, a szülő pénztárcáját sem fosztja ki túlzottan. Mivel ebben az esetben a fogyasztó nagy valószínűséggel legközelebbi vásárlásakor is szívesen fordul a már „bevált” szerző illetve kiadó munkái felé. Amennyiben a termékek hasznosságát forintban akarjuk kifejezni, úgy azok árát vehetjük alapul, tehát pl: A Weöres S.: Bóbita c. könyv várható hasznossága 1600 Ft, Nyulász Péter: Miazami c. könyvének 1430 Ft, Bartos Erika által írt könyveké pedig 1440 Ft. Mi a teendőm? A vizsgált objektumok hasznosság szerinti sorba rendezésével könnyedén eljuthatok a megfelelő ajándékhoz, amelyet megfizethetőnek tartok és méltónak arra, hogy a gyerekszoba könyvespolcán landoljon. Kezdődjön hát a munka!

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Módszerem lényege talán már az eddigiekből is világosan látható. Felsorakoztattam a lehetséges termékeket, majd összeszedtem a számomra - gyermekem számára - fontosnak tartott szempontokat. Ezután kezdődött a kutatómunka. A lehető legpontosabb információkat begyűjteni adott műről minden lehetséges eszközzel - internet, személyes tapasztalatszerzés, egyéb információs források. Az így megszerzett adathalmazt értékelve határoztam meg az attributomokat. Az általam felállított sorrend legfontosabb szempontja: az ára. A fő szempont azonban előtte áll olyan lényeges tényezőknek, mint például a könyv kivitelezése, vagy fejlesztő hatása. Az attribútumok felhasználásával, látható az eredményekben, hogy a számomra fontos szempont a gyermeket leginkább érintő szempontok tekintetében, nem biztos, hogy a legjobb választás. A módszer rávilágít minden objektum minden jellemzőjére és ez alapján értékel. Ez tehát a lényeg.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A vizsgálat során 7 szerző 8 művét vizsgáltuk 10 attribútum mellett.

1. Bartos Erika: Zsákbamacska

1. Bartos Erika: Bárányfelhők

3. Péter Erika: Verselhetek

4. Nyulász Péter: Miazami

5. Móra Ferenc: Zengő ABC

6. Gryllus Vilmos: Maszkabál

7. Weöres Sándor: Bóbita

8. Füzesi Zsuzsa: Mondókáskönyv

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Mivel az első döntésem kizárólag érzelmi alapon született, a hasonlóságelemzéssel pedig eljutottam a számomra leghasznosabb könyvig (könyvekig), természetesen az egyik Bartos Erika könyvet fogom megvásárolni.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A ténylegesen realizált hasznosság ez esetben: 1736,7 Ft, amely +20,6%-ot jelent A keresett innováció létrejött, mivel a hasznosság meghaladja a kifizetendő forintösszeget. Továbbá a 296,7Ft-os többlet megítélésem szerint megérte a befektetett energiát.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok