„Kiválasztások” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)
(A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)
21. sor: 21. sor:
 
'''A vezető minimum 10.000Ft haszon reményében kezdte el a feladatot.  
 
'''A vezető minimum 10.000Ft haszon reményében kezdte el a feladatot.  
 
Ez a haszon a következőkből adódik össze:
 
Ez a haszon a következőkből adódik össze:
    -ha az ideális jelöltet megtalálja,akkor a betanítási költség alacsonyabb lesz,legalább 1 napi bér megspórolását remélve kb 4000 Ft.
+
Ha az ideális jelöltet megtalálja,akkor a betanítási költség alacsonyabb lesz,legalább 1 napi bér megspórolását remélve kb 4000 Ft.Mivel a feladat elvégzésével időt spórol a kiválasztás során,ezért a vezető legalább fél napi bérét megspórolja,vagyis kb. 3000Ft-ot.A feladat elvégzéséhez nincs szükség önéletrajzok nyomtatásához,így papírt illetve patront is spórol.Amelyet 2000 és 3000Ft körülire tervez.'''
    -mivel a feladat elvégzésével időt spórol a kiválasztás során,ezért a vezető legalább fél napi bérét megspórolja,vagyis kb. 3000Ft-ot.
 
    -a feladat elvégzéséhez nincs szükség önéletrajzok nyomtatásához,így papírt illetve patront is spórol.Amelyet 2000 és 3000Ft körülire tervez.'''
 
  
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=

A lap 2010. december 9., 22:50-kori változata

Kiválasztás

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/ta.xlsx

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Egy cég munkavállaló kiválasztásánál fontos személyi tulajdonságok, kompetenciák összehasonlítása.

A feladat előtörténete

A munkaerő-biztosítás toborzást követő lépése a kiválasztás. Nagyon fontos kérdés a kiválasztás egy cégeknél. Ha rosszul választunk ki, akkor nem lesz eredményes a foglalkoztatás, valamint pénzt és időt is pocsékolunk vele. Fontos egy cég számára, hogy meghatározza, hogy az adott munkakör betöltéséhez milyen tulajdonságokkal,kompetenciákkal kell rendelkeznie egy munkavállalónak a munkakör betöltéséhez.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az ügyvezető az önéletrajzokban szereplő adatok alapján rangsorolni tudja a jelöltekek.Az önéletrajzok jelentős részében csak a név,életkor,iskolázottság,szakmai életút szerepel. Az ügyvezetőnek lehetősége van a interjúkon a számára, és természetesen a munkaköri leíráshoz fontos kérdésekre választ kapni. Az interjúk és az önéletrajzok alapján már lehetősége van a vezetőnek arra,hogy mindenkiről egyforma adatok rendelkezésre állása alapján a "sort list" ot összeállítsa.A listán szereplők közül pedig a felvételi beszélgetés után sikerül a kiválasztás.A vezető a rangsort a következőképpen állította fel a legfontosabbtól a kevésbé fontosig.Iskolázottság,nyelvtudás,fizetési bérigény,életkor,elhelyezkedés,tapasztalat,számítógépes ismeret,start kártya,nem. A rendelkezésére álló adatok alapján rangsorolta a jelentkezőket. Végeredményként azt kapta,hogy a 12. jelentkező számára a legideálisabb,mivel ő rendelkezik felsőfokú végzettséggel,mindét nyelven beszél,a fizetési bérigénye nem magas,bár már idősebb,de ennek az előnye,hogy sok tapasztalattal rendelkezik.Nem helybéli,de mivel nem magasak a bérigényei,ezért az utiköltség finanszírozására is lehetőség van.És nem utolsó sorban jól tudja használni a számítógépes programokat. Akit biztosan nem választana az a 4. jelentkező,túl magas a bérigénye ahhoz képest,hogy csak érettségivel rendelkezik,számítógépes ismerete sincs és csak angolul beszél.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása

Az ügyvezető a cégben pontozta a jelentkezőket, hogy kinek milyen tulajdonságai vannak. 16 jelentkező volt összesen. Az ügyvezető a beérkezett önéletrajzok alapján, pontozni kezdte a jelentkezőket az általam és általa meghatározott pontozás szerint. Általában a nem, iskolai végzettség, tapasztalat, nyelvi tudás, valamint a számítógépes ismeret volt feltüntetve az önéletrajzokban. Személyes elbeszélgetés során a hiányzó adatokat megkérdezte az ügyvezető a jelentkezőtől. Az adatokat pontozta. Miután minden jelentkező minden adata megvolt, excel-be vezettem. A fájl első lapján található.

A feladat által érintett célcsoportok

Azok a személyek, akik segítik a kiválasztás folyamatát. A feladat által pontos képet kapnak arról, hogy a módszer segítséget nyújt nekik a jó kiválasztásban.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A vezető minimum 10.000Ft haszon reményében kezdte el a feladatot. Ez a haszon a következőkből adódik össze: Ha az ideális jelöltet megtalálja,akkor a betanítási költség alacsonyabb lesz,legalább 1 napi bér megspórolását remélve kb 4000 Ft.Mivel a feladat elvégzésével időt spórol a kiválasztás során,ezért a vezető legalább fél napi bérét megspórolja,vagyis kb. 3000Ft-ot.A feladat elvégzéséhez nincs szükség önéletrajzok nyomtatásához,így papírt illetve patront is spórol.Amelyet 2000 és 3000Ft körülire tervez.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

'A 16 jelentkező a figyelembe vett objektumok: Jelentkező1,Jelentkező2,Jelentkező3,Jelentkező4,Jelentkező5,Jelentkező6, Jelentkező7, Jelentkező8, Jelentkező9,Jelentkező10,Jelentkező11, Jelentkező12, Jelentkező13 ,Jelentkező14, Jelentkező15,Jelentkező16.Mivel a neveket nem adhatom ki,ezért Jelentkezők néven jelennek meg a feladatban a személyek.

A 9 szempont amit figyelembe vettem az attribútumok,amelyek a következők: Nem,Életkor, Végzettség, Nyelvi tudás, Számítógépes ismeret, Elhelyezkedés, Fizetési bérigény, Start kártya, Tapasztalat.

A rendelkezésre álló adatokból adathalmazt hoztam létre. Az ügyvezető az általam és által összerakott kódokkal pontozta a jelentkezőket, ilyen például az iskolázottságnál: érettségi:1,szakmunkás 2,szakképző:3, felsőfokú végzettség:4. Kimutatás varázsló segítségével pivot táblázatot hoztam létre, amely megkönnyíti az egyes szempontok szerinti csoportosítást,illetve megmutatja,hogy nincsenek-e átfedések a táblázatban. A szempontok alapján rangsort állítottam fel, amely az objektumokat rangsorolja az egymással összemért attribútum adatok alapján.Irányt is megadtam a rangsor készítéséhez. A távolság esetében használtam fordított irányt,mivel ha egy jelentkező minnél közelebb lakik a munkahelytől annál jobb. Elkészítettem a Coco online lapot a My-X segítségével.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az objektumokat 8 szempont alapján vizsgáltam,majd a fizetési bérigény alapján vontam le a következtetéseket.

A COCO online lapon látható eredmények: A nem, a végzettség és az elhelyezkedés nem befolyásolja a fizetési bérigényt. Az életkor jelentős mértékben befolyásolja a fizetési bérigényt, ami véleményem szerint abból fakadhat, hogy minél idősebb egy ember, annál tapasztaltabb. A nyelvi tudás,illetve a számítógépes ismeret is befolyásoló tényező. Minél több nyelven tud egy álláskereső és minél nagyobb a hozzáértése a számítógépes programokhoz annál nagyobb a bérigénye, mivel az alacsonyabb tudásszinttel rendelkezőkhöz képest nagyobb tudásszinttel rendelkeznek. A start kártyával való rendelkezés amiatt befolyásolja a fizetési bérigényt, hogy egyrészről aki nem rendelkezik vele ő már biztos volt munkavállaló,így a tapasztalata is nagyobb,másrészről abból adódik ,hogy aki nem rendelkezik vele, az után a személy után több járulékot kell fizetni. Ebből következik,hogy a tapasztalat szintén módosítja a fizetési bérigényt.

Végeredményként azt kaptuk,hogy a 10-es jelentkező az,akinél a legnagyobb a fizetési bérigény és a Coco-online elemzés által meghatározott fizetés közti negatív eltérés.Vagyis a jelölt a lehetőségeihez képest kevesebb fizetést igényel. A 16-os jelentkező pedig az,aki a képességeihez képest a legtöbb fizetési bérigénnyel rendelkezik.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A vezető próbáljon meg olyan jelöltet választani,akinek a legkisebb mínuszos különbség van a fizetési bérigény között,mivel így kisebb az esélye annak,hogy egy jobban fizető munkahelyet keres a közeljövőben. A kiválasztásnál fontos legyen az is,hogy a legnagyobb tudással rendelkező legyen a hasonló bérigényűek között.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése

A módszer lehetőséget nyújt arra, hogy a vezető kritériumainak megfelelő jelölteket kiválaszthassa a személyes találkozóra. Miután a módszert elvégeztük és a vezető megértette ennek a jelentőségét, a kiválasztás során bár nem a módszer alapján döntött, de jelentős mértékben figyelembe vette a kapott eredményeket a kiválasztás során. Ahhoz,hogy a vezető a módszer alapján válasszon több más adat is szükséges hozzá. Ilyenek például a személyes kompetenciái (motiváltság,rugalmasság...),amely egy része a felvételi beszélgetések során megmutatkozik,de nem mindenkinél nem ugyanolyan mértékben. Végeredmény képpen,ha a módszer több attribútummal rendelkezne,talán a vezető alkalmazhatónak találná a kiválasztások során.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Nem tudok róla.