„Az asztrológia és a tanulmányi eredmény kapcsolata” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)
(A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)
31. sor: 31. sor:
 
*XII) Rák
 
*XII) Rák
  
Ezen információk birtokában leginkább csak összehasonlítani lehet a két utolsó vizsgált hallgatót.  
+
Ezen információk birtokában leginkább csak összehasonlítani lehet a két utolsó vizsgált hallgatót, ami nem ad elégséges információt. A hasonlóságelemzéssel - reményeim szerint - pontos átlagot kaphatunk.
 
*O14: merkúr -> 120 fok -> oroszlán 0 fok
 
*O14: merkúr -> 120 fok -> oroszlán 0 fok
 
*015: merkúr -> 82 fok -> ikrek 22 fok
 
*015: merkúr -> 82 fok -> ikrek 22 fok

A lap 2011. január 25., 11:39-kori változata

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Az asztrológia és a tanulmányi eredmény kapcsolatának vizsgálata hasonlóságelemzéssel

A feladat előtörténete

Az asztrológia mindig is érdekelt és bántott, hogy sokan légbőlkapott és egyáltalán nem egzakt tudományként tartják számon, holott olyan kézzel fogható adatokkal dolgozik, mint a bolygók helyzete a naphoz és egymáshoz viszonyítva vagy az idő stb. Így tökéletes alkalom adódott arra, hogy bemutassam ezen a feladaton keresztül, hogy a képletünk meghatároz minket, képességeinket, eredményeinket.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az asztrológia nem a jóslások tudománya, így nincs bevett, biztos módszer arra, hogy a képlet alkalmazásával előrejelezzük a tanulmányi átlagot. Azonban alkalmas lehet arra, hogy megvizsgálja például:

  • a tanár attitűdjét a vizsgán
  • a vizsga körülményeit
  • hátráltató és segítő tényezőket
  • a személy hozzáállását a sikerhez és a tanuláshoz.

További segítőeszköz lehet a személy alapképletében megvizsgált merkúr bolygó helyzete, amely a következő jegyekben érzi magát a legjobban (sorrend):

  • I) Ikrek
  • II) Szűz
  • III) Vízöntő
  • IV) Nyilas
  • V) Mérleg
  • VI) Kos
  • VII) Oroszlán
  • VIII) Bak
  • IX) Bika
  • X) Halak
  • XI) Skorpió
  • XII) Rák

Ezen információk birtokában leginkább csak összehasonlítani lehet a két utolsó vizsgált hallgatót, ami nem ad elégséges információt. A hasonlóságelemzéssel - reményeim szerint - pontos átlagot kaphatunk.

  • O14: merkúr -> 120 fok -> oroszlán 0 fok
  • 015: merkúr -> 82 fok -> ikrek 22 fok

Mivel a sorrendben az ikrek megelőzi az oroszlánt, így a merkúr egyedüli elemzésével az O15 jelzésű hallgató jobb eredményét várhatjuk.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

'Megjegyzés': Itt kell megadni az adatokat tartalmazó egyetlen érték-oszlopot tartalmazó (ill. objektum, attribútum, mértékegység, forrás, dátum, STÁTUSZ: közhasznú, vagy anonim, de nem fiktív!, stb.), pivot-nézetekkel (lehetőség szerint) ellenőrzött (vö. plauzibilitás, konzisztencia) XLS elérhetőségét, ill. az adatgyűjtés során tapasztalt problémákat.

'Példa': [forrás URL] <- Tapasztalatok: Az adott téma kapcsán az OSAP-ban előírt adatgyűjtés kevés. A legtöbb adat forrását az érintettek által legitimált szakértők egyedi mérései, megfigyelései jelentik. Az adatok zömmel védettek, jelen esetben csak az értelmezési intervallumok helyesek, ezeken belül véletlen-számok kerültek generálásra. A nem védett, közhasznú adatok forrása az abc szervezet. A saját hatáskörben végzett ellenőrzések szerint pl. a mindösszesen értékeknek a nevesített jelenségek összege csak 60%-át teszi ki, ami nehezen értelmezhetővé teszi a fennmaradó "nem fontos" jelenségkört...


A feladat által érintett célcsoportok

A Szent István Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar Budapesti Képzési Helyének III. évfolyamos emberi erőforrások alapszakos hallgatóinak véletlenszerűen választott köre. (15 fő)

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

'Megjegyzés': Itt kell megadni mekkora gazdasági erőteret képvisel a probléma, ill. mikor tekinthető egy megállapodás stabilnak, egy döntés helyesnek, valamint hogyan lehet utólag ellenőrizni a döntés helyességét...

'Példa': Az érintett dolgozók éves bértömege xyz mFt. Bértárgyalások rendszerint évente zajlanak. A kialakult megállapodások konzisztenciáját matematikai eszközökkel nem ellenőrzik. A járművezetők fizetésüket érintő elégedettsége kérdőívekkel mérhető, ill. a fizetések és a valamilyen pálya-alkalmassági vizsgálathoz hasonló eljárás keretében mért fáradság fogalom közötti korreláció kísérletekben feltárható.


A válaszokat befolyásoló tényezők

'Megjegyzés': Itt kell megadni az érintettek, ill. a feltárt dokumentumok alapján minden befolyásoló tényezőt, melyről reálisan adatok állhatnak rendelkezésre. Az egyes mutatószámokat rangsorolni kell, vajon mennyire drága az adatok beszerzése, ill. milyen fontosak az elemzésben (milyen "súlyt" képviselnek a szakértők, szakirodalom szerint). Az elemzés végén a (szakértői) súlyokat és a beszerzés terheit össze kell vetni az eredményből kiolvasható quasi objektív fontosságokkal...

'Példa': A járművezetést befolyásolja a jármű, az útszakasz és az utastömeg jellege. Szakértői vélemények szerint a vezető fáradságát alapvetően az útszakasz jellege befolyásolja. A jármű műszaki paraméterei már a beszerzés során automatikusan feltárhatók, hasonlóan költséghatékonyan lehet meghatározni az utasok számát, fajtáját a jegyértékesítés keretében. Az útszakaszok felmérése drága, speciális alvállalkozó munkát igényel.


A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

'Megjegyzés': Itt kell megadni az elemzés lépéseit. A fontosabb lépések/képletek miértje az XLS-ben adott cellára aktivált hivatkozásokkal soronként elérhető magyarázat-katalógusban legyen megadva. A magyarázatok általános szintaktikája: mely cellák értékét milyen HA-AKKOR képlet milyen szöveges magyarázatokhoz engedi kapcsolni. A magyarázatok típusai: pl. coco1 munkalap c5 cella egy sorszám-függvény paramétere, s értéke azért 1, mert nyílt szakaszok hossza és a vezető terhelése között fordított arányosság áll fenn (minél kisebb, annál jobb). pl. coco2 munkalap d66 cella egy szórás értékét tartalmazza, mely ha nulla, akkor azt mutatja, hogy a jármű kora zaj, vagyis az adott kiindulási feltételek mellett nem játszhat szerepet a bérezés magyarázatában. pl. coco3 munkalap d34:d36, ill. d14:d16 cellái jelzik, hogy a pihenőidő és a fizetés között csak két órán túl lehet összefüggés. (Az ISZAM hallgatói esetén itt kell megadni a gyakorlatvezető által jóváhagyott PPT elérhetőségét.)

'Példa': adatgyűjtés egy-értékoszlopos struktúrában, pivot alapú ellenőrzések készítése, hasonlóságelemzési feladat definiálása, vagyis az Y tényező kijelölése (pl. bércsoport, pl. műszak elején és végén mért reflexek különbsége), ténylegesen vizsgálandó objektumok és attribútumok meghatározása (szűrés a KO-kritériumok alapján az alapadatbázisban, ill. pivot alapú konverzió), az attribútumonként rangsorolás elveinek kialakítása, magyarázata, a korlátozó feltételek egyedi bemutatása (miért, hogyan), a célfüggvény bemutatása (miért, hogyan), a kiegészítő számítások felsorolása, az eredmények értelmezése.


Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

'Megjegyzés': Itt kell megadni az értékelt objektumokra vonatkozó hallgatói és a megszólított szakértők által közölt szakmai állásfoglalásokat. Itt kell elemezni a lépcsők potenciális szakmai értelmét (pl. nagy lépcsőfokok, szórás, zaj, hosszú lépcsőfokok) Ki kell térni a szakértők és az eredmények ellentmondásaira (pl. súlyok vs. zajok, modellhiba mértéke, jellege). Hibátlan modell esetén érzékenység-vizsgálatot kell végezni a lépcsők számának redukálásával (pl. kvartilisek alapján). Ki kell térni a solveres és az online megoldások eltéréseinek értelmezésére is.

'Példa': Az alábbi (...) járatok vezetői alulfizetettek, míg a következő (...) járatok vezetői rel. túl sok fizetést kapnak. A többi járat vezetése a nehézségi foknak megfelelően kerül díjazásra. A szakértői véleményekkel ellentétben a drágán felmérhető út-karakterisztika csak közepesen fontos, szemben az utas-struktúrával, mely utólagos értelmezések szerint az általa okozott zajongás, rendetlenség, egyedi kérések tömeges jelenléte miatt a vezető empatikus képességeit teszi próbára. A jármű az elvárásoknak megfelelően nem játszik fontos szerepet, hiszen a professzionális vezetés során illik reflex-szintre csökkenteni a motorikus mozgásokat. A pihenő idő lépcsőiben csak a 2 órán túli monoton vezetés kapott fontosságot, szemben a jelenlegi óránként elrendelt pihenőidővel.


Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

'Megjegyzés': Itt kell megfogalmazni azokat az operatív gondolatokat, melyeket a hallgató döntési lehetőségként mérlegelne az elemzési eredmények birtokában.

'Példa': A járatok díjazását át kell alakítani. (Ha készült olyan elemzés, mely a bérszínvonalra ad hasonló utalásokat, akkor azt annak megfelelően kell módosítani.) A vezető utasokkal folytatott kommunikációját minimalizálni kell. A pihenőidőt 2 órás blokkok után kell kiadni...


Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

'Megjegyzés': Itt kell kísérletet tenni arra, hogy az eddigi problémakezelés ráfordításait és hozamait összevessük az új megoldás esetén fellépő ráfordításokkal és hozamokkal.

'Példa': Az útszakaszok eddigi felmérése felesleges költségtétel, helyette pl. a vezetőfülkék jobb hangszigetelését kell megoldani. Az eddigi ad hoc adatkezelés fordított idő egy szisztematikus idősoros adatbázis fenntartásával egy nagyságrenddel csökkenthető. A kérdőíves felméréssel megállapítható munkatársi hangulati index az ellenérveket következetesen elhárítani képes elemzések kommunikálása és az adatvagyonba való betekintés engedélyezése révén 10 ponttal javítható. Az elemzési idő az eddigi bizottsági, időszakos értélések helyett automatikus terhelési monitoring jelentés formájában havi gyakorisággal gombnyomásra elvégezhető.


Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

'Megjegyzés': El kell elkészíteni (XLS-ben) a lépcsők és a primer adatok alapján azt a HA - AKKOR jellegű szabályrendszert, mely tetszőleges új objektum esetére megadja, milyen az Y ideális értéke...

'Példa': HA a pihenő idő kisebb mint 2 óra ÉS a jármű kora idősebb mint 10 év ÉS ... AKKOR 3 fizetési osztály szerinti díjazás ajánlott...


Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

'Megjegyzés': Itt kell megadni a téma feldolgozása kapcsán talált, s a szövegben eddig nem hivatkozott dokumentumokat a wiki_lexikon formai előírásainak betartásával.

'Példa': [forrás]