„Gyogyfürdö2010” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A feladat által érintett célcsoportok)
(Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA))
 
(33 közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
Ez a gyógyfürdő2010 lapom
+
Gyógyfürdő 2010
 
+
=  Forrás=
 +
A letölthető Excel URL-je: http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/dj.xls
  
 
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
 
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
10. sor: 11. sor:
  
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
A  gyógyfürdők összehasonlításához  az Interneten  fellelhető  anyagokat, gyógyfürdők  honlapjait  vettem alapul. A klasszikusnak számító gyógyfürdők  szolgáltatásait, víz össze tételét, gyógyhatásait  vettem figyelembe, és ezt hasonlítottam össze  a feltörekvő  gyógyfürdők  kínálatával. Magyarország  termálvízben gazdag , és ennek a kiemelt adottságnak  a kiaknázására  nem megfelelő gondot fordítanak. A történelemben már a rómaik is ismerték ezt a természeti kincset a gyógyvizet és hatását. A  globalizálódó világunkban , megnyíltak a határok és  más igények kerültek előtérbe,  már nem elsődleges szempont egy gyógyvíz összetétele, gyógyhatása, mert  a figyelem középpontjába a  wellness, és fitnesz szolgáltatások kerültek és csak másodrendűvé vált a gyógyvíz gyógyhatása. Az elemzéshez étszámát tekintve egy átlagos család szempontjából vizsgálódtam. Fontos  szempont volt  a gyógyfürdő helyszíne, környezete, mennyire ismert  ( bevezetett ) és kiépített, avagy régi műemlék közelében található. A gyógyvíz  kémiai összetételét tekintve  mindegyik  gyógyfürdő gyógyvizének alapvető alkotó eleme  a  hidrogén karbonát ezért  azt hasonlítottam össze. A gyógyfürdők vizének gyógyhatását tekintve  összehasonlítottam hogy melyik hány betegségre  „gyógyír”. A szolgáltatások  összehasonlításánál  a balneoterápiás, wellness  (egészség megőrző) és  fitnesz szolgáltatások nyújtását  vettem górcső alá. Többféle  kutatásokat folytattak  egészség turizmus, gyógy turizmus címén amelyek bebizonyították hogy az idő előre haladtával  hogyan  váltak  az igények a gyógyításból  megelőzéssé,és keletkeztek egy új  pihenési formára a  relaxációra .
+
A  gyógyfürdők összehasonlításához  az Interneten  fellelhető  anyagokat, gyógyfürdők  honlapjait  vettem alapul. A klasszikusnak számító gyógyfürdők  szolgáltatásait, gyógyvíz összetételét, gyógyhatásait  vettem figyelembe, és ezt hasonlítottam össze  a feltörekvő  gyógyfürdők  kínálatával. Magyarország  termálvízben gazdag , és ennek a kiemelt adottságnak  a kiaknázására  nem megfelelő gondot fordítanak. A  globalizálódó világunkban , megnyíltak a határok és  más igények kerültek előtérbe,  már nem elsődleges szempont egy gyógyvíz összetétele, gyógyhatása, mert  a figyelem középpontjába a  wellness, és fitnesz szolgáltatások kerültek és csak másodrendűvé vált a gyógyvíz gyógyhatása. Az elemzéshez létszámát tekintve egy átlagos család szempontjából vizsgálódtam. Fontos  szempont volt  a gyógyfürdő helyszíne, környezete, mennyire ismert  ( bevezetett ) és kiépített, avagy régi műemlék közelében található. A gyógyvíz  kémiai összetételét tekintve  mindegyik  gyógyfürdő gyógyvizének alapvető alkotó eleme  a  hidrogén karbonát ezért  azt hasonlítottam össze. A gyógyfürdők vizének gyógyhatását tekintve  összehasonlítottam hogy melyik hány betegségre  „gyógyír”. A szolgáltatások  összehasonlításánál  a balneoterápiás, wellness  (egészség megőrző) és  fitnesz szolgáltatások nyújtását  vettem górcső alá.  A rohanó világunkban a pihenésre jut a legkevesebb idő, amire pedig nagy szüksége van az emberi szervezetnek.  Tehát egy  hosszú hétvégén kiszakadni a megszokott környezetből, egy ilyen gyógyfürdőbe és élményfürdőbe  elmenni  biztos kikapcsolódást  garantál az egész családnak. Én is ennek fényében közelítettem meg ezt a témát. A gyermekeknek  biztosított  szolgáltatásokat is figyelembe vettem  a szolgáltatások összehasonlításánál. A gazdasági válság hatására  a fogyasztás beszűkült,  ezért  az ár -  „érték”  arány  nagyon is meghatározó tényező egy családi hétvégi pihenés kiválasztására. Az elemzés abban segít, hogy a  hasonló kínálatból a legoptimálisabb kerüljön kiválasztásra. Elemzés nélkül valószinüleg ha csak racionálisan az árat veszem figyelembe ,mivel más szubjektiv tényezők, ismeret hiányában nehéz a döntés,akkor biztos a Cserkeszőlői Gyógyfürdőt választom amelynek a legalacsonyabb az ára, és  ez nem a legideálisabb választás lett volna.
  A rohanó világunkban a pihenésre jut a legkevesebb idő, amire pedig nagy szüksége van az emberi szervezetnek.  Tehát egy  hosszú hétvégén kiszakadni a megszokott környezetből, egy ilyen gyógyfürdőbe és élményfürdőbe  elmenni  biztos kikapcsolódást  garantál az egész családnak. Én is ennek fényében közelítettem meg ezt a témát. A gyermekeknek  biztosított  szolgáltatásokat is figyelembe vettem  a szolgáltatások összehasonlításánál. A gazdasági válság hatására  a fogyasztás beszűkült,  ezért  az ár -  „érték”  arány  nagyon is meghatározó tényező egy családi hétvégi pihenés kiválasztására. Az elemzés abban segít, hogy a  hasonló kínálatból a legoptimálisabb kerüljön kiválasztásra.
 
  
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
  
 
A kiválasztott  öt  gyógy- és termálfürdő értékelési szempontjainak részletezése.
 
A kiválasztott  öt  gyógy- és termálfürdő értékelési szempontjainak részletezése.
 +
 
Objektumok (sorok)
 
Objektumok (sorok)
1.Bükfürdő
+
* 1.Bükfürdő
2.Cserkeszőlői Gyógy- és Strandfürdő
+
* 2.Cserkeszőlői Gyógy- és Strandfürdő
3.Harkányi Gyógyfürdő
+
* 3.Harkányi Gyógyfürdő
4.Gyulai Várfürdő
+
* 4.Gyulai Várfürdő
5.Sárvári Gyógyfürdő
+
* 5.Sárvári Gyógyfürdő
  
Választás indoka  régi  ismert  közkedvelt gyógyfürdők és megújuló  gyógyfürdők.  A  gyógyvíz és  relaxációs lehetőségek , színvonalas szolgáltatások miatt kerültek kiválasztásra és eltérve a szokványos összehasonlításról.  A szép környezet és a műemlékek bemutatásával a külföldi turistáknak, családosoknak  az interneten idegen nyelvű reklámmal kellene felhívni a figyelmet a gyógyfürdőinkre, üzletembereknek, menedzsereknek  kiváló lehetőség a regenerálódásra a stressztől.  
+
Választás indoka  régi  ismert  közkedvelt gyógyfürdők és megújuló  gyógyfürdők.  A  gyógyvíz és  relaxációs lehetőségek , színvonalas szolgáltatások miatt kerültek kiválasztásra és eltérve a szokványos összehasonlításról.Nehéz volt annak meghatározása , hogy milyen jellemző tulajdonságok legyenek a fontosak, nem minden gyógyfürdőnek található hiteles adata pl.a vizösszetételéről, ezért elsődlegesen , le kellett szükiteni a tőbb objektumot tartalmazó összehasonlitást azokra akiknek fellelhető volt valós adata, értékelhető  belépőjegy ár.A kiindulási adatbázis 9 objektumból állt és 6 attributumból.
  
 
ATTribútumok (X, Y oszlopok)
 
ATTribútumok (X, Y oszlopok)
 
+
*X oszlopok
1.  Helyszín   ( gyógyfürdő környezete, ismertsége)
+
* 1.  Helyszín (fokozat)        Ha X(i) kisebb akkor  Y nagyobb értéket vesz fel.
2.  Gyógyhatás  (gyógyított betegségek  számba vétele alapján)
+
* 2.  Gyógyhatás  (fokozat)      Ha X(i)nagyobb akkor Y nagyobb értéket vesz fel
3.  Hidrogénkarbonát ( a gyógyvíz kémiai összetételének alapvető része)
+
*      3.  Hidrogénkarbonát (mg/l)    Ha X (i) nagyobb  akkor Y nagyobb értéket vesz fel
4.  Szolgáltatások ( szolgáltatáskód : balneoterápiás, wellness, fitnesz szolgáltatások)
+
* 4.  Szolgáltatások   (fokozat) Ha x(i) nagyobb akkor a Y nagyobb értéket veszi fel
 
   
 
   
 
   
 
   
Y  =  ár (Ft)
+
*Y oszlop napi családi fürdőbelépő jegyár (Ft)
  
Ezek azok a tulajdonságok amelyeknek döntő szerepe van a választásban, és  adottak.
+
 
Az attribútumokra vonatkozóan az előnyök irányát  COCO táblában 0-val jelöltem kivéve helyszínt.
+
Célfüggvény: napi családi belépőjegyár meghatározása, törekedve legideálisabb, alacsonyabb árra.
  
 
=A feladat által érintett célcsoportok=
 
=A feladat által érintett célcsoportok=
 
Jelen esetben azok a családok akik ( 2 felnőtt és 2 gyermek), akik  egy hosszú hétvégén  fürdéssel egybekötött kikapcsolódásra vágynak  az őszi vagy téli időszakban .  
 
Jelen esetben azok a családok akik ( 2 felnőtt és 2 gyermek), akik  egy hosszú hétvégén  fürdéssel egybekötött kikapcsolódásra vágynak  az őszi vagy téli időszakban .  
Akik számára meghatározó a  környezet, és a szolgáltatások, és a gyógyvíz.
+
Akik számára meghatározó a  környezet, és a szolgáltatások, és a gyógyvíz, és fizetendő ár.
  
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
A felállított, azaz vizsgált jellemzők alapján kaptunk egy árérték arányt, és egy olyan rangsorolást, amely segíti a célcsoportot a végleges döntésben. Abban, hogy pénzükért egy igazán élménydús, emlékezetes kikapcsolódást kapjanak cserébe. Az értékelés az összes jellemzési szempontot figyelembe véve alakít ki egy összesített eredményt.
+
A vizsgált szempontok (jellemzők) alapján kaptunk egy ár-érték arányt és egy rangsorolást amely segíti a célcsoportot a legideálisabb döntés meghozatalában.
 +
A  jól kiválasztott  gyógyfürdő amely  kellemessé, élmény dússá varázsolja a hétvégét, megéri az árát.  Az értékeléskor  minden figyelembe vett  tulajdonság  döntően befolyásolja  és alakítja ki a végleges eredményt.
 +
Legalább  13-15%-ot elérő megtakaritást  várok az elemzéstől, ezt forintositani, nehéz több kisebb tényezőből tevődik össze.Fontos szempont lehet hogy egy helyen több szolgáltatást lehet igénybe venni , ezzel az utazási költség is megtakaritható.Másik szempont lehet mennyire van közel a szálláshelyhez a gyógyfürdő ? Ha  három napban gondolkodom , legalább  5.000.-Ft ot szeretnék megtakaritani egy jó döntéssel.
 +
Ha nagyobb idő intervallumban gondolkodunk, pl. egy évben  és  nem veszük figyelembe  a  piaci szegmens hatását , az inflációt  az árak emelkedésére,  és minden más tényezőt  is konstansnak tekintjük , és  relatíve  évente  10  alkalommal megyünk 3 napra pihenni akkor  10 X 5000.-  =  50.000.- Ft a megtakarítás, amely összegből vagy további 10 napot üdülhetünk, vagy megtakaritásként  megmarad, és akár más  beruházásra költhetünk.
 +
Ha  megtakarítás érhető el a hasonlóság elemzéssel  akkor  ceteris paribus csak nyerhetünk az   alkalmazásával.
  
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
A feladat megoldásának lépései:
 
A feladat megoldásának lépései:
  
*1. A TUI Utazási Központ katalógusából történt adatgyűjtés
+
*1 Magyarország gyógy és termálfürdőiből interneten adatgyűjtés
*2. Adatbázis készítése a kigyűjtött adatok alapján (Data tábla)
+
*2.     Adatbázis készítése az alapadatok alapján (Data tábla)
*3. Pivot tábla készítése az irány megadásával (Pivot munkalap)
+
*3 PIVOT tábla elkészítése az irány megadásával (PIVOT munkalap)
*4. Sorszámozás (rangsor) készítése (Pivot munkalap)
+
*4. Rangsor készítése Sorszám függvénnyel (PIVOT munkalap)
*5. COCO tábla készítése rangsoronként (COCO munkalap)
+
*5.     COCO tábla elkészítése rangsoronként, (COCO munkalap)
*6. A kapott eredmény kiértékelése (COCO munkalap)
+
*6.     Segédmátrix elkészitése a lépcsők megadásával (L1-L6)
 +
*7. Solver programmal a becslés elkészítése, ellenőrzés
 +
*8. A kapott eredmény kiértékelése (eredeti ár és becsült ár )(COCO munkalap)
  
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
Hasonlóságelemzésem az összes jellemzési szempont alapján az alábbi eredményt produkálta:
+
Hasonlóságelemzésem az összes jellemzési szempont alapján az alábbi eredményt hozta.
+
* 1. helyezés: Bükfürdő  becsült napi családi bel.jegyár: 5940.-Ft
*1. helyezés: Kirman Hotel Arycanda De Luxe
+
* 2. helyezés: Gyulai Várfürdő  becsült napi családi bel.jegyár: 7000.-Ft
*2. helyezés: Kirman Hotel Leodikya Resort
+
* 3. helyezés: Harkányi Gyógyfürdő becsült napi csal.bel.jegyár: 5940.-Ft
*3. helyezés: Champion Holiday Village
+
* 4. helyezés: Cserkeszőlői Gyógy- és Strandfürdő becsült napi be.jegyár:4500.-Ft
*4. helyezés: Lyra Resort Hotel
+
* 5. helyezés:  Sárvári Gyógyfürdő becsült napi belépőjegy ár 5900.-Ft
*5. helyezés: Hotel Delphin de Luxe Resort
 
*6. helyezés: Sirene Belek Golf & Wellness Hotel
 
 
 
A becsült és valós árak között kisebb-nagyobb eltérések mutatkoznak pozitív és negatív irányban is. A két leginkább preferált szálloda közül érdemes választani (1., 2.), mivel ezek mutatják a legjobb ár-érték arányokat, a legjobb, legtöbb szolgáltatást nyújtókat, s gyermekek számára is kedvező kínálattal szolgálnak.
 
A 3. és 4. helyezett szállodák már nem mutatnak olyan jó megelégedettségi szintet, s a katalógus további leírásai szerint sem bizonyultak igazán megfelelőnek a többihez képest.
 
Az 5. és 6. helyen végzettek pedig drágának mutatkoznak a nyújtott szolgáltatásokhoz képest. Az 5. a TUI-vendégek véleménye a megadott összes szempontból a 100 %-ot produkálta, viszont a gyermekeknek attribútum nem hozott teljes elégedettséget.
 
A 6. meglehetősen előnytelen pozíciót szerzett magának az értékelés alapján. A gyermekeknek jellemző max. pontot kapott, viszont a katalógus leírások szerint inkább a golfra és a wellness szolgáltatásokra specializálódott, mintsem családbarát szállodaként tűnt volna ki, ami a mi esetünkben fontos szempont lett volna.
 
  
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
Azon családok részére, akik a fenti szállodák közül szeretnének választani, érdemes az elemzést elvégezni. Hiszen nem mindegy, hogy az egy hetes üdülésüket milyen környezetben, milyen szintű és mennyiségű szolgáltatások kihasználásával töltik el. Mindenki jogos elvárása, hogy az ár-érték arányt figyelembe véve, az elvárásainak megfelelő maximumot kapja. Az élmény pedig egy örök emlék marad. A COCO hasonlóságelemző módszert ajánlani tudom, ha döntésünket gyorsan és optimális módon akarjuk meghozni. Megállapítható, hogy a módszer rendszeresen hasznosítható.
+
Magyarországon sok gyógyfürdő található. Ezek között sok hasonlóság mutatható ki. A gyógyfürdők  gyógyvíz összetételükkel, gyógy terápiás, wellness, fitnesz , egyéb szolgáltatásaikkal  egymással nagyon versenyeznek, így megnehezíthetik a döntést egy család számára , ahol az ár nagyon  is meghatározó tényező .Több személyről lévén szó, nem mindegy hogy milyen ár- érték arányt vesznek figyelembe. Az érték meghatározásánál  a szolgáltatások táguló köre  is második súlyponti kérdés. Ezért érdemes COCO hasonlóság elemzést végezni , hogy egy családnak egy hétvégére hová célszerűbb elutazni pihenni , kikapcsolódni amelynek költsége még nem elviselhetetlen mértékben terheli meg a családi büdzsét.
 +
Összeségében csak két vizsgált gyógyfürdőnél van különbség az eredeti gyógyfürdő belépőjegyár és a becsült ára között. Az. 1. helyezett Büki gyógyfürdő esetében a valós érték 840.- Ft-tal alacsonyabb a becsült ártól. Ami azt jelenti hogy ez a gyógyfürdő még növekedhet, megvannak az adottságai hozzá. A elemzés mutatja hogy a gyógyhatás, és a helyszín egyenlő mértékben befolyásolja és ami jelentős mértékben befolyásoló tényező a becsült ár növekedésében. Vagyis ideális lehet egy átlagos családnak , mert a kedvező valós áron kiváló szolgáltatásban, és kellemes , idilli környezetben pihenhetnek. A 2. helyezett gyógyfürdő esetében a valós ár megegyezik a becsült árral. Itt a jegyár a legmagasabb a vizsgált gyógyfürdők áraihoz viszonyítva. De a magas ár megtérül, mert teljesen azonosnak ítéli meg kiváló szolgáltatásait , azonos súlyúnak minősíti a helyszínt , a gyógyhatást az első helyezett gyógyfürdőjével. Megállapíthatjuk hogy a 2. helyezett gyógyfürdő esetében domináló tényező a gyógyvíz kémiai összetételét alkotó hidrogén karbonát nagyobb mennyisége a többi fürdő gyógyviz összetételéhez képest. 3. helyezett Harkányi gyógyfürdőnél a napi belépőjegy eredeti ára 840.- Ft-tal haladja meg a becsült árat . 4. és 5. helyezett gyógyfürdő egyedi elemzésekor nem mutatható ki eltérés. Az 5. helyezett gyógyfürdő előnytelen pozicióját leginkább determinálja a szolgáltatásainak, gyógyhatásának, helyszinnek az alacsonyabb szinvonala.
 +
'''Az elemzés végső győztese ''' Bükfürdő  az eredeti ár alacsonyabb a becsült ártól 840.-Ft-tal.
  
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
Az elemzés a tényleges ár-érték arányra mutat rá, de a kiválasztáskor egyéb szubjektív szempontok is felvetődnek. Mivel az első két szálloda jellemzői szinte teljesen megegyeznek, így végleges döntésünket befolyásolhatják a katalógusban közölt részletes leírások (pl. elhelyezkedés, további szolgáltatások, környezet, szórakozás, stb.), fotók. Mivel gyermekkel érkezünk, számukra melyek a legkedvezőbb feltételek.  
+
Az elemzés során  jelentős mértékben szubjektív tényezők  az attribútumok, ezáltal elemzésük sem olyan egyszerű. A gyógyfürdők  mivel egyre inkább törekednek bőviteni szolgáltatásaikat ,ezért egyre nehezebb  választani közülük, viszont a hasonlóságelemzés  megoldja ezt a problémát, mivel  már több gyógyfürdőt lehet eredményesen összehasonlitani az alkalmazásával, tehát nagyon hasznos . Ilyen új innovativ  megoldással sokkal könnyebb lesz a döntés.
Összegzésképpen: a COCO hasonlóságelemzés sokkal gyorsabb, és az eredményt is automatikusan kapjuk, összehasonlítva a hagyományos excel táblázatok összesítéseivel, melyek hosszasabb levezetéseket igényelnek.
+
A tervezett hasznosságot ha összehasonlitom a végső gyöztesnél jelentkező becsült hasznossággal, akkor az alábbiakat állapithatom meg.
 +
Tervezett hasznosság  5000.-Ft  nominál áron,  ha figyelembe veszek 4%-os inflációt tehát reáláron számolok, és utazási költségmegtakaritásra levonok  3000.-Ft-ot ( helyben végzett szolgáltatás miatt) akkor a tervezett hasznosságom 1800.-Ft
 +
Végső győztésnél jelenkező hasznosság  840.-Ft  /  1800.-Ft =  46,7 %  Tehát megérte a fáradságot, időt energiát, a COCO hasonlóság elemzésre forditani.
  
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 +
http://bukfurdo.hu/hu/furdo/gyogy_es_strandfurdo
 +
 +
-http://www.cserkeszolo.hu
 +
-http://www.harkanyfurdo.hu
 +
-http://www.varfurdo.hu/arlista.html
 +
-http://www.sarvarfurdo.hu/files/download_files/4/picwater02.jpg
 +
 +
 +
 +
 
[https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta nyilatkozat és kitöltési segédlet]
 
[https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta nyilatkozat és kitöltési segédlet]
 
[[Kategória:Szakértői rendszerek]]
 
[[Kategória:Szakértői rendszerek]]

A lap jelenlegi, 2011. január 31., 23:52-kori változata

Gyógyfürdő 2010 

Forrás

A letölthető Excel URL-je: http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/dj.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Magyarországi néhány kiválasztott termál- és gyógyfürdő napi családi belépőjegy árainak összehasonlítása hasonlóságelemzéssel.

A feladat előtörténete

2010. szept 01-től kezdődő szezonban a kiválasztott gyógyfürdő közül melyik lenne a legkedvezőbb választás egy 4 tagú család ( 2 felnőtt és 2 gyermek számára) ? A vizsgálandó időszakban iskola szezon miatt elsősorban a hosszú hétvége lehet a legmegfelelőbb a pihenésre, „feltöltődésre”. Az elemzésemben a tervezett utazáshoz a legelőnyösebb úti cél meghatározásához keresem a választ, melyben a fürdőbelépő ára az egyik kritérium , a szolgáltatásokkal párhuzamban

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A gyógyfürdők összehasonlításához az Interneten fellelhető anyagokat, gyógyfürdők honlapjait vettem alapul. A klasszikusnak számító gyógyfürdők szolgáltatásait, gyógyvíz összetételét, gyógyhatásait vettem figyelembe, és ezt hasonlítottam össze a feltörekvő gyógyfürdők kínálatával. Magyarország termálvízben gazdag , és ennek a kiemelt adottságnak a kiaknázására nem megfelelő gondot fordítanak. A globalizálódó világunkban , megnyíltak a határok és más igények kerültek előtérbe, már nem elsődleges szempont egy gyógyvíz összetétele, gyógyhatása, mert a figyelem középpontjába a wellness, és fitnesz szolgáltatások kerültek és csak másodrendűvé vált a gyógyvíz gyógyhatása. Az elemzéshez létszámát tekintve egy átlagos család szempontjából vizsgálódtam. Fontos szempont volt a gyógyfürdő helyszíne, környezete, mennyire ismert ( bevezetett ) és kiépített, avagy régi műemlék közelében található. A gyógyvíz kémiai összetételét tekintve mindegyik gyógyfürdő gyógyvizének alapvető alkotó eleme a hidrogén karbonát ezért azt hasonlítottam össze. A gyógyfürdők vizének gyógyhatását tekintve összehasonlítottam hogy melyik hány betegségre „gyógyír”. A szolgáltatások összehasonlításánál a balneoterápiás, wellness (egészség megőrző) és fitnesz szolgáltatások nyújtását vettem górcső alá. A rohanó világunkban a pihenésre jut a legkevesebb idő, amire pedig nagy szüksége van az emberi szervezetnek. Tehát egy hosszú hétvégén kiszakadni a megszokott környezetből, egy ilyen gyógyfürdőbe és élményfürdőbe elmenni biztos kikapcsolódást garantál az egész családnak. Én is ennek fényében közelítettem meg ezt a témát. A gyermekeknek biztosított szolgáltatásokat is figyelembe vettem a szolgáltatások összehasonlításánál. A gazdasági válság hatására a fogyasztás beszűkült, ezért az ár - „érték” arány nagyon is meghatározó tényező egy családi hétvégi pihenés kiválasztására. Az elemzés abban segít, hogy a hasonló kínálatból a legoptimálisabb kerüljön kiválasztásra. Elemzés nélkül valószinüleg ha csak racionálisan az árat veszem figyelembe ,mivel más szubjektiv tényezők, ismeret hiányában nehéz a döntés,akkor biztos a Cserkeszőlői Gyógyfürdőt választom amelynek a legalacsonyabb az ára, és ez nem a legideálisabb választás lett volna.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A kiválasztott öt gyógy- és termálfürdő értékelési szempontjainak részletezése.

Objektumok (sorok)

  • 1.Bükfürdő
  • 2.Cserkeszőlői Gyógy- és Strandfürdő
  • 3.Harkányi Gyógyfürdő
  • 4.Gyulai Várfürdő
  • 5.Sárvári Gyógyfürdő

Választás indoka régi ismert közkedvelt gyógyfürdők és megújuló gyógyfürdők. A gyógyvíz és relaxációs lehetőségek , színvonalas szolgáltatások miatt kerültek kiválasztásra és eltérve a szokványos összehasonlításról.Nehéz volt annak meghatározása , hogy milyen jellemző tulajdonságok legyenek a fontosak, nem minden gyógyfürdőnek található hiteles adata pl.a vizösszetételéről, ezért elsődlegesen , le kellett szükiteni a tőbb objektumot tartalmazó összehasonlitást azokra akiknek fellelhető volt valós adata, értékelhető belépőjegy ár.A kiindulási adatbázis 9 objektumból állt és 6 attributumból.

ATTribútumok (X, Y oszlopok)

  • X oszlopok
  • 1. Helyszín (fokozat) Ha X(i) kisebb akkor Y nagyobb értéket vesz fel.
  • 2. Gyógyhatás (fokozat) Ha X(i)nagyobb akkor Y nagyobb értéket vesz fel
  • 3. Hidrogénkarbonát (mg/l) Ha X (i) nagyobb akkor Y nagyobb értéket vesz fel
  • 4. Szolgáltatások (fokozat) Ha x(i) nagyobb akkor a Y nagyobb értéket veszi fel


  • Y oszlop = napi családi fürdőbelépő jegyár (Ft)


Célfüggvény: napi családi belépőjegyár meghatározása, törekedve a legideálisabb, alacsonyabb árra.

A feladat által érintett célcsoportok

Jelen esetben azok a családok akik ( 2 felnőtt és 2 gyermek), akik egy hosszú hétvégén fürdéssel egybekötött kikapcsolódásra vágynak az őszi vagy téli időszakban . Akik számára meghatározó a környezet, és a szolgáltatások, és a gyógyvíz, és fizetendő ár.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A vizsgált szempontok (jellemzők) alapján kaptunk egy ár-érték arányt és egy rangsorolást amely segíti a célcsoportot a legideálisabb döntés meghozatalában. A jól kiválasztott gyógyfürdő amely kellemessé, élmény dússá varázsolja a hétvégét, megéri az árát. Az értékeléskor minden figyelembe vett tulajdonság döntően befolyásolja és alakítja ki a végleges eredményt. Legalább 13-15%-ot elérő megtakaritást várok az elemzéstől, ezt forintositani, nehéz több kisebb tényezőből tevődik össze.Fontos szempont lehet hogy egy helyen több szolgáltatást lehet igénybe venni , ezzel az utazási költség is megtakaritható.Másik szempont lehet mennyire van közel a szálláshelyhez a gyógyfürdő ? Ha három napban gondolkodom , legalább 5.000.-Ft ot szeretnék megtakaritani egy jó döntéssel. Ha nagyobb idő intervallumban gondolkodunk, pl. egy évben és nem veszük figyelembe a piaci szegmens hatását , az inflációt az árak emelkedésére, és minden más tényezőt is konstansnak tekintjük , és relatíve évente 10 alkalommal megyünk 3 napra pihenni akkor 10 X 5000.- = 50.000.- Ft a megtakarítás, amely összegből vagy további 10 napot üdülhetünk, vagy megtakaritásként megmarad, és akár más beruházásra költhetünk. Ha megtakarítás érhető el a hasonlóság elemzéssel akkor ceteris paribus csak nyerhetünk az alkalmazásával.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A feladat megoldásának lépései:

  • 1 Magyarország gyógy és termálfürdőiből interneten adatgyűjtés
  • 2. Adatbázis készítése az alapadatok alapján (Data tábla)
  • 3 PIVOT tábla elkészítése az irány megadásával (PIVOT munkalap)
  • 4. Rangsor készítése Sorszám függvénnyel (PIVOT munkalap)
  • 5. COCO tábla elkészítése rangsoronként, (COCO munkalap)
  • 6. Segédmátrix elkészitése a lépcsők megadásával (L1-L6)
  • 7. Solver programmal a becslés elkészítése, ellenőrzés
  • 8. A kapott eredmény kiértékelése (eredeti ár és becsült ár )(COCO munkalap)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Hasonlóságelemzésem az összes jellemzési szempont alapján az alábbi eredményt hozta.

  • 1. helyezés: Bükfürdő becsült napi családi bel.jegyár: 5940.-Ft
  • 2. helyezés: Gyulai Várfürdő becsült napi családi bel.jegyár: 7000.-Ft
  • 3. helyezés: Harkányi Gyógyfürdő becsült napi csal.bel.jegyár: 5940.-Ft
  • 4. helyezés: Cserkeszőlői Gyógy- és Strandfürdő becsült napi be.jegyár:4500.-Ft
  • 5. helyezés: Sárvári Gyógyfürdő becsült napi belépőjegy ár 5900.-Ft

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Magyarországon sok gyógyfürdő található. Ezek között sok hasonlóság mutatható ki. A gyógyfürdők gyógyvíz összetételükkel, gyógy terápiás, wellness, fitnesz , egyéb szolgáltatásaikkal egymással nagyon versenyeznek, így megnehezíthetik a döntést egy család számára , ahol az ár nagyon is meghatározó tényező .Több személyről lévén szó, nem mindegy hogy milyen ár- érték arányt vesznek figyelembe. Az érték meghatározásánál a szolgáltatások táguló köre is második súlyponti kérdés. Ezért érdemes COCO hasonlóság elemzést végezni , hogy egy családnak egy hétvégére hová célszerűbb elutazni pihenni , kikapcsolódni amelynek költsége még nem elviselhetetlen mértékben terheli meg a családi büdzsét. Összeségében csak két vizsgált gyógyfürdőnél van különbség az eredeti gyógyfürdő belépőjegyár és a becsült ára között. Az. 1. helyezett Büki gyógyfürdő esetében a valós érték 840.- Ft-tal alacsonyabb a becsült ártól. Ami azt jelenti hogy ez a gyógyfürdő még növekedhet, megvannak az adottságai hozzá. A elemzés mutatja hogy a gyógyhatás, és a helyszín egyenlő mértékben befolyásolja és ami jelentős mértékben befolyásoló tényező a becsült ár növekedésében. Vagyis ideális lehet egy átlagos családnak , mert a kedvező valós áron kiváló szolgáltatásban, és kellemes , idilli környezetben pihenhetnek. A 2. helyezett gyógyfürdő esetében a valós ár megegyezik a becsült árral. Itt a jegyár a legmagasabb a vizsgált gyógyfürdők áraihoz viszonyítva. De a magas ár megtérül, mert teljesen azonosnak ítéli meg kiváló szolgáltatásait , azonos súlyúnak minősíti a helyszínt , a gyógyhatást az első helyezett gyógyfürdőjével. Megállapíthatjuk hogy a 2. helyezett gyógyfürdő esetében domináló tényező a gyógyvíz kémiai összetételét alkotó hidrogén karbonát nagyobb mennyisége a többi fürdő gyógyviz összetételéhez képest. 3. helyezett Harkányi gyógyfürdőnél a napi belépőjegy eredeti ára 840.- Ft-tal haladja meg a becsült árat . 4. és 5. helyezett gyógyfürdő egyedi elemzésekor nem mutatható ki eltérés. Az 5. helyezett gyógyfürdő előnytelen pozicióját leginkább determinálja a szolgáltatásainak, gyógyhatásának, helyszinnek az alacsonyabb szinvonala. Az elemzés végső győztese Bükfürdő az eredeti ár alacsonyabb a becsült ártól 840.-Ft-tal.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Az elemzés során jelentős mértékben szubjektív tényezők az attribútumok, ezáltal elemzésük sem olyan egyszerű. A gyógyfürdők mivel egyre inkább törekednek bőviteni szolgáltatásaikat ,ezért egyre nehezebb választani közülük, viszont a hasonlóságelemzés megoldja ezt a problémát, mivel már több gyógyfürdőt lehet eredményesen összehasonlitani az alkalmazásával, tehát nagyon hasznos . Ilyen új innovativ megoldással sokkal könnyebb lesz a döntés. A tervezett hasznosságot ha összehasonlitom a végső gyöztesnél jelentkező becsült hasznossággal, akkor az alábbiakat állapithatom meg. Tervezett hasznosság 5000.-Ft nominál áron, ha figyelembe veszek 4%-os inflációt tehát reáláron számolok, és utazási költségmegtakaritásra levonok 3000.-Ft-ot ( helyben végzett szolgáltatás miatt) akkor a tervezett hasznosságom 1800.-Ft Végső győztésnél jelenkező hasznosság 840.-Ft / 1800.-Ft = 46,7 % Tehát megérte a fáradságot, időt energiát, a COCO hasonlóság elemzésre forditani.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

http://bukfurdo.hu/hu/furdo/gyogy_es_strandfurdo

-http://www.cserkeszolo.hu -http://www.harkanyfurdo.hu -http://www.varfurdo.hu/arlista.html -http://www.sarvarfurdo.hu/files/download_files/4/picwater02.jpg



nyilatkozat és kitöltési segédlet