„Tur Petrahenzel” változatai közötti eltérés
(→A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság) |
(→A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)) |
||
137. sor: | 137. sor: | ||
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)= | =A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)= | ||
+ | |||
+ | Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a közművelődési intézmények vizsgálata volt 5 évre (2005-2009) és 5 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. 2005-2007 között 25, a 2008-2009-es években is 25 kistérséget vizsgáltunk. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el az 5 db Y-STD elemzést. 2005-2007 között 25 objektumunk, és 5 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 25, 2008-2009-ben is ugyanennyiek voltak az objektumok és a lépcsők száma is, az X-attribútumoké (oszlopoké) pedig 5. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Ezt követően a saját szócikk elkészítése volt a feladat, az Ideális szócikk alapján. A SWOT-hoz Excelben HA() függvények segítségével gyártottuk le a sablonszövegeket, melyek később az eredmények fejezet tartalmát képezik. Minden mutatóra vonatkozóan megvizsgáltuk, hogy az adott kistérségben gyengeségnek vagy erősségnek, lehetőségnek vagy veszélynek számít-e, attól függően, hogy az adott kistérség jól vagy rosszul teljesített az adott mutatóra vonatkozóan. | ||
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)= | =Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)= |
A lap 2011. június 23., 15:13-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
- 4 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 5 Objektumok (sorok)
- 6 Attribútumok (X, Y oszlopok)
- 7 A feladat által érintett célcsoportok
- 8 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 9 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 10 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 11 Következtetések javaslatok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Berkenye SWOT analízise a közművelődési mutatók alapján
A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
Ebben a fejezetben összesítésre kerül a vizsgált kistérség stratégiai fejlesztése. Több szempont szerint lehet vizsgálni a kistérséget: erősségei,gyengeségei,lehetőségei és veszélyei. A stratégiai fejlesztési terv elkészítése tartalmilag bővebb, mint a fizikai tervezés látókörébe bekerül térbeli szempontokon kívül a településpolitika más területei,mint amilyen a gazdaságfejlesztés,környezet-politika, szociális kérdések vagy a lakás politika. A 25 kistérségi település mutatói értékének átlag számításával hasonlítom össze Berkenyei közművelődési intézmény mutatóit, ami alapján SWOT analízist készítek.
Mozielőadások száma
- A 2005-ös adat szerint az egész térségbe a mozi előadások száma átlagosan megközelítőleg 3. Berkenye esetében ez az érték 0 volt. Ebben az esetben akkor gyengeségről beszélünk.
- 2006-ban az átlag 0.28 volt. A település értéke viszont nem változott. Szóval a térség ugyanolyan gyenge maradt.
- A 2007-es évben az egész térségbe a mozi előadások száma átlagosan 0, így ebben az évben a térségnek a mozi előadások száma sem gyengeségként sem erősségként nem analizálható.
- 2008-ban a Berkenyei érték 0 volt, míg az egész térség átlaga ennél a mutatónál 0,043, tehát továbbra is gyengeségről beszélhetünk a település esetében.
- 2009-ben az átlag 0,08-ra emelkedett, Berkenyében még mindig 0 az eredmény, továbbra is gyengesége van.
A lehetőségeket és veszélyeket nézve a kistérségek mozielőadások száma 0,608 volt, míg a Berkenyei mozielőadások száma 0 volt. Így veszély áll fenn a településen.
Múzeumi kiállítások száma
- A 2005-ös évben. A Berkenyei település esetében ez az érték 0 volt, vagyis itt gyengeségről beszélhetünk.
- 2006-ban az átlagos érték 0,04 volt, a Berkenyei település értéke pedig nem változott. Így megmaradt a gyengeség.
- 2007-es évben az átlag megnőtt 0,08-ra míg Berkenye esetében a múzeumi kiállítások szám,a 0 maradt. A településen továbbra is gyengeség áll fenn.
- 2008-ban az átlagos kiállítások száma átlagosan 0,08. Ehhez viszonyítva Berkenye megint alul teljesített, hiszen az érték ebben az évben 0 volt. A gyengeség megmaradt.
- 2009-ben az átlag nem változott, a településen ismét nem nyílt újabb kiállítás. A település ebben az évben gyengeséget produkált.
A lehetőségeket és veszélyeket nézve múzeumi kiállítások átlaga az összes kistérségre nézve 0,064, míg Berkenye kiállításainak átlagos értéke pedig 0 volt. Így veszély áll fenn a településen.
A munkahelyi, felsőoktatási és egyéb könyvtárak száma
- 2005-ben a térség könyvtárainak száma átlagosan 0 volt. Berkenyénél is 0 az érték. A munkahelyi, felsőoktatási és egyéb könyvtárak számával kapcsolatban ebben az évben erősségről beszélünk.
- 2006-ban átlagosan 0 könyvtár épült a kistérségeknél. Berkenyére ez ugyanígy vonatkozik Vagyis sem erősség sem gyengeség nem jellemző.
- 2007-ben mind az átlagos könyvtárak száma, mind pedig a Berkenyei könyvtárak száma 0 volt. Itt nem áll fenn sem gyengeség sem erősség.
- 2008-ban az átlagos szám ami 0 sehol sem változott.
- 2009-es évben a könyvtárak száma nőtt 0,12-re, a Berkenyei érték pedig nem változott. Ebben az évben gyengeség áll fenn.
A lehetőségeket és veszélyeket nézve a munkahelyi, felsőoktatási és egyéb könyvtárak száma 0,024 volt, míg a Berkenyei munkahelyi, felsőoktatási és egyéb könyvtárak értéke 0 volt. Így veszély áll fenn a településen.
Közművelődési intézmények száma
- 2005-ben a térség közművelődési intézményeinek száma 0 volt. Berkenyénél ezekben a Közművelődési intézmények száma szintén 0 volt. Közművelődési intézmények számáról ebben az évben sem erősségről sem gyengeségről nem beszélünk.
- 2006-ban átlagosan a Közművelődési intézmények száma 0,8-ra nőtt Berkenyénél ebben az évben ez 1-re emelkedett. Vagyis erősség áll fenn.
- 2007-ben a közművelődési intézmények száma 0,52, Berkenyénél ez lecsökkent 0-ra. Ezért itt a gyengeség áll fenn.
- 2008-ban az átlagos munkahelyi, felsőoktatási és egyéb könyvtárak száma nem változott.
- 2009-es évben a Közművelődési intézmények száma 0,6-ra nőtt, Berkenye értéke 1-re változott. Ebben az évben az erősség áll fenn.
A lehetőségeket és veszélyeket nézve a Közművelődési intézmények száma átlagosan 0,488 volt, míg a Berkenyei Közművelődési intézmények értéke 0,6 volt. Így veszély áll fenn a településen.
Rendszeres művelődési foglalkozások száma
- 2005: A település rendszeres művelődési foglalkozások száma 1 volt. Berkenyénél ez az érték szintén 0, így a 'Rendszeres művelődési foglalkozások számánál itt gyengeséget észlelhetünk.
- 2006: a foglalkozások száma hirtelen megugrott 66-ra. A települések átlagához képest ami 57.74, ez magasabb eredmény, így lehetőséget mutat.
- 2007: 104-re ugrott a foglalkozások száma, így ez erősséget mutat.
- 2008: Vissza csökkent az eredeti állapotba (0) és így ez gyengeségnek számít a térségben.
- 2009: a foglalkozások száma 52, ami a települések átlagához képest alacsonyabb eredmény, s így gyengeséget mutat.
A lehetőségeket és veszélyeket nézve a rendszeres művelődési foglalkozások száma 1 volt. A Diósjenői rendszeres művelődési foglalkozások száma ugyanennyi volt, vagyis se nem veszélyről, se nem lehetőségről nem beszélhetünk. A manuális kivitelezésű SWOT analízis gyengesége, hogy a mutatókat önmagukban vizsgálja, nem egymáshoz viszonyítva.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
5 év*5 mutató+1 állandó népesség száma*25 település= 750 adat.
- Kevés volt a rendelkezésre álló adat, és sok érték 0 volt. Ez valószínűleg a települések kis mértetéből adódik, tehát ezek nem adatgyűjtési hiányosságok.
Objektumok (sorok)
- Alsópetény
- Bánk
- Berkenye
- Borsosberény
- Diósjenő
- Felsőpetény
- Horpács
- Keszeg
- Kétbodony
- Kisecset
- Legénd
- Nagyoroszi
- Nézsa
- Nógrád
- Nógrádsáp
- Nőtincs
- Ősagárd
- Pusztaberki
- Rétság
- Romhány
- Szátok
- Szendehely
- Szente
- Tereske
- Tolmács
Attribútumok (X, Y oszlopok)
- A munkahelyi, felsőoktatási és egyéb könyvtárak száma (település):Az irány minél nagyobb annál jobb (0), hiszen az egyéb könyvtárak száma minél nagyobb annál jobb a település számára
- Közművelődési intézmények száma (település):Az irány minél nagyobb annál jobb (0), hiszen a Közművelődési intézmények száma minél nagyobb annál jobb a település számára
- Mozielőadások száma (település): Az irány minél nagyobb annál jobb (0), hiszen a Mozielőadások száma minél nagyobb annál jobb a település számára
- Múzeumi kiállítások száma (település):Az irány minél nagyobb annál jobb (0), hiszen a Múzeumi kiállítások száma minél nagyobb annál jobb a település számára
- Rendszeres művelődési foglalkozások száma (település):Az irány minél nagyobb annál jobb (0), hiszen a Rendszeres művelődési foglalkozások száma minél nagyobb annál jobb a település számára
A feladat által érintett célcsoportok
- A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:
- a Magyar Turizmus Zrt. ill.
- Országos Idegenforgalmi Bizottság,
- MATUR,
- ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,
- Tourinform,
- HSMAI Magyarország,
- Magyar Szálloda Szövetség,
- Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,
- a kistérségek települései,és az önkormányzataik,
- utazási irodák,
- KSH,
- turisták,
- Nemzetgazdasági Minisztérium,
- RIB,
- a megyei és
- régiós stratégiai döntés-előkészítők,
- a kapcsolódó kormányzati szereplők,
- a turizmussal foglalkozó tanácsadók és
- kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek *milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.
- a helyi közösség turisztikai felelőse
- az adott kistérség önkormányzata
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy falumúzeum létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevételbecslések érhetők el
- Egy múzeum bemutatja az állandó illetve időszakos kiállításai során berkenye vidéki jellegét, történelmi hagyományait.
Egy múzeumi belépő 1200Ft-ba kerül átlagosan. Ezekhez nyugdíjas kedvezmények kapcsolódnak, ami 800Ft.-os árat jelent. Tehát egy héten 5 alkalommal lehet megtekinteni a kiállításokat. A lakosság kb. 670 fő. Ehhez társulnak a különböző korosztályú turisták.
- Tehát egy havi bevétel heti 30fővel átlagos 1000 Ft.-os belépő árral számolva: 30fő*1000FTx4hét= 120000Ft. bevételt jelentene az önkormányzatnak, amiből a közművelődési intézményekre, illetve az infrastruktúrát lehetne fejleszteni.
- De ugyanez a helyzet a mozielőadásokkal is. Ha létesítenének moziépületet, vagy a mozielőadások számát növelnék meg, akkor az szintén bevételt eredményezne.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a közművelődési intézmények vizsgálata volt 5 évre (2005-2009) és 5 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. 2005-2007 között 25, a 2008-2009-es években is 25 kistérséget vizsgáltunk. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el az 5 db Y-STD elemzést. 2005-2007 között 25 objektumunk, és 5 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 25, 2008-2009-ben is ugyanennyiek voltak az objektumok és a lépcsők száma is, az X-attribútumoké (oszlopoké) pedig 5. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Ezt követően a saját szócikk elkészítése volt a feladat, az Ideális szócikk alapján. A SWOT-hoz Excelben HA() függvények segítségével gyártottuk le a sablonszövegeket, melyek később az eredmények fejezet tartalmát képezik. Minden mutatóra vonatkozóan megvizsgáltuk, hogy az adott kistérségben gyengeségnek vagy erősségnek, lehetőségnek vagy veszélynek számít-e, attól függően, hogy az adott kistérség jól vagy rosszul teljesített az adott mutatóra vonatkozóan.