„Tükörreflexes fényképezőgépek összehasonlítása” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)
(A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)
 
(54 közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
6. sor: 6. sor:
  
 
=A feladat előtörténete=
 
=A feladat előtörténete=
Vásárlás előtt többször felmerül a kérdés, hogy a kínálatból mely fényképezőgépet vegye meg a vásárló. A vizsgálat segít eldönteni, hogy a különböző paraméterek mennyibe befolyásolhatják az készülék árát.
+
Vásárlás előtt többször felmerül a kérdés, hogy a kínálatból mely fényképezőgépet vegye meg a vásárló. A vizsgálat segít eldönteni, hogy a különböző paraméterek mennyiben befolyásolhatják a készülékek árát, illetve a paraméterek és az árak alapján a termékek hasznosságát.
  
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
+
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=
Vásárlás előtt a nem tudatos vásárló jobb esetben információt gyűjt a kereskedelemben kapható különböző típusú fényképezőgépekről és különböző szempontok alapján megpróbálja azokat összehasonlítani. Személyes információgyűjtésnél, például műszaki áruházban a vásárló nehezebb helyzetben van az összehasonlítás szempontjából, mintha interneten nézelődne. A legtöbb internetes oldalon már össze lehet hasonlítani a kiválasztott termékeket a tulajdonságok alapján, azonban a sok paraméter miatt a nézelődő elveszhet a részletekben. A gyártók sokszor olyan paramétereket hangsúlyoznak ki, amelyek nem biztos hogy a leendő vásárló előnyére válnak. A hasonlóságelemzés a főbb szempontok alapján hasonlítja össze a termékeket, irányt mutat, hogy mely termék a legkedvezőbb árazású a tulajdonságai alapján.
+
Fényképezőgép vásárlás előtt a nem tudatos vásárló jobb esetben információt gyűjt a kereskedelemben kapható különböző típusú fényképezőgépekről és különböző szempontok alapján megpróbálja azokat összehasonlítani. Személyes információgyűjtésnél, például műszaki áruházban, a vásárló nehezebb helyzetben van az összehasonlítás szempontjából, mintha interneten nézelődne. A legtöbb internetes oldalon már össze lehet hasonlítani a kiválasztott termékeket a tulajdonságok alapján, azonban a sok paraméter miatt a nézelődő elveszhet a részletekben, illetve a termékek ára sokszor nem tükrözi a készülék tulajdonságait, hasznosságát. A gyártók sokszor olyan paramétereket hangsúlyoznak ki, amelyek nem válnak egyértelműen a vásárlók előnyére . A tanultak alkalmazása nélkül a döntést a gyártók marketingje, vásárlói vélemények, internetes összehasonlító táblázatok, szubjektív benyomások alapján, esetleg ismerősöktől, más felhasználóktól kapott tanácsok alapján hozza meg. Ezen változók alapján a leendő vásárló a Nikon D700 típusú készüléket választaná. Szerencsés volna, ha egy olyan összehasonlítást is lehetne tenni, amelyben a termékek hasznossága hasonlítható össze az ár függvényében.
  
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
  
Az összehasonlításban az objektumoknál különböző digitális fényképezőgépek szerepelnek. A kiválasztásnál az volt a fő szempont, hogy az én pénztárcámnak megfelelő kategóriából gyűjtsek gépeket, így esett a választás a "közép-alsó" szekcióra. Ezek a gépek kis teljesítményre és átlagos felhasználásra használhatók. Távoli, igazán jó minőségű képek készítésére nem ideálisak, amit az adatokból nem lehet kiolvasni. Természetesen ennek megfejtése nem lehet célja a számításainknak. A készülékek számos adata közül, igyekeztem azokat kiválasztani amik a legjobban tükrözik a fényképezők tudását és értékét. Az információkat az internetről szereztem be.
+
Jelen összehasonlításban hat különböző típusú, középkategóriás fényképezőgép-váz szerepel. Az objektumok kiválasztásánál szempont volt, hogy a kategória olcsóbb és drágább tagjai is bekerüljenek a vizsgálatba, szemléltetve hogy a közel hasonló tulajdonságok milyen mértékben befolyásolják az termék árát. A termékek adatai a gyártók honlapjairól, az árak az internetes árukereső oldalakról származnak, ahol internetes vásárlási lehetőségekhez képest a legolcsóbb árakat találhatja meg a leendő vásárló.
 +
 
  
 
==Objektumok (sorok)==
 
==Objektumok (sorok)==
A vizsgálat során 6 különböző készüléket hasonlítottam össze amelyek a közel hasonló tulajdonságok és ár alapján kerültek kiválasztásra.
+
A vizsgálat során 6 különböző készüléket hasonlítottam össze melyek közel hasonló tulajdonságok és árak alapján kerültek kiválasztásra.
  
1. Canon Digital Ixus 950IS
+
1. Canon eos 5D mk II
  
2. Casio Exilim Pro EX-FH20
+
2. Pentax K7
  
3. Nikon Coolpix S700
+
3. Nikon D7000
  
4. Olympus FE-190
+
4. Nikon D3100
  
5. Olympus MJU 1200
+
5. Sony Alpha 580
  
6. Panasonic DMC-FS20
+
6. Canon eos 50D
  
 
==Attribútumok (X, Y oszlopok)==
 
==Attribútumok (X, Y oszlopok)==
  
  
X1-Érzékelő (megapixel)
+
X1-ergonómia (kezelőszervek elhelyezkedése 1-5;a kisebb jobb)
 +
 
 +
X2-Képfelbontás (megapixel)
  
X2-Kijelző mérete (col)
+
X3-Sebesség (kép/mp)
  
X3-Optikai Zoom (X)
+
X4-Tömeg (g)
  
X4-Digitális Zoom (X)
+
X5-Élettartam (gyártói adatok alapján sorszámozva 1-5;a kisebb jobb)
  
X5-Leghosszabb záridő (másodperc)
+
Y-Piaci ár (Forint)
  
X6-Vakuerősség (méter)
 
  
Y-Listaár (Forint)
+
A attribútumok meghatározásánál a számokban kifejezhető és összehasonlítható adatok voltak döntőek. A szubjektív, nehezen mérhető szempontok kimaradtak a mérésből, mivel nehezen számszerűsíthetőek. Az elsődleges cél a tulajdonságok árra való hatásának vizsgálata volt.
  
 +
Az fényképezőgép annál ergonómikusabb, minnél kisebb az érték, az ár annál nagyobb. Iránya: 1 (pontértékben kifejezve)
  
Az attribútumok kiválasztásánál az volt a döntő szempont, hogy mely tulajdonságok számszerűsíthetők és összehasonlíthatók. Ennek okán kellett kihagyni például a képminőséget ami ugyan fontos szempont számomra, de nagyon nehéz lenne számszerűsíteni. Én az árat preferálom.
+
A képérzékelő felbontása annál nagyobb, minnél nagyobb az érték, az ár annál nagyobb. Iránya: 0 (megapixelben kifejezve)
  
Az érzékelő felbontása annál jobb minnél nagyobb az érték. Iránya: 0 (megapixelben kifejezve)
+
A készülék annál gyorsabb, minél több képet lehet vele készíteni egy másodperc alatt, az ár annál nagyobb. Iránya: 0 (kép/másodpercben kifejezve)
  
A kijelző mérete annál jobb minnél nagyobb az átmérője. Iránya: 0 (colban kifejezve)
+
Minél kisebb a fényképezőgép tömege, a használata annál komfortosabb, az ár annál nagyobb. Iránya: 1 (grammban kifejezve)  
  
Az optikai zoom annál jobb minnél nagyobb nagyítást lehet vele elérni. Iránya: 0 (szorzóban kifejezve)
+
Minél több kép készíthető a fényképezőgéppel, annál nagyobb az élettartama, az ár annál nagyobb. Iránya: 1 (pontban kifejezve)
  
A digitális zoom annál jobb minnél nagyobb nagyításra képes az adott képen. Iránya: 0 (szorzóban kifejezve)
+
A 0 irányultság esetében minnél nagyobb az érték annál jobb, 1 irányultság esetében pedig minél kisebb annál jobb.
  
A leghosszabb záridő annál jobb minnél hosszabb ideig képes exponálni. Iránya: 0 (másodpercben kifejezve)
+
=A feladat által érintett célcsoportok=
 +
Minden olyan leendő vásárló lehet célcsoport, aki középkategóriás fényképezőgép vásárlását tervezi a megadott preferenciák összehasonlítása alapján a lehető legalacsonyabb áron.
  
A vakuerősség annál jobb minnél nagyon távolságra képes megfelelő megvilágítást adni a képhez. Iránya: 0 (méterben kifejezve)
+
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
  
A 0 irány esetében minnél nagyobb az érték annál értékesebb nekünk, 1 irány esetében pedig minél kisebb annál jobb.
+
A jelenleg kapható fényképezőgépek főbb paramétereit összehasonlítva nem egyértelmű, hogy mely fényképezőgép megvásárlása a leggazdaságosabb. A hagyományos döntés meghozatala nem objektív számításokon, elemzéseken alapul. A helytelen döntésnek köszönhetően a megvásárolt fényképezőgép ár/érték aránya nem éri el az aktuális piaci ár/érték arányt.  
  
=A feladat által érintett célcsoportok=
+
A Solver alkalmazásával és a kapott eredmények kiértékelésével egyértelművé válik, hogy a különböző terméktulajdonságok milyen mértékben befolyásolják az árat. Az eredmények segítségével könnyűvé, gyorssá és objektívvé válik a döntés a fényképezőgépek között, megkapható, hogy mely fényképezőgép típus rendelkezik a legjobb ár/érték aránnyal.
Mindenki érintett aki új fényképezőgépet szeretne vásárolni, és ezzel a módszerrel szeretné a kiválasztott termékeket összevetni, kiválasztani magának árban vagy ár-érték arányban a legmegfelelőbbet. Valamint annak is hasznos lehet akit érdekel egy ilyen fajta megközelítése a kiválasztás folyamatának.
 
  
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
+
A két döntési metodika által hozott döntés közötti különbség forintban kifejezett értékét a Solver lefuttatása után kaphatjuk meg. A vizsgált különböző típusú termékeket a hasznosságuk szerint választhatjuk ki.
  
A hasonlóságelemzés után várható hasznosság mindenképpen Forintban érzékelhető eredménnyel fog járni. A számítások elvégzése után kapunk egy rangsorolást amely majd segít a megfelelő választásban és egyértelművé válik számunkra a helyes döntés. Ezáltal pénzt spórulhatunk majd meg és azt a készüléket lehet megvásárolni ami jobban megéri és jobb ár/érték aránnyal rendelkezik.
+
A hat fényképezőgép árai széles skálán mozognak, azonban a vizsgált paraméterek alapján nincsenek akkora különbségek a termékek között, mint amit az árak tükröznek. A vizsgált készülékek közül a legdrágább 539,000.- Forintos árát a nagy felbontása és kiemelkedő ergonómiája magyarázza, azonban az egyéb tulajdonságai nem indokolják a kiugróan magas árat. A legolcsóbb 148,000.- Forintos készülék tulajdonságai alig maradnak el a közép árkategóriájú 226,000.- és 312,000.- Forint közötti készülékektől. Összességében 50,000.- Forint körüli hasznosság várható a hasonlóságelemzés elvégzésével.
Az anyagi hasznosságot az én személyes példámon keresztül szeretném bemutatni...Fényképezőgépet szeretnék venni és kiválasztottam 6 gépet amit ár alapján még megengedhetek magamnak. Nekem az említett ár illetve az ár/érték arány a legfontosabb tényező. Ezek alapján az adatok alapos átböngészésével, hozzátéve a szubjektív emberi tényezőmet én a Canon Digital Ixus 950IS-t választanám aminek a listaára 66400Ft. A hasonlóságelemzéstől azt várom, hogy megmutassa nekem melyik készülék ér a legtöbbet és így pénzt takarítsak meg attól függetlenül, hogy olcsóbb vagy drágább esetleg ugyan ez a készülék kerülne ki győztesként. Pontos forintosított összeget nehéz lenne megmondani de mindeképpen megkímélem magamat egy esetleges rossz döntés utáni "ráébred-újat vesz" eseménysortól.
 
  
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
1. Adatok munkalap létrehozása-alapadatok.
+
1. Alapadatok munkalap létrehozása, alapadatok feltöltése a külső forrásokból.
  
2. Privot munkalap létrehozása-Privot tábla létrehozása az alapadatokból kimutatásvarázslóval.
+
2. Pivot munkalap létrehozása, Pivot tábla létrehozása az alapadatokból kimutatásvarázslóval.
  
3. OAM+COCO munkalap létrehozása-Primer adatokat tartalmazó objektum-attribútum mátrix létrehozása, ez alapján a rangsor tábla elkészítése a sorszám függvénnyel.
+
3. OAM és COCO munkalap létrehozása, Primer adatokat tartalmazó objektum-attribútum mátrix táblázat létrehozása, majd ez alapján a rangsor tábla elkészítése a sorszám függvény segítségével.
  
4. A lépcsők tábla a Solver segítségével történt, annak kimeneti eredményeit tartalmazza.
+
4. Solver lépcsők tábla létrehozása és kitöltése, amely az excel solver modul segítségével történt. A tábla annak kimeneti eredményeit tartalmazza.
  
5. A COCO táblázat a Lépcsők tábla adataiból jött létre amihez az FKERES függvényt használtam.
+
5. A solver modul helyes működéséhez és paraméterezéséhez a solver lépcső segédtábla létrehozása.
 +
 
 +
6. A COCO táblázat az adatokat solver lépcsők tábla adataiból kapja az FKERES függvény használatával.
 +
 
 +
7. Tulajdonság-arány kimutatás tábla létrehozása a coco táblázat adatainak és a becsült ár adatainak felhasználásával.
 +
 
 +
8. Kapott eredmények értékelése
 +
 
 +
9. Wiki cikk elkészítése, feltöltése
  
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
Az eredményeket a COCO táblázat végén lévő Eltérés(%) és az ez alapján hozott itélet oszlop tartalmazza. Ennek függvényében olcsó az a készülék amelynek ára a becsült árszintnél kevesebb, drága pedig az amelynek ára magasabb a becsült értéknél.
+
A kapott eredmények a "COCO által javasol ár" oszlop és a mellette lévő "A piaci ár és a becsült ár különbsége" oszlop tartalmazza. Ezen eredmények alapján megállapítható, hogy a hat fényképezőgép közül kettő  becsült ára mutat eltérést a piaci árhoz képest. Az árat befolyásoló tulajdonságok a "Egyes tulajdonságok aránya a COCO modell által javasolt összegben (%)" táblázatból olvashatóak le.
 
 
  
-Két készülék esetében eltérés nem mutatkozott(Olympus MJU 1200, Casio Exifilm Pro EX-FH20), ezért ezek arányosnak tekinthetők.
 
  
-A becsléshez képest olcsó készülékek: Nikon Coolpix S700, Panasonic DMC-FS20
+
- négy készülék esetében nem mutatható ki számottevő eltérés(Canon eos 5D mkII, Pentax K7, Sony Alpha 580, Canon eos 50D).
  
-A becsléshez képest drága készülékek: Canon Digital Ixus 950IS, Olympus FE-190
+
- a becsült árhoz képest alacsonyabb árú készülék: Nikon D3100
  
Az elemzés győztese a Panasonic DMC-FS20, mivel a becsült értékéhez képest ez a legolcsóbb.
+
- a becsült árhoz képest magasabb árú készülék: Nikon D7000
  
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
Ezen módszer segítségével jól látható, hogy melyik fényképezőgépet érdemes megvenni, illetve melyek azok amelyeknek jobb az ár-érték aránya. Azonban mindenki más szempontot tart fontosnak ezért a végső döntés és a vásárlás előtt érdemes a végső eredményen kívül a rangsorokat valamint az egyes tulajdonságok fontosságát és súlyát is figyelembe venni. Nekem az ár a legmeghatározóbb ezért valamelyik olcsóbb készülék mellett tenném le a voksomat.
+
A kapott eredmény által belátható, hogy vásárlás előtt érdemes igénybe venni a Solver segítségét, táblázatot készíteni és összemérni a különböző paramétereket, mert sok esetben nem éri meg többet költeni egy adott termékre. Ezen elemzés segítségével a legkülönbözőbb összehasonlítások végezhetők el, más-más szempontok alapján, a szempontokat akár meg-megcserélve, így a beállított preferencia alapján kapjuk meg a termék valódi hasznosságát.
 +
Jelen összehasonlításban a Nikon D3100 fényképezőgép került ki győztesként, mert a paraméterek alapján a piaci ára jóval alacsonyabb, mint az összehasonlításból számolt becsült ár.
  
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
A hasonlóságelemzés elvégzése után Panasonic DMC-FS20 került ki győztesként, amelynek listaára 58875Ft. Ez 7525Ft-al kevesebb mint az elemzés elvégzése elött általam választott Canon gép ára. Ennek a különbözet függvényében, és az elemzés által látható jobb ár/érték arány alapján én a győztes Panasonic gépet venném meg. Gyakorlatilag kijelenthetjük, hogy 7525Ft-ot kevesebbet kell költenem fényképezőgépre amit mindenképpen nyereségként lehet elkönyvelni. Nézve a befektetett energiát és figyelembe véve, hogy az én összehasonlításom viszonylag alacsony árú termékeket vizsgáltam és ahhoz képest így is jelentős összeget lehet megtakarítani, mindenképpen célravezető és nyereséges hasonlóságelemzést készíteni. Megjegyzem, hogy ez egy meglehetősen új megközelítése számomra a kiválasztás folyamatának amit mindenképpen népszerűsíteni kéne a megfelelő fórumokon hiszen ezzel komoly összegeket lehet megtakarítani.
+
Jelen termékcsoportnál figyelembe kell vennünk azokat a marketing elemeket is, amelyeket a gyártók a digitális fényképezőgépeknél alkalmaznak, miszerint a több az feltétlenül jobb is. Az elemzésből látható, hogy ez nem minden esetben mutatkozik meg a termékek végfelhasználói árában. Természetesen fontos, hogy mely tulajdonságokat vetjük össze, mely attribútumokkal hasonlítunk, de belátható, hogy az összehasonlító táblázatot érdemes használni, hiszen kis energiabefektetéssel nagy megtakarítás érhető el. Esetünkben a Nikon D3100 került ki győztesen a hat fényképezőgép közül. A termék a többi vizsgált fényképezőgép tulajdonságaival összehasonlítva 206 ezer Forintba kellene hogy kerüljön, azonban a piaci ára 148 ezer Forint. Ez 58 ezer Forinttal kevesebb, mint amennyit a fényképezőgép ér a tulajdonságok alapján, így ezt a fényképezőgépet a leggazdaságosabb megvásárolni. A vizsgálatba fektetett energia megtérül, 28%-os kiadáscsökkenés elérhető hasznosság csökkenése nélkül.
 
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
  
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
  
 
+
Canon fényképezőgépek[http://www.canon.hu/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_SLR/index.aspx]
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(classic)]]
+
Pentax K-7:[http://www.pentaximaging.com/slr/K-7/]
 +
Nikon fényképezőgépek [http://www.europe-nikon.com/hu_HU/products/product_summary_list.page?sParamValueLbl=Digit%C3%A1lis%20f%C3%A9nyk%C3%A9pez%C5%91g%C3%A9pek&sParam1ValueLbl=SLR&sSubnav2ParamLbl=Halad%C3%B3&ParamValue=Digital+Cameras&Subnav1Param=SLR&Subnav2Param=Consumer&Subnav3Param=0&RunQuery=l3&ID=0]
 +
Sony fényképezőgépek: [http://www.sony.net/Products/ilc/]

A lap jelenlegi, 2011. június 17., 15:51-kori változata

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/ka.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Középkategóriás félprofesszionális tükörreflexes fényképezőgépek összehasonlítása különböző tulajdonságok alapján.

A feladat előtörténete

Vásárlás előtt többször felmerül a kérdés, hogy a kínálatból mely fényképezőgépet vegye meg a vásárló. A vizsgálat segít eldönteni, hogy a különböző paraméterek mennyiben befolyásolhatják a készülékek árát, illetve a paraméterek és az árak alapján a termékek hasznosságát.

A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája

Fényképezőgép vásárlás előtt a nem tudatos vásárló jobb esetben információt gyűjt a kereskedelemben kapható különböző típusú fényképezőgépekről és különböző szempontok alapján megpróbálja azokat összehasonlítani. Személyes információgyűjtésnél, például műszaki áruházban, a vásárló nehezebb helyzetben van az összehasonlítás szempontjából, mintha interneten nézelődne. A legtöbb internetes oldalon már össze lehet hasonlítani a kiválasztott termékeket a tulajdonságok alapján, azonban a sok paraméter miatt a nézelődő elveszhet a részletekben, illetve a termékek ára sokszor nem tükrözi a készülék tulajdonságait, hasznosságát. A gyártók sokszor olyan paramétereket hangsúlyoznak ki, amelyek nem válnak egyértelműen a vásárlók előnyére . A tanultak alkalmazása nélkül a döntést a gyártók marketingje, vásárlói vélemények, internetes összehasonlító táblázatok, szubjektív benyomások alapján, esetleg ismerősöktől, más felhasználóktól kapott tanácsok alapján hozza meg. Ezen változók alapján a leendő vásárló a Nikon D700 típusú készüléket választaná. Szerencsés volna, ha egy olyan összehasonlítást is lehetne tenni, amelyben a termékek hasznossága hasonlítható össze az ár függvényében.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Jelen összehasonlításban hat különböző típusú, középkategóriás fényképezőgép-váz szerepel. Az objektumok kiválasztásánál szempont volt, hogy a kategória olcsóbb és drágább tagjai is bekerüljenek a vizsgálatba, szemléltetve hogy a közel hasonló tulajdonságok milyen mértékben befolyásolják az termék árát. A termékek adatai a gyártók honlapjairól, az árak az internetes árukereső oldalakról származnak, ahol internetes vásárlási lehetőségekhez képest a legolcsóbb árakat találhatja meg a leendő vásárló.


Objektumok (sorok)

A vizsgálat során 6 különböző készüléket hasonlítottam össze melyek közel hasonló tulajdonságok és árak alapján kerültek kiválasztásra.

1. Canon eos 5D mk II

2. Pentax K7

3. Nikon D7000

4. Nikon D3100

5. Sony Alpha 580

6. Canon eos 50D

Attribútumok (X, Y oszlopok)

X1-ergonómia (kezelőszervek elhelyezkedése 1-5;a kisebb jobb)

X2-Képfelbontás (megapixel)

X3-Sebesség (kép/mp)

X4-Tömeg (g)

X5-Élettartam (gyártói adatok alapján sorszámozva 1-5;a kisebb jobb)

Y-Piaci ár (Forint)


A attribútumok meghatározásánál a számokban kifejezhető és összehasonlítható adatok voltak döntőek. A szubjektív, nehezen mérhető szempontok kimaradtak a mérésből, mivel nehezen számszerűsíthetőek. Az elsődleges cél a tulajdonságok árra való hatásának vizsgálata volt.

Az fényképezőgép annál ergonómikusabb, minnél kisebb az érték, az ár annál nagyobb. Iránya: 1 (pontértékben kifejezve)

A képérzékelő felbontása annál nagyobb, minnél nagyobb az érték, az ár annál nagyobb. Iránya: 0 (megapixelben kifejezve)

A készülék annál gyorsabb, minél több képet lehet vele készíteni egy másodperc alatt, az ár annál nagyobb. Iránya: 0 (kép/másodpercben kifejezve)

Minél kisebb a fényképezőgép tömege, a használata annál komfortosabb, az ár annál nagyobb. Iránya: 1 (grammban kifejezve)

Minél több kép készíthető a fényképezőgéppel, annál nagyobb az élettartama, az ár annál nagyobb. Iránya: 1 (pontban kifejezve)

A 0 irányultság esetében minnél nagyobb az érték annál jobb, 1 irányultság esetében pedig minél kisebb annál jobb.

A feladat által érintett célcsoportok

Minden olyan leendő vásárló lehet célcsoport, aki középkategóriás fényképezőgép vásárlását tervezi a megadott preferenciák összehasonlítása alapján a lehető legalacsonyabb áron.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A jelenleg kapható fényképezőgépek főbb paramétereit összehasonlítva nem egyértelmű, hogy mely fényképezőgép megvásárlása a leggazdaságosabb. A hagyományos döntés meghozatala nem objektív számításokon, elemzéseken alapul. A helytelen döntésnek köszönhetően a megvásárolt fényképezőgép ár/érték aránya nem éri el az aktuális piaci ár/érték arányt.

A Solver alkalmazásával és a kapott eredmények kiértékelésével egyértelművé válik, hogy a különböző terméktulajdonságok milyen mértékben befolyásolják az árat. Az eredmények segítségével könnyűvé, gyorssá és objektívvé válik a döntés a fényképezőgépek között, megkapható, hogy mely fényképezőgép típus rendelkezik a legjobb ár/érték aránnyal.

A két döntési metodika által hozott döntés közötti különbség forintban kifejezett értékét a Solver lefuttatása után kaphatjuk meg. A vizsgált különböző típusú termékeket a hasznosságuk szerint választhatjuk ki.

A hat fényképezőgép árai széles skálán mozognak, azonban a vizsgált paraméterek alapján nincsenek akkora különbségek a termékek között, mint amit az árak tükröznek. A vizsgált készülékek közül a legdrágább 539,000.- Forintos árát a nagy felbontása és kiemelkedő ergonómiája magyarázza, azonban az egyéb tulajdonságai nem indokolják a kiugróan magas árat. A legolcsóbb 148,000.- Forintos készülék tulajdonságai alig maradnak el a közép árkategóriájú 226,000.- és 312,000.- Forint közötti készülékektől. Összességében 50,000.- Forint körüli hasznosság várható a hasonlóságelemzés elvégzésével.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. Alapadatok munkalap létrehozása, alapadatok feltöltése a külső forrásokból.

2. Pivot munkalap létrehozása, Pivot tábla létrehozása az alapadatokból kimutatásvarázslóval.

3. OAM és COCO munkalap létrehozása, Primer adatokat tartalmazó objektum-attribútum mátrix táblázat létrehozása, majd ez alapján a rangsor tábla elkészítése a sorszám függvény segítségével.

4. Solver lépcsők tábla létrehozása és kitöltése, amely az excel solver modul segítségével történt. A tábla annak kimeneti eredményeit tartalmazza.

5. A solver modul helyes működéséhez és paraméterezéséhez a solver lépcső segédtábla létrehozása.

6. A COCO táblázat az adatokat solver lépcsők tábla adataiból kapja az FKERES függvény használatával.

7. Tulajdonság-arány kimutatás tábla létrehozása a coco táblázat adatainak és a becsült ár adatainak felhasználásával.

8. Kapott eredmények értékelése

9. Wiki cikk elkészítése, feltöltése

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A kapott eredmények a "COCO által javasol ár" oszlop és a mellette lévő "A piaci ár és a becsült ár különbsége" oszlop tartalmazza. Ezen eredmények alapján megállapítható, hogy a hat fényképezőgép közül kettő becsült ára mutat eltérést a piaci árhoz képest. Az árat befolyásoló tulajdonságok a "Egyes tulajdonságok aránya a COCO modell által javasolt összegben (%)" táblázatból olvashatóak le.


- négy készülék esetében nem mutatható ki számottevő eltérés(Canon eos 5D mkII, Pentax K7, Sony Alpha 580, Canon eos 50D).

- a becsült árhoz képest alacsonyabb árú készülék: Nikon D3100

- a becsült árhoz képest magasabb árú készülék: Nikon D7000

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A kapott eredmény által belátható, hogy vásárlás előtt érdemes igénybe venni a Solver segítségét, táblázatot készíteni és összemérni a különböző paramétereket, mert sok esetben nem éri meg többet költeni egy adott termékre. Ezen elemzés segítségével a legkülönbözőbb összehasonlítások végezhetők el, más-más szempontok alapján, a szempontokat akár meg-megcserélve, így a beállított preferencia alapján kapjuk meg a termék valódi hasznosságát. Jelen összehasonlításban a Nikon D3100 fényképezőgép került ki győztesként, mert a paraméterek alapján a piaci ára jóval alacsonyabb, mint az összehasonlításból számolt becsült ár.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Jelen termékcsoportnál figyelembe kell vennünk azokat a marketing elemeket is, amelyeket a gyártók a digitális fényképezőgépeknél alkalmaznak, miszerint a több az feltétlenül jobb is. Az elemzésből látható, hogy ez nem minden esetben mutatkozik meg a termékek végfelhasználói árában. Természetesen fontos, hogy mely tulajdonságokat vetjük össze, mely attribútumokkal hasonlítunk, de belátható, hogy az összehasonlító táblázatot érdemes használni, hiszen kis energiabefektetéssel nagy megtakarítás érhető el. Esetünkben a Nikon D3100 került ki győztesen a hat fényképezőgép közül. A termék a többi vizsgált fényképezőgép tulajdonságaival összehasonlítva 206 ezer Forintba kellene hogy kerüljön, azonban a piaci ára 148 ezer Forint. Ez 58 ezer Forinttal kevesebb, mint amennyit a fényképezőgép ér a tulajdonságok alapján, így ezt a fényképezőgépet a leggazdaságosabb megvásárolni. A vizsgálatba fektetett energia megtérül, 28%-os kiadáscsökkenés elérhető hasznosság csökkenése nélkül.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Canon fényképezőgépek[1] Pentax K-7:[2] Nikon fényképezőgépek [3] Sony fényképezőgépek: [4]