„Kiválasztás vidéki telephelyhez” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
 
(17 közbenső módosítás, amit egy másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
 
=Forrás=
 
=Forrás=
http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/fn.xls
+
http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/fa.xls
  
 
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
 
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
Szakaszvezetők kiválasztása a katonaságon belül. A legjobb eredményeket elért személyek előléptetése a lehetséges jelöltek sorából.
+
 
 +
Egy magyarországi cég újonnan nyíló vidéki telephelyéhez keres HR-es munkatársat. Ezt a posztot a már meglévő budapesti stábjából szeretné betöltetni.
  
 
=A feladat előtörténete=
 
=A feladat előtörténete=
Idősebb generációktól gyakran hallottam a kötelező sorkatonaságról és az ott elsajátított tudás hasznosságáról. Sajnos a kötelező sorkatonaság megszűnt, így nekem már nem lehetett részem benne, de mindig is érdekelt a katonaság hierarchiája, illetve az, hogy a katonaságon belül milyen módszerekkel választják ki az előléptetésre alkalmas katonákat.
+
 
Ezért vettem számba néhány fontos tényezőt, amely segíthet a kiválasztásban.
+
Sokszor fordul elő, hogy ha egy multinacionális cég (vagy akár egy kisebb) több telephelyet, fiókot nyit, akkor a posztokat a már meglévő, bevált emberei áthelyezésével tölti fel. Régóta foglalkoztatott hogy milyen szempontok szerint választják ki az embereket, és az is hogy hogyan.
  
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete(best practice) és ennek értékelése/kritikája=
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete(best practice) és ennek értékelése/kritikája=
Mivel idáig még nem találkoztam hasonlóságelemzéssel, teljesen más módon próbáltam volna megközelíteni a katonai kiválasztás problémáját. Elsősorban a kiképzőtisztek véleményezése, befolyásolta volna döntésemet akár pozitív akár negatív irányba, de ezen felül más szubjektív hatások is torzíthatták volna döntésem végkimenetelét, hogy kik lettek volna a szakaszvezetővé előléptethető személyek, továbbá azon tartalék, akiket egy későbbi előléptetési szűrés során esélyesnek látok a szakaszvezetői pozícióra. A hasonlóságelemzés módszerével viszont objektívebb információt nyerhetek a kiválasztás meghozatalához. E módszer használatának levezetése megtalálható az XLS dokumentumom elemzés című munkalapján.
 
Kiképzőtiszti véleményezés alapján a következő katonákat léptettem volna elő:
 
  
1. J18
 
  
2. J23
+
Mivel ezidáig nem találkoztam még a hasonlóság elemzéssel, így teljesen más szemszögből próbáltam volna meg döntést hozni. Elsősorban a vállalat vezetőség véleményezése befolyásolta volna döntésemet akár pozitív akár negatív irányba, de ezen felül más szubjektív hatások is torzíthatták volna döntésem végkimenetelét, hogy kik lettek volna akiket megbíztam volna a munka ellátásával. A hasonlóságelemzés módszerével viszont objektívebb információt nyerhetek a kiválasztás meghozatalához. E módszer használatának levezetése megtalálható az XLS dokumentumom elemzés című munkalapján. A főnökségi véleményezés alapján én két embert választottam volna:
  
3. J26
+
1. A. Csabát
  
Továbbá tartalékba helyeztem volna előléptetési alkalmasság szempontjából a következő katonákat:
+
2. V. Róbertet
  
1. J4
+
Ezen rangsor bár szubjektív, mégsem másítottam volna meg, hiszen nem ismertem jobb módszert a kiválasztásra. Hagyatkoznom kellett volna a vezetői döntésre, mivel ők jobban belelátnak a vállalat életébe és folyamataiba.
  
2. J12
+
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
 
 
3. J27
 
 
 
Ezen rangsor bár szubjektív, mégsem másítottam volna meg, hiszen nem ismertem jobb módszert a kiválasztásra. Bíznom kellett tehát abban, hogy a szakaszvezetők jobban képesek mérlegelni a katonai tulajdonságok fontosságának súlyát.
 
  
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
+
Sokat tanakodtam magamban hogy milyen, nem szubjektív tulajdonságok alapján válasszam ki az embereket. Arra a következtetésre jutottam, hogy az életkor és a vállalatnál eltöltött idő a legmeghatározóbb, mivel ezek mind a tapasztalatot és a megbízhatóságot sugározzák. Belevettem még két olyan dolgot ami személyhez köthető és meghatározó is egyben, ilyen a mobilitása és a légkör változás szüksége. A mobilitásba a család, a gépjármű tulajdona és a helyhez kötöttség tartozik.
Sokat gondolkodtam, hogy milyen tulajdonságok alapján válasszam ki azokat a közkatonákat, akiket elő akarok léptetni szakaszvezetővé. Vita volt, hogy vezető kiválasztásnál be kellene e tennem az attribútumok közé a "fizikai erőnlét értéke" és "célzási pontosság" attribútumokat, elvégre a vezetői tulajdonságoknál ezen tulajdonságok háttérbe szorulhatnak. Arra a következtetésre jutottam, hogy bár vezető kiválasztásról van szó, de a szakaszvezetőnek a terepen kell teljesítenie, így mindenképpen jónak láttam, ha felveszem őket az attribútumok sorába.  
 
  
 
==Objektumok (sorok)==
 
==Objektumok (sorok)==
  
 +
A. Csaba
  
* J1
+
T. Dezső
  
* J2
+
K. Attila
  
* J3
+
L. Zsuzsanna
  
* J4
+
V. Róbert
  
* J5
 
  
* J6
 
  
* J7
+
==Attribútumok (X, Y oszlopok)==
  
* J8
+
- Életkor: évben mérve, iránya: 1, azaz minél fiatalabb a jelölt annál esélyesebb a kiválasztásra.
 +
- Vállalatnál eltöltött idő: évben mérve, iránya: 0, azaz minél több évet töltött el a cégnél, annál esélyesebb a kiválasztásra.
 +
- Államvizsga eredménye: osztályozás, iránya: 0, azaz minél jobb jegyet kapott az államvizsgán a tárgyából, annál esélyesebb a kiválasztásra.
 +
- Nyelvtudás: szinten mérve, iránya: 0, azaz minél magasabb az értéke, annál esélyesebb a kiválasztásra.
 +
- Mennyire szeretne változást: (kód) iránya: 0, mert az a jó, ha ő is légkörváltozást szeretne.
 +
- Mobilitás: (kód) iránya: 0, azért mert akkor jó a jelölt ha nincs annyira helyhez kötve, mint egy családos kollégája.
  
* J9
+
=A feladat által érintett célcsoportok=
  
* J10
+
* Egy vállalat, HR osztálya
 +
* Egy vállalat vezetése /vezető(k), osztályvezető(k)/
  
* J11
+
Azért ők az érintett célcsoport, mert leggyakrabban ők kerülhetnek olyan szituációba, hogy dönteniük kell, kiválasztás ügyében, és ez az elemzés gyakran megkönnyítené a dolgukat.
 
 
* J12
 
 
 
* J13
 
 
 
* J14
 
 
 
* J15
 
 
 
* J16
 
 
 
* J17
 
 
 
* J18
 
 
 
* J19
 
 
 
* J20
 
 
 
* J21
 
 
 
* J22
 
 
 
* J23
 
 
 
* J24
 
 
 
* J25
 
 
 
* J26
 
 
 
* J27
 
 
 
* J28
 
 
 
* J29
 
 
 
* J30
 
 
 
==Attribútumok (X, Y oszlopok)==
 
* Empatikus teszt érték (pontszám) Irány: 0, azaz minél magasabb pontszámot ér el, annál esélyesebb az előléptetésre
 
* Konceptuálsi készség értéke (pontszám) Irány:0, azaz minél több pontot szerzett a teszten annál esélyesebb az előléptetésre
 
* Improvizációs készség értéke (pontszám) Irány:0, azaz minél több pontot ért el a felmérés során, annál kreatívabb, annál valószínűbb hogy előléptetésre számíthat
 
* Stressztűrő képesség értéke(pontszám) Iárny:0, azaz minél magasabb az érték, annál jobban bírja a stresszt, annál esélyesebb előléptetésre
 
* Pszichológiai teszt értéke (pontszám) Irány:0, azaz minél magasabb pontszámot ért el a teszt során, annál valószínűbb az előléptetés
 
* Fizikai erőnlét értéke (pontszám) Irány:0, azaz minél magasabb az érték, annál jobb a fizikai erőnlét, és annál esélyesebb az előléptetés
 
* Célzási pontosság értéke (pontszám) Irány:0, azaz minél magasabb az érték, annál pontosabban céloz, annál valószínűbb az előléptetésre
 
 
 
=A feladat által érintett célcsoportok=
 
* Magyar honvédelem vezérkara
 
* Nemzetközi katonai szövetségek vezetői
 
* Rendfenntartó erők vezetői
 
* Különleges alakulatok vezetői
 
 
 
Elsősorban azért ők az érintett célcsoportok, mert ők az illetékesek akik alkalmazhatják ezen katonai kiválasztási rendszert, illetve a legtöbbször nekik kell fontosabb döntéseket meghozniuk kiválasztás szempontjából. A kiválasztási folyamatok korszerűsítésére szolgálhatna ez a kiválasztási módszer. Továbbá az attribútumokat specifikus igényeknek megfelelően lehetne módosítani, nem csak közkatonák kiválasztására, hanem akár vezetői pozícióba való kiválasztási eljárásként is.
 
A katonaság hierarchiáján belül széleskörűen át lehetne alakítani a rendszert szakaszvezetők kiválasztásától, akár vezérkari tagok kiválasztásáig.
 
  
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
Remélem, hogy minél rövidebb idő alatt megoldást tudok találni arra, hogy kiket is lehetne előléptetni szakaszvezetővé. Úgy szeretném megtalálni a jelölteket, hogy azok a hadsereg számára a lehető legnagyobb hasznosságot jelentse, és a hadsereg is meg legyen elégedve a kiválasztott személyekkel.
 
Megfelelő kiválasztás esetén a választott személyek a felmerülő problémákat gyorsan, pontosan és hatékonyan fogják tudni megoldani.
 
A katonák megfelelő irányítás alatt szintén hatékonyabbak lesznek, és a bevetések során vélhetőleg a halálozási arány is kevesebb lesz.
 
Forintosítva az összegeket, amelyek felmerülnek a feladat során, a következők lehetnek (nettó összeg):
 
  
* Módszer kidolgozása adott katonai megbíónak: 100.000 Ft
+
Reményeim szerint minél hamarabb megtalálom az alkalmas személyt az új telephely HR osztályára. Jó kiválasztás esetén a felmerülő problémákat, feladatokat a kiválasztott személy gyorsan, pontosan meg fogja tudni oldani a számára kitűzött idő alatt. Tehát időt tudunk spórolni, egy jó munkaerővel, de egyben pénzt is, hiszen az időnek ára van. A felmerült összegek a következők:
* Előléptetett személy havi bére: 140. 000 Ft
 
* Cafetéria: 9000 Ft
 
* Lakhatási támogatás havonta: 80.000 Ft
 
  
* Katona halála esetén:
+
* Feladat elvégzésére adott pénz : 75.000 Ft
** Temetés finanszírozása: 120.000 Ft
+
* Új helyen vásárolt szolgálati lakás ára 17.000.000 Ft
** Gyermeknevelési támogatás/ gyerek: 23.850 Ft
+
* Új munkakör, új pozíció, új bérezés: 270.000 Ft/hó
 +
* Cafeteria: 100.000 Ft/hó
  
Ezen összegek azt mutatják, hogy milyen költségek léphetnek fel egy szakaszvezetőnél, illetve a katonák elhalálozása esetén. A felsorolt költségek csupán alapköltségek, melyek rangtól, és egyéb tényezőktől függően nőhetnek. Jogos tehát a feltételezés, hogy megfelelő kiválasztás esetén a halálozási arány csökken, ezáltal csökkennek a hadászati kiadások is. Kiválasztási rendszerem alkalmazásával tehát nagyobb az esélye a beválásnak, így a kiválasztási eljárás költséghatékonyabb, illetve nem kell többszörösen megismételni a kiválasztást, nem megfelelő személyek lefokozásánál. A kiválasztásnál a költségekben már megmutatkozik a saját hasznom, amely az egyénenkénti kiválasztásra tett 20%-os felár, továbbá a módszer beválása esetén a rendszer know-how eladásával további haszonra tehetnék szert.
+
Abban az esetben, ha hatékony a kiválasztás, akkor spórolni lehet a személy óra bérén, napi díján és dologi kiadásain. Ezek az összegek (óra bér, napi díj és dologi kiadás) úgy lettek kiszámítva, hogy azok hasznot hozzanak a cégnek, abból az indokból, hogy különleges módszerrel lett kiválasztva a munkavállaló, így neki nagyobb a beválási esélye, mint egy szubjektív véleménnyel kiválasztott személynél. Így ebben az esetben 30%-os felárat tartalmaznak az árak.
  
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
* Első lépésként készítettem egy alap táblázatot, amely tartalmazza a szakaszvezetői pozícióért induló személyeket, illetve a szempontokat, amik alapján a kiválasztás történt.
+
* Először is készítettem egy alap táblázatot, ami konkrétan tartalmazza a jelölteket és a szempontokat, ami alapján eldönthető hogy kit szeretnénk kihelyezni.
* Második lépésben készítettem egy meta adatbázist a jobb átláthatóság és összehasonlíthatóság végett.
+
* Majd készítettem egy meta adatbázis, a jobb átláthatóság, és összehasonlíthatóság kedvéért.
* A következő lépésben készítettem egy darabra vonatkozó kimutatást, hogy megbizonyosodjam arról, hogy minden objektumnál, az adott attribútumhoz csak egy értéket rendeltem hozzá. Így például nem fordulhat elő, hogy a "célzási érték" attribútumhoz két tesztérték lett rögzítve.
+
* Majd készítettem egy darabra vonatkozó kimutatást, hogy megbizonyosodjak arról, hogy minden objektumnál adott attribútumhoz csak egy adatot rendeltem hozzá. Tehát pl. nem fordul e elő, hogy kétszer rögzítetem egy személyhez egy értéket.
* Ezt követően készítettem egy értékre vonatkozó kimutatást.
+
* Következő lépésként készült egy értékre vonatkozó kimutatás is.
* Legvégül elkészítettem az elemzés munkalapon egy rangsorolást, majd ebből kiindulva elkészítettem a Coco Online-t, ami alapján kiválaszthatom azt a három szerencsés személyt, akit elő lehet léptetni szakaszvezetővé. Továbbá a jövőbeli kiválasztásokra gondolván tartalékba helyeztem a második három legjobbat, a majdani szakaszvezető pozícióba léptetéshez.
+
* Végül elkészítettem az elemzés lapfülnél, egy rangsorolást, majd ebből kiindulva elkészítettem a Coco online-t, amit kétszer kellett lefutatnom, mert az első elemzésből nem lehetet győztest hirdetni , de a második elemzés alapján következtetést lehet levonni, hogy ki az a személy, akit ki szeretnénk helyezni.
 
+
* Megjegyeznem, hogy az alap adatokhoz vettem egy Y0 értéket, ami 1000 pontot ért. Ez adja meg azt a lehetőséget, hogy mindenki egyenlő eséllyel induljon a feladat megszerzésére, ill. megtudjuk hogy az adott személyek mennyire hasonlítanak az idealizált személyre. ( így kizártam a KO feltételt)
 
 
* Meg kell jegyeznem viszont, hogy az alapadatokhoz vettem egy Y0 értéket, amely 100 pontot ért. Ez adta meg a lehetőséget, hogy midnenki egyenlő esélyekkel induljon a szakaszvezetői posztért, illetve hogy megtudjuk azt, hogy a jelöltek mennyire hasonlítanak az idealizált személyre.
 
  
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
Az elemzés során nyolc főt azonnal ki lehetett zárni, mert az eredményeik signifikánsan gyengébbek voltak a többiek eredményeihez képest.  (y*=101>y=100) Én azt az első három személyt kerestem, illetve tartalékban a második három személyt, akik nemcsak a becslés értékét halladták meg, de a legjobb értékkel rendelkeztek a többiekéhez képest.
 
  
Az eredmények az XLS dokumentumom, elemzés munkalapján találhatóak a Coco mátrix című táblázatban.
+
Két főt lehetett alapból kizárni az öt jelöltből. T. Dezsőt, valamint L. Zsuzsannát, mivel ők családi okokból, vagy másból kifolyólag nem mobilisak. Két ember értéke viszont kiemelkedő volt a második elemzést követően. A delta = Y-Y(*) értékük -2,80 .Az eredmények az XLS. dokumentumom, elemzés című lapfülén belül a Coco mátrix című táblázatban láthatók.
  
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
A szubjektív szakaszvezetői vélemény alapján hozott döntés egértelműen eltér a hasonlóságelemzés által kapott eredménytől. A szubjektív kiválasztás során előfordult, hogy több jelölt is ugyan olyan pontszámot ért el, ezáltal a szerencsére bízva is elvégezhettük volna az előléptetést, de ez az eredmény nem elfogadható. A hasonlóságelemzés ezzel ellentétben egyértelműen megmutatta a jelöltek közötti különbségeket, mely alapján kiválaszthattam az első három legjobb jelöltet előléptetésre, akik a következőek voltak:
 
  
* J24
+
Mivel az első elemzés nem járt sikerrel, mert több lehetőség is lehetett volna, így külön nyelvtudásra, változásra illetve mobilitásra is megcsináltam az elemzést. Az eredmény a már várható két személyt hozta ki:
* J12
+
* A. Csabát
* J9
+
* V. Róbertet.
  
Továbbá kiválaszthattam a jövőre vonatkozóan a következő három legjobbat, akik majdani előléptetésre számíthatnak:
+
Ebben az esetben teljesen objektívek voltunk, bár a szubjektív döntésben is kettejüket kaptuk volna meg.
  
* J18
+
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
* J27
 
* J26
 
 
 
Egyértelműen látható, hogy a best practice- nél feltűntetett eredmények signifikánsan eltérnek az objektív összehasonlító elemzés eredményeitől. Számomra ezen döntés így már elfogadható, illetve igazságosabbnak tartom, és felelősség vállalás szempontjából jobban alátámasztható, dokumentummal indokolható.
 
  
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
+
A megoldás során rájöttem, hogy pontosabb és jobb eredményt kaphattam volna, ha nagyobb létszámú csoporton végzem el az elemzést. A fiktív adatok tekintetében is eredményes volt a megoldás. Több attribútum esetén pontosabb eredményt kapnék, és biztosabban tudnám, hogy a legjobb személytől váltam meg a cég szemszögét tekintve. Úgy vélem minden féle képen megérte a ráfordított időt, hiszen az öt  jelöltből egy főre le tudtuk csökkenteni a jelöltek számát, igaz két elemzés szükséges volt hozzá, de megérte.  
A megoldás során arra a következtetésre jutottam, hogy az összehasonlító elemzés megfelelően alkalmazható nagyobb számú objektumok elemzésekor is, illetve bár az elemzésem fiktív adatok alapján készült, megfelelő eredményekre jutottam. Némely jelöltek értékei között nem voltak olyannyira signifikáns különbségek, ám így is megfelelő különbségek alakultak ki a jelöltek értékei között a döntés meghozatalához.  
 
Az eljárás során sikeresen ki tudtam jelölni azt a három személyt a harminc főből álló jelölt sokaságból, akiket elő lehet léptetni szakaszvezetővé, továbbá jövőbeli előléptetéshez tartalékba is tudtam helyezni további három jelöltet, így számomra teljes mértékben megérte a feladat elvégzésére fordított idő, melyet így rendkívül hasznosnak vélek.  
 
  
Mivel eredményesen lezajlott az elemzés, ki tudtam jelölni három előléptethető és három jövőben előléptethető személyt, így megállapítható, hogy a megrendelő katonai szervnek megérte a beruházni az elemzésre. Rentgeteg költséget megtakarít az elemzésemmel, továbbá sikerült elérni a tervezett hasznosságot. Tehát kifizetik számunkra a módszer kidolgozásának díját (100.000 Ft), valamint a kiválasztott személyekhez kapcsolódó díjakat is, amelyeket felsoroltam a várható hasznosságnál.
+
Mivel eredményesen lezajlott az elemzés, tehát tudtam győztest hirdetni , így megállapítható, hogy a cégnek megérte beruházni az elemzésre, mert rengeteg költséget megtakarított ezáltal. Sikerült elérni a tervezet hasznosságot. Tehát kifizetik számunkra a módszer kidolgozásának díját (100.000 Ft).
  
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
  
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 +
[[Kategória:Innovatív HR-modulok]]

A lap jelenlegi, 2011. április 5., 23:46-kori változata

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/fa.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Egy magyarországi cég újonnan nyíló vidéki telephelyéhez keres HR-es munkatársat. Ezt a posztot a már meglévő budapesti stábjából szeretné betöltetni.

A feladat előtörténete

Sokszor fordul elő, hogy ha egy multinacionális cég (vagy akár egy kisebb) több telephelyet, fiókot nyit, akkor a posztokat a már meglévő, bevált emberei áthelyezésével tölti fel. Régóta foglalkoztatott hogy milyen szempontok szerint választják ki az embereket, és az is hogy hogyan.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete(best practice) és ennek értékelése/kritikája

Mivel ezidáig nem találkoztam még a hasonlóság elemzéssel, így teljesen más szemszögből próbáltam volna meg döntést hozni. Elsősorban a vállalat vezetőség véleményezése befolyásolta volna döntésemet akár pozitív akár negatív irányba, de ezen felül más szubjektív hatások is torzíthatták volna döntésem végkimenetelét, hogy kik lettek volna akiket megbíztam volna a munka ellátásával. A hasonlóságelemzés módszerével viszont objektívebb információt nyerhetek a kiválasztás meghozatalához. E módszer használatának levezetése megtalálható az XLS dokumentumom elemzés című munkalapján. A főnökségi véleményezés alapján én két embert választottam volna:

1. A. Csabát

2. V. Róbertet

Ezen rangsor bár szubjektív, mégsem másítottam volna meg, hiszen nem ismertem jobb módszert a kiválasztásra. Hagyatkoznom kellett volna a vezetői döntésre, mivel ők jobban belelátnak a vállalat életébe és folyamataiba.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Sokat tanakodtam magamban hogy milyen, nem szubjektív tulajdonságok alapján válasszam ki az embereket. Arra a következtetésre jutottam, hogy az életkor és a vállalatnál eltöltött idő a legmeghatározóbb, mivel ezek mind a tapasztalatot és a megbízhatóságot sugározzák. Belevettem még két olyan dolgot ami személyhez köthető és meghatározó is egyben, ilyen a mobilitása és a légkör változás szüksége. A mobilitásba a család, a gépjármű tulajdona és a helyhez kötöttség tartozik.

Objektumok (sorok)

A. Csaba

T. Dezső

K. Attila

L. Zsuzsanna

V. Róbert


Attribútumok (X, Y oszlopok)

- Életkor: évben mérve, iránya: 1, azaz minél fiatalabb a jelölt annál esélyesebb a kiválasztásra. - Vállalatnál eltöltött idő: évben mérve, iránya: 0, azaz minél több évet töltött el a cégnél, annál esélyesebb a kiválasztásra. - Államvizsga eredménye: osztályozás, iránya: 0, azaz minél jobb jegyet kapott az államvizsgán a tárgyából, annál esélyesebb a kiválasztásra. - Nyelvtudás: szinten mérve, iránya: 0, azaz minél magasabb az értéke, annál esélyesebb a kiválasztásra. - Mennyire szeretne változást: (kód) iránya: 0, mert az a jó, ha ő is légkörváltozást szeretne. - Mobilitás: (kód) iránya: 0, azért mert akkor jó a jelölt ha nincs annyira helyhez kötve, mint egy családos kollégája.

A feladat által érintett célcsoportok

  • Egy vállalat, HR osztálya
  • Egy vállalat vezetése /vezető(k), osztályvezető(k)/

Azért ők az érintett célcsoport, mert leggyakrabban ők kerülhetnek olyan szituációba, hogy dönteniük kell, kiválasztás ügyében, és ez az elemzés gyakran megkönnyítené a dolgukat.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Reményeim szerint minél hamarabb megtalálom az alkalmas személyt az új telephely HR osztályára. Jó kiválasztás esetén a felmerülő problémákat, feladatokat a kiválasztott személy gyorsan, pontosan meg fogja tudni oldani a számára kitűzött idő alatt. Tehát időt tudunk spórolni, egy jó munkaerővel, de egyben pénzt is, hiszen az időnek ára van. A felmerült összegek a következők:

  • Feladat elvégzésére adott pénz : 75.000 Ft
  • Új helyen vásárolt szolgálati lakás ára 17.000.000 Ft
  • Új munkakör, új pozíció, új bérezés: 270.000 Ft/hó
  • Cafeteria: 100.000 Ft/hó

Abban az esetben, ha hatékony a kiválasztás, akkor spórolni lehet a személy óra bérén, napi díján és dologi kiadásain. Ezek az összegek (óra bér, napi díj és dologi kiadás) úgy lettek kiszámítva, hogy azok hasznot hozzanak a cégnek, abból az indokból, hogy különleges módszerrel lett kiválasztva a munkavállaló, így neki nagyobb a beválási esélye, mint egy szubjektív véleménnyel kiválasztott személynél. Így ebben az esetben 30%-os felárat tartalmaznak az árak.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

  • Először is készítettem egy alap táblázatot, ami konkrétan tartalmazza a jelölteket és a szempontokat, ami alapján eldönthető hogy kit szeretnénk kihelyezni.
  • Majd készítettem egy meta adatbázis, a jobb átláthatóság, és összehasonlíthatóság kedvéért.
  • Majd készítettem egy darabra vonatkozó kimutatást, hogy megbizonyosodjak arról, hogy minden objektumnál adott attribútumhoz csak egy adatot rendeltem hozzá. Tehát pl. nem fordul e elő, hogy kétszer rögzítetem egy személyhez egy értéket.
  • Következő lépésként készült egy értékre vonatkozó kimutatás is.
  • Végül elkészítettem az elemzés lapfülnél, egy rangsorolást, majd ebből kiindulva elkészítettem a Coco online-t, amit kétszer kellett lefutatnom, mert az első elemzésből nem lehetet győztest hirdetni , de a második elemzés alapján következtetést lehet levonni, hogy ki az a személy, akit ki szeretnénk helyezni.
  • Megjegyeznem, hogy az alap adatokhoz vettem egy Y0 értéket, ami 1000 pontot ért. Ez adja meg azt a lehetőséget, hogy mindenki egyenlő eséllyel induljon a feladat megszerzésére, ill. megtudjuk hogy az adott személyek mennyire hasonlítanak az idealizált személyre. ( így kizártam a KO feltételt)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Két főt lehetett alapból kizárni az öt jelöltből. T. Dezsőt, valamint L. Zsuzsannát, mivel ők családi okokból, vagy másból kifolyólag nem mobilisak. Két ember értéke viszont kiemelkedő volt a második elemzést követően. A delta = Y-Y(*) értékük -2,80 .Az eredmények az XLS. dokumentumom, elemzés című lapfülén belül a Coco mátrix című táblázatban láthatók.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Mivel az első elemzés nem járt sikerrel, mert több lehetőség is lehetett volna, így külön nyelvtudásra, változásra illetve mobilitásra is megcsináltam az elemzést. Az eredmény a már várható két személyt hozta ki:

  • A. Csabát
  • V. Róbertet.

Ebben az esetben teljesen objektívek voltunk, bár a szubjektív döntésben is kettejüket kaptuk volna meg.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A megoldás során rájöttem, hogy pontosabb és jobb eredményt kaphattam volna, ha nagyobb létszámú csoporton végzem el az elemzést. A fiktív adatok tekintetében is eredményes volt a megoldás. Több attribútum esetén pontosabb eredményt kapnék, és biztosabban tudnám, hogy a legjobb személytől váltam meg a cég szemszögét tekintve. Úgy vélem minden féle képen megérte a ráfordított időt, hiszen az öt jelöltből egy főre le tudtuk csökkenteni a jelöltek számát, igaz két elemzés szükséges volt hozzá, de megérte.

Mivel eredményesen lezajlott az elemzés, tehát tudtam győztest hirdetni , így megállapítható, hogy a cégnek megérte beruházni az elemzésre, mert rengeteg költséget megtakarított ezáltal. Sikerült elérni a tervezet hasznosságot. Tehát kifizetik számunkra a módszer kidolgozásának díját (100.000 Ft).

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok